Podle mnohých kritiků je hnací silou filmu Štístko, další z Wilderových originálních a inteligentních komedií, Oskarem oceněný Walter Matthau v roli vydřidušského právníka Willieho Gingriche. Partnerem mu je další hvězda Jack Lemmon. Ten si zahrál kameramana CBS Harryho Hinklea, jejž nešťastnou náhodou při utkání týmu Cleveland Browns poraní fotbalista Luther Jackson (Ron Rich). Mazaný Willie, Harryho švagr, s vidinou získání spousty peněz zraněného filmaře přesvědčí, aby předstíral, že v důsledku nehody částečně ochrnul. Aby zajistil spolupráci svého klienta, přesvědčí Harryho chamtivou bývalou ženu Sandy (Judi West), aby předstírala oživení jejich romantického vztahu. Ranou pro Harryho svědomí je ale účastné chování fotbalisty, který je z celé kauzy úplně zničený. Mezitím Harryho neustále sleduje soukromý detektiv Purkey (Cliff Osmond), jenž doufá, že jej nachytá v situaci, která by prokázala, že Harry postižení jen hraje, a pojišťovna by se vyhnula vyplacení obrovského plnění. Hvězdný tandem Matthau-Lemmon v dokonalé herecké souhře statečně překonává všechny překážky, i když je jasné, že jejich finta nakonec nemůže vyjít. Pod scénář tohoto úspěšného snímku se podepsala osvědčená dvojice Billy Wilder a I.A.L Diamond. (oficiálny text distribútora)

MrCreosote

Štístko není komediální nálož, jak bychom mohli očekávat podle obsazení a Billyho Wildera za kamerou, na to je děj až příliš košatý a doplněný o několik dramatických až smutných odboček. Co ovšem filmu dodává šťávu, je interakce mezi sucharským a dobráckým Jackem Lemmonem a obhroublým, cynickým zmetkem Walterem Matthauem, který svou oscarovou roli ještě upgradoval o 9 let později ve snímku Na titulní straně. Když se spolu baví tihle dva, roztáčí mezi sebou kolotoč vtipných hlášek a prupovídek, jak jsme ostatně zvyklí z jejich následujících hereckých spoluprací. Nebýt těchhle dvou, jednalo by se o průměr, takhle si Štístko zasluhuje vyšší hodnocení už jenom z toho důvodu, že se na plátně poprvé sešla nejlepší americká komediální dvojice všech dob. ()

Necrotongue

No, co vám budu povídat, nadšením jsem na rozdíl od Harryho zrovna nehopsal. Tím nechci říct, že by šlo o špatný snímek, jen si mě ten příběh ani jeho provedení příliš nezískaly. Námět sice nepatřil k záležitostem, které by kladly vyšší nároky na divákovy mozkové buňky, přesto si myslím, že kdyby se tvůrci soustředili jen na pojistnou událost, mohli z toho vykřesat komedii, u jejíhož hodnocení bych nelitoval čtvrté hvězdičky, protože Walter Matthau tady byl v roli štědrého zastánce svobodných matek Willieho Gringriche skvělý a tak nějak si film ukradl pro sebe. Tím, že příběh rozmělnili mezi tři témata, u mě příliš nezabodovali a tím závěrem celou záležitost úplně zazdili. Musel jsem trochu vychladnout, protože bych ve svém rozpoložení hned po skončení snímku nad dvě pěticípé určitě nešel. A uznávám, že už pro výkon Waltera Matthau by mi to bylo následně líto. / Poučení: Není nad právníka v rodině. ()

Anderton

Zo začiatku je to typická Wilderovská komédia, čo znamená, že som sa zopár krát nahlas zasmial. Po čase som si však uvedomil, že sa film dostal do určitej konverzačnej rutiny a do konca nepriniesol už žiadnu zapamätania hodnú hlášku. Ťažko povedať, čím je to spôsobené, pretože nastolenú situáciu vyplniť kvalitným obsahom by nemal byť problém. Navyše ak máte po ruke Matthaua a Lemmona, vďaka ktorým o filme aspoň vieme. Matthau však bohužiaľ mierne prehráva a cítiť, že by chcel viac trefnejšie hláškovať, lenže v scenári má napísané niečo iné. Wilder režíruje rutinne, myslí si, že jeho komédia musí mať za každých okolností minimálne dve hodiny a jeho produkt nakoniec pôsobí ako pásový výrobok. Určitý šmrnc to vďaka inokedy geniálnym tvorcom má a aspoň tie úvodné vtípky fanúšikov inteligentných komédií potešia. ()

genetique

Dovoľujem si povedať, že bez režijného prispenia Billyho Wildera by nad týmto filmom dávno krúžili supy. Pretože aj keď je príbeh menej chytľavý (klasické 'oni nevedia, že my vieme, že oni vedia'), Wilderov podmanivý nadhľad mu dáva to správne pohladenie. Nechcem povedať šťavu, pretože film si ide svojim vlastným tempom a klasické spojenie Jacka a Waltera dáva o sebe tiež pozoruhodne vedieť. Nakoniec z toho všetkého zíde aj nejaká tá moralizácia, ale s veľmi prijateľným koncom. 75%. ()

Goldbeater

Walter Matthau si za roli vychytralého a vydřidušského advokáta svého oscara právem zasloužil! Kéž by se stejně spravedlivě ceny filmové akademie rozdávaly i dnes. Ale zpět k filmu. Billyho Wildera mám stále radši a jeho filmy jsou téměř nadčasové. Já jsem se při téhle komedii moc dobře bavil a víc jak dvouhodinová délka nebyla vůbec znát. Už aspoň kvůli tomu zábavnému výkonu Waltera Matthaua, jenž mu mimochodem způsobil srdeční infarkt při natáčení, je nutné se na tenhle milý film podívat. Zábavné a vtipné i po bezmála padesáti letech. ()

• Nebylo to poprvé, kdy herec při natáčení Wilderova filmu trpěl zdravotními potížemi. Peter Sellers kvůli tomu odstoupil z natáčení snímku Líbej mě, hlupáčku (1964) a byl nahrazen Rayem Walstonem. (MrCreosote)
  • Jedná se o první z 11 filmů, ve kterých se sešli Jack Lemmon a Walter Matthau. (MrCreosote)