Sebepoznání je příběhový dokumentární film Tomáše Adama, výjimečný svým netradičním uchopením. Příběh znázorňuje dívku-Sofii, která po rozvodu svých rodičů odlétá do Indie a Asie, kde stráví nějaký čas. Odloučení jí umožňuje vzdálit se od nepříjemností, které doma pociťuje a poznává nové kultury, ale také sebe sama. Souběžně prochází její kamarád Tomáš velkou osobní krizí a rozvodem. Tato situace ho vede na cestu sebepoznání a hledání nových odpovědí. Oslovuje největší osobnosti a ptá se jich na životní otázky. Setkání s těmito lidmi bylo pro Tomáše klíčem k pochopení jeho životní nerovnováhy a přijetí sebe sama. Sofie a Tomáš se nyní opět setkávají a vyrážejí spolu na výlet do srubu, který si před lety slíbili. V průběhu setkání se Tomáš několikrát zasní a vybaví si rozhovory s osobnostmi. Sofie nově vnímá a pozoruje u Tomáše jistý klid a začne se o jeho cestu zajímat. Při večeři se však stane něco, co Sofie v žádném případě nečeká.

Záměr filmu Sebepoznání je vyprovokovat mysl k úvaze. Žijeme tak, jak chceme nebo žijeme chyceni v životní iluzi? Zároveň chce dokument poukázat na témata, o kterých se autor domnívá, že jsou užitečná pro rozvoj široké společnosti. Nechte se vtáhnout do skutečného příběhu, ve kterém s vámi téměř 40 osobností sdílí své zjištění a vědění o životě. (ČSFD)

iz67

Tomáše Adama napadlo, že zná již tolik moudrých lidí, že by bylo škoda toho nevyužít pro blaho vsehomira, a predanim jejich moudra apgrejdovat tupé masy. To je nápad bohuliby a realizace zdanlive snadná. Stačí moudré lidi nechat mluvit a je to. Jenze ouha. Ono to neni vubec snadné, ale právě naopak. Takze co nakonec vzniklo? Nekonečně dlouhá bramboracka mluvicich hlav, vypoustejicich útržky myšlenek, ktere se diky strihu stavaji pouhymi trivialitami, navic tak hustě a chaoticky servirovanymi trivialitami, ze je těžko je plně zaslechnout, natož o nich popremyslet. Co film definitivne deklasuje na uroven nekonečné reportáže studia Kamarád jsou vedle strihu další dva autorovy vklady. Manýra s grafickým efektem, která po par minutach začne neskutečně obtěžovat. A perlou je pak mudrování dvou mladých, krásných lidí, které má drť myšlenek zarámovat. Svoji naivitou a umelosti (přemejkapovaná slečna a z úst plynoucí rádoby moudra, mistrně kombinovaná s hereckou tuhostí obou aktérů, jednim z nichž je sám autor) však musí naopak zbylé účinkující smrtelně urazit. Proto si dovolim veselou domněnku, že sám autor se na cestu sebepoznani teprve vydává, což je vzhledem k jeho klicove roli nemalo riskantni situace. Nezbývá nez si prat, aby tech, co film uvidi, a kteri premysli o tom, zda-li zmenit svuj zivot a vydat se novou cestou, bude co nejméně. Po tomhle kuse se totiz rozhodnou byt jen tupymi prasaty. ()

allegria odpad!

Pro mě obrovské zklamání, protože dané téma mě vždy zajímalo, ale zpracování je tak strašné, že to ani na tu jednu hvězdu s čistým svědomím nedám. Je tu spousta rušivých momentů, třeba nepochopitelné přechody z reality ke "kreslenému" a zpět - není mi jasný význam takové rádoby "originality". Další pro mě rušivý detail, že ženské osoby, plné vznešených frází o spiritualitě, jsou až přehnaně výrazně zmalované jak na přehlídkové molo, to se pak těžko věří, že něco skutečně vědí o sebehodnotě, sebepřijetí nebo sebelásce, spíš taková podbízivost ukazuje na obyčejné mindráky. Dále to, že zde mluví osoby bez jediného označení (jméno, povolání). Rádoby hluboké téma, ale ani jediná originální myšlenka. Jen hra na hloubku, kompilace stokrát řečeného, opsaného, odposlouchaného, přečteného... notoricky známého, vše jde pouze po povrchu a povrchní je celý film. Pochybuju, že poskytne praktickou radu, která by skutečně pomohla. Druhý díl už je totálně o ničem, taková přehlídka individualit, úspěšných podnikatelů, ale nikdo z nich opět neřekl nic objevného, co by už nebylo řečeno milionkrát. Identifikace osob v závěrečných titulcích druhého dílu už nenapravila chybu, že divák neví, kam právě mluvícího člověka zařadit. ()

luczi odpad!

Autorům se podařil výjimečně podařený počin: Na jednom místě v několika minutách přehledně představit celou škálu více či méně známých ezolehkoživek, šarlatánů a mluvících hlav líbivého new age byznys proudu (ti, kteří se nezúčastnili, jsou alespoň uvedeni jako partneři projektu). Kvituji hudbu Patrika Kee, ale mluví mu do toho výše zmínění (např. badatelka úrovní vědomí a algoritmu podvědomí, dále kněžka, asi dvacet koučů osobního rozvoje a podnikání v oblasti marketingu, bioenergetik vody, duchovní průvodkyně, která každoročně vede velké transformační meditace v přechodových zlomových konstelacích rovnodenností a slunovratů a další a další podnikavci) takže ani na tu jednu * to, pánové, žel bohu nebude, škoda, ale mohlo by z toho vzniknout dozajista virální video: Jak vydělat peníze snadno a rychle prodejem prázdných líbivých hesel, jak se přiživit a zviditelnit na tématech, kterým rozumí odborníci, které ale nikdo neposlouchá, protože nejsou dost cool, osvícení a probuzení jako my, jak zkasírovat zdravé a hloupé či nemocné a zoufalé  :| :| :| Pro opravdu zapálené sebepoznávače projekt nabízí balíčky pracovních sešitů, videolearning, vstupenky na workshopy - super, proč ne, ale je trochu drzost nazývat Sebepoznání dokumentem, když jde o prachsprostý marketingový prodej. ()

Antal89

Osobně jsem hned po prvním díle dost rozpačitým. Nejspíš jsem o d toho očekával něco jiného. Rádoby příběh dvou lidí, co jdou na chalupu je hodně přehrávaný a vyumělkovaný, takže jim to vůbec nejde věřit. Samotné příběhy jsou do celého filmu nasazené hodně horkou jehlou. Za mě nejhorší jsou animované přechody Mezi každým příběhem a to, že žádná z osobností nemá uvedené v záběru jméno. Tudíž až na Duška, Kluse a Jelínka jsem pak přemýšlet, co jsou ti jednotliví další lidi vůbec zač. Gabriela Filippi tam měla až nevídaně moc místa a její vyznění spíš bylo jako projev léčitelky. Filn si dělal velké ambice na českou alternativu k The Secret, ale tím, že zde je hodně přehrávaný a ty příběhy nejsou v pořádném rámci s ještě vše to završuje nějakou zvláštní meditací se spojením myslí, tak to akorát ve výsledku dost lidí odradí než uvede ke změně smýšlení a osobnímu seberozvoji. ()

jigsaw44

Čakalo sa od toho, že to bude lepšie. 2 časti, 3 hodiny, celkom nudné uspávacie tempo, otravné animované prechody, žiadna osoba tam nemá uvedené meno, umelý príbeh. Chýbajú tam názory odborníkov, takto je to len akýsi nudný dokument na motívy The Secret, v ktorom sa iba vyjadrujú prevažne ezoterici a hovoria o karme, o obecne známych veciach, ktoré prezentujú ako novinky, niektorí dokonca generalizujú o tom, že sociálne siete sú zlé, banky sú zlé a pod.. (Pritom socialne siete nie sú zlé, to je iba nástroj, a záleží na človeku ako ho používa). Niektoré veci tam učinkujúci prezentujú ako pravidlá, ale pritom nevysvetlujú, prečo by to mal byť pravidlo, a aj keď to niečím zdovodnia, tak použijú metaforu (a tá nič logicky nedokazuje). Ďalej tomu hlavne chýba kritické myslenie. Tento dokumet je skor určený pre ezoterikov, tí sa v tom určite nájdu a len sa utvrdia v tom, že KARMA a podobné vecí fungujú, ale už sa nedívajú na druhú (reálnu) stránku veci. ()