Allen vs. Farrow

• USA Allen v. Farrow

Allen vs. Farrow, čtyřdílný dokumentární seriál HBO od oceňovaných investigativních filmařů Kirbyho Dicka, Amy Zieringové a Amy Herdyové, odhaluje za desetiletími senzačních titulků intimní příběh jednoho z nejnechvalněji proslulých hollywoodských skandálů všech dob – obvinění Woodyho Allena ze sexuálního zneužívání jeho tehdy sedmileté dcery Dylan, jejíž matkou je Mia Farrowová; následný soudní proces, odhalení Allenova vztahu s dcerou Miy Farrowové Sun-Yi, jakožto i kontroverzní dohru v následujících letech. Životy kdysi slavného filmového páru Farrowové a Allena byly nenávratně zničeny a jejich rodina se rozpadla na základě veřejného odhalení údajného sexuálního zneužívání a bouřlivých sporů, které následovaly. (HBO Europe)

Vančura odpad!

Odpudivá manipulativní sračka (pokud ty citace z Allenovy knihy měly v dokumentu zastoupit jeho "verzi", tak to působí ve skutečnosti přesně naopak), která si jde za svým až se strašidelnou dokonalostí - svým způsobem mě vlastně fascinuje, jak profesionálně je to natočeno (ta hudba, kamera, střih, práce se zdroji!) a jak dovedně si to klestí cestu předem očekávanými námitkami z druhého břehu. Lidé, kteří jsou na straně Woodyho Allena - který je zde vylíčen v podstatě jako pedofilní arciďábel s neomezenými finančními zdroji, armádou právníků, PR poradců a vlivných známostí, a který své filmy "vlastně" točil jen proto, aby jimi "ospravedlnil" svou údajnou celoživotní náklonnost k výrazně mladším ženám - mu jsou dle dokumentu buď osobně zavázáni (v případě slavných osobností typu Diane Keaton, která za Allenem stojí po celou dobu), nebo si odmítají sundat růžové brýle před geniálním filmařem, s kterým se na základě projekce částečně identifikují, a ve své naivitě odmítají připustit, že by se mohl dopustit čehokoli nezákonného. Naopak Mia Farrow je zde vykreslena v podstatě jako živoucí světice (dvojí metr na slavnou osobnost par excellence), která svůj život zasvětila adopci sirotků z celého světa a která si nikdy nepřestane vyčítat, že do své rodiny přivedla někoho, kdo ji tak děsivě zklamal, když si dovolil zamilovat se a oženit se s její adoptivní dcerou, navzdory věkovému rozdílu 35 let mezi oběma partnery (což odstartovalo pozdější obvinění Allena ze sexuálního zneužití Dylan). S tím, že Allen je zde dáván do stejného ranku jako již "usvědčení staří predátoři" typu Weinstein, Polanski nebo Cosby, a Dylan Farrow, která byla Allenem údajně v 7 letech sexuálně zneužita, je zde prezentovaná jako neobyčejně srdnatá žena, která navzdory veřejnému mínění nakloněnému jejímu celosvětově populárnímu otci, nasedla na vlnu hnutí #MeToo a pomohla nastartovat svržení vlády bílých (hetero)sexuálních predátorů, kterým do té doby vše procházelo. Přijde mi opravdu děsivé, jak daleko zašlo něco, co bylo kdysi původně jen čistě mezi Allenem a Farrow, což je vlastně druhý důvod, proč touto sérií tak opovrhuji - a sice kvůli tomu, jak se přiživuje na - veřejností milovaném - propírání soukromých záležitostí veřejně známých osobností. Ctím odjakživa právo každého na soukromý život a nikdy jsem neprahnul po pikantériích ze života slavných - ta mediální štvanice mi vždy přišla nevkusná, nemravná a odsouzeníhodná. Ostatně série nijak nezastírá snahu o co největší sledovanost tím, že se zaměřuje na celosvětově proslulé celebrity - každá epizoda je uvozena nezbytnou informací, že "toto je příběh dvou hvězd světového formátu, slavného spisovatele, scenáristy, režiséra a herce, a matky jeho 3 dětí, kterou zajímá výhradně ochrana jejích dětí" (sic!). Občas mi přišlo až komické, jak se dokument snaží na Allenovi démonizovat cokoli, co je přitom na první pohled zcela nevinné (např. jeho něžná náklonnost k malé blonďaté Dylan, nebo jeho zcela korektní telefonáty s Farrow, které si ona bez jeho vědomí nahrávala), což vydatně podporuje početné defilé mluvících hlav - většina z nich proti Allenovi očividně zaujatých - z nichž mnohé jsou prostě jen po americku hloupé, a jiné se bohužel bona fide propůjčily něčemu, co považovaly za správné, protože celý ten aparát odborných názorů, soudních tahanic, novinových, televizních a internetových bitev je už natolik nepřehledný, že se člověk v podstatě může přiklonit na libovolnou stranu sporu, dle svých individuálních preferencí, kdo je mu sympatičtější. Aby dokument divákovi jeho rozhodování "usnadnil", rozhodl se ho v závěru dorazit statistikami, dle kterých jsou podobná obvinění bývalých partnerů ze sexuálního zneužívání záměrně nepravdivá jen v okrajových případech, a přesto jsou děti vraceny do péče bývalých trýznitelů, kteří je dále sexuálně zneužívají, zatímco příčetnost jejich matek je zpochybňována odvěkými odkazy na jejich hysterii, kvůli níž neunesly rozpad vztahu (což je i Allenova "verze"). A to mi na tom celém přijde nejhorší. Že něco, co bylo kdysi vypuštěno do světa jako lež, je tak dlouho omíláno, až tomu spousta lidí začala věřit - zcela v duchu toho příšerně idiotského tvrzení, že na každém šprochu je pravdy trochu - a z Woodyho Allena, který až do 90. let vedl bezúhonný život a měl za sebou normální heterosexuální vztahy s dospělými ženami a za nímž stále stojí celá řada lidí včetně několika jeho dětí a manželky, která tvrdí něco diametrálně jiného než Farrow - se takřka přes noc stala nežádoucí osoba, od které se najednou všichni odtahují a jehož životní dílo se najednou ocitá v ohrožení, že podlehne cenzuře. Cítím na tomto místě potřebu se tomu šílenství postavit a říct, že jsem zcela na jeho straně, a tento dokument mě v tom jen utvrdil, jakkoli jsem se na něj snažil dívat nepředpojatýma očima a hledat v něm něco pozitivního - nenašel jsem nic. To nerespektování presumpce neviny je hrozné, na druhou stranu si myslím - po přečtení Allenových memoárů Mimochodem - že člověk by mohl po zhlédnutí té série propadnout dojmu, že se Allenův život musel zhroutit a už nikdy nebude jako dřív, ale to podle té knihy není pravda, a Allen má naštěstí stále kvalitní osobní život, navzdory pokročilému věku, ale to nespravedlivé obvinění mu už nikdy nikdo neodpáře. () (menej) (viac)

xxmartinxx

Respektuju to jako jednostrannou výpověď o tom, co tvůrci věří, že je pravda. Není to přesvědčivý soubor důkazů, ale taky nutno podotknout, že není povinností filmařů chovat se jako před soudem, není jejich povinností předstírat objektivitu a není jejich povinností dávat prostor oběma stranám. Vlastně bych považoval za horší, kdyby cokoliv z toho dělali z pocitu nějaké povinnosti. Samozřejmě by neměli říkat lži, ale jak to mám já posoudit, že jo? Obě strany jsou schopné předat narativ znějící jako pravda, s tím se nedá nic dělat, a já nakonec můžu věřit hlavně intuici. Nejsem ve věcech morálky nějaký hodně velký relativista - nemám problém většinou říct, co považuju za správné a co za špatné. Ale je jasné, že tady nikdy nebudu mít informace k tomu, abych si mohl udělat názor, jehož ukotveností v realitě si můžu být jistý. Můžu vždycky jen někomu věřit... A doufat, že lidi a instituce, co jsou tomu blíž a můžou s tím něco dělat, to udělají. Je to vlastně hrozná situace, protože na jednu stranu chce člověk říct: "Co po mně chcete? Co s tím mám jako dělat, když nemám žádnou možnost opravdu to posoudit?" Jenže jestli jsou ta obvinění pravdivá, tak je adekvátní snažit se za každou cenu upoutat pozornost a vzbudit zájem veřejnosti. Allen vs. Farrow je každopádně velký krok kupředu oproti Leaving Neverland, protože se tu v té jednostranné výpovědi daří nalézt nějaký přesah, smysl a kontext. Čtyři hvězdy jsou možná maličko moc, ale zatím je dám. Tenhle přístup má samozřejmě svoje limity, jako každý přístup, ale taky má svoje pozitiva a má svou autenticitu - autenticitu názoru, který nepředstírá, že není názor. ()

EdaS

Jedině třetí díl byl ve své aspoň částečné věcnosti přínosný. Manipulující tendence převládají - opakující se dlouhé záběry na fotku smutně se tvářící Dylan, smutná hudba, argumenty typu “byl vždycky na mladé holky, takže na něm něco divného být musí”, resp. jak statečné byly hvězdy, co prohlásily, že už s Allenem nechtějí pracovat, zařazování na stejný seznam, kde je Polanski, Weinstein nebo Cosby, tedy usvědčení a odsouzení násilníci... Těžko říct, co se tehdy doopravdy stalo, ale tenhle přístup k dokumentům je za mě hodně za hranou. Dylan je určitě oběť, ale koho přesně, to jsme se nedopátrali. Byť se dokumentaristi tváří, že ano. ()

filmfanouch

Dal jsem to skoro v kuse, vypil u toho půl láhve vína a teď mi dochází, že tuhle čtyřdílnou sérii vlastně nejsem vůbec schopen rozebrat. I proto, že mě dokumenty, které sází pouze na mluvící hlavy a pár sestavených archivních záběrech fakt přestávají bavit. S tímhle tématem se ale nejspíš jinak pracovat ani nedalo. Lidé se nedále budou divit, že se i v Hollywoodu nachází sexuální predátoři s penisem a nadále si nebudou chtít přiznat, že se něco takového může stát a divit se tomu. Lidé pořád budou hloupý a divit se, že na první pohled sofistikovaný člověk, talentovaný scenárista a režisér může být ve skutečnosti též odporný sexuální predátor. A nadále budou vznikat výpovědné dokumenty z jednoho pohledu, které jsou natočené tak nezajímavě, že by po nich s absencí jmen Allen/Farrow neštěkl ani pes. Už ve svých filmech Allen trávil čas s mladšími herečkami a pokoušel se je svádět, nikdo ovšem pochopitelně nemohl čekat, že je Allen ve skrytu duše ještě větší parchant. Pochopitelně se tato minisérie nemohla vyhnout srovnávání s Leaving Neverland. Rozdíl je ovšem v tom, že na rozdíl od Jackona 85-letý Allen stále žije a jeho výpovědní absence spočívá v tom důvodu, že sám výpověď jako jeho blízcí odmítl. Což jen potvrzuje, že si Farrow, děti a spol. zřejmě nevymysleli pohádky. Háček je jasný - Allenovci si prostě odmítnout přiznat, že že je s jejich filmovým guru něco špatně a jeho hejteři zase budou rochnit blahem. Pro mě osobně nadále zůstanou Allenovy filmy jako Annie Hall nebo Manhattan peckami, přesto ovšem celý skandál okolo Allena prostě na jeho filmy vrhá pochybný stín. S tím jak slabá Allenova tvorba v posledních letech byla mě vlastně ani tolik nemrzí, že už nejspíš nikdy nic nenatočí. Přesto mě mrzí, že jeho filmovou kariéru radši neukončil důchod. Osobně ovšem chápu lidi, kteří Allena nadále brání. Nechtěl bych se dožít dne, kdyby se náhodou ukázalo, že si Leonardo DiCaprio tahal do karavanu nezletilé slečny nebo měl Tom Hanks až příliš dobrý vztah s kluky ze skautů. A odmítal bych si to přiznat i přes existenci více než očividných důkazů. Nicméně Allen vs. Farrow je v mých očích přeci jen lepší než Leaving Neverland. ()

rikitiki

Věřím Dylan. Můžete namítnout, že Allen nedostal prostor – ale on ho dostal, jen ho nechtěl využít. Můžete tvrdit, že dokument někdy až legračně využívá podprahové emoce (fotka smutné Dylan, Allen jako příšera), ale ok, tohle není reportáž. Jde o dokument, a ten může a dokonce snad i musí být citově angažovaný. Hlavní je, aby nelhal. A tady se mi opravdu nezdá, že by Dylan nebo Farrow lhaly. I když Mia evidentně využívá svých schopností herečky a dělá ze sebe nevinnost samu (což jí nevěřím), přesto dokument dohromady skládá dostatek důkazů, že s Allenovým chováním rozhodně něco nebylo v pořádku. A nemluví o tom jen dvě hlavní aktérky, ale i jejich známí, služebnictvo, dobové zpravodajství, současná zjištění – důkazů je příliš mnoho a vzájemně spolu souvisejí, než abych si myslela, že jde o pomstu zhrzené ženy, jak to Allen prezentuje. _____ Je potřeba vytahovat na světlo špínu i takhle po letech, protože to pořád bolí. Protože to dodává odvahu i současným obětem a protože to znesnadňuje pozici současných pachatelů. ____ I kdybych pominula tu část s Dylan, tak to, že Allen si nabalil de fakto nevlastní dceru, kterou viděl vyrůstat, je hnus, který rozvrátil rodinu a ublížil mnoha lidem. Jak jednou řekl Ronan, Allenův syn: „Můj otec udělal z mé sestry mou macechu. A to je špatně.“ A to má pravdu. Takovou atomovku hodit na tolik lidí, je nechutné a děsivě sobecké. ______ Dokument je poctivě poskládaný z mnoha výpovědí a archivních materiálů, a já takovou práci obdivuji. ______ A co teď? Když odsoudíme autora, musíme odsoudit i dílo? Nemyslím si, že na to existuje jednoznačná odpověď. Allenovým filmům se nebudu cíleně vyhýbat, ale ani je nějak horečnatě vyhledávat. Ostatně, jeho kusy z posledních let mi stejně připadají vyšeptané. Víc si ale všímám postavení a vyobrazení žen v jeho filmech a podle mě on ženy rád nemá a nich moc hezkého si o nich nemyslí. ()

• „Tihle dokumentaristé neměli zájem poznat pravdu. Místo toho strávili roky utajovanou spoluprací s Farrowovými, aby společně poskládali dílo plné lží a pomluv,“ ocitoval slova Woodyho Allena server Hollywood Report. (klukluka)
  • Tvůrci měli Allena a jeho manželku požádat o vyjádření pouhé dva měsíce před dokončením filmu. Na reakci údajně dostali jen několik dní, což „pochopitelně odmítli“. Podle producentky dokumentu Amy Herdy ale žádost o rozhovor s Allenem zaslali dvakrát už v červnu 2018. Tehdy ovšem z jeho strany žádná odpověď nepřišla. (klukluka)