Země svobody: Amerika jinýma očima

• USA Amend: The Fight for America

Will Smith přináší pohled na nikdy nekončící boj za rovnoprávnost podle 14. dodatku americké ústavy, při kterém často umírali lidé. (Netflix)

theSaint

Já už nemohu tyhle 'nikdy nekončící boje za rovnoprávnost' s čistým svědomím sledovat. Propaganda liberální demokracie (čti totality) nezná mezí. Neustálé zvýrazňování dávno přežitých aspektů, které američtí "demokraté" chtějí tak zoufale oživit (což se jim mimo státy s totalitní historií daří) a cpou nám je horem dolem, mi lezou nejen krkem, ale i ušima. Právě oni vrátili rasismus do hry v plné polní a rozdmýchávají ho neustálým poukazováním na to, jak jsme odlišní. Ještě pár takových dokumentů a těch 356tis dolarů pro každého černého občana USA, které navrhuje nový demokraticky skvělý prezident Biden, bude málo. ()

etienne

Zaujímavý pohľad do USA histórie. Tie posledné dva diely boli už o niečo horšie, zdalo sa mi to také menej vyvážené, ale divák si tak mohol vytvoriť celkom širokú škálu informácii o krajine slobody/neslobody, o krajine vysnívanej/nenávidenej...Mám pocit, že boli spomenuté všetky problematické črty amerického národa. Čo sklamalo a prekvapilo, že v seriály sa pôvodní obyvatelia spomenú asi max. v desiatich vetách, čo považujem za trošku väčšie faux-pas. Na veľa vecí nazeráme aj tu v Európe z pohľadu väčšiny - nadradeného bieleho muža. Vždy som si myslel, že je lepšie sa narodiť v takej úžasnej krajine ako je USA - lenže nikdy som sa nezamýšľal nad tým, že či by som sa tam rád narodil, ako pôvodný obyvateľ, ako černoch, ako aziat, ako arab, ako nechcený imigrant, už by ma aj prešla chuť.. ()

rublik05

Zpočátku to vypadalo velmi nadějně. Tvůrci si vybrali stále silné téma, které rezonuje společností, účast vypravěče Willa Smithe či ostatních méně či více známých osobností dodala jistou originalitu a inovaci. Co se týče historických událostí, zde minisérie nemá chybu. Veškeré události jsou zpracovány velmi pěkně a kvalitně, na animacích si dal někdo opravdu záležet. Potěšila mě i spousta dobových fotek či záběrů, díky čemuž se podařila jistá poutavost, která však s rostoucím počtem epizod bohužel značně klesá a celá série se postupně odklání úplně k jiným, řekl bych až politickým tématům, což z dokumentu ve finále dělá obyčejnou několikahodinovou agitku. Je mi jasné, na koho je celá minisérie cílená a proč ji Netflix točil, leccos jsem schopný ustát a pochopit, ale poslední 2-3 díly mi přišli jako čistá mediální masírka, nemající s objektivitou nic společného. Nepopírám, že se člověk zejména na začátku dozví plno zajímavých historických faktů, a to nejen o černošské komunitě, ale udělat z toho všeho jen další jednostrannou záležitost velebící různá hnutí a komunity, to je fakt masakr a zbytečně to celý dokument sráží. Hodnotím čistě tu část, která se opírá o historická fakta, ty žvásty okolo nemá smysl komentovat. 2/10. ()

Slasher

Skvěle zpracovaný příběh 14. dodatku Ústavy jako příslibu rovnoprávnosti v USA. Můžeme si klepat na čelo, žvatlat o liberální propagandě (...), socialismu, nekonečný písničce o otroctví a zpytování svědomí, nicméně kdo sleduje historii s čistou hlavou, trochou inteligence a bez debilních předsudků, měl by pobrat hnutí typu Black Lives Matter, vidět a uznat, že ta cesta menšin nebyla k*rva lehká, že ke sprostýmu přepisu dějin dávno došlo (Lost Cause x), že tak existuje jistý "dluh" a pořád tu je prostor ke zlepšení, sjednocení (x). Jasně, pozoruji aktuální dění v Americe vcelku důkladně a sám se obávám indoktrinačních praktik neomarxistů (x), moralizací a posunu extrémně doleva (viz. "critical race theory" a Project 1619), to ale nic nemění, že časy a demografie se mění a jistá převýchova (hrozný slovo), chcete-li náležitý respekt, update společných hodnot, je na místě a vhodný. (x) Asi bych tu vytknul, že je to pohled na dějiny národa snad až příliš ve špatně-špatně-špatně vyznění, kdo má ale nadhled a širší kontext, ten to ustojí. P.S. Užití časových řad a herců jako osobností mi přišlo inovativní - říkám, zpracování top. "There is literally no acceptable protest if all you are determined to do is always tell me to wait." ()

Flory14

Jednu hvězdu uberu za neobjektivitu, což je u dokumentu vždy trochu na škodu. Nicméně, chápu že smyslem projektu bylo spíše něco jiného. Ukázat, vysvětlit a snažit se dát druhý úhel pohledu všem kteří "nejsou rasisti ale..." nebo lidem kteří chtějí zkrátka o tématu vědět více ( jako já) . Líbil se mi pohled do historie, v prvním díle se dozvíme o 14. dodatku ústavy a ten nás provádí celým seriálem. Smith je sympaťák a dokáže situace dobře prodat. Ostatní byly taky moc fajn, ať už historici, aktivisté či jiní herci. Jediný který mi tam vadil byl Larry Wilmore, přesně takovýhle typ lidí celé hnutí sráží, afektovaný, nesoudný a bez špetku nadhledu. Když to porovnám s proslovy Dr.Kinga či Douglasse, tak mi vychází jediné, ať nechá mluvit rozumné. Hlavně Frederick Douglass je za mě příjemné překvapení, o tomto muži jsem nevěděl. Dokument mi ho řádně ukázal a za to jsem rád. Projekt je určen hlavně pro USA občany, jelikož jejich historie je dosti "nechutná" ale i v Evropě, potažmo v Česku řešíme některé otázky a je fajn na ně dostat i těch který se přímo týká. Slabší díly mi přišly 4 a 6. Čtvrtý díl podle mě nedokázal vtáhnout ( stále ale 4 hvězdy) a šestý byl na můj vkus až příliš politický (zde bych dal už tři). Zbytek rozhodně paráda, překvapil hlavně pátý díl který má velice silný osobní příběh. Kdo půjde do dokumentu s čistou hlavou, dovolím si tvrdit že ho může posunout, ti kdo stále používají označení lidí jako opice apod. projekt nejspíše jen nasere. Silnější čtyři hvězdy a na podobné projekty mile rád mrknu. Když se do toho dá rozum, cit a jistá dávka klidu, výsledek se dostaví. ()