Eso v rukávu

• USA Ace in the Hole (viac)

Příběh neúspěšného novináře, který začne pracovat pro okresní noviny v Novém Mexiku, protože už ho jinde nechtějí. Když náhodou objeví ve skalním indiánském sídlišti zasypaného člověka, ucítí velkou příležitost k návratu mezi žurnalistickou elitu. Věrný heslům "dobrá zpráva, žádná zpráva" a "špatná zpráva se prodává nejlíp" zorganizuje záchrannou akci takovým způsobem, aby mohl exkluzivními materiály co nejdéle zásobovat lačné noviny. Na opuštěném místě staré indiánské památky vypukne obrovský mediální cirkus s podporou tisíců čumilů, kteří se přijedou podívat i s rodinami na cizí neštěstí a hrdinskou práci záchranářů a tisku". (oficiálny text distribútora)

(mOnkey)

Kirk Douglas vchází do vydavatelství novin, které má na zdi pověšený slogan "psát pravdu". Ta se ovšem ve skutečném světě, a v tom novinářském obzvlášť, dávno neností. A prachy ten charakter přeci taky zas tak moc nekazí. A tak když dojde k medializaci nešťastného závalu, který pohřbil muže, na místo se jako hladoví supi sjíždějí lidé i média z blízkého i širokého okolí. Tenhle snímek dost ostře kritizuje pokrytectví a hyenismus, s jakým se k sobě (i nevědomky) můžou lidé chovat. Z místa neštěstí se stává atrakce, na níž chtějí profitovat hamižní jedinci a senzacechtivý tisk. Záchrana uvězněného nebožáka je totiž v čase, kdy se peníze jen hrnou, až na druhém místě. 85% ()

/Pablo

Možná až příliš do očí bijící ztvárnění, ale každopádně myšlenka filmu je stále aktuální. A v dnešní době vůbec... Pro začínající novináře povinnost k zhlédnutí... ()

Martin741

Mam proste pre stare noiry 40. a 50. rokov stale slabost, a tentokrat padla moja volba na Ace in the Hole od rezisera Billy Wildera /Sunset Boulevard, Ztraceny Vikend/. Filmu dominuje hlavne Kirk Douglas ako neuspesny novinar, ktory objavenim zavaleneho cloveka chce sa vratit na novinarske vyslnie a v style "spatna sprava sa predava najlepsie" zorganizuje velkolepu zachrannu akciu. Ktora ma samozrejme sluzit len na jeho vytiahnutie na vrchol slavy. Dialogy ako v kazdom noire su patricne cynicke, herecke vykony najma Kirka Douglasa su vyborne, ciernobiele filmarske zobrazenie reality je stale pre mna maximalne fascinujuce a zaujimave. Uzival som si tento noir a film vyborne zobrazuje aj novinarsku vychcanost : pod pokryvkou ludskosti a dobreho spravania sa skryva len pragmaticky a dost surovo uvazujuci clovek, ktory sa chce vysvihnut na vyslnie, a ako pomocku vyuzije cudzie ludske nestastie. Preco si myslim, ze ani o vyse 60 rokov sa praktiky prakticky vobec nezmenili, menia sa len akteri? 95 % ()

roorybacky

Nesktutečná síla, po většinu stopáže především intelektuálně, nicméně s blížícím se závěrem rovněž i emocionálně. Nestárnoucí film - to, co natolik na dřeň obžalovává, působí značně varovně dodnes - vyhrocená novinařina může opravdu hraničit s kriminálem. Kirk Douglas zahrál bezchybně a Billy Wilder byl režisér-génius; takto stylově čisté a funkční narativní filmy se jen tak často nevidí. Krása. ()

ad

Jeden z nejlepších Wilderových filmů. Krásně amorální, neuvěřitelně mrazivý a ještě dodnes šokující. - Skety novináři! ()

C0r0ner

Wilder jako obvykle dokazuje, že je jedním z nejtalentovanějších filmařů všech dob a přichází s drsným příběhem, kde si bere na paškál touhu po penězích, moci a úspěchu na úkor důležitějších věcí. Douglas si střihl hodně zajímavou v parádním filmu, nad kterým se určitě kdekdo pozastaví. 90% ()

Topco

Cynizmom prerastená kritika mediálneho hyenizmu. „Zvládnem malé i veľké správy. A ak náhodou nebude žiadna, sám vybehnem von a pohryziem nejakého psa... Zlé správy sa predávajú lepšie než dobré. Dobré správy nie sú správy.“ Kirk Douglas ako neúspešný bezcharakterný novinár valcuje a podáva jeden z výkonov jeho kariéry. Rovnako nadčasové a štipľavé ako o rok mladší Sunset Blvd. Za mňa aj po rokoch suverénna pecka. PS: Pre fanúšikov Nightcrawlera (2014) povinnosť! ()

zette

Po Hollywoodu si Billy Wilder vzal na spacir media a zurnalisty a opet vznikl film ve velkem stylu! Kirk Douglas vyborne a naprosto verohodne zahral sebevedomeho nicemu, kteremu jde o vlastni uspech. Je zajimave sledovat jeho promenu. Eso v rukavu je velmi nadcasovy snimek, ktery ukazuje umele vytvorene silenstvi, ktere media mohou zapocit. Dalsi z pokladu Billyho Wildera. ()

majo25

Dráma o novinárovi-drsňákovi, ktorý pre svoju túžbu vrátiť sa späť na výslnie neváha potopiť svoju morálku, svedomie i ľudský život. Napriek tomu nie je jeho postava napísaná čiernobielo. Keď sa v ňom konečne pohne svedomie, je neskoro. Respektíve je vôbec niekedy neskoro, ak ide o pohnutie svedomia? Skvelé vyvrcholenie zápletky, záver i celkový odkaz, škoda, že zo začiatku, aj neskôr v strednej pasáži, keď sa zo subjektu nešťastia stáva atrakcia, sa film vlečie a je plný vaty. Film si nevie udržať pútavosť na celých 110 minútach, ale niektoré scény, hlavne k záveru, stoja za to. Napr tá, keď novinár dáva miestnemu šerifovi do zubov. Douglas podáva tradične herecký koncert. ()

mortak

Widerova alternativní cynická verze třetí největší mediální události mezi válkami (uvízlý Floyd Collins je zmíněný hlavním hrdinou i ve filmu). Vše stojí na dokonalém Douglasovi, který táhne tuto jinak občas monotónní jednostrunnou obžalobu bulváru neuvěřitelně nahoru. Hlavně kvůli němu čtyři hvězdy. Ale i Wilder se nezapře, a jedna hláška střídá druhou. Jen nevyvolávají smích, ale mráz. ()

Reverse01

Myslím, že filmy Billyho Wildera majú nálepku "rôznorodé" aj keď sa väčšina divákov zhoduje na jednom žánri a tým sú komédie. Aj keď natočil úspešné komédie je obdivuhodné, že ten istý autor dokázal natočiť temný a znepokojujúci film akým je Eso v rukáve. Tento film v sebe neskrýva hlbokú filozofiu ani nedisponuje komplikovanou štruktúrou, ide o jednoduchý príbeh s postupnou gradáciou. Film si vás získa svojou jednoduchosťou a zlomyseľnosťou hlavnej postavy, ktorú dokonale stvárnil Kirk Douglas. Divák postupne zisťuje, že aj ostatné postavy vo filme sú nejakým spôsobom vnútorne skazené a že vo filme niet postavy s dobrými úmyslami. Počas filmu sa možno budete pýtať samého seba, kam ešte tento film môže zájsť a ďalšia scéna vám dokáže, že to môže byť ešte horšie a ešte viac temnejšie. Šťastný koniec si musíte nájsť sami, keďže všetko končí veľmi nečakane presne ako to majster Wilder zamýšľal. Eso v rukáve odporúčam divákom iba v tom prípade ak sú ochotný na konci filmu čeliť depresií 100% ()

UhLee

Filmová výzva Reverse01 - film č.1 - (8/10). Já se zásadně vyhýbám těmto starým filmům, protože jsem na nich nevyrostl a nemám k nim žádný vztah. Proto mě velmi mile překvapil tento snímek. Ace in the Hole je bezpochyby nadčasovým dílem, které režisér Bill Wilder vypustil roku 1951 do světa. Skvěle pracuje s postupným budováním scén a atmosféry. Z napohled bizarní zápletky udělal něco impozantního. Kirk Douglas tady předvádí herecký koncert. Film ukazuje, že člověk je schopen pro svůj osobní úspěch obětovat  cokoliv a jít doslova přes mrtvoly. Moc se mi líbily ty malinké a možná až nepodstatné detaily, které celý film provázely. Od filmu jsem nečekal absolutně nic a byl jsem příjemně překvapen. Tady se mi potvrzuje má teorie, že jít do filmů naslepo je to nejlepší, co může divák udělat. Ačkoliv už ani jeden z protagonistů není na světě, tak jejich odkaz tady s námi bude díky tomuto snímku ještě hodně dlouho. Já jsem toho jasným důkazem a MOŽNÁ tyto černobílé krasavce začnu vyhledávat častěji. ()

Dado

Prekvapuje ma, že Ace in The Hole zostal popri iných filmoch Billyho Wildera akosi zabudnutý. Novinár, ktorý je pre opätovné naštartovanie svojej kariéry ochotný vyžmýkať unikátnu príležitosť až do poslednej kvapky, je jednoducho nestarnúcim námetom – teda aspoň dovtedy, kým sa ľudia zázračne neprestanú zaujímať aj o tie najzbytočnejšie pikantnosti zo životov iných. Scenáristi v tomto prípade zvolili trpezlivé rozvíjanie príbehu, ktorý neprichádza so žiadnym vyslovene šokujúcim či nezabudnuteľným momentom. Divák tak má možnosť už v počiatočných fázach zápletky vytušiť, k akému finále snímka neodvratne smeruje. Aj napriek tomu však nemôžem tvrdiť, že by ma dianie vo filme nudilo. Skôr naopak, prirodzená zvedavosť ma neustále nútila premýšľať nad tým, k akým činom sa hlavný hrdina v podaní skvelého Kirka Douglasa dokáže s vidinou exkluzívnej reportáže znížiť. (80%) ()

danoo

Jeden z prvých filmov vôbec o tom ako môže byť realita manipulovaná médiami. Navyše v jedovatom duchu Billyho Wildera, ktorý na rozdiel od svojich (taktiež cynických) komédií žiadne perspektívy nevidí. ()

Brain-D

Tak v tomhle filmu je víc, než na první pohled můžeme vidět. Je tu ukázáno, jak hnusně se lidi k sobě chovají. Kirk Douglas byl naprosto výtečný, ale kapec jsem se nudil. ()

VanTom

Bezskrupulózní reportér neváhá pro velký příběh plnící titulní stránky zdržovat záchranné práce, nakonec se v něm samozřejmě hne svědomí, ale to už je pozdě (nečekal jsem) a špatně dopadne (čekal jsem, i když ne takhle afektovaně). Přece jen mi z dnešního pohledu přišla celá ta kritika novinářské (lidské) senzacechtivosti, kariérismu a "hyenismu" až příliš naivně přímá a polopatická, takže i pro ten přetažený závěr to vidím jen na lepší 3*. ()

zigíš

Kterak se takový ten líně poklidný hadobijecký den na drámo změnil. Aneb i cyničtí novináři můžou prozření dojít (jen jestli už nebude pozdě). ()

Pecival

Nadčasový snímek, což je zrovna v době tanečků okolo zasypaných Chilských horníků krásně vidět. Douglas se na roli bezcharakterního novináře, který čekal na svojí šanci a nenechá si ji nikým vzít dokonale hodí. A zahrál to s takovým gustem, že jeho lehké procitnutí ke konci nevyzní úplně reálně. ()

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014