Pluj tiše, pluj hluboko

• USA Run Silent Run Deep

Když chtěli zvítězit, museli zkrotit peklo... Během druhé světové války se postrachem amerických lodí a ponorek v Pacifiku stal japonský torpédoborec Akikaze. O svoji posádku tak v průlivu Bungo přišel i námořní kapitán Richardson. Až po roce ale dostává šanci. S touhou pomstít se přichází na palubu jiné ponorky, které dočasně velí poručík Jim Bledsoe. Nejdříve ale musí získat jeho důvěru a důvěru členů další posádky, než se může pustit do realizace svého tajného plánu a postavit se znovu tváří v tvář nevypočitatelnému nepříteli… Jeden z nejlepších válečných „ponorkových“ filmů, který je věnován málo známé, ale důležité kapitole, boji proti japonským obchodním lodím, natočil významný americký režisér Robert Wise. Ten do hlavních rolí obsadil dvě tehdejší hollywoodské herecké hvězdy: Clark Gable ztvárnil kapitána Richardsona a Burt Lancaster ztělesnil úlohu poručíka Jima Bledsoea. (Česká televize)

majo25

Výborná dvojka Lancaster-Gable v celkom napínavej vojnovej dráme z prostredia mne imponujúcich vojnových lodí či ponoriek. Príbeh dobre odsýpa, napätie je dobre dávkované, no a vojnová akcia patrí medzi to lepšie, čo sa na poli vojnového námorníctva natočilo. Vidno, že na režisérskej stoličke sedel človek na správnom mieste - Wise. Aj keď zub čas sa už na filme podpísal - napr. na tom, keď scény prechádzajú zo štúdiových do exteriérových a naopak. ()

vitac.

Hezký ponorkový válečný snímek z období druhé světové války v Pacifiku. Mírná "vousatost" filmu nic neubrala na atmosféře. Chvíle ticha a čekání, zda do vás, nás, nich narazí torpédo či hlubinná mina, jsou jak se patří dramatické a napínavé. Jen musíte být ochotni překousnout neobvykle přesnou mušku klaďasů a střeleckou mizérii nepřítele, jak už to tak někdy v podobných filmech bývá;) Každopádně nejen ponorkářům doporučuji, tři a půl hvězdičky! ()

Rob Roy

Robert kurva Wise! A zas výborně! Můj nejoblíbenější klasický hollywoodský režisér chameleon. Bez debaty s největším žánrovým rozptylem. A taky nejvíce nedoceněný, řek bych že i většina filmových fanoušků, co mají rádi starší filmy se při zmínce při tomto jméně nebude moc chytat. Přestože budou znát některé zásadní filmy, co natočil. Proč? Protože neměl svůj vlastní rukopis, svůj vlastní styl. No a? Není nerozpoznatelné, ale kvalitní točení ve všech možných žánrech (horory, noiry, westerny, válečné, sci-fi, muzikály, boxerská dramata) stejně velké, možná ještě větší umění? ()

Djkoma

Velmi patrné umění Roberta Wise drží celý film včetně hvězdné posádky nad vodou více než cokoliv jiného. Hvězdná dvojice Clark Gable a Burt Lancaster nepůsobí příliš osudově ani jejich vztah není vyhrocen, jak by mohl, ale celý snímek s nimi nese nepopiratelnou hereckou kvalitu. Škoda, že to nejde říct o všech aspektech filmu, které i přes svou krátkou stopáž, "složité" téma a prostředí ponorky za druhé světové války, nejsou úplně nejlepší. Přesto velmi dobrý film z prostředí ponorek z druhé světové války, což mnohé (např mě) potěší. Slabší 4*. ()

Petrus1

Tak mám za sebou první válečnej ponorkovej film (teda myslím, že první, už se v těch válečnejch filmech začínám trochu ztrácet :-)) Nový kapitán přichází na ponorku (oni tomu teda někdy říkají loď) s novými metodami a podivnými rozkazy. A posádka je nasraná, protože furt jenom cvičí, a když je možnost nějaké akce, tak se kapitán zdekuje! Ale on moc dobře ví, co dělá. Protože chce v kanálu Bungo (sektor 7) zlikvidovat japonský torpédoborec Akakaze, který už zničil 4 ponorky, včetně té jeho minulé. A oni vlastně trénujou na čelní zásah. Pak taky při ponoru zapomenou nahoře chlapa. To je mi komunikace, to bych jim asi poděkovala. Akorát mi teda není jasný, jak to, že oni tu loď vidí a ona je ne, i když jsou nad hladinou (že by mimikry? :-)). Taky jsem se dozvěděla, že torpédům se říká úhoř. Tak jsem zase o něco chytřejší! Ale pak to bylo vzrůšu, jak je tam bombardovali z Akakaze a z letadel zároveň a pak pod vodou hloubkovýma náložema. Kdybych tam byla já, tak při mým štěstí dostaneme zásah okamžitě a jdeme pod vodu. A já mám fakt štěstí, jak sviňa, protože po sekačce mi dnes ještě navíc odešlo auto! Ale naštěstí to výjimečně nebyla moje vina :-) Ale taky jsou to kluci fikaný, protože vypustí olej, deky a mrtvý chlapi nad hladinu a dělaj, jakože nic, jakože jsou zlikvidovaný. A já si nemůžu pomoct, ale mě se to zase líbilo! ()

• Clark Gable bol počas natáčania chorý a v niekoľkých scénach sa mu prudko krúti hlava. Predpokladá sa, že jeho trasenie bolo spôsobené jeho chronickým alkoholizmom a fajčením štyroch balení cigariet denne, hoci sa hovorilo, že mal Parkinsonovu chorobu. (westerns)
  • Záběry U.S.S. Nerka jsou ve skutečnosti záběry U.S.S. Redfishe (SS-395), který byl zapůjčen americkým námořnictvem pro účely filmu. (Karlos80)
  • Clark Gable mal natáčanie filmu veľmi ťažké, pretože trpel vážnymi problémami s chrbtom. (westerns)