Martin a tajomstvo lesa

• Česko Mazel a tajemství lesa (viac)

Hrdinom filmu je 11-ročný Martin, mestský chlapec rozmaznaný civilizačnými vymoženosťami, ktorého jeho otec prihlási do tábora uprostred divočiny, aby zažil „skutočné dobrodružstvo“. Lenže táborové hry Martina vôbec nebavia, radšej by trávil čas so svojím mobilom. V noci sa preto rozhodne z tábora utiecť, les ho však nepustí. Čarovné lesné bytosti trpia nedostatkom vody, ktorá sa ukryla pred „ťažiarmi“. Martinovi sa ukážu, lebo má tri predmety potrebné na ich záchranu. On však bytosti len zištne využije, aby mu pomohli vyhrať v táborovej hre. Keďže Martin svoju časť dohody nesplnil, čarovné tvory mu začnú škodiť, až sa napokon jeho podvodné konanie odhalí pred všetkými v tábore. Martin si uvedomí svoju chybu, postupne si nachádza cestu ku kolektívu a s pomocou dievčatka prezývaného Líška pomôže zachrániť les a vodu pred chamtivými, bezohľadnými dospelými. (Bontonfilm SK)

Rimsy

Nedotažený film pro dětského diváka, který se snaží míchat strasti dospívání s poetickým vykreslením vnitřní proměny a ekologickým přesahem. Sympatickou kombinaci motivů se však nedaří odvyprávět dostatečně poutavě a uceleně, aby se Oukropcova novinka vymkla průměru. Více zde. ()

Stanislaus

Most do země Terabithia meets Strašidla z Vikýře! Mazel a tajemství lesa na jedné straně nabízí líbivou práci s loutkami a nenásilně podané ekologické poselství, zatímco na druhé straně filmu dominují vesměs nevýrazné dětské, ale i dospělé herecké výkony a místy značně nevyužitý potenciál. Ve výsledku průměrně natočený pohádkový film o souboji dobra se zlem s pěknými exteriéry českým lesů. ()

Alden_Larson

Hrozně nezajímavý film s bizarní a místy nesmyslnou zápletkou. Herecké výkony byly slabé, hlavně děti na tom byli špatně, u některých mi přišlo, že se ani nesnažili. Dokážu pochválit loutky a některé počítačové efekty, ale jinak toho na tomhle filmu (aspoň pro dospělé) není moc k vidění. 3/10 ()

ostravak30

Úplné šlápnutí vedle je Oukropcův třetí film v roli režiséra Mazel a tajemství lesa. Na jedné straně skautský tábor a parta dětí, kteří společně se svými vedoucími bojují proti těžbě, která zde má brzo proběhnout. Jenže jejich boj se omezuje na drobné špionážní akce a zbytečné rozhovory s dvojicí, která se o vrty stará. Do toho se jeden z mládežníků seznamuje s přírodou trochu víc než všichni ostatní. Mimochodem, proč byl vybrán zrovna on? Možná pro drobnou šikanu, které mimochodem vedoucí jen tak přihlížejí? To i film Kuky se vrací nabídl lepší přírodní loutky. Klacíky, svazek trav, ti všichni se zvláštně pohybují, ale nejvíc patrné jsou na nich oči. Ale i to by stále bylo pochopitelné. Ovšem že děti letí přes půl lesa vzduchem, to už je i na fantasy trochu moc, zvláště, když v ostatních ohledech je to nedotažené. Ok, ekologické téma je jistě chvályhodné. Ale protože je jen naznačené a nepokryté jak by mohlo, nejsem si jistý, zda mladší diváci zcela pochopí. Dětské výkony nejsou nic moc, scénář mdlý a dialogy také. Ani hudba není nejlepší. Triky jsem viděl v řadě filmů lepší. Od začátku film prvoplánový a nic nevypovídající. ()

JamesSi

Upřímně je to celkem funkční film. Rozhodně pokrok od Modrého Tygra. Ten byl pro mě naprostým zmatkem s trochu nepochopitelným koncem (viděl jsem ho jako malý). Trošku mám problém s jednou věcí, která byla i v Tygrovi - hlavní hrdinové pořád omílají, jak jsou záporáci špatní, ale nevidíme je téměř nic špatného dělat. Jinak to podle mě celkem vystihlo atmosféru klasických táborů. Jsou zde i trochu nudnější momenty, ale oproti Barevném snu je to akční film. Triky jsou fajnové, ve stylu Kukyho. Doufám, že za deset let u dalšího filmu pana režiséra se hvězdově budu moc odvážit jít třeba ochlup výš. B R A V O - O U K R O P E C ()

• „Mazel je letní film s prázdninovou atmosférou. Na natáčení jsme měli svůj vlastní opravdový tábor a všichni jsme velmi brzy přestali vnímat rozdíly mezi natáčením a hrou, mezi skutečnými vedoucími a těmi hereckými, takže jsme pak vlastně točili jeden opravdový oddíl,“ uvedl režisér filmu Petr Oukropec. (SONY_)
  • Natáčení filmu probíhalo v areálu Bolfánek, v údolí Úterského potoka a na Jižní Moravě. „Na Bolfánku, kde jsme postavili náš hlavní nefalšovaný tábor včetně latríny a polní kuchyně, jsme našli opravdu magické místo. Byly to parádní prázdniny s kamerami a klapkami. Věřím, že to bude ve filmu znát,“ uvedl režisér Petr Oukropec. (SONY_)
  • Světová premiéra filmu se uskutečnila v březnu 2021 na Mezinárodním filmovém festivalu pro děti a mládež BUFF v Malmö (Švédsko). (SONY_)