Gwimul

• Južná Kórea 괴물

Degradovaný policista Lee Dong-sik (Shin Ha-kyun), který byl před dvaceti lety hlavním podezřelým v případu vraždy dvou žen, a elitní mladý detektiv Han Joo-won (Yeo Jin-goo) pátrají po sériovém vrahovi, který své oběti zbavuje konečků prstů, které pak vystaví před domem své oběti. Při snaze určit vrahovu totožnost zpochybňují nevinu všech, kdo jsou do případu zapojeni, včetně sebe samých. (kklepkaa)

kklepkaa

Páni. Vlastně očekávání nebylo žádné, ale musím říct, že tohle je po delší době seriál, kterému vlastně ani nevím co bych vytkla. Herecké výkony úplně ohromující, však za to taky Ha-kyun Shin získal zcela oprávněně cenu pro nejlepšího herce a Jin-goo Yeo mu dost slušně sekundoval... a ta chemie mezi nimi. Jejich společné scény byly to nejlepší, co seriál mohl nabídnout. No a příběhově taky bomba. Nezaznamenala jsem ani žádné typické korejské klišé. Tvůrci využili každou sekundu, nebylo tam žádné hluché místo. Pro mě je tohle rozhodně jeden z nejlepších seriálů. ()

Pethushka

Tentokrát se budu v hodnocení rozcházet s většinou v opačném směru, než u mě bývá zvykem. Nepopírám, že Shin Ha-kyun byl ve své roli vynikající, a že spolu s Yeo Jin-goo měli úžasnou chemii, ale stejně jsem se těšila, až tenhle příběh bude u konce. Protože to bylo pořád dokola, protože mě ty machinace brzy přestaly bavit, a protože jsem tam - na rozdíl od ostatních - hluchých míst viděla hodně. Za mě bohužel jen průměr. ()

coulismoulis

Bylo to o par dilu delsi nez by asi bylo z hlediska tempa/zapletky zahodno, prvni pulka byla akcnejsi, druha uz trochu trpela na prilisne opakovani/vysvetlovani, ale celkove si slusny standard a atmosferu udrzeli. A raison d'etre, tj. nekoncici eyefucking hlavnich hrdinu, zustal celou dobu na nejvyssi urovni ;) Shin Ha-kyun je typ herce, co muze celou dobu koukat do stropu a stejne to bude zajimave a Yeo Jin-goo po trochu rozpacitem zacatku nakonec souboj ustal se cti. Zbytek ensemblu je taky hodne kvalitni, zvlast musim vyzdvihnout zabavni faktor, kteri vnasi (ne)schopny mafian Heo Sung-tae a effortless authority Kim Shin-rock. ()

moikan

Túto detektívku sa dá ozaj užiť si a to hlavne, ak obľubujete temnú severskú atmosféru. Základná charakteristika: spravodlivosť nadovšetko. Všetko musí skončiť, tak ako má. Priveľmi šťastné konce by boli nespravodlivé. Aj tak na konci cítiť uspokojenie zo záveru príbehu. Pripomína to švédske kriminálky, ale je tam viac dialógov. Hlavne tie napísané pre Shin Ha Kyuna (inšpektor Lee Dong Shik) sú neskutočne dobré. Dej je zobrazený tak, aby zavádzal diváka a neprišiel hneď na to, kto je vinný a kto nie. Začiatok deja je výborný dark noir. Nálada seriálu stoji na výbornom vykreslení vzťahu hlavných protagonistov. Ten umocňujú briliantné dialógy (klobúk dolu). Navyše je tu okúzľujúco- sarkastický tón hlasu Shin Ha Kyuna a jeho nevyspytateľné pohľady (o úsmeve už ani nehovorím – myslím  že tú cenu dostal herec zaslúžene). Excelentne podané napätie medzi hlavnými postavami Lee Dong Shik a Han Joo Won sa od 11.epizody trochu vytráca a je mierne silené, čo vôbec na záver nevadí, lebo sa zmení celý charakter postáv. SPOJLER : Vlastne celá postava miestneho detektíva Lee Dong Shika (alebo skôr pohľad diváka naň) sa zmení z akéhosi okolím podceňovaného čudáka a spoločnosťou odsudzovaného šialenca, ktorý berie na seba povinnosť pomáhať všetkým okolo na nevyspytateľného a neúprosného policajta s vlastným zámerom, aby sa na konci zase zmenil na toho samospravodlivosťou a samoobviňovaním posadnutého spravňáka. Previnilca, ktorý musí prijať trest. Brala by som aj druhú sériu, keby sa plánovala. KONIEC SPOILERA Jeo Jin Goo hrá chladného a ťažko čitateľného syna vrchného radu polície, takže niekedy je až taký chladný, že vôbec nehrá iba nepohnuto pozerá. Ku koncu je to samé zatknutie, ešte som čakala, že vinný bude zase niekto iný, či ako sa to zvrtne. Tu našťastie autori seriálu nepreháňali, ale potrestanie, prijatie trestu, pocit viny a trápenie sa vinou, naháňanie minulosti – v tom sú ozaj dobrí. A ešte jedna malá amnézia ( tá musí byť snáď v každom). Táto k-dráma bola nadmieru vydarená . Kórejské detektívky sú čím ďalej, tým lepšie . Nedalo sa dať menej ako 5*. P.S. Dlho som hľadala výborne hodnotený seriál s názvom Monster, až som zistila, že toto je jeho druhý názov. ()

• Některé epizody, díky zobrazení brutálních scén, je v Koreji doporučeno sledovat od 19 let. (kklepkaa)