Vykradač hrobů

• USA The Body Snatcher

Edinburgh, 1831. Šéf lékařské fakulty doktor MacFarlane kupuje mrtvá těla pro školní pitvy od drožkáře Johna Graye. Dobře ví, že Grey vykopává čerstvě pohřbené lidi z hrobů. Zákonným způsobem by totiž fakulta nemohla získat dost "preparátů" pro výuku. Grey je však ve skutečnosti surovec bez špetky svědomí a v případě potřeby obstará mrtvolu i jiným způsobem než ze hřbitova. MacFarlane však nedokáže nic namítnout, protože je Grayovi z minulosti zavázán. Nový asistent doktora MacFarlanea, poctivý mladík Donald Fettes, se ovšem kvůli podezřelým obchodům svého nadřízeného zaplétá do sítě událostí, z nichž není úniku... (oficiálny text distribútora)

Matty

Dvě hororové legendy (se) straší ve stále působivém snímku situovaném do Anglie (jak jinak) za časů, kdy měli doktoři životy pacientů pevně ve svých rukou. 80% ()

T2

Veľmi dobrý rozbeh príbehu, zaujímavé postavy, nádych tajomna, napätia, len škoda že druhá polovica dosť stagnuje na mieste a viac nerozvije dej, ale aj tak slušná práca. /70%/ ()

Rob Roy

Můj první "čtyřicátkový horor" producenta Vala Lewtona. Borise Karloffa jsem tu viděl poprvé v jeho opravdové podobě. Je největším tahákem filmu spolu s působivým nasvícením a hezky vyvedenými interiéry. Strach samozřejmě nečekejte a Bela Lugosi je tu minimálně, ovšem jejich společná scéna stojí za to. ()

EdaS

Na rozdíl od ostatních lewtonovských produkcí tu je hodně cítit klasická předloha, což nic nemění na tom, že jde o velmi podařené hororové drama. Parádní Boris Karloff, potěšil samozřejmě i Bela Lugosi, byť jen v malé roli. ()

gudaulin

Zatímco klasické horory z 30. let, ve kterých získávali slávu Bela Lugosi a Boris Karloff, dnes už působí poněkud naivním dojmem a nemají zdaleka tu působivost jako v době svého vzniku, horory, které vznikly o dekádu později, byť to obecně nebyla doba, která by tomuto žánru přála, vypadají mnohem moderněji a dají se s přehledem zhlédnout. Vykradač hrobů je v podstatě z hlediska svého poselství aktuální i dnes, jde tam primárně o konflikt vědeckého pokroku a etiky. Hrdina filmu, nadaný lékař, je stoupencem myšlenky, že ve jménu vědeckého poznání je možné odhodit morální zábrany, a neohlíží se na své okolí. V druhé rovině jde o klasický konflikt vyděrače a jeho oběti a konečně ve třetí lajně je to i film o lidské závisti a malosti tzv. obyčejných lidí, kteří mají co do činění se zjevným talentem. Bylo by to na tři hvězdičky, ale Boris Karloff svým výborným výkonem Wiseův snímek povyšuje o třídu výš. Celkový dojem: 75 %. ()

Gilmour93

„Všechny cesty poznání začínají ve tmě a vedou do světla..“ Docela zklamání, už jen proto, že The Body Snatcher se stane opravdovým hororem jen na pár vteřin v závěru, kdy se Boris projíždí za deště kočárem. Zbytek je jen se světlem a stíny si pohrávající konverzační hra o lidské i lékařské etice. Těch pár minut, co byl na plátně Lugosi, mi znova ukázalo, s jakou dokonalostí ho ztvárnil M.Landau v Edu Woodovi. ()

Aluska88

Ponuré a velmi působivé. Černobílé ztvárnění ještě více přidává na autentičnosti již tak temné atmosféry. První snímek s Borisem Karloffem a Belou Lugosim, který jsem zhlédla. Excelentní zpracování, scénář, postavy, prostředí. John Gray je ztvárněn dokonale. Celý děj je završen excelentním koncem s hororovým nádechem. Temný příběh je lehce odlehčen pár vtipnými hláškami, jako např.: "Gray má svůj vlastní smysl pro humor. Třeba ho kůň dloubl do žeber." ()

pepo

Kvalitna drama s hororovymi prvkami. Je to vyborne vygradovane, takze (aj kvoli kratkej stopazi) vobec nevadi, ze je to silnejsie viac v myslienke, nez pribehu. Slabsich 8/10. Ale Wise natocil neskor omnoho lepsie filmy. Toto je skor taky stylovy rozbeh velkeho rezisera ()

darkrobyk

Horror ani ne. Potemnělé drama s prvky gotického horroru (noční hřbitov, lékařské experimenty, mrtvoly, bouře) stojí na souboji dvou postav - vynikajícího H.Daniella (dr.MacFarlane) a zdárně mu sekundujícího B.Karloffa (Grey). Lugosi má ve snímku nevýraznou roličku, která ani nepřipomene jeho slavné draculovské období. Dramatický střet hlavních postav směřuje k neodvratné katastrofě, která se blíží stejně rychle, jako stahující se černá mračna před zuřivou bouří. Černobílá kamera připomene vlnu expresionistických snímků v době mezi válkami. Pokud malé strašení, pak až v samotném závěru. ,,Ďábla se nikdy nezbavíš!" ()

cheyene

Starý, poctivý horor, kdy k vytvoření mrazivé atmosféry stačila hra stínů, kvalitní příběh, herecké výkony a kamera. Dnes to bez krve a lekaček nejde. Je ovšem pravda, že u Vykradače hrobů se divák nebojí, jen si užívá perfektní atmosféru starého Edinburghu, v němž se děje, co se děje. :) Některé scény jsou velmi zdařilé, bavil jsem se, ale pocitově to na 4* není. ()

Aky

Velmi pěkná adaptace literární předlohy, která se úspěšně snaží pokorně se jí podrobit. Příběh si zachovává svou jednoduchost, a proto i velikou přesvědčivost. Stevenson nepsal z pouhé touhy děsit, ale protože se snažil sdělovat. V tomto případě, jak je zlo infekční, jak se ho nelze zachytit jen trochu a na chvíli, protože vždycky nakonec pohltí člověka celého a dovede ho k jedinému konci. ()

pornogrind

Z knihy Fredericka Drimmera - Lupiči mrtvol, nebožtíci a další duchařské lahůdky jsem se kdysi dozvěděl, že vykrádání hrobů především pro lékařský účely bylo na denním pořádku. Odcizeno bylo například i tělo Charlie Chaplina. V tomhle filmu ale ani tak o vykrádání hrobů nejde. S tím je moc práce a tak John Grey začne dodávat čerstvá těla(ihned po vraždě). Dnes už tenhle kousek většině diváků asi moc neřekne. Já jsem byl ale celkem spokojenej. Hodně to táhnou herecký výkony. Především pak Boris Karloff a Henry Daniell. Bela Lugosi dostal jen minimum prostoru což samozřejmě trošku zamrzelo. Snímek kterej jsem si po necelém roce rád zopáknul. Hodnocení silné 4hvězdy ponechávám. ()

Goldbeater

Zajímavý thriller Roberta Wise, tedy režiséra, který vždy dokázal z obyčejného snímku udělat něco víc. Na rok 1945 jde o velmi zajímavou podívanou se skvělým výkonem Borise Karloffa, jež se zde předvádí přecijen trochu víc, než ve Frankensteinovi. Jeho společná scéna o vidírání s Belou Lugosim je výborná. Stejně jako finální scéna s mrtvolou, která díky dobrému nasvícení a bouřlivé atmosféře působí docela děsivě i na svou dobu. ()

Campbell

Parádní film který mi dost často unikal, nějak jsem se na něj nechystal a tak jsem ho nechával odpočívat. nakonec je to škoda protože se jedná o velmi dobrý film s parádním Karloffem, škoda že Lugosi nedostal větší prostor. Příběh je poměrně dobrý i když Český název je dost zavádějící, protože Vykrádání hrobů tady vůbec není tady se těla scháněj jinak:-)) Konec je výborný a celý film rychle uteče. Paráda, jen škoda té zbytečné romantiky, ale byly to 40 léta. ()

nascendi

Také zvláštne stretnutie s filmom, ktorý mohol byť pokojne nemý. On mi totiž aj tak pripadal. A okrem toho mal takú zvláštnu patinu starých filmov, tú, ktorá neprekáža. To nie je zostarnutý film, to je starý film, bez akéhokoľvek pejoratívneho významu. ()

Slarque

Čekal jsem střetnutí dvou žánrových legend a sice jsem se dočkal, ale moje očekávání nesplnilo. Ano, Bela Lugosi tu má jen takovou drobnou roli, takže vlastně zbývá jen výborný Boris Karloff. Dobře natočený kousek, který ovšem zaostává za tím, co v hororovém ranku ve třicátých a čtyřicátých letech nejlépe děsilo. ()

Oktavianus

Skvělá atmosféra deštivýho Skotska 19. století a nebojím se říct až strhující závěr posouvají tento film mezi nejlepší horory celých 40. let (které, pravda, jinak celkově moc vydařené nejsou). Jen škoda té střední části snímku, po výborným úvodu tempo zvolnilo a Fettes se staral jen o nechodící děvče, aby mohl prznit její maminku, což se sice dá pochopit, ale strašně to odvádělo od historek s ukradenými těly. Lugosi tu je jen na okrasu a Karloff mě popravdě taky dvakrát nepřesvědčil, to "ztělesněný zlo" jsem v něm nějak neviděl, naštěstí tu ale Henry Daniell jako famózní doktor MacFarlane podává životní výkon. ()

eraserhead666

Tohle mám na filmech hodně rád. oni se celou dobu tváří, jako že teda jako nic, ale v závěru to během pár okamžiků vyklopí všechno. Přesně takový je Vykradač hrobů. Výborná černobílá atmosféra, dvě žánrové ikony v relativně "obyčejných" rolích, a ten konec... ten konec. ()