MI5

Veľká Británia, (2002–2011), 77 h 40 min (Minutáž: 50–59 min)

Tvorcovia:

David Wolstencroft

Peter Firth, Nicola Walker, Rupert Penry-Jones, Miranda Raison, Hermione Norris, Matthew Macfadyen, David Oyelowo, Richard Armitage, Raza Jaffrey (viac)

Oficiálně jsou bezpečnostní služba, neoficiálně MI5 nebo prostě jen "pětka". Jejich hlavní úkol: bránit národní bezpečnost Británie. A bezpečnost země může být ohrožena čímkoli. Mezinárodním terorismem, rasismem, fanatismem nejrůznějšího druhu... S tím vším je zapotřebí bojovat - a oni s tím bojují. Nejužší výběr: dva muži, jedna žena a jejich šéf. Tom, Danny, Zoe a Harry. Oddělení je samozřejmě mnohem rozsáhlejší a na některých případech nejen může, ale i musí pracovat větší tým. Tihle čtyři však tvoří jeho páteř. Čtyři lidé, kteří se v zájmu vyšších cílů museli vzdát mnohého, bez čeho si většina z nás nedokáže svůj život představit: rodiny, lásky, zázemí klidného domova. Protože člověk, který se bojí o své nejbližší, je strašně zranitelný. A protože jejich nejbližší by mohli na jejich práci krutě doplatit. Je jen jedna cesta, jak mít obojí - práci i domov: dvojí život. Ani to ovšem není záruka bezpečí. Protože i oni jsou jen lidé a život, který dnes a denně nasazují, mají jen jeden... (oficiálny text distribútora)

Ilicka

Pokud mohu soudit podle zatím jediné série (7.), tak jsem náhodou narazila na vynikající špionážní seriál z prostředí MI5, výborně natočený a výborně i zahraný s napínavými zápletkami, jak epizodními, tak celosériovou, která vyvrcholla takovým způsobem, že si do uvedení osmé série budu kousat nehty a mezitím zkouknu šest sezón předchozích. Obrovské plus za postavu Lucase Northa v podání charismatického R. Armitage. ()

Jossie

S každým dalším dílem je ten seriál lepší a epizody jsou velmi zajímavé. Oblíbila jsem si všechny členy MI5, kromě šéfa, který je na můj vkus někdy až moc drsný. První série skončila tak napínavě, že proti svému přesvědčení asi začnu psát dotazy do ČT, kdy nasadí další sérii. ()

gudaulin

Věříte na lásku na první pohled? Tak něco takového v tomhle případě nebudete určitě potřebovat. MI5 totiž není seriál vystavěný na efekt, rychlou akci a super cool postavy a hlášky. Musíte mu dát šanci, aby vám odkryl svět svých hrdinů, a pokud máte v oblibě realistický děj, promyšlený příběh a nesentimentální, někdy až cynické, vyústění jednotlivých epizod a dějových linií, které někdy vede až k ošklivým koncům a líčí svět tajných služeb bez laciného pozlátka, patosu a vlasteneckých nebo rodinných keců, pak vás postupně MI5 dostane a možná uchvátí. Česká televize měla tendenci prodat MI5 jako druhé Profesionály, konec konců vysílá oba seriály těsně po sobě, ale o to víc vynikne, jak jsou zásadně odlišné. Na Profesionálech jsem vyrůstal a mám k nim silně nostalgický vztah, ale na tvrdo říkám, že MI5 je určitě lepší a donutila mě jít s hodnocením Profesionálů dolů. Navíc tady funguje zajímavý efekt, že s přibývajícími díly kvalita spíše stoupá, což je ve světě seriálové tvorby výjimečná záležitost. Seriál líčí agenty tajné služby jako omylné bytosti, které jsou často vedeny dost přízemní motivací, jako je vidina povýšení, hmotného zabezpečení, narcismu, tvrdohlavosti a leckdy nevítězí nějaká vyšší spravedlnost, ale špinavá politika, vyšší zájmy nebo šlendrián. Po epizodě s chemickým útokem v centru Londýna jsem byl nucen jít o hvězdičku výš a nevylučuju, že mě jednou seriál zviklá k hodnocení nejvyššímu. Celkový dojem: 60 %. Dodatek k 4.1.2014: Přece jen se MI5 nevyhnula obvyklá nemoc déle trvajících seriálů, tzn. pokles kvality, především pokud jde o úroveň scénáře jednotlivých epizod. Holt pokud máte deset řad, nevyhnete se vyčerpání scénáristické invence. Zhruba od půlky seriálu se objevovaly čím dál tím krkolomější zápletky a nedotaženost jednotlivých nápadů. Zpětně platí, že největší dojem na mě udělala 2.-4. řada, od šesté série už nedoporučuji pokračovat ve sledování... Moje vytrvalost nakonec stála seriál jednu hvězdičku. ()

Tyler

Konečně další netradiční seriál na našich obrazovkách! Možná si myslíte, že víte hodně věcí o britských tajných službách a o tom, jak žijí jejich agenti a co mají vlastně v popisu práce...Tenhle seriál vás vyvede z omylu. Skvělé scénáře s bravurně vykreslenými charaktery umně vytvářejí atmosféru boje o národní bezpečnost, a ač tahle hra není vůbec jednoduchá, ani na chvilku se v ní neztatíte...Obrovským plusem je také pohled do soukromí agentů, o tom jak jej ovlivňuje jejich práce, v níž je jejich posláním v podstatě neustále lhát...Takže vám všem radím, nebojte se a v ten správný čas si zapněte ČT...Nedávno Česká televize skončila s vysíláním po druhé řadě (BBC právě natáčí třetí )...Původně jsem psal komentář ještě v průběhu druhé série a dal ****, ale po posledních pěti dílech (obzvlášť tom posledním) musím hodnocení nekompromisně zvednout na *****. Teď se jen modlím, aby ČT v budoucnu odvysílala i třetí řadu...Btw v první epizodě druhé řady, celkově sedmé, si zahrál výbornou roli balkánského teroristy Karel Roden. ()

lesumir

Tomuhle jsem prostě na chu't nepřišel, určitě to nebylo špatné, naopak, některé díly byly opravdu výborně napsané a zápetky více než zajímavé a dost realistické i díky výborným výkonům, ale není to ten typ serialu, na který bych čekal každý týden, přesně v pondělí v noci... to ne ()

ladynka

To co možná někdo považuje u Spooks za chybu, vidím já jako přednost - neexluzivita prostředí, realisticky působící práce agentů bez přebytečných udělátek, řeší se tu reálné hrozby, podstatnou část každého dílu tvoří dialogy, kde se probírají konkrétní věci (minimalizace frází a proslovů o nutnosti chránit rodiny, stát a tím i svět). Je to prostě práce, i když v případě těchhle agentů něco jako adrenalinový sport. Taky tu poměrně často chcípají důležité figury, případně se jim děje spousta ošklivých věcí a díky tomu nejednají mnohdy zrovna košer. (Konec 8. série). 9. série je oproti předchozím až příliš vykonstruovaná v zápletkách, nicméně akce, napětí a postavy mají pořád chvályhodný standard. ()

AllShallFall odpad!

Viděl jsem pouze jeden díl a tam se dokola mlelo o terorismu a spojeni s Al-Kaidou. Prostě hovadina. USA tak strašně rádo mluví o terorismu a svalují vinu na imaginární teroristy, přitom oni si ten terorismus vypěstovali sami. Zatahují do svého spiknutí i ostatní země, které pak slepě slouží jejich režimu. Včetně Britů, kteří si tímto seriálem málem ani nestihli nasadit koupací čepici, aby jejich skoky do zadnice USA proběhly bez problémů. Tenhle seriál je zase jedna z píčovin globálního kapitalismu. Má to mít za důsledek posrání se strachy z dokonalého vyšetřování a zatočení se zločinci. Realita je však jiná. Je to tak zvané "vymývání mozku". Já vím, že se to sice nedělá, hodnotit seriál podle jednoho dílu. Ale já to prostě udělám. Je to kokotina a kokotinou to zůstane a patří to do popelnice. A ostatní díly to nezachrání. ()

anderson

Podpisujem TYLERov koment. Kongeniálna séria, ktorá viac než na akcii stavia na inteligentnom scenári a prekvapivých pointách. Pri premiérovom vysielaní na ČT ju programové oddelenie propagovalo ako PROFESIONÁLOV pre 21. storočie. Nenechajte sa však týmito drístami ovplyvniť. PROFESIONÁLI majú svoj skvelý ale absolútne odlišný štýl. Čo je teda "SPOOKS" ? Povedané slovami HOMERa SIMPSONa: "Je to Něco takovýho, ale úplně jinýho." Apropo, naozaj tu hrá aj KAREL RODEN, ktorý si svoj part v českej verzii aj sám nadaboval. (1.7.2005) ()

Fanucci

Viděl jsem jenom asi dva díly a zatím je to průměr. Možná ale časem změním názor a nějakou hvězdičku přidám. Nebo uberu:-) EDIT: Tak přidávám - seriál je hodně probritský (=antiamerický), ale zápletky jsou různorodé a propracované. A záporáci dokážou být věrohodně brutální (např. Osbourne). ()

dr.fish

Tady je v hodnocení každá rada drahá. Je tu občas hodně brilantní díl, jenže následuje zase třeba hned po tom díl slabý. Celý seriál je tak trochu jako chodec na laně, nad propastí. Sotva se drží jen tak tak. Na hraně sledovatelnosti. První série je zajímavější, protože tak trochu dělá do politcké situace, pak to ale jde víc do psycho polohy a to není můj šálek kávy. 70% ()

KarKulA

4* za VII mou sérii která mě opravdu bavila. S příchodem Lucase to nabralo čerstvý vítr (předchozí VI mě moc neupoutala a některé díly jsem ani nedokoukala protože mě zkrátka nechytly). ()

kenkaku

Spooks je velmi milé překvapení a má mou přízeň. Je to "Made in UK", co řada to příjemných 10 epizod, postavy v pořádku a tak nějak mám pocit, že s každým je to nahnuté (prakticky hned první řada naznačila, že s žádnou postavou se mazat nebudou). Okoukanost-neokoukanost-nápaditost lze hodnotit těžko. Podobných seriálů už existuje tolik, že být extra origo už prostě nejde. Přesto jsou ale díly natolik nápadité, že dokáží díky propojení s realitou upoutat. Přece jen použití zpravodajských záběrů (BBC je BBC. je odkud brát :D) dodává seriálu punc reálnosti a to je sakra originální myšlenka díky které seriál vybočuje. Seriál jsem viděl celý (tedy nehodnotím "po třech epizodách" jako někteří exoti jsou tady schopni) a vážně klobouk dolů. Mou pozornost si udržel a mrzí mě, že už nepokračuje. Vážně krásná práce BBC. ()

Bohemák

Slušně a nákladně natočené, ale po první sérii už hodně drastické a naivní. Sběratelé klišé přiblblých amerických kriminálek. ()

Paity

Rádoby špionážní záležitost z Velké Británie nemá často daleko k tomu, aby se smál až bych se za břicho popadal. ()

Nerhinn

Můj první seriál, který se k postavám choval ošklivě. Seriál, kvůli kterému jsem se naučila anglicky. Srdcová záležitost, která mi to mé pravidelně lámala na kusy. Ale taky asi první seriál, kde jsem nahlas aplaudovala smrti hlavního hrdiny. Co už. ()

jasiska

Spooks je prekvapivo zaujímavý seriál. Aj keď by sme si mohli myslieť, že to je niečo, čo tu už milionkrát bolo, spravené oveľa coolovejším spôsobom Američanmi, nie je to tak. Spooks nie je americky akčne coolový, ale to ho práve robí o to uveriteľnejším a realite bližším seriálom. A neznamená to ani, že by nebol napínavý. Páči sa mi, aký priestor je venovaný jednotlivým postavám, aj to ako je postupne budovaný každý diel a jeho zápletka. Nepáči sa mi, že rušia moje obľúbené postavy - Tom Quinn je len jeden...:-( ()

Greg25

MI5 je taková seriálová výzva. Pokud se budete jako divák trochu snažit, tak dřív nebo později (spíš později) objevíte nepopiratelé kvality tohohle seriálu (a i když je objevíte, s dost velkou pravděpodobností se ani tak z vás pravidelný divák nestane). MI5 má totiž jako seriál poměrně netradiční problém - je totiž dost nepřístupný, ne co do příběhu, ale co do způsobu točení, kamery. Jeho pohled je tak moc reálný, odtažitý, odosobněný a takový jakoby syrový, že máte problém najít si vztah i k jednotlivým postavám (to hlavní a živoucí je tady spíš příběh než postavy). A vlastně si ho ani moc nenajdete, spíše podvědomě sympatizujete, protože ústřední postava (postupně MacFayden, Penry-Jones a Armitage) je vždycky pan herec, ale nikdy ne tak úplně postava s kterou to všechno prožíváte, sympatizujete nebo aspoň chápete (což není vina herců, ale způsobu točení; občas si i jako divák trochu zahráváte s myšlenkou, že vám všechny ty osudy jsou trochu jedno). Tenhle přístup obvykle nevadí u fimu, protože ten má nanejvýš ke třem hodinám, ale u seriálu, který navíc běžel deset sérií (přičemž ta poslední stála za zlámanou grešli, i co do příběhu, bez Richarda Armitage to šlo krapet do kytek) a jehož stopáž jedné epizody jde k hodině, to už docela vadí. Navíc nejste-li aspoň relativně pravidelný divák, tak se občas ztratíte a především tím víc vás to nebude "brát", jenže být stálým divákem je tak trochu spíš síla vůle a čekání na ten moment, kdy vás to chytne trvá a přijde to spíš, když si pustíte pár dílů za sebou než když se budete dívat každý týden na jednu epizodu. Pro mě seriál, který na jednu stranu oceňuji, kvalita příběhů je vysoká (až na desátou sérii), stejně jako prostředí a dialogy, na straně druhé si nedovedu představit, že bych se někdy koukla znova. 65% PS: Pokud máte rádi britskou televizní, zejména seriálovou, a filmovou scénu užijete si u MI5 přidané hodnoty - ve spoustě větších či menších rolí se zde objevuje celá řada britskch herců, které znáte ze slavnějších britských kousků, leckdy je zajímavé sledovat, jak si herci z komediálnějších věcí, užívají na chvíli role vážné (například Hermione Norris z Cold Feet nebo Robert Glenister z Podfukářů) nebo se spíš mihnou, ale potěší (Laurie, Cumberbatch, Beale). ()

sirien

Tohle není CSI, kde se kouknete na každý třetí díl - tenhle seriál musíte vidět popořadě a celý, abyste ho skutečně docenili. Je to docela dost tragický, relativně realistický příběh protiteroristické sekce v britské tajné službě. Je to příběh k němuž emočně přilnete právě kvůli tomu, že se nesnaží hrát na vaše emoce. Agenti umírají, ztrácejí se, utíkají, zrazují, obětují se nebo morálně vyhoří. Každý má svůj důvod pracovat pro MI5, svůj osobní život, své cíle a sny. Nebojuje se za Dobro, ale za Británii - a ta sama má nějaké ty kostlivce ve skříni, spojenců je málo, nepřátel mnoho a hra, která se hraje, nemá konce. Seriál se postupně stává temnější, nabírá stísněnější a beznadějnější atmosféru a i když pak už tušíte, k jakému konci tak nebo onak směřuje, táhne vás k němu stejně jako svíčka můru. Není to nejkratší věc na koukání, ale rozhodně to je jedna z mála věcí, které bez váhání doporučím - už jen kvůli tomu realistickému prokreslení tajné služby a jejích agentů. EDIT, later: snižuju na 4*. Je totiž pravda, že místy to je nepříjemně přehnané a zbytečně vygradované a některé z pozdějších sérií jsou pár věcmi až otravné. Zároveň při srovnání se Sandbaggers stojí rozhodně až na druhém místě. ()

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)