Okupace

• Slovensko Okupace (viac)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým. (ASFK)

NorseSword24

Film som našiel vďaka nomináciám na českého lva a nečakal som niečo tak dobré. V dnešnej dobe, dobré filmy v Čechách a na Slovensku len tak nevznikajú ako voľakedy. A tento film je majákom všetkých tých dobrých filmov dnešnej doby z Čiech. Keď sa ma na tento film niekto opýta tak o opisujem ako česká tarantinovka. Hlavne kvôli scenáru, ktorý dobre pracuje s napätím. Takmer celý dej sa odohráva v jednej budove-v divadle cez jednu noc, kde máme zaujímavé postavy-hercov ktorý unavení po vystúpení sú v bare kde majú menší večierok. Dokým im to nepokazí ožratý ruský dôstojník, ktorý sa k ním pridá. Nálada v bare klesá zatiaľ čo napätie stúpa až natoľko že začne revolúcia proti ruským okupantom! Ale, sú to oni čo sú naozaj ti zlí? Herci sú úžasný hlavne Martin Pechlát, ktorý si podľa mňa zaslúži oscara a Pavel Neškudla, ktorý niekedy preháňal ale ako nacista bol super a ruský vojak Alexej Gorbunov tiež odviedol svoju prácu dobre. Hlavná znelka je super a je to jediná po veľmi dlhej dobe, ktorá sa mi zaryla do hlavy. Osvetlenie v celom filme je užasne rovnako tak aj paleta farieb. Zábery vyzerajú tak okúzľujúco úžasne, že veľa z nich by som si dal ako plagát do izby. Tvorca sa vyjadrili že staršie publikum ten film zobralo horšie ako to mladšie, čo môžem aj ja potvrdiť lebo sám som si to overil. Film ktorý československá filmografia novodobej éry potrebovala. Za mňa jeden z najlepších filmov roku 21. ()

Vabr

Poněkud zajímavý český snímek vypovídající o době v normalizaci. Celé se to vesměs odehraje během jedné noci jen v jednom zapadlém divadelním baru s pár postavami a jednou velkou myšlenkou (nebudu spoilerovat), o jejíž nastartování se postará vpád ožralého Rusa do baru, který ne a ne odejít. Situace v průběhu noci eskaluje, postavy jednají (často bohužel značně vykonstruovaně pouze za účelem vytvoření myšlenky; šancí na bezstarostný „útěk" měli totiž hned několik) a vykreslují se originální charaktery každé z nich. Nejvíce mě zaujaly charaktery režiséra a Milady, pravnučky Fučíka. Ke konci už film nabírá takové grády, až z toho mrazí, a samotný závěr jen dokládá, jak je to celé, o čem se v Okupaci o Češích mluví, vlastně strašlivá pravda. Je to smutný. Musím ještě na konec pochválit soundtrack, který byl vybrán zcela perfektně. Vyhodnocení: Revoluce! ()

JORDY

Okupace má jednoduchou zápletku, rozvedenou skrze dobře zahrané postavy, množství vtipných replik, vizuálně zajímavého barevného stylu, říznutou kouskem české historie a povahy. A i když film je spíše artovější tvorba než komerční, stejně jsem se po zhlédnutí až divil, jaký může existovat rozdíl v kvalitě české produkce posledních let. Dobré filmy natočit v tom našem českém rybníčku stále jdou. 70% ()

Inozuka

Po tarantinovsku a s přídechem pop artu zpracované české mindráky. Zábavné, vizuálně i poslechově velice povedené dílo s děsivě aktuálními momenty a zvraty. Vtipné i děsivé zároveň, stále však hooodně cool. Jdu shánět soundtrack ... ()

bearmeedek

Na filmu mě překvapila hlavně jedna věc - a to že se mi celkem líbil. No, film, celé to vypadá jako záznam divadelní hry. Předpokládám, že to byl záměr a je to jedna deviza filmu. Odehrává se v divadle a hrozivou scénu ze života prožívají herci tohoto divadla. Některé jejich proslovy vypadají až přehnaně (dramaticky) divadelně a toto je další deviza. Prostředí divadla a starého kulturáku dobové, nemohl jsem odtrhnout oči od těch "kulturákových" záclon. Velmi autentické. Prostě je to zvláštní film, který se odlišuje a podle mě má co říct. Rusák mi šel pěkně na nervy a hlavně to nepůsobilo dobře v této době (Ukrajina). Zklidnil jsem se , až mu dali přes držku. 70%. ()

kukkik

Od takhle zajímavého námětu jsem toho čekal mnohem víc. Diaolgy moc nefungují a hlavní protagonista je za mě přeceňované a nesympatické dřevo. Výsledné hodnocení mě mrzí, protože na tenhle film jsem se upřímně těšil, jako na možný objev roku; nakonec je z toho ale průměrná takřka televizní podívaná, což je škoda. 3/5 ()

ChickenPate

Pár vtipných momentů ve filmu bylo, Berousek svým výkonem velmi příjemně překvapil. Jeřábek klasicky v roli morálně zásadového, tiše vzdorujícího občana. No a o průběhu finiše jsem byl přesvědčený hned po události ve sklepě, moment překvapení nula. Mimochodem, kdyby se člověk celý večer prolíval kořalkou jako herci, tak neudrží ani krok, ani srozumitelnost artikulace a budou se spící válet na zemi. ()

ForGump

ČESKÝ FILM jako břitva! Kdy naposled jsem něco takového napsal? Ani nevím, ale Okupace se vymyká celé tuzemské kinematografii. 80% ()

šakal007

Jediné, co je možné "filmu" Okupace připsat k dobru, je snaha vysmát se citlivému národnímu tématu, jako je sovětská okupace a "hrdinství", s jakým ji většina československé společnosti snášela. Sehrát to divadelním stylem a natočit na filmový pás, to se vzhledem k tomu, že se všechno odehrává v podřadném regionálním divadle, nabízí. Jinak je to ale spíš film podprůměrný. Zdá se, že autoři víc než chytrý výsměch předvádějí neznalost doby. Čeští Pepíci si hrají na odboj. Ha ha! Jak srandovní. Ona ta okupace byla vlastně dost podobná - všichni "byli proti", ale vlastně většina hlasovala pro. Dneska se nám to po 33 letech vrátilo jako bumerang. Zvolili jsme si komouše za prezidenta. Komouši přece vlastně nebyli tak špatní. Ani mě nepřekvapuje, že Spáčilka dala filmu 70 % (https://idnes.cz/kultura/film-televize/okupace-recente-cyril-dobry-pechlat-antonie-formanova-nohejl.A210808_123652_filmvideo_spm…). Většinou se s ní vyvažuju, proto na ČSFD dávám jenom 40 %. Zatímco Poláci dokázali i v době před pádem režimu chytře ukazovat na jeho slabiny, my jsme točili veselé komedie. A když už můžeme všechno, natočíme sračku, která ani nelíčí skutečnost, ani nedokáže chytře téma posunout. Vlastně bych chtěl vědět, jak se ten film líbil našim polským přátelům. ()

topi80

Působí to jako velmi špatně zrežírovaná a zahraná divadelní hra. Jen před přehrávající herce nenastrčil režisér diváky, ale kamery. Celé to má takový ochotnický charakter, jen tam chybí takové to typické ochotnické nadšení. S postupem času je to stále křečovitější a křečovitější a je vidět, že tvůrci prostě jenom dostali nápad na jednu scénu a po zbytek stopáže se snažili přijít na to, co si počít se zbývajícím časem. ()

Amonasr

Konečně český film, který snese i ta nejnáročnější kritéria, navíc překvapivě v produkci České televize. I přes veškerou absurditu děj postupně graduje ve strhujícím tempu podpořeném vynikajícími hereckými výkony, moderní režií, vynikající hudbou, skvělou kamerou atd. Výjimečná výpověď o typickém českém člověku, která přesahuje zvolený normalizační rámec, a v neposlední řadě i mrazivě dokonalé zobrazení ruské mužické duše v podání fenomenálního Alexeje Gorbunova. Takoví jsme byli, takoví jsme a takoví i zůstaneme nehledě na měnící se historické kulisy. Naprosto výjimečný skvost, který se zcela vymyká kýčovité šedi současné úpadkové české kinematografie. ()

Kanalizato odpad!

Natocene je to zajimave, ale ty postavy jsou na mne prilis nerealne. Kuprikladu, pokud jsou opravdu takovi zbabelci a zaroven rudoarmejec je chraneny, tak v okamziku kdy se sel vymocit by se vsichni velmi rychle vytratili. ()

iz67

V bídě českého filmu, tahle vec nakonec nedopadla tak zle. I když vlastně nevim, co bylo smyslem, protoze zobecneni české reakce na normalizaci tam hledat těžko. I nějaké obecné poselství ze situace, kdy agresivní vnější prostředí mění lidi, moc nefunguje, protoze postavy jsou hodně ploché a sonda do jejich světa přiliš povrchni. Takže spíš taková hříčka s dannou situaci nez neco hlubsiho s presahem. ()

Pete

Okupace je ten případ, kdy jsem se během sledování cítil nepříjemně, a to ani ne kvůli tématu, nebo že by to tak tvůrci chtěli, ale naopak protože jim právě jejich záměr nevychází, a z některých scén a situací to úplně křičí, jak by se daly udělat lépe. Přitom je znát, že režisér má bohaté zkušenosti z reklam - to rámování hudebními klipy je úplně luxusní, dekadentní párty v divadelním klubu se mi líbila, stylizace výpravy se povedla. Herci však teatrálně přehrávají v záměrné frašce, příliš polopatě na sílu tlačené satiře na čecháčkovskou povahu, která v krizi odhaluje svou pokřivenost. To je tedy samozřejmě mravní apel potřebný jak praseti drbání, který však tomuto představení úplně dobře nevyšel. ()

nula87

Malý, ale vekmi zajímavý film - a zajímavý je hlavně tim, jak jiný je oproti současné (nejen české) produkci. Film, který se snaží něco říct, stojí na dobrých hereckých výkonech. A to není dneska vůbec málo. 65% ()

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace