Okupace

• Slovensko Okupace (viac)

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večierok hercov po predstavení naruší návšteva nepozvaného hosťa. Namol opitý ruský dôstojník prišiel predať kanister armádneho benzínu, lenže obchod sa zvrhne na preteky v pití vodky a Rus, zaujatý nielen pohľadnou Miladou, ale hlavne komickou zbabelosťou všetkých prítomných mužov, sa k odchodu nemá. Atmosféra hustne spolu s oblakmi cigaretového dymu, charaktery sa lámu, Rus sa skvele baví. Tak skvele, že nakoniec vytiahne zbraň… Večierok v rytme kozmickej psychedélie kultových Kill the Dandies! sa rozbieha viac, než je osadenstvu milé. Hra sa mení na pascu, hrdinovia v zbabelcov a zbabelci v hrdinov. A z okupovaného baru vedie iba jediná cesta: revolúcia! Po tejto pitke nikto nezostane ako predtým. (ASFK)

DJ_bart

"Hmm, takže Fučíkova neteř?" "Praneteř." "Těší mě, já jsem Stalinův pravnuk." "Těší mě." ________ Černá komedie 'Okupace' již v prvních minutách stopáže diváka přesvědčí o tom, že není typickou českou komedií zasazenou do období normalizace, jakých už vznikl bezpočet. Tenhle řemeslně vyzrálý režijní debut Michala Nohejla na to jde odjinud. Z hlediska interpretace se totiž jedná o satirické podobenství, které je alegorií právě na okupaci vojsk varšavské smlouvy, přičemž okupaci samotnou symbolizuje relativně jednoduchá anekdotická premisa: do místního divadelního baru se nachomýtne nečekaný host, postava alkoholického rusáka, který výstižně ztělesňuje sovětskou mentalitu a onu normalizační komunistickou autoritu – všude se sere, neustále někoho kádruje, všechny nutí do něčeho co nechtějí, a nikdo ho nemá rád. Snímek tak humorně vyobrazuje konflikt mezi ním, jednotlivcem, a zbytkem osazenstva, tedy celkem. Tvůrci zároveň cynicky vystihují morálku i švejkovský charakter českého národa, a polemizují nad povahou našeho hrdinství...... Nejde však pouze o festivalovou artovku, ale i divadelní film který pojednává o sboru divadelních herců a odehrává se v přítmí divadelního baru. 'Okupace' tak dostála i svého jedinečného divadelního potenciálu – delší dobu jsem totiž neviděl něco tak svérázně zvrhlýho, spontánně groteskního, klaustrofobicky komorního, či panoptikálně teatrálního. Cinefilové si v rezoluci mohou na účet podniku ještě přičíst podmanivý neonový vizuál, jenže k takřka bezchybný dokonalosti doopravdy stačilo málo – kdyby snímek v druhý polovině nešel do až tak nuceně dramatický/metaforický roviny, kvůli čemuž ta unikátní teatrálnost vyšumí do ztracena, šlo by o jeden z nejlepších českých filmů za několik let – takhle je to jen za 8,6 bronzových bust se soudruhem Gottwaldem z 10. I tak je nutno Nohejlovi smeknout klobouček, jsem zvědav co natočí příště. Casting je mimochodem boží – už teď se nemůžu dočkat na herecký přídavek od Antonie Formanové. ()

Vančura

Dle traileru i nekriticky nadšených chvalozpěvů po premiéře jsem čekal, že to bude větší pecka, přesto v mém případě vyloženě o zklamání asi mluvit nelze a něco do sebe to má - minimálně bych rád zmínil nádhernou barevnost všech scén, bezchybné (!) obsazení i herecké výkony, a především absolutně dokonalý soundtrack, u kterého jsem umíral blahem (byť je samozřejmě otázka, nakolik se moderní hudba typu Kill the Dandies! hodí k dobovému filmu). Sem tam mi to přišlo i hodně vtipné, ale stejně mi to nevyvážilo tu častou nudu a rozpaky z toho, co se v tom filmu děje, takže za mě nakonec spíše jen rozporuplný dojem. ()

Anderton

Najlepší český film široko ďaleko. Respektíve od Stratených v Mníchove. V takom prípade asi netreba ani písať obsiahly komentár, nech si každý (nielen Čech) preberie, či by sa v danej situácii nevidel v niekom konkrétnom z tohto filmu, ak vstúpi do svojho najhlbšieho vnútra. ()

Kothy

Tento snímek si ocenění rozhodně zaslouží. Poskytuje jakýsi pohled do pocitů lidí v Československu po roce 1968. Celé se to odehraje v budově divadla, kde po skončení představení zůstanou herci na pár skleniček. Vše se se ale změní, když se tam objeví ruský důstojník a začne dělat problémy. Nastanou nepříjemné situace a jeden zvrat střídá druhý. Kdo je vlastně na čí straně? Kdo je vlastenec a kdo zrádce? Naši hrdinové rozhodně zažijí krušné chvilky. Hlavně konec je dost silný. Je tam taky hodně dobrá hudba. "Co pro vás znamená hrdinství?" ()

nascendi

Zaujímavý, neuveriteľne nevyrovnaný film, v ktorom sa striedali záblesky vynikajúcich postrehov a myšlienok  s neskutočnými hlúposťami. Dávam najširokospektrálnejšie tri hviezdičky, pretože neviem, čo iného by som si s týmto filmom mal počať. Neviem, či to samomrskačstvo Čechov muselo prevyšovať zhovadilosť ruského sveta. Som rád, že som film videl, viackrát nemusím. ()

Slarque

Jedno z nemnoha pozitivních domácích překvapení. Na malém prostoru s nepříliš profláklým obsazením je tu rozehraná absurdní komedie, při které místy mrazí. Filmově debutující režisér ale má všechno pod kontrolou a tenhle film z divadla s komorním obsazením vypadá velmi dobře promyšlený. Snad jen postava Antonie Formanové sem poněkud nezapadá, protože s ostatními divadelníky není propojena sítí vzájemného pnutí v malém kolektivu. ()

dopitak

Oceňuji tu proměnu postav tam a zpátky a zase zpátky, ale mně se tenhle formát ala Karamazovi prostě nelíbí. Vytušený konec opravdu přišel. ()

Arsenal83

Úplne zbytočný film, nič mi nedal, opäť je to len prázdne mlátenie slamy a tou slamou sú "Rusáci". Film neprináša nič hlbšie, dejovo ani myšlienkovo, navyše sa tu skoro polovica deja hovorí rusky alebo nemecky a pritom statočne chlastá. Až mám pocit, že herci samotní boli na mol, nečudoval by som sa. ()

Marze

Postavy snimku jsou zahorkli a rezignovani. Chovají se cynicky. Jenom studentka má ještě iluze než náhodně vstoupí opilý ruský voják a divadelních v SS uniformách rozjedou podobnou hru, kdy se lamaji charaktery. ()

marhoul

Okupace a Chyby hodnotím jako dva nejlepší české filmové počiny za rok 2021. Originálni pojetí, krásně nasnímané, zahrané, perfektně obsazené, trefné, ironické, zábavné a co si budem vykládat, jelikož jde o zrcadlo charakterů, smutné. Film o hrdinství na divadle velmi chválím, ono to nebude pro každého, to ne, na tohle se ale rád podívá divák, který rád divadlo, konverzačky, podobenství a originální prezentaci. A ještě dodám, že ačkoli jsme už něco z toho někde možná viděli, celkově působí Okupace jako svěží vánek v prapodivně těžkopádných, pořád stejných žabincích našeho filmu. Natočeno evidentně s lehkostí a chutí, Tonička skvělá, Martin Pechlát momentálně vede v mém osobním oku na českého herce roku, Otakar Brousek s přehazovačkou a brutální kravatou vystřihl cosi snad ještě lepšího než Pepíček Somr v časech své největší slávy, Cyril Dobrý- výborný a Tomáš taky skvěle. SSáka neznám, rusáka taky ne. Ale už znám. Výborní. :) Tohle bylo moc fajn a pochválím, kromě scénáře, kamery, režie i výborně zvolenou hudbu. Ačkoli z jiného století a jiného ranku, logicky člověk pomyslel na Ucho nebo Pštrosí večierok. Ode mě uznání. ()

Flego

V divadelných útrobách sa odohráva ponurý príbeh ako doba sama. Umelecký snímok rozpráva o zbabelosti, malosti, odvahe a hrdinstve svojským spôsobom, plný hlbších myšlienok, prekvapivých zvratov. Toto pitvanie v ľudských charakteroch sa vydarilo, za prínos považujem neopozeraných hercov a taktiež technické stránky filmu od výberu pesničiek po temnú neosobnú kameru. Zaujímavý film. ()

claudel

České filmy roku 2021 mi činí radost. Chyby a Okupace přivály svěží vítr evropského formátu. Naprosto odlišná témata, žánry, pojetí, ale spojuje je jedno - přicházejí s něčím novým a hereckým obsazením, které nás neirituje tím, že jej vidíme v každém filmu, seriálu, reklamě, kampani nebo na obálce každého časopisu. Okupace navíc představuje debut, takový debut si střihnout, to zaslouží potlesk vestoje, klobouk dolů a nekonečné ovace. Dokonalý nápad, scénář, dialogy, monology, hudba, všechno klape a funguje, jak má. ()

Necrotongue

Když jsem si ve středu chystal na dnešek tento film, ještě jsem netušil, že bude tak aktuální. A už vůbec jsem nepředpokládal, že budu ve velmi krátké době už podruhé tak spokojen s českým filmem. Tento snímek byl ale tak dokonalým náhledem do české nátury, že jsem si ho nemohl neužít. Tvůrcům se podařilo dokonalé spojení smutné komedie a dramatu, vše podtrhli dokonalou dobovou atmosférou a ve výsledku z toho pro mě byla tahle komorní lahůdka. Herci nezůstali nikterak pozadu a vystřihli parádní výkony, takže jsem mohl být v tomto týdnu už podruhé hrdý na český film. K tomuto pocitu mám jen málokdy důvod, ale jak je vidět, nemusím ještě propadat depresi:-) Jsem rád, že se znovu potvrdila pravda o šatech, které dělají člověka, protože se Petr Kraus (Pavel Neškudla) dokonale vžil do své role a i Antonínovi ( Tomáš Jeřábek) pomohla jeho hnědá košile ke skvělému výkonu. Těžko říct jestli by jim Julius Fučík skutečně odolal. No, pokud se Chybami a Okupací blýská na lepší časy české filmové tvorby, budu se tetelit blahem. Mé nadšení ale silně brzdí fakt, že jsem realista, takže tuším, že na mě v budoucnu čeká nejeden nepěkný zážitek. Ale i tak držím sobě, ostatním divákům a hlavně českým tvůrcům palce. / Poučení: Cítíš-li nespravedlnost ze strany státní moci, staň se odbojářem. ()

Rohy212

Už jsem si tak zvykla užívat si filmy jen pro jejich jednotlivé složky, že mě Okupace zastihla lehce nepřipravenou. Herci, hudba, vizuál, atmosféra, kostýmy, myšlenka, která někam vede a protkává se celým scénářem. Čeho já se ještě nedožiju. Lahůdka! Nenechte si ji ujít. ()

RelaxMan

Už podle traileru to vypadalo na pořádný filmový úlet a taky, že jó. Ze začatku je to spíš nuda, pak asi dobrý. Všichni vychvalují Martina Pechláta, koneckonců proto je i nominován na Českého lva, ale já musím vynachválit především Alexeje Gorbunova, protože ten filmu dodal ty správné grády. Zahrál to přímo famozně. Byl velmi reálný a asi většina diváku si u toho říkala, to je přesně ten důvod, proč ty Rusáky moc nemusíme. Kromě A. Gorbunova a M. Pechláta bych rád ještě vyzdvihl Otakara Brouska ml., ten konečně dostal po letech dobrou roli a též se jí skvěle chopil. Co se týče soundtracku, tak docela dobrý. Je to taková divočina, ale k tomuto úletu to docela i sedí. PS: Film není rozhodně pro každého a popravdě ani netuším komu ho dporučit. Rozhodně né starší generaci, ta by to nedala. ()

BoPo

Ach, zasa tí komunisti. Bez nich by sa česká kinematografia, za posledných 20 rokov, zmrskla minimálne na polovic. Tu však oceňujem, že Okupace dokáže skôr než na režim ukazovať prstom na každého z Vás...teda z nich. Film o hrdinoch bez záruky, o hrdinoch s podmienkami a o slovných hrdinoch. Herci dokázali miestami navodiť ten nepríjemný pocit, že práve teraz tu fakt nechcem byť. Fajn natočená odkrývačka charakterov, ktorá však nejako extra silnú arómu benzínu zanechať nedokázala. ()

Hwaelos

Kdyby nešlo o prvotinu, v níž hrají prakticky neznámí herci, vsadil bych se, že bude mít Okupace podobně kultovní status jako třeba Samotáři. Tohle je suverénní debut. ()

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

V letošním roce se nominace na Cenu české filmové kritiky za rok 2022 dočkalo celkem sedmnáct filmů. Našli jste mezi nimi nejen snímky promítané v loňském roce v kinech, ale i seriály, minisérie,… (viac)

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

Febiofest sa po dvoch rokoch vracia do kín

15.03.2022

Medzinárodný filmový festival Febiofest Bratislava začína 16. marca do kinosál uvedie 75 filmov. Tie budú rozdelené v 8 sekciách – V strede Európy-súťaž krátkych filmov; V strede Európy – mimo súťaž,… (viac)

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

29. ročník Českých lvů ovládl Zátopek

05.03.2022

Dnešní večer se nesl mimo tradičního oceňovaní české filmové tvorby rovněž v duchu sounáležitosti s válkou zpustošenou Ukrajinou. Vystoupil například i ukrajinský velvyslanec v Praze Jevhen… (viac)

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace

Ceny české filmové kritiky ovládla Okupace