Zákon lásky

• Česko Zákon lásky (viac)

Spolurežisérka úspešného filmu V sieti, Barbora Chalupová, debutuje tragikomickým dokumentom o ceste zákona, ktorý má vplyv na státisíce Čechov. „Zákon lásky“ zaistí manželstvo všetkým bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu. Podporuje ho v tom väčšina občanov. Komu teda návrh vadí? A aký je rozdiel medzi manželstvom a registrovaným partnerstvom? S napätím sledujeme výpravu naprieč českou spoločnosťou, ktorá vedie od zberu podpisov petície, cez televízne hádky až po diskusie na pôde parlamentu pred kľúčovým hlasovaním. Náraz progresívnych a konzervatívnych častí obyvateľstva je vidieť v exhbícii politikov. Nevzdelanosť, obavy, strach a neschopnosť urobiť akékoľvek rozhodnutie však nie sú to jediné, čo bráni prijatiu zákona. Sú Česi naozaj tak liberálni, ako sa prezentujú? A zvíťazí u nich nakoniec láska nad lžou a nenávisťou? (Film Expanded)

Hamaradža

Mám rád umenie, ktoré pokladá otázky, núti diváka zamýšľať sa. Herzog hovorí, že filmár by si mal vyberať témy, ku ktorým sám cíti ambivalenciu. To mi v tomto prípade nehrozilo - v tejto téme mám úplne jasno. Navyše tí, ktorí by si ho mali pozrieť, si ho nepozrú. Dramaturgicky ale veľmi funkčné, snáď to bude o pár rokov smutné memento pre ďalšie generácie, ako to vtedy vlastne bolo. ()

NinadeL

Velmi potřebný dokument, kterému snad pomůže předchozí úspěch Chalupové a bude tak široce dostupný. Je zde mnoho rovin, jak Zákon lásky vnímat. Například jako zprávu o celé dosavadní práci Jsme fér. Se všemy vrcholy a pády. Také jako kompaktní balíček informací o této problematice v našem prostředí. Nebo jako tolik potřebný dialog. #Palmofffest ()

Botič

Dokument, kde vystupuje rozum a fakta (Jsme fér) proti emocím (Aliance pro rodinu) a totálnímu hulvátství (Poslanecká sněmovna). Čtvrtá hvězdička za obraz společnosti, která na sociálních sítích křičí: "jsme tolerantní, ale..." ()

DJ_bart

"Láska je láska, když choděj kluci s klukama, holky s holkama!" zpívá Lucie Bílá ve svým kultovním bangeru – existují však tací, co jsou přesvědčeni o opaku. Dokumentaristka Barbora Chalupová, která společně s Vítem Klusákem stojí za vznikem megahitu 'V síti', protentokrát natočila dokument, který spíš působí jako černá tragikomedie s až pohádkovým motivem souboje dobra a zla. 'Zákon lásky' totiž komicky zachycuje nelítostný souboj dvou nesmiřitelných stran: 1) iniciativy Jsme fér, která chce rovná práva pro statisíce LGBTQ+ párů, jimž jsou nesmyslně upírána 2) konzervativních bojovníků za tradiční manželství kteří nesnáší jinakost a evidentně jim nevadí se srát cizím lidem do života...... Jedni používaj fakta, ti druzí zase používaj emoce. Jedni se odvolávají na svobodu a toleranci, ti druzí se zase odvolávaj na křesťanství a tradiční hodnoty přestože žijeme v 21. století a ČR je jedna z nejvíc ateistických země na světě. Jedni chtějí aby se společnost vyvíjela kupředu, ti druzí se evidentně mentálně zasekli ve středověku. Vyobrazený situace či výroky protistrany jsou mnohdy tak absurdní, nelogický až karikaturní, že jsem nevěděl, zda se mám smát, nebo ironicky brečet. Všechny napříč politickým spektrem by pak mělo frustrovat, jaký alibistický zmrdi v poslanecký sněmovně rozhodují o našich životech. Mnozí zároveň tvrdí, že dokument je tendenční a neobjektivní – což je pěkná sračka, protože zcela nepřikrášleně ukazuje, jak debilně zaboomerovaná tahle republika vlastně je. Konzervám a duhám zdar! 💜 ()

filmfanouch

Mladá dokumentaristka Barbora Chalupová se do povědomí veřejnosti zapsala spolurežírováním úspěšného dokumentu V síti, právě po něm ovšem nově Chalupová představila svůj druhý celovečerní dokument, který tentokrát vznikl bez přítomnosti Víta Klusáka. A i její Zákon lásky pojednává o tématu, které hýbe společností. Tentokráte je totiž terčem boj o manželství pro všechny bez ohledu na sexuální orientaci. Téma, které rozděluje společnost a ještě na delší dobu bude. A za pozornost tento dokument stojí.   Pochopitelně není pro každého. Homofobové a zastánci klasických křesťanských hodnot se budou od filmu distancovat, fanoušci konzervativní Aliance pro rodinu s Janou Jochovou v čele by poté rovnou museli zapálit promítací sál. Nutno dodat, že prostor kromě klíčové iniciativy Jsme fér dostávají i právě odpůrci navrhovaného zákona, ty se ovšem v průběhu dokumentu skutečně nedokážou projevit jinak než banda pořádných argumentů neschopných prasat, kteří začnou homosexuály srovnávat s pedofily či zoofily. V průběhu dokumentu může být divák tak trošku naivní a doufat, že tenhle dokument možná přeci jen něco změní. Osobně se ovšem domnívám, že odpůrci homosexuality si budou po zhlédnutí filmu stát za svým. Rád bych se ovšem mýlil.   Zákon lásky především reflektuje českou společnost. Parlament plný hulvátských idiotů, homofobní protestanti a v průběhu především očividné prohlédnutí toho, že většina prostě těch argumentů schopná není a v podstatě se jen bojí něčeho neznámého a nenormálního. V průběhu dokumentu se několikrát odkazuje na změnu zákona o volebních právech žen, přičemž právě členové Jsme fér chtějí, aby jednou bylo manželství pro všechny schváleno a ve společnosti se na něj vzpomínalo právě jako na moment, kdy ženy získali právo volit. Realita pochopitelně tak snadná není, právě reflektování české společnosti je ovšem něco, čím může tento dokument potencionálně něco změnit. Jenomže klíčovou úlohu v tomto ohledu sehrají až právě lidé sami.   Spíše než diskuze na téma ´´ proč jo, proč ne ?´´ se dokument staví na stranu bojovníků za práva manželství pro všechny a není se čemu divit. Přesto vlastně Zákon lásky nemění pravidla hry. Je jen právě reflektujícím průletem společnosti v této palčivé kauze. Nic nového v podstatě nepřináší, samotné silné téma je zpracováno jen velmi slušným způsobem. Zajímavější je ve finále právě onen pohled na společnost než onen samotný boj o práva manželství pro všechny. Divák se může definitivně utvrdit v tom, že jde většinu poslanců přirovnat k bandě prasat ve chlívě, střih jednotlivých proslovů v parlamentu hodně vypovídá o tom, co je v onom parlamentu špatně.   Zákon lásky ve finále v podstatě jen klouže po povrchu a nejzajímavější je v momentech, kdy reflektuje lokální společnost. Přesto je Zákon lásky film, který stojí za zhlédnutí. Ne kvůli tomu, že by přepisoval pravidla dokumentární tvorby, ale právě kvůli tomu, že je důležitým filmem. Filmem, který má dost možná potenciál něco změnit. Dost možná je tak trochu naivní věřit, že Zákon lásky změní pohled daného člověka na celou tu kauzu zda manželství pro všechny povolit či nepovolit, rád ovšem v tomto případě budu optimista. Sluníčkáře si vyprošuju! () (menej) (viac)

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

Film Zákon lásky do kin vstupuje 5. srpna

08.07.2021

Spolurežisérka úspěšného dokumentu V síti a držitelka Českého lva Barbora Chalupová představuje svůj celovečerní debut Zákon lásky. Tragikomická dokumentární roadmovie sleduje cestu zákona, jenž může… (viac)