Eso v rukávu

• USA Ace in the Hole (viac)

Příběh neúspěšného novináře, který začne pracovat pro okresní noviny v Novém Mexiku, protože už ho jinde nechtějí. Když náhodou objeví ve skalním indiánském sídlišti zasypaného člověka, ucítí velkou příležitost k návratu mezi žurnalistickou elitu. Věrný heslům "dobrá zpráva, žádná zpráva" a "špatná zpráva se prodává nejlíp" zorganizuje záchrannou akci takovým způsobem, aby mohl exkluzivními materiály co nejdéle zásobovat lačné noviny. Na opuštěném místě staré indiánské památky vypukne obrovský mediální cirkus s podporou tisíců čumilů, kteří se přijedou podívat i s rodinami na cizí neštěstí a hrdinskou práci záchranářů a tisku". (oficiálny text distribútora)

truby

Natočeno v roce 1951, sice trochu přehnané, ale v té době už lidé věděli, že žijí v mediálním světě (tedy alespoň pan Wilder) a to jediný médiem byli rozhlas a noviny. Samotný film postrádá trochu dramatičnosti a tudíž ten konečný pád Kirka Douglase na podlahu před kameru nepůsobí moc věrohodně. Jinak nemám co bych vytknul. Kirk Douglas je i na antihrdinu dost nesympatický. ()

Stíba

Nadčasové téma, které se dá bez problémů nasadit na dnešní dobu. Kirg Douglas je pan herec což opět ukázal. A co se týče vyzvedávaných pozitiv tohohle filmu tak s nimi v podstatě nemůžu nesouhlasit, jen si myslím, že Wilder je schopen vybudovat ještě lepší atmosféru i příběh což ukázal v několika jiných filmech. ()

Killingjoke

Tady půjdu trošku proti většině. Ač je Eso v rukávu výborný film a Billyho Wildera mám hodně rád, rozhodně film nepovažuji za geniální nebo vůbec nějak výjimečný. A to jsem si jej raději pustil hned dvakrát, abych mu před psaním komentáře nějak nekřivdil. Souhlasím, v detailu je film nadprůměrný, což je viditelné hlavně ve srovnání se současnou sterilní tvorbou. Režie Billy Wildera je velmi osobitá, Kirk Douglas podává excelentní výkon v hlavní roli a film se zaobírá velmi závažným a kontroverzním tématem. Právě ono téma novinářské etiky a manipulace s fakty (které zde mají fatální důsledky) tvoří páteř oné přidané hodnoty, kterou má film oproti průměru. Jenže je to všechno jaksi mimochodem. Příběh totiž hodně moc pokulhává a mě to prostě nijak nevtáhlo ani emočně ani filmařsky. Navíc je hned od prvopočátku jasné jak tohle všechno dopadne, kdo má jaký charakter a roli, co můžeme od koho čekat… chybí jakýkoliv moment překvapení. Jinak to mohl být opravdu bezvadný film. A ještě jedna věc mě zase naštvala a to je konec, který je šíleně nedotažený a přitom šíleně přitažený za vlasy. A teď se ptám jestli je to u filmů s Kirkem Douglasem jen náhoda, protože v poslední době jsem viděl Stezky slávy, Detektivní příběh a teď i Eso v rukávu a ve všech mi zážitek z jinak celkem podařeného filmu zkazil naprosto nepodařený konec. Vtipné… ()

sanikope

Čo dodať k tomuto veľkofilmu o ktorého existencii som doteraz ani netušil? V roku 2011 v tieni minuloročnej záchrannej akcii čílskych baníkov film stále pôsobí veľmi aktuálne. Momentálne má 60 rokov ale utoči akoby Billy Wilder & jeho spoluscenáristi písali scenár včera večer po vzhliadnutí večerných správ. Žeby sa doba vôbec nezmenila? Ani moc nie. Novinári typu Chucka Tatuma sa stále snažia kmásať našimi pocitmi a už asi nikto nie je schopný rozlíšiť pravdu od vypočítavosti. Ťažko asi porovnávať so Sunset Boulevard ale oba majú svoju silu. Klobúk dolu Billy a idem sa pustiť na celú tvoju filmotéku... ()

RajAthen

Tento film je o něčem a dokazuje to skutečnost, že by byl stále velmi aktuální. Grotesknost konzumních aktrakcí, povrchní zvědavosti mas a slávy oproti neštěstí naivního jednotlivce. Kirk Douglas v nejlepší formě, kterému jeho bezohledného novináře zkrátka věříte. Možná byl jen poslední záběr trochu zbytečný (pro dotyčného příliš snadný), ale efektní byl... ()

lakart

Rád se budu opět opakovat...fenomenální scénář, herci a režie. Jak dokáže jeden člověk ovlivnit a zmanipulovat davy lidí díky jednomu lidskému neštěstí? Odpověď je, že hodně jednoduše. Skvělý nadčasový snímek, který s odstupem času bude zásadnější a poplatnější. 100% ()

junxi91

Mnohokrát vyhozen a z práce propuštěn byl jistý novinář jménem Chuck Tatum. Přesto se však nevzdává a požádá o práci v novinách v Novém Mexiku, kde jsou schopni mu prominout i to, že je znám tím, že pil v práci. Jeho první reportáž se má týkat místní tradice zvané hon na chřestýše, takže vyráží se svým mladým kolegou do terénu. Po cestě však narazí na daleko větší bombu - jeden chlápek jménem Leo Minosa se vydal do hloubi staré indiánské hrobky, kde podle pověsti straší duchové zesnulých. Chuck neváhá ani minutu a vydává se za nebohým Leem a vůbec se nebojí toho, že by ho to tam také mohlo zavalit, ačkoliv má několikrát namále. Dostane se až k Leovi a přislíbí mu rychlou pomoc a stane se jeho jediným přítelem, který jej pravidelně navštěvuje. Najednou se zdá, že se z Chucka stal hrdina. Místnímu šerifovi se to nejprve nelíbí, nakonec však nechá Chuckovi výhradní přístup do útrob té prokleté hory a nepouští tam jiné novináře. Důlní inženýři mají v plánu Lea vysvobodit stejnou cestou, jakou se dostal dovnitř. Chuck však vymyslí lepší, a mnohem zdlouhavější proces - provrtají se k němu shora přes desítky metrů tvrdé skály. Záchrana tak zabere místo 16 hodin 6-7 dní, což je dost času na to, aby mohl zásobovat místní noviny exkluzivními zprávami o Leově stavu a také udělat z celého prostoru před jeskyní jednu velkou atrakci s cirkusovým stanem a vydělat na tom společně se šerifem peníze. Prostě jako každá správná hyena vycítil příležitost a jal se jí využít, zatímco chudák Leo trpěl zavalený, neschopen pohybu a trpící hlukem z toho podělaného vrtáku. Jeho manželka je k jeho osudu také lhostejná a nejeví ani zájem o dar, který ji měl Leo dát k pátému výročí svatby. Prostě jediné pozitivní charaktery představoval Leo a jeho starostlivý otec, ostatní se potřebovali jen napakovat a příliš soucitu nepobrali. Nakonec se stane nevyhnutelné a dalo by se říci, že Chucka dožene svědomí a začne všude rozkřikovat, že to on zavraždil Lea. Konec byl celkem zvláštní. Tento film si nese jisté poselství o člověku, který se na jednu stranu i přes neúspěch nebojí se nadále snažit, na druhou stranu je však schopen jít i přes mrtvoly, protože "dobrá zpráva není žádná zpráva" a "špatná zpráva se prodává nejlíp". ()

carter...

75%,,Dobrá zpráva je špatná zpráva" zní staré novinářské rčení. Eso v rukávu vypráví silný příběh z žurnalistického prosředí o zaslepené touze jedince stát na ,,vrcholu" té pozlátkové slávy a o tom, kam je až jedinec pro ni samotnou schopen zajít. Ve vedlejším příběhu je zde velmi nelichotivě vyobrazena také role ženy, jako vypočítavé, nevděčné a penězuchtivé osoby, která v nejkritičtější chvíli využívá pro sebe samu nastálé situace. Proč vidět: 1) Nemít iluzi o žurnalistickém řemesle a všude tam, kde se točí a šustí vír peněz a slávy 2) Jako bych při závěrečných titulcích slyšel skladbu Money,Power,Glory od kapely Clawfinger 3) Pro klaustrofobiky jistota silného zážitku ()

DoNotCross

Pecka o tom, že novináři jsou tak trochu svině. Všichni víme, že média mají zhoubnou moc a tenhle Wilderův snímek to geniálně ilustruje. Kirk Douglas to tahne nahoru úplně neuvěřitelně a sledovat celou maškarádu je fascinující. Bravurní tragédie v jejímž centru je jediný lidský život. ()

ilclassico

I ve své době musel snímek působit lehce těžkopádně, naivně a mentorsky. Kratší stopáž by jen prospěla. Co ale film sráží dolů je přehnaný závěr, patetický a pro mě těžko uvěřitelný (lidské krysy svědomí nemají a až do smrti se nemění). V rámci žánru za 3,5. ()

yatan

Ace in the Hole je nadcasovy do kolien zrazajuci obraz americkej spolocnosti, ktory bol natoceny pred 60timi rokmi, no obsahuje paletu hlbokych myslienok a vypovedych hodnot, ktore su klucove pre film a pre divaka su dnes uz skoro mrtve. Fantasticky scenar, vyborny Kirk Dougles a statocne reziu drziaci Billy Wilder, ktoreho po tomto pocine ukrizovali vsetky media, a dostal za film otrasne kritiky. Niet sa comu divit, lebo presne to su dokazy, ze filmy ako Ace in the Hole trafil hrebik po hlavicke. Velmi som si zacal vazit Billyho nie len ako rezisera, ale aj ako cloveka, ze sa nebal kusnut do kysleho skoro az otraveneho jablka. Vyborny film! ()

megajalec

Film z roku 1951 a má tak hrozne veľa povedať aj človeku v dnešnej dobe. Dôkaz, ako funguje novinárske remeslo. Film aj o tom, čo je pravda - to, čo prinesú a napíšu média. Film aj o tom, čo je človek schopný a ochotný urobiť pre kariéru, peniaze. Film aj o tom, kam až siaha ľudská dôstojnosť. Film aj o prioritách človeka. Wilder opäť nesklamal, až na ten záver, i keď paradoxne gradácia deja je super ()

Auvajs

Noir za bílého dne dne". Redakce bezvýznamného plátku v Albuquerque, New Mexico. Na zdi vypaličkované "Tell the Truth", na což Tatum reaguje posměšným ufrknutím. (Nicméně jeho entrée je jedno z nejhustějších self-promos ever:D) Uprostřed pouště, daleko od civilizace, pak začíná a eskaluje nejnázornější příklad novinářského (či rovnou mediálního) hyenismu. "Bad news sells best. Because good news is no news." ~~~ Dobrá hláška: "I don’t go to church. Kneeling bags my nylons." ~~~ 64% ()

xpaja

Perfektní obžaloba vylhané žurnalistiky a jejího zvráceného vlivu. I přes úctyhodné stáří má film slušné tempo a po obsahové stránce je jěště aktuálnější, než v době svého vzniku. Snad jen tu úplně poslední scénu bych si odpustil. Dávám --- == 80 % == ---. ()

pollstro

Ve své době vzniku velmi kriticky přijatý film, kterému bylo vyčítáno jeho jednostranné vykreslení publicistiky, která je zde prezentována v tom nejtemnějším možném světle bez náznaku naděje, či sebereflexe. Wilder a jeho naivita a absurdita hnát věci do extrému těžko hledala pochopení a uznání. Přitom záměr natočení filmu je zcela jednoduchý. Stejně jako o rok dříve v Sunset Boulevard, který nastavil Hollywoodu pravdivé a těžko stravitelné zrcadlo, zde Wilder opět trefně, kousavě a s určitým cynismem poukazuje na skutečnou a pravdivou stránku žurnalistiky, přičemž zároveň odhaluje praktiky bulvárních médií a lidské chamtivosti. Nemilosrdné, cynické a po tolika letech stále aktuální portrét odvrácené strany novin a její etiky. Nekompromisní, psychologický a detailní rozbor špinavé osobnosti novináře jdoucího si pro peníze, slávu a uznání, který překračuje veškeré hranice lidskosti a soudnosti. Wilder v tehdejší době zasadil tvrdou ránu volnému tisku a demokracii pošpinil korupcí, přičemž zároveň rozvířil veškeré naděje o americkém snu. Navíc dokázal zpochybnit dobrosrdečnost a soucit veřejnosti, která bezhlavě konzumuje to, co jí předkládají samotné média. Pravdivý obraz doby, aplikovatelný i v současnosti. "Bad news sells best. Cause good news is no news." ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014