Okupace

• Slovensko Okupace (viac)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým. (ASFK)

Johnny.ARN

Čo to kurva...? Ďalšia divadelná hra, kde úraduje alkohol, je priehľadná, nezaujímavá, nudná a celkovo herecky preexponovaná. Nebavilo ma to, v žiadnom ohľade. 1 z 5 ()

ecceHOMMO

Vidieť to ako divadelné predstavenie bola by to pecka. Ako film v akoby divadelnom prevedení ma to až tak neoslovilo, i keď to malo skvelé momenty. **/*** ()

KanjiVital

Podmanivý vizuál, hypnotická hudba, vodkou a cigaretovým dýmem nasáknutá atmosféra plná metafor, skvělé výkony neokoukaných hereckých tváří, divadlo v divadle a taková reflexe české národní povahy, kterou nenajdete v žádném jiném filmu. Okupace je film rostoucí s každým dalším zhlédnutí: z prvotního wtf dvou až tří* jsem po třetím na pěti* a zcela okupován tímto fosforeskujícím zázrakem na tuzemské scéně. Co dodat? Snad jen parafrázovat a hrdinsky odhodlaně zapět (a ještě odhodlaněji pokojně zalézt zpět do české národní ulity?)... "Tam, kde hy, tam, kde hy, tam, kde hynou Rusi, Čech se přizpůsobí, Čech se přizpůsobí!" ()

Lachtaan

Jako velký fanda konverzačních dramat/komedií jsem nemohl minout donedávna ještě dost nenápadné dílko, co se dostalo do podvědomí především svými nominacemi na blížící se České lvy. A musím po zhlédnutí uznat, že v některé ty sošky rozhodně doufám, takhle by se totiž měly točit odkazy na to nelehké období našich novodobých dějin v případě, že je furt potřeba se mu věnovat. [viděno na HBO GO 22.2.2022] ()

Mrkvič

Nestihl jsem úplný začátek filmu a je možné, že někdy v budoucnu hvězdičku přidám, ale zatím mě film překvapivě ničím neoslovil. Teda, Martin Pechlát je úžasný, ale od něho další osazenstvo už jen klesá na kvalitách (ještě snad Brousek). A nebýt závěrečných monologů Pechláta, tak bych se u filmu vyloženě nudil. Přitom téma, ztvárnění i části zápletky vypadaly na oko hodně lákavě. Ve výsledku mi ale skladba vtipů a vážných scén nějak nesedla. ()

lucascus

Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem odcházel z kina, kde se promítal český film, s takovým příjemným potutelným úsměvem. Neustále mě překvapuje maďarská, rumunská a polská kinematografie, nyní se snad podařilo vytvořit nějaký závan budoucí české nové nové vlny. Doufám v to. Tímto směrem vede cesta. Příjemná neonoirová atmosféra, neonová světla objevující se ve tmě, vystihující oblaka cigaretového dýmu, parádní hudba i kamera, to (nejen) českému filmu svědčí. Notná nadsázka a černý humor pak navazuje na českou tradici. Tváře herců jsou příjemně neokoukané, Pechlát potvrzuje své mistrovství. Největší slabina posledního desetiletí - chatrný scénář - zde byla rovněž zažehnána. Netvrdím, že se zde menší chybičky nenašly, ale děj měl spád, nestihl jsem se ani na vteřinu nudit. To se mi u tuzemských filmů nestává. Snad bude tento snímek odrazovým můstkem pro další podobnou tvorbu. O režisérovi jistě ještě uslyšíme. Jistě, není to film, na který budou chodit masy lidí (od toho je tady Prvok - rovněž s Pechlátem v hlavní roli), ale mohl by pomoci narovnat křivou páteř současné české kinematografie. V kině jsme byli všehovšudy tři lidé, nicméně věřím, že po Českých lvech by se mohl dostavit i nějaký ten komerční úspěch.. ()

Eleanor05

OBSAHUJE SPOILERY! Okupace není úplně špatný film, ale na můj vkus by bylo lepší, kdyby se děj ubíral trochu jiným směrem. Osobně bych to postavila více na alegorii Československo=divadlo - Rus s benzínem=okupanti, protože nejlepší scéna filmu - příchozí Rusák komanduje osazenstvo divadla, všichni nesouhlasí, ale přesto plní, co po nich chce - tomuto směřování napovídala. Bohužel mě snímek záhy po ní vyvedl z konceptu a já se musela dívat na nepravděpodobné situace s "nácky", benzínem a omráčením příchozího tyčí. A taky na samoúčelná prohlášení, výkřiky do tmy, namísto prohlubování vztahů mezi postavami (nejzajímavější by byl asi nedořešený vztah mezi studentkou a režisérem) a namísto prohlubování myšlenek v ději... Dobrý počáteční nápad, dobří herci (nemyslím Antonii Formanovou), ale nakonec Okupace nenaplnila svůj potenciál. 2*. ()

vyfuk

Pokud jsem někdy za poslední dobu viděl filmy, u kterých bych dlouho nevěděl, zda jsou dobré nebo špatné, tak věřme, že toto mi dělalo problém do poslední scény. Do teď nevím, jestli jsem viděl sračku nebo jeden z nejlepších českých filmů posledních let. O to je to smutnější, že ani nevím, kde víc byli  díry. Scénář občas má  absolutní nelogičnosti, zdlouhavosti, které jsou zabité režií. Platí to i pro scény před oponou, u kterých nejsem schopen prostě rozklíčovat o co mělo sakra jít. Pak je i smutnější, že ať už pod náporem scénáře nebo čehokoliv jiného jsou toto jedny z nejhorších hereckých výkonů, jaké jsem za poslední dobu viděl a přesto jde o životní roli Martina Pechláta. K tomu právě ta tvůrčí schizofrenická situace, která řeší některé scény naprosto iracionálně až otravně a poté máte scény jako samotnou úvodní nebo jednu z těch finálních, které jsou naprosto strhující. Ten film má hlavně super pointu a skvělé myšlenky. Je to vlastně opus z Česka za posledních několik let, ale zpracování toho filmu dokáže někdy strašně nasrat. Tam kde měl excelovat scénář, tak  zklamal. A tam kde měla dominovat režie, tak se spalo. Neuvěřitelný film, který je dokonale silný. Až na to, že není. ()

Autogram

Keď sa človek dobre napije, tak aj odboj proti okupantom zorganizuje. Pokiaľ si pomôže fašistami. Teda v divadle a toto je čisto divadelný film. S dobrými divadelnými výkonmi, ale tie mi až tak celkom nestačili pri trochu jednoduchom príbehu. Trochu divná hudba, až mám z toho trošku zmiešané pocity. ()

Gekacuk

Film se mi velmi líbil. Nízkorozpočtový snímek natočený za 14 dnů v jednom kulturním domě dosáhl maximum možného. Vše se dokonale povedlo. Výborné herecké výkony, humor, napětí, scénář, hudba. Film, který mi dlouho zůstane v paměti. ()

j.anek

Komorní drama o hrdinství. O vyšším principu mravním. O normalizaci. O tom, že jsme všichni spíš sráči než hrdinové. A taky o tom, že je o strach chlastat s herci po představení. Komerční úspěch to mít nebude, to vím jistě, ale je to moc dobrý film. ()

M.Niccals

Paní producentka na diskuzi říkala, že máme šířit slávu filmu dál, takže na to určitě běžte! Zapomeňte na všechny bezzubé, neslané, nemastné a zbytečné filmy o komunismu, které jste kdy viděli. Toto NENÍ jeden z nich. Je vtipný, nápaditý, má atmošku, tarantinovský vibe, a je hezky česky vypointovaný. | LFŠ 2021 ()

JamesSi

Zaprvé: Okupace je skvělý film na to, že jde o debut autora o kterém jsem neslyšel. Líbila se mi spousta věcí. Komedie fungovala. Stylizace byla fakt na Česko originální. Zapojení téměř amatérské hry o Fučíkovi bylo dobré. A rozhodně mě bavilo srovnávání ruských a českých hrdinů. Postava ruského vojáka byla překvapivě občas i sympatická. Rozhodně nechápu, že si zde někteří myslí, že cílem filmu je naplnit snahu mučit (uživatel Prubner). Film naopak české pseudohrdiny dost kritizuje. Film mi dokazuje je režírování je do jisté míry diktatura. I přesto, že je to dost dobrý film, má ale i nějaké menší vady: Jako například myslím si, že to období o kterém vypráví, podává značně stylizovaně. Přispívá tomu i anglický soundtrack, který rozhodně k té době nesedí. Pak je tu taky to, že hlavní postavy udělají spoustu stupidních rozhodnutí, které občas nepochopíte, jak k nim došli (mluvím konkrétně o rozhodnutí všech falešně dotlačit vojáka k podpisu nebo jak se na konci většina postav velmi rychle zfanatizuje). Většinou jsou však postavy velmi jasně definované, tak jen tyhle dvě věci působí trochu zvláštně. Rozhodné ale film, který jsem si dost užil a chci vidět, co nejdříve znovu. Což se mi naposledy u českého filmu stalo u Vlastníků. ()

bari68

Film, tak trošku z iného ranku, ktorý ale nekompromisne tne do živého a ide priamo na dreň. Minimalistické majstrovstvo, ktoré filmovým obrazom a pojatím mi promítalo Bergmana oživilo český rybníček, ale obávam sa,  že je to iný druh ryby do tejto vody. Treba sa nastavit' na rovnakú vlnu a úspech je zaručený. Herci super, za mňa ale úplne TOP: Brousek ! ()

zencitizen

O filmu nic moc říct nelze. Dost zuřivě jsem tady polemizoval s filmem pana Klepikova, ale tomu zjevně o něco šlo, byť z mého pohledu se to míjelo účinkem. Tento film je ale produkt. Artefakt. Asi jako když se na předváděčce představuje nový typ automobilu - lesklý, naleštěný, na otáčivém pódiu, za přítomnosti business lidí. Téma "hrdinství" je jenom věšák na rádoby excesivní scény, ale uvnitř žádnou skutečnou myšlenku neformuluje. Mám pocit, že Svět pod hlavou, kterému se to nejvíc podobá, byl v modelu normalizace jako groteskní a tíživé noční můry, mnohem úspěšnější a životaschopnější. ()

kenkaku

Umělecká hodnota tohoto díla mi zůstala utajena… (záběry u té opony?), stejně tak o čem to vlastně vůbec bylo... Hvězdička za “u mňa deň rožnění”. ()

borec999

Áno, sme (Česi a aj Slováci) národom zbabelcov a bojkov, ktorí sa v kľúčových chvíľach kedy by sa mali postaviť za národ alebo nejaké hodnoty radšej stiahnu a len nečinne prizerajú (pokiaľ sa to samozrejme bytostne netýka priamo nás). Okupace to satiricky a často naozaj trefne zobrazuje. No na druhej strane, je celé dianie a príbeh ktorý sledujeme na obrazovkách až príliš vykonštruovaný a vzhľadom na chovanie postáv (ktoré majú často krát šancu odtiaľ ujsť a tým potvrdiť svoju najsilenjšiu chrakterovú črtu) až príliš nelogický a nereálny. Vyslovenými superlatívmi by som šetril ( na Zlaté Levy resp. film roka by som to nevidel),ale na jedno pozretie to ešte ako tak ušlo. PS: herec toho opitého Rusa zaslúži pochvalu, miestami z neho naozaj šiel strach.  55-60% ()

Vajonek

Nemám nic proti experimentům, ale tenhle mi tedy nesedl vůbec. Připadal mi takový samoúčelný, většinu času jsem se u toho nudila a jestli se tvůrci chtěli inspirovat Lynchem a Tarantinem, jak jsem někde četla, doporučovala bych jim se na nějaké jejich kusy podívat ještě jednou a pak zkusit natáčet znovu... A nebo možná radši ne... Dvě hvězdy a 40 % dávám za hudbu a herecké výkony (zejména pak Pechlátovo "hitlerovské" one man show na konci). ()

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace