Mrazivý příběh skupiny vědců, kteří v hermeticky uzavřené laboratoři zkoumají smrtelně nebezpečný mikroorganismus. Ten se na Zemi dostal při pádu vesmírné sondy a během krátké doby vyhladí obyvatele malého městečka. Záhadným způsobem se podaří přežít pouze nemocnému kojenci a starému alkoholikovi. Je vyhlášen stav ohrožení, oblast je neprodyšně uzavřena a do akce je povolán tým specialistů. Ten je ve složení biologa Stonea, mikrobioložky Leavittové, chirurga Halla a patologa Druttona uzavřen ve speciální laboratoři, umístěné v podzemí nevadské pouště, aby tu prozkoumal sondu i starce s nemluvnětem, kteří přežili, ačkoli spolu nemají na první pohled vůbec nic společného. Laboratoř je rozdělena do pěti na sobě nezávislých patrech, které lze neprodyšně oddělit a všechna jsou ovládána počítačem, který má v případě úniku nebezpečných látek zamezit jejich rozšíření na povrch.

Na sondě je objeven mikroorganismus odlišný od všech známých pozemských forem života. Je nazván Andromeda a podroben dalšímu zkoumání. Vědci zjistí, že se živí energií a včas zabrání pokusu armády zapečetit místo dopadu lokální jadernou explozí. Vyjde najevo, že organismus rozkládá zdravou krev a přestože postupně mutuje do lidského organismu neškodné podoby, je stále velmi nebezpečný, protože mu zůstala schopnost narušovat a rozkládat veškeré plastické hmoty. Z těch se skládá také část bezpečnostního systému, což vede k tomu, že počítač spustí destrukční program, který má zabránit úniku látky mimo laboratoř. Vědcům zbývá velmi málo času, aby se pokusili proniknout k dobře chráněnému počítači a vypnout odpočítávání. (Allan)

Kothy

Skvělá sci-fi ze 70. let. Rozjezd je dost pomalý, ale ke konci to skvěle graduje. Ve filmu nehraje nikdo moc známý. V malé vesnici v Novém Mexiku se objeví smrtící virus, který ji téměř celou vyhubí. Jediní dva přeživší jsou odvezeni do speciální podzemní laboratoře v Nevadě, kde virus studuje skupina vědců. Postupně mu přichází na kloub, ale pořád nejsou schopni přijít na to, proč tito dva jedinci přežili. Začíná hra s časem, protože virus by se mohl rozšířit. Ke konci film skvěle graduje. Celá laboratoř je vynikající a působí dost futuristickým dojmem. "Vyhněte se laserům!" ()

blackJag

První zfilmovaná kniha Michaela Crichton, kterou pro potřeby filmu upravil do scénáře samotný autor. Polodokumentární sci-fi, s velmi nízkým obsahem dramatických prvků (tedy až na závěr), líčící historii jedné vesmírné "invaze". Díky omezeným potřebám realizace film nepůsobí tak vousatě, jako jiné tohoto žánru stejného období. 70% ()

honajz2

Škoda té přehnané délky a nevyladěného vedení filmu, protože jinak to mohl být skutečně majstrštyk. Popravdě mě krapet zaskočilo, že to celou dobu bude tak minimalistické, protože jsem podvědomě očekával něco ve stylu Smrtící epidemie, ale to se nestalo a jsem za to hodně rád, jelikož tohle podání mi sedlo mnohem víc. Navíc tu nikdo s naivně působící růžovou solidaritou nezachraňuje celý svět, spíš se to snaží působit co nejvíc uvěřitelně a vědecky a nějakým praktickým celosvětovým dopadům se to snaží vyhýbat, ačkoli se tu zabraňuje tomu, aby k nim vůbec došlo. Sedlo mi to i samotným příběhem a atmosférou, ale ta nefungovala vždycky a nudnější místa tu kvůli té přepísknuté stopáži prostě jsou. A i ten příběh mohl být líp vedený, protože závěrečná půl hodina na mě působila poněkud urychleně a přitom by určitě mohla začít o něco dřív, protože události před ní mají zase značně pomalejší tempo. Jinak ale spokojenost a nejspíš dám někdy šanci i remaku, ačkoli mě jeho tříhodinová stopáž děsí už teď... Slabé 4* ()

sidzej

Chápem že niekomu sa môže zdať tento film nudný. Mňa naopak fascinoval. Výskumné zariadenie v podzemí nevadskej púšte za niekoľko milárd dolárov + mimozemský organizmus spôsobujúci okamžitú smrť. Desivá kombinácia umocnená atmosférou a priam "Carpenterovsky" jednotónovou desivou hudbou. Záver je navyše vygradovaný v štýle prvého Votrelca. Pre niekoho je najlepším "vážnym" sci-fi Vesmírna odysea, pre mňa je to Kmeň Andromeda. ()

Martrix

Díky studené válce docházelo na poměřování pinďourů téměř ve všech oborech. Takže bez ohledu na to jak absurdní se to dnes může zdát, vděčíme za mnohé pokročilé technologie právě tomuto souboji mezi USA a CCCP. Nijak tedy nepřekvapí, že vzniklo mnoho knih i filmů, které měly tu technologickou převahu světu ukázat. Tenkrát, v osmdesátých letech, jistě při sledování Andromedy popskaly cévky polovině členů sovětského výboru pro vědu. Zatímco američtí diváci odcházeli s pocitem pýchy a nadřazenosti, protože byli svědky toho, jak skvělé technologie a vědce USA má. O 50 let později ale konstatuji, že jsem zklamaný. Netvrdím, že je Andromeda jen technologická exhibice, ale psychologie postav, gradace napětí, nějaké poselství o hrozbách z říše mikroorganismů...dle mého ten potenciál nebyl využit. Náznaky tam byly, ale za těch padesát let se svět změnil a dnešní divák je podstatně otrlejší. Ve své době asi velmi dobrý film, ale dnes už ocením jen technocké zpracování. ()

• Když se počítač snaží simulovat potenciál růstu a mutace kmenu Andromeda, objeví se na obrazovce chyba 601 označující přetížení. Jedná se odkaz na chybu přetížení 1202 (tedy dvojnásobek 601) lunárního modulu během přistání na Měsíci. (HellFire)
  • Výroba interiérů laboratoří stála přes 300 000 dolarů a svého času byly považovány za jedny z nejvěrohodnějších. (-bad-mad-wolf-)
  • Scéna, kdy opice umírá v křečích na nespecifikovanou intoxikaci, byla natočena za pomoci oxidu uhličitého, který ji byl puštěn a kterým se zadusila do bezvědomí. Ihned po skončení natáčení záběru byl na místě člověk, který opici zase oživil. (Burdock)

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)

Zemřel autor Jurského parku

Zemřel autor Jurského parku

05.11.2008

Je tomu tak – rok 2008 je mimořádně „bohatý“ na pády hvězd z filmového nebe. Ledger, Heston, Newman, Minghella... a teď Michael Crichton. Ten se proslavil hlavně jako bestsellerový spisovatel, ale… (viac)