garmon

Překrásně natočený, civilní film, ve kterém se jako v repríze hudební formy slévá řada motivů z předchozí Tannerovy tvorby: politický anarchismus spojený s konstatováním průšvihů naší civilizace, zobrazení rozvolněné, radostné sexuality, s akcentem na etiku vztahu dvou žen a muže, mezirasová přitažlivost a s ní spojený zájem o neevropské kultury, starší mužská figura mentora/mistra, zobrazení alespoň občasné nutnosti úniku jedince do sebe sama, portrét skupiny mladých lidí, které baví narušovat "systém", jednoznačný apel na svobodu jednotlivce, často spojený s existencí na okraji společnosti a prekariátem; film ve filmu a sebereflexe coby filmaře. Konstantou u Tannera je pečlivě nasazovaná originální artificiální hudba a jemně krásný obraz. Zde je to pro mě všechno opět silné, váhám mezi čtyřmi a pěti. ()

radektejkal

Film jako řeka nebo film jako vzpomínka na minulost. "Comme si comme ça - někdy tak a jindy jinak" (viz film). Posedlost kamerou vede ke ztrátě prožitku přítomnosti. Nebo ho zintenzivňuje či prodlužuje? Podobně jako Lila (Aïssa Maïga, škoda že ostříhaná na Bubikopf), která svůj život potrhává citáty z knih (od vzpurného Karla Krause až po intimního Fernanda Pessoau - jak tady stvořit český genitiv, to mi tedy řekněte), se její partner Jonas pokouší komentovat (skládka, Dakar) a doplňovat (klipy fotbal v krámě a kouření v tramvaji) skutečnost pomocí stálepřítomné kamery.... "Jonas a Lila, nashlednanou zítra" (česky se to skoro rýmuje) je nejen intimním filmem v daném prostředí z počátku našeho tisíciletí, ale vyznačuje se také nepokrytou snahou vtáhnout do něj i nás, ať už na to máme názor jakýkoli. ()

rivah

Záznam prožívané současnosti i kronika, diskuse s mentorem, čtení, poznávání, drobné provokace i zamyšlení, úvahy o filmování a také o stavu světa (hory odpadu jako memento) a časté milování jako poživačné ochutnávání i jako objekt filmování (hrdina souloží s cizí dívkou z Východu a ta jeho milá, černoška, je při tom filmuje). Dobře se na to dívá, příjemně to uplývá, ale už to zdaleka není intenzivní prožitek jako byl kdysi z jeho vrcholných filmů (V BÍLÉM MĚSTĚ aj.). Komentář: https://www.letemps.ch/culture/jonas-lila-demain-quitte-rives-lideologie-celles-morale (max.70%). ()