Eso v rukávu

• USA Ace in the Hole (viac)

Příběh neúspěšného novináře, který začne pracovat pro okresní noviny v Novém Mexiku, protože už ho jinde nechtějí. Když náhodou objeví ve skalním indiánském sídlišti zasypaného člověka, ucítí velkou příležitost k návratu mezi žurnalistickou elitu. Věrný heslům "dobrá zpráva, žádná zpráva" a "špatná zpráva se prodává nejlíp" zorganizuje záchrannou akci takovým způsobem, aby mohl exkluzivními materiály co nejdéle zásobovat lačné noviny. Na opuštěném místě staré indiánské památky vypukne obrovský mediální cirkus s podporou tisíců čumilů, kteří se přijedou podívat i s rodinami na cizí neštěstí a hrdinskou práci záchranářů a tisku". (oficiálny text distribútora)

vitekpe

Billy Wilder to natocil bezvadne, i Jan Sterlig byla skvela, stejne tak i Kirk Douglas...nicmene tenhle pribeh o novinarich v dnesni dobe asi sotva nekoho bude sokovat (me tedy ne). Tehdy mozna...nevim. ()

Han22

Joj to byl film. Něco tak cynického ve víceméně optimistických 50. letech jsem fakt nečekal. Hlavním hrdinou je novinář, či spíše hyena první třídy Tatum v geniálním podání Kirka Douglase. Ze všech větších novin ho vyhodili a tak v malém zapadákově marně hledá příběh, který ho vrátí do první ligy. A nachází jej v podobě Lea Minosy, zavaleném v šachtě. Poučen z pravidel že jednotlivec dojme více než skupina, že špatná zpráva je jediná zajímavá zpráva a že čím déle to bude trvat tím líp rozpoutá nevídaný cirkus. Ze všech stran se sjíždí lidi, postaví se kolotoče, prodávají se buřty a pivo a Leovi skládají i písničku. A zatímco si Tatum hraje na jeho kamaráda, schválně s pomocí zkorumpovaného šerifa a vyděšeného stavitele zvolí delší cestu k záchraně. Kromě toho že je to napínavé drama je to i cynický pohled na lidi. Šerif který Tatuma nesnáší s ním ochotně spolupracuje kvůli znovuzvolení. A pro Leovu manželku je celá událost jen příležitostí jak vydělat a dostat se ze zaplivané díry Albequerqe i od opovrhovaného manžela. Wilder schválně nedává moc prostoru těm hodným postavám, aby cynismus těch mizerů vyplynul na povrch a místo shromáždění lidí, kteří věří v záchranu života to celé připomíná nějaký festival s muzikou, zábavou a chlastem. SPOILER Může takový film skončit dobře? Těžko, takže pokud to nebudete čekat, nebude ani moc zklamaní. ()

Zagros

Eso v rukávu neberu jako obžalobu novinářů a médií, ale jako obžalobu všech lidí, kteří podobný obsah vyhledávají a konzumují. Dobrá zpráva, žádná zpráva… až špatná zpráva to je něco! Že média potřebují naši pozornost a jsou z ní živá, je všem jasné. Snaží se ji získat všemi prostředky a špatné zprávy jsou zkrátka větší taháky. Bohužel jen tím ve společnosti zesilují blbou náladu a nasranost. Krásně to jde vidět neustálým strašením v dnešní době. Hypoteční krize, covid, válka, ekonomická krize, zadlužení…. Film se tak stává snad ještě více aktuálním než v době svého vzniku. Ale jak jsem psal, můžeme si za to sami a média jen dovedně využívají lidské chování. Nechal jsem se unést obsahem, který ve mně zarezonoval velmi silně. Každopádně dobré jsou i ostatní stránky filmu. Vyzvedl bych výkon Kirka Douglase, který zahrál postavu novináře perfektně. Manipulativní machr, který si myslí, že je středem světa si postupně začne uvědomovat, co spustil. Jeho postava má více rovin a on s přehledem zvládl všechny. Drobná výtka je jen to, že místy je to lehce přepálené (příjezd kolotočů apod.), ale chápu snahu tvůrců vše ještě více zvýraznit a zdramatizovat. Zajímavostí je také vícevýznamový anglický název, i doslovný český překlad Eso v díře by dostal vzhledem k ději další a několikerý smysl. ()

Hanys_

Silně nadčasová pecka o hyenismu novinářů se skvělým Douglasem, která nemít trošku poslabší závěr (už to prostě bylo moc) byla by bezchybnou. 8/10 ()

Scevola

Pomaly rozbeh ktory vsak je vybalansovany skvelym hereckym vykonom Kirka Douglasa.Ked k tomu navyse priratame pohlad na hyenizmus medialneho biznisu (ktory bol rovnaky pred 60 rokmi ako aj teraz) tak z toho vznikne zaujimavy pocin, 8/10 ()

adam9

Jojo, my novináři dokážeme být svině... Neuvěřitelně a strašidelně pravdivé a nadčasové téma, které Billy Wilder zabalil do sakra zvrácené a odporné atmosféry, kde lidskost ztrácí veškerý svůj význam. Kirk Douglas úžasný výkon. ()

Rozjimatel

[2,5*]     "When they bleached your hair, they must've bleached your brains, too."     Dráma o mediálnom hyenizme, zaradená medzi 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Hlavným hrdinom je bezohľadný, egocentrický novinár Chuck Tatum (v skvelom podaní Kirka Douglasa), ktorému sa podarí vyvolať obrovský mediálny humbuk iba kvôli jeho veľkej sebeckosti. Film podáva značne nelichotivý obraz spoločnosti, ktorú ako magnet priťahujú len samé senzácie a tragédie, to stvárnenie je ale podľa môjho názoru až trochu prehnané (celý ten cirkus okolo hory). Ako najväčšiu slabinu filmu vidím jeden dôležitý zvrat vo filme, na ktorom je v podstate postavená celá zápletka - nezmyselné rozhodnutie vŕtať zvrchu hory. Je to totiž celé strašne pritiahnuté za vlasy (už len tým, že nejaký novinár by taký nezmysel nemohol presadiť) a scenáristi sa tu príliš nevyznamenali. K silnejšiemu zážitku mi chýbali ešte nejaké ďalšie herecké osobnosti, ktoré by dokázali podporiť Kirka Douglasa. Je to prvý krát, čo mi nejaký film Billyho Wildrea pripadá ako úplne priemerný.     "Now go home, all of you. The circus is over." ()

Jorge-Z

Neskutečně strující drama pana Wildera o temné stránce žurnalistiky. Kirk Douglas jako problémový novinář, který dostane odporný nápad jak vydělat na cizím neštestí. ()

nonick1

Dobrá zpráva, žádná zpráva - to vidíme v době covidové žurnalistické hysterie denně kolem sebe, s tím drobným rozdílem, že tenkrát se novinami listovalo, dnes se na články kliká. Jen ta předstíraná "pomoc" , motivovaná co největším ziskem, zůstává i po těch dlouhých letech nezměněná, stejně jako otázky po příčinách, zanechávající pachuť v ústech. Pomyslné ucho džbánu se nakonec utrhlo - a utrhne se idnes. ()

ddf76

Film sice vznikl v 50. letech, ale vubec na nem neni videt zub casu. Vyborny Kirk Douglas v roli neuspesneho bezcharakterniho novinare Tatuma, ktery zavetri sanci dostat se opet na vrchol. Wilderovi se skvele podarilo vystihnout silu novin a upravovani veci, aby se lip hodily na papir a ovladani mas ( Uz jdeme, uz jdeme Leo :) ). ()

Wawer

Velice chytrý satirický film, který si jen bohužel neudržel svůj satirický podtón až do konce a místo toho se zrdamatizoval ()

Rokle

Hlavní myšlenka je zpracovaná parádně! Kam až je muž kvůli novinářské exkluzivitě ochoten zajít? Může touha být na titulních stranách a vrátit svou dávnou prestiž tak silná, že dokáže zatemnit mozek a chovat se jako necitlivé lidské stvoření? Na řadu otázek dostanete odpověď. V tomto příběhu však nehledejte kladné postavy (kromě zasypaného a jeho otce), všichni jsou amorální a skrz naskrz zkažení. Možná má výtka nebude adekvátní, ale díky ní pro mě nebyl tento snímek tak dramatickým, jak by se podle námětu dalo očekávat. Nedokážu se přenést přes to, že tři lidí rozhodují o osudu člověka, o kterém vědí všude okolo. To by opravdu nepřijeli odborníci, kteří by zvládli v této kritické situaci poradit? U řady filmů bych neměl problém překousnout malý nesmysl, ale zrovna u Esa v rukávu jsem se cítil oklamáván. ()

MickeyStuma

Dnes naprosto úžasný snímek, který měl bohužel v době uvedení neskonalou smůlu. Diváky do kin nepřitáhl. Příběh na základě skutečné události o muži uvízlém v jeskyni a neúspěšném novináři který ho náhodně objeví a následně organizující jeho záchranu hlavně kvůli úžasnému příběhu pro noviny. Ono místo se záhy stane poutním místem, kde se lidé začnou sjíždět pro podporu uvíznutého a hlavně se všichni bavící. A záchranné práce zatím probíhají. Podaří se ho však zachránit? Mělo by. Dobrý příběh musí také dobře skončit. Krapet bravurní, ale po filmové stránce zajímavé. Nejzásadnější věc, která z toho všeho vyznívá především je postoj novináře k tragédii. Noviny se musí prodávat a aby se prodávali, musí mít velmi dobrý obsah. A tak jde mnohdy i morálka stranou. Film i po tolika letech vyvolává velmi silný dojem. Kirk Douglas v roli onoho novináře jako obvykle předvedl nejlepší herecký výkon. Ambiciózní, neetický a egoistický reportér v jeho podání je uvěřitelný ve všech ohledech. Jedná se tedy o snímek, který musel uzrát v čase, aby byl hodnocen okázale a s respektem. ()

GMVajgl

Nietzsche řekl: "The strength of a person's spirit is measured by how much 'truth' he can tolerate." Naši dědové měli tedy asi silnějšího ducha, protože čím dále jde člověk zpět do minulosti, tím víc jsou filmy zdánlivě otevřenější a upřímnější, jsou ochotny tnout do živého a mluvit o nepříjemných věcech. Např. o tom, jak je snadné zmanipulovat pravdu, dostat dav do masové hysterie. Jak se někdy může vyplatit lhát, ale jak je těžké z toho potom vycouvat. Dokonale aktuální poselství do dnešní doby. Jestli by si nějaký příběh zasloužil remake, tak tenhle. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014