Éra samurajů: Bitva o Japonsko

• USA Age of Samurai: Battle for Japan

Bouřlivé události a neustálé boje o moc ve feudálním Japonsku 16. století ožívají v dynamických rekonstrukcích bitev s komentářem odborníků. (Netflix)

EvilPhoEniX

Pro fanoušky samurajů, historie a Japonské kultury povinnost!! Age of Samurai nám vypráví mohutný příběh o sjednocení Japonska v období Sengoku, na kterém se podíleli nejznámější Daimjóy Oda Nobunaga, Iejasu Tokugawa a Toyotomi Hideyoshi. Seriál má skvělou výpravu, naturalistické brutální akční scény, na fakt, že se jedná o polo dokumentární styl, tak tu stříká krve požehnaně, ale strhne i samotný příběh, kde dojde na klasické intriky, zrady a politikaření a to vše je podané v té nejvyšší kvalitě. Velmi mě to bavilo, líbilo se mi i vysvětlení několik důležitých Japonských pojmů, je to napínavé, dostatečně informativní a potěší i dostatek akce. Netflix jede! 8/10. ()

Marius

Opatrných 5 po prvej časti. Moje milované Sengoku a jeho záver rukami "japonského triumviratu". Po skončení komentár revidujem. ()

3DD!3

Skvělý úvod do problematiky. Netflixácký dokument se soustředí na divácky atraktivní věci a nejde moc do hloubky. Přesto se v jistých místech zadrhává a nechává dej plynout aniž by se povrtal v širším kontextu. Úvod s Nobunagou, vrcholící v Králi démonů, byl jednoznačně nejlepší pasáží, pak už je těch rodů tolik, že by to vystačilo klasický seriál o šesti řadách. Krásné záběry na Fudži a slušně natočené historické rekonstrukce jsou super. Černobílé mluvící hlavy to chtělo ještě omezit. ()

Marze

Neznámá historie Země vycházejícího slunce. Shlédl jsem všechny díly a hned od prvního jsem měl dojem, že v Japonsku probíhá celé dějiny nonstop občanská válka s občasnými kafobrejky. Začínám chápat jak je možné, že dnes ti k turismům milí a úslužní Japonci mají prarodiče, kteří před šedesáti lety mučili a vypalovali po Asii vesnice. ()

Jirka_Šč

Z historického hlediska dobrý přehled začátku období šógunátu. Pro mě je to období, o kterém leccos vím, na druhou stranu ale leccos nevím, takže jsem se díval se zájmem. Dávám jen 3 hvězdy, protože všichni, kdo zde komentovali a evidentně vědí víc, než já, byli kritičtí a upozorňovali na nedostatky (viz například komentář Sashmen13) ()

Arsenal83

Japonská skutočná hra o tróny zo 16. storočia, kedy sa Japonsko zjednocovalo. Je spojené s krutosťou a vraždením o nič menej, ako to v tom istom čase fungovalo aj v Európe. Skôr ešte viac. Seriál je veľmi zaujímavo natočený s výkladom odborníkov a vierohodnými hranými scénami. Niektoré sú surovejšie, obzvlášť ma zamrazilo, keď si jeden vládca sám vylúpol a odrezal oko. Na prekutanie vlastných vnútorností mačetou či podrezanie vlastného hrdla, na to sme už u Japoncov akosi zvyknutí. Jedinou slabinou dokumentu je, že sa niektoré hrané zábery opakujú. ()

mm13

Veľkorysý, výpravný dodatok k učebnicovým textom. 3* len preto, že to má potenciál prebudiť hlbší záujem o dané obdobie či históriu Japonska všeobecne. Nuda to nie je, aj to sa počíta. ()

ledzepfan

Pro fanoušky samurajů, historie a Japonské kultury je to něco jako písek v očích!! Akurátní jsou snad jen informace typu: V ten a ten rok, pod vedením toho či onoho došlo k bitvě tam či onde a zvítězil ten či onen. Jinak je tam hlavně ve výpravě (dále pak dramatizace jednotlivých scén, vykreslování charakterů, atd..) tolik nepřesností a místy až nesmyslů, že se nad tím prostě nedá mávnout rukou. ()

pools

Upřímně moc nerozumím zdejšímu vysokému hodnocení, ale zatím mám z této slátaniny pocit, že je cílená na nějaké rednecky. Hromady krve, usekaných hlav jak v nějakém slasheru a každou informaci vám třikrát zopakuje pokaždé jiný "historik". Jestli takhle mají vypadat dokumenty, tak tedy Nein, danke! ()

M.i.k.e

vzhledem k zajímavosti látky tu byl velký potenciál,ale nakonec ho Age Of Samurai naplnilo tak z poloviny.Osobně mi úplně stoprocentně nesedl formát polohraného dokumentu,což ale je ten menší problém.Větší je ten,že ač nejsem expert na Japonskou historii,nabyl jsem dojmu,že se tu dost klouže po povrchu a hodně se zjednodušuje.Vzhledem ke stopáži a ambicím nebýt psychicky vyčerpávající "nalejvárnou" je to asi pochopitelné,ale bohužel finální dojem - minimálně ten můj - to nevylepšuje...60% ()

PiLgRiM

Obsahově Ve finále vcelku zkratkovitý a ne moc do hloubky jdoucí dokument, soustředící se výhradně na osudy třech nejvýznamnějších Daimjó v období Válčících států ( a výhradně jen z vojenského hlediska ). To co zpočátku formálně vypadá jako výpravné nahlédnutí do Japonska 16. Století, se záhy v rukou tvůrců změní v přehlídku drastických výjevů poprav a sebevražd, na které je kdo ví proč kladen větší důraz, než na hlubší a detailnější popis jednotlivých postav či událostí. Nemluvě ani o tom, že divák musí nabýt dojmu, že většina vyobrazených bitev ( s výjimkou Sekigahary a Nagašina ), se dle tvůrců odehrávala výhradně v lesích, což je poměrně zvláštní představa :) ()

Tjaden

Přestože je historie (a zejména ta válečná) mým velkým koníčkem, do světa japonských samurajů a šógunů jsem nikdy zcela nepronikl. Proto jsem tento šestidílný dokument, v němž se střídá výklad japonských i západních historiků s naturalistickými výjevy z krvavých bitev, uvítal. Milovníci daného období na něm určitě najdou nedostatky, ale pro méně obeznámené diváky se může jednat o vhodný odrazový můstek k dalšímu studiu této tematiky. ()

Teg

Jak už tu zaznělo, jedná se o vizuálně skvěle zpracovaný dokument, který je ale zcela poplatný nenáročnému divákovi, kterému od diplomovaných historiků stačí teatrální komentáře o tom, jak moc je brutální někomu useknout hlavu. To nejzajímavější zde vůbec nezazní a něco je naopak překrouceno tak, aby nebyl obrázek potoků krve nedej bože pokažen nějakým politikařením, nebo dalšími vlastnostmi hlavních aktérů... ()

janesX

Tento šesťdielny krvavý seriál je naozaj kvalitka, ktorou Netflix potešil. Najviac sa mi páči, akým spôsobom je vyrozprávaný: jasne, pomaly a zrozumitelne. Týchto mocenských, krvilačných bojov (odštartovaných Nobuganom), začínajúcich o menej významné provincie až po ovládnutie celého budúceho Japonska sa odohralo neúrekom, no tento dokument to všetko podáva prehľadne. Sem tam sa síce (ale čiste mojou nepozornosťou) stane, že počujem čosi rozprávať o Akečim, potom o nejakom Micuhideovi a zakrátko zistím že sa rozprávalo o jednej osobe (pomstiteľ menom Akeči Micuhide), preto predsa len treba dávať pozor na mená od začiatku kedy sa prvý raz spomenie nejaké meno celé. Takže opakujem, boli to moje zlyhania s pozornosťou, dokument je spracovaný naozaj ukážkovo zrozumitelne a je to aj vizuálne lákavá lahôdka. 80%. ()

CyriC

Vizuálně skvěle zpracovaný dokument, který se ale bohužel věnuje velmi jednostranně jen vojenské stránce období před šogunátem Tokugawa. Ve finále je zde Oda Nobunaga vylíčen jako brutální krvelačný ničitel a jeho ekonomické a sociální politice se vůbec dokument nevěnuje. Stejně tak Hideyoshi. Sjednocení Japonska totiž provázelo i mnoho důležitých změn v politice a nejen samé bitvy. Dokument tak vytváří mýtus, že sjednocení bylo čistě provedeno mečem a nátlakem. Zpracované je to dobře, ale je to tak 20% z toho, co potřebujete znát, abyste si o Sengoku udělali ucelený názor. ()

rublik05

Vizuálně naprosto geniálně zpracovaný dokument, který je svou hranou formou, doplněnou o komentáře různých historiků, neuvěřitelně poutavý, přičemž si zachovává velkou vypovídající hodnotu a díky jednoduchému vyprávění dokáže nadchnout i diváka absolutně nepolíbeného daným tématem. Střízlivá délka jednotlivých epizod je zde jednoznačně plusem, neboť tím vzniká minimum prostoru pro nudnější či nezáživnější momenty. Moc se mi líbili souboje, kupodivu i kvalitní efekty, což je u tohoto typu dokumentu docela vzácnost. Já osobně bych však místo neustálých bitev ocenil i větší množství informací o té politické stránce, která i v této době jistě hrála velkou roli, také některé komentáře mně přišly až moc polopatické a zjednodušené, takže lidé, kteří se o historii Japonska zajímají, budou patrně trochu zklamáni. Netlix však očividně cílí na širší publikum, takže se to dá svým způsobem pochopit. Nic to však nemění na faktu, že pokud budou další série, rozhodně se zlobit nebudu. 8/10. ()

Sharpooter

Tento válečný dokument nám ukazuje neustále boje o moc v 16. Století. Velmi se mi líbilo zpracování netflixu, kdy ke komentářům odborníků přidaly i rekonstrukci scén (hlavně nejlepší byly bitvy). Celé zpracování dokumentu bylo skvělé a já můžu říct, že je to jeden z nejlepších dokumentů, které jsem kdy viděl, hlavně tedy proto, že se na to dá dívat jako na normální seriál (protože díky rekonstrukcím jde v podstatě o normální seriál akorát s komentářem odborníků). Téma dokumentu je velmi zajímavé, avšak trochu jsem se ztrácel v Japonských jménech xD. 8/10 ()

Pulper

No, celkově takové nemastné neslané. Spousta chyb, důraz na krev, krutost, brutalitky, Většina důležitých osobností zmíněna, ale místy dost zkratkovité a místo neustále se opakujících sekvencí nebo keců o masakrech toho mohli uvést víc. ()