Na dvoře císaře Františka Josefa I. se koná ples, na který tajně proniká i neznámý muž. Jeho cílem je promluvit si s hraběnkou a vyjevit jí své city, ona ho však nechce vidět. Dva hlavní aktéry zaznamená několik šlechticů a jejich vyprávěním se pak retrospektivně začíná odvíjet příběh milenecké dvojice. Na jeho počátku stojí onen muž, když jako americký obchodník přijíždí do předválečného Rakouska-Uherska, aby tu císaři prodal gramofon. (StarsFan)

StarsFan

Těžko si představit naivnější děj než příběh chudého amerického obchodníka, který díky svému psovi dokáže přimět rakouskou hraběnku, aby se do něj zamilovala. Těžko si představit jasnější vývoj filmu než ten, kdy vám na počátku romantické komedie proti sobě stojí dvě osamělé osoby opačného pohlaví. A těžko si představit více zřetelné drobné vady, na které jistí recenzenti vždy tak rádi upozorňují (proč mluví Rakušané anglicky? proč jsou kulisy velehor často za postavami jen malované?). A přes to přese všechno... mi tento film udělal nesmírnou radost. Má spád, je originální a na dobu, kdy milostné scény začínaly (a končily) dotekem pevně sevřených rtů, skrývá v jedné scéně u piana i trochu toho sexuálního napětí. A navíc je vtipný. Scéna, kdy jedna šlechtična Binga popisovala slovy: "Uši jako netopýr a zbytek jako oškubaná kachna," mě v daném okamžiku roztřískala. Není to zdaleka poprvé, co si z Bingova vzhledu jiné postavy ve filmu utahují, a mě tak napadá... Do kolika úspěšných amerických romantických filmů byli letos obsazeni herci, kteří nesplňují přímo Hollywoodská měřítka krásy? A kolik z těchto herců by na sebe nechalo v každé druhé televizní show a filmu padat sarkastické narážky? ()

Trellíno

Tyrolácký bizár á la Billy Wilder. Asi nejdivnější snímek, pod kterým je slavný režisér podepsán. Jódlující obchodní cestující Bing Crosby, nachcípanej senila Franz Josef toužící po štěnatech, zamilovaný čoklové, vesnice houslistů, pořádná plácaná, nudné muzikálové vložky a já nevím co všechno ještě, ale přesto nějakým záhadným způsobem Císařův valčík docela funguje(hlavně typické Wilderovy slovní přestřelky a celkem fajn závěr). Potvrzení, že Billyho filmová tvorba je jednou z nejkonzistentnějších vůbec, protože i ty nejslabší kousky jsou stále slušný a koukatelný průměr. ()

Mikino00

Toto je poslední film, který mi od Wildera scházel shlédnout a bohužel musím konstatovat, že jsem si to nejhorší (vlastně jediný vyloženě špatný mistrův film) nechal na konec. Slabinou filmu je scénář, který evidentně psal američan co Evropu nikdy nenavštívil, do tohoto prostředí přidal romantickou zápletku nejhoršího ražení, spoustu barev a Crosbyho, které nesnáším film od filmu více a více. ()

carnacv

Příběh sebevědomého američana, který svou hrdostí boří zažité a staré zvyky evropské šlechty. A tak se na přetřes dostává hlavně téma lásky a to velmi originálním způsobem prostřednictvím domácích mazlíčků. Otázka, zda vyhraje ona, nebo usedlé společěnské manýry je vedena příjemnou atmosférou a svěžím vzduchem alp, jež lze vskutku vychutnat, neboť tento film vskutku nikam nespěchá. Nicméně pozadu nezůstává i kritika mnoha lidských vlastností, a ta je podána vskutu vtipnou formou. Z filmu přímo prýští Wilderův podpis a je to výslovně radost snímek sledovat. Bohužel velikou slabinou je hudební složka, která sice místy lahodí, avšak spíše velmi často vyloženě nudí. "celé dva týdny se na tom ostrově tajně scházeli... Všichni čtyři." :) ()

Oskar

Staré dobré Rakousko-Uhersko. Obchodní cestující Bing Crosby čeká na audienci u císaře Franze Josefa I., aby mu vnutil gramofon. Netuší, že za zavřenými dveřmi se právě projednává věc nejvyšší důležitosti - "námluvy" císařova pudla a pudlice jisté krásné hraběnky. Jenže ta fenka uteče s Bingovým voříškem, který je asi erární, protože vypadá přesně jako z loga His Masters Voice... Úžasná, jásavě barevná a na svou dobu neskutečně svižná komedie. Billy Wilder a Charles Brackett sice nebyli nadšení, když si jim (tehdy vlivnější) Crosby dovolil zpochybnit scénář a dal ho "vylepšit" vlastní smečce gagmanů, ale na výsledku žádné takové rozpory nejsou znát. Dokonce mi v tomto případě ani nevadilo zpívání, protože nebrzdí děj. Bing si tu například zajódluje v Alpách a na závěr si zazpívá i ten titulní Císařský valčík (neboli "Nočního motýla"). 80% ()