Bajka: Zabiják, co nezabíjí

• Japonsko The Fable: Korosanai korošija (viac)

Elitní zabiják se snaží vést normální život, ale musí nějak ochránit mladou ženu a zastavit člověka, který se chce pomstít. A nesmí přitom nikoho zabít! (Netflix)

EvilPhoEniX

Druhý díl povedené akční komedie Fable je pro mne mírným zklamáním, ale na Japonské poměry se pořád jedná o slušný žánrový průměr. První díl je za mne velká pecka- úžasná akce, pěkný Rko, komiksový nádech, fungující humor, dobrý vizuál i parádní tempo, ale dvojka většinu toho bohužel postrádá. Tady rozhodně neplatí pravidlo, sequel- větší a akčnější. Je velká škoda, že hlavní hrdina drží slib, že nikoho nechce zabít, jedná se totiž o parádního Hitmana, který nemá konkurenci, je rychlý, v close combat je nezastavitelná mašina a se zbraněmi si rozumí taktéž, ale tvůrci jeho potenciál docela zabíjí. Dvojka se daleko více soustředí na příběh, připojil romantický prvek, humor na mne nefungoval vůbec a akční scény jsou tu jen 2. jedna v úvodu- s autem s parádní choreo a kamerou a druhá ve středě- opět skvěle natočená, ale kvůli slibu střílí slepými, takže bez krve. Finále je naopak podáno komornějši formou a tím mě film ztratil, protože ze 130 minutové stopáže vytěžit akční scény na 15 minut je opravdu žalostné, kor když jsou natočeny tak parádně. Film sám o sobě funguje i jako Drama a své fanoušky si najde, ale já chtěl akční nářez ve stylu jedničky a to se nekoná. Příběh 4/5. Akce 3/5, Humor 2/5, Násilí 3/5, Zábavnost 3/5 Hudba 3/5, Vizuál 4/5, Atmosféra 2/5, Napětí 2/5, Emoce 3/5, Herci 3/5. 5.5/10. ()

anderson

Elitný zabijak nekompromisne odrovná piatich zlosynov ale objednávka na šiesteho je v poslednej chvíli zrušená. Navyše pri piatej akcii skomplikuje situáciu nevinná civilistka. O 4 roky neskôr... Nesúrodý mix akcie, drámy a (pseudo)romantického filmu prekvapivo drží pokope a verím, že na jedno pozretie neuškodí. Bohužiaľ. A bohužiaľ preto, že keď už dôjde na akciu tak tá je ŠPIČKOVÁ a je vidieť, že tvorcovia majú v sebe sľubný potenciál originálnych nápadov a skvele zmáknutého remesla. Verím, že čistokrvný akčný film so zabijakom Fableom by bol bomba. Takto zatiaľ len za silné 3 "hit listy". EDIT: Tak predchádzajúci film s Fableom je viac komédia než akčný film, tak snáď nabudúce. (18.11.2021) ()

xxmurphyxx

Je to tam. Ďalšia pecka z Japonska, ktorá ma presvedčila, že táto krajina pomaly ale isto dostáva nový vietor do plachiet a je otázka času kedy začne plne konkurovať aj neohrozenej Kórei. Fable jednotke som dal za tri, kde aj napriek vynikajúcej akcii ostal na konci trošku rozporuplný pocit spôsobený určitými aspektami filmu, ktoré mi až tak dobre nesadli a boli na mňa predsa len až moc Japonsky uletené. Konkrétne to bol až moc divný, uletený humor tak typický pre túto krajinu, nekonzistentné tempo a určitá kríza identity filmu. Nie žeby toto všetko nebolo aj tu ale v každej časti filmu, každom aspekte cítiť výrazný posun smerom hore. Humor tu je síce stále Japonský ale viac prirodzený, situačný, menej bizarný. Dokonca aj Fablov debilný záchvat smiechu, ktorý ma tak iritoval v jednotke tu je len v jednej scénke. Zvyšok situačných scénok tu funguje perfektne, hlavne živé meme Sató s jeho krivými zubami tu je zdroj fatálnych gagov. Tempo je viac súrodé s minimum hluchých miest a dej aj keď stále celkom crazy má hlavu aj pätu. Hudba rovnako ako v predchodcovi na vysokej úrovni, dobre kopíruje tempo filmu a obsahuje pár nápaditých a dobre zakomponovaných momentov ako napríklad v lešenárskej pasáži, kde má parádny drive ale v momente súboja jeden na jedného v kuchyni vypne a nechá diváka sústrediť na zvukovú zložku úderov, výstrelov z tlmiča, dýchania oboch borcov, šušťania oblečenia pri tom ako sa jeden druhého snažia dostať do gilotíny a ukončiť toho druhého. Celému zápasu to dodáva potrebnú živočíšnosť a autenticitu. Akčných pasáží tu je o dosť viac ako v prvom diely a ak som napísal, že akcia už pred tým bola na vysokej úrovni tu je jednoducho fenomenálna! Choreografia súbojov či prestreliek je čisté porno. Je prehľadná, hravá s nápadom a naozaj miestami strop akrobacie. Akcia tu je jednoznačne higlight filmu. Strašne sa mi páčila nápaditosť, snaha priniesť niečo nové, vizuálne atraktívne a miestami až umelecky pôsobiace. Tam musím spomenúť určite dve scénky, jedna s výbuchom bytu a druhá s nášľapnou mínou. To sú úplne bez srandy audio vizuálne orgie. A čo dodať k postavám? Kto videl predošlý diel vie koho môže očakávať a k tomu pár nových charakterov okolo ktorých sa točí hlavný dej. Výber za mňa super, sadli mi všetci. Každá postava bola niečím zaujímavá, žiadna tam nepôsobila len ako krovie. Ale ak nerátam Okadu, ktorý je tu samozrejme TOP, tak u mňa si moje srdce a rozkrok získala Fumino Kimura. Nikdy by ma nenapadlo, že ženská len tak na boso v legínach a xxl mikine pri sporáku môže byť tak kurevsky sexi. Každú scénu si kradne pre seba. Nie len že vyzerá brutálne dobre ale vie aj hrať. Hrať očami. Tie jej pohľady v určitých scénach povedia viac ako tisíc slov, strašne ma bavilo ju sledovať, jej mimiku. A k tomu sa vie aj obracať a efektne zalomiť zápästie. Som strašne rád, že sa dvojka takto vydarila a patrí k ďalším filmom, ktoré ma presvedčili, že Japonsko ešte nezabudlo točiť kvalitu. Komu sa aspoň trochu páčil prvý diel tu bude chrochtať blahom. () (menej) (viac)

HanzoBureshi

Čekal jsem, že to bude pohodová jednohubka jako u prvního dílu. Jenomže se z toho stalo pokračování, které obsahuje ještě více akci a velkou porci zábavy, která je perfektně a překvapivě zabalena i do dramatického kabátku. Džun'iči Okada jako borec a Fumino Kimura jako sladká tvářička... to je stejně skvělé jako u prvního dílu. Příběh je docela na lepší úrovni a to díky docela osobní záležitosti hlavní postavy, ohledně situace z minulosti. Na takovou akční jednohubku mi to přišlo docela příběhově super. Do toho občas i hrála super dramatický podkres. Akce je ještě větším randálem díky neuvěřitelné potyčce na lešení, to bylo neskutečné. Japonský humor je tu opět skvělý, a to díky hlavní dvojici. Mé hodnocení: 8/10 ()

Ygnor

Nesourodá japonská neofantas magorie s výrazně vypjatými akčními scénami, tvářící se ale jako civilní biják s romantickou linkou, která mi však ale navýsost sedla. Nešlo si nevzpomenout na kultovního a nepřekonatelného Ichiho Killera, když tam mj. byl také jmenovec pan Suzuki.  Film ale není tak rigidně brutální, kdy mimo ostrou (hodně chilli) akci do tohoto ajntopfu míchá klasický asijský humor s anglickým ba i indickým (bollywoodským); každopádně milovníci faithu si přijdou na své. Opětovně musím potvrdit, že současná US movie production je je již pár let na výrazně slepé a osiřelé koleji. ()

• Po závěrečných titulcích následuje ještě jedna scéna. (ben666)
  • Film je natočen podle manga série „The Fable“, kterou napsal a ilustroval Katsuhisa Minami. Vyšla ve 22 svazcích od 6. 3. 2015 do 5. 6. 2020. (p.a.douch)