Planéta Praha

• Česko Planeta Praha (viac)
Česko, 2022, 85 min (televízna verzia: 44 min)

Réžia:

Jan Hošek

Kamera:

Jiří Petr

Hudba:

Ivan Acher

Jiří Macháček (rozprávač), Richard Stanke (rozprávač)

Koľko „obyvateľov“ majú v skutočnosti naše mestá? Tvorcovia oceňovaného filmu Planéta Česko sa tentokrát vydali na výpravu do betónovej džungle našej najbližšej metropoly – Prahy. S ľuďmi v nej žijú aj nečakaní zvierací susedia. Ich každodenné dobrodružstvo zachytili filmári vo výnimočnej blízkosti vďaka najmodernejším technológiám. Kde sa v Prahe vzali majestátni muflóni? Podarí sa sliepke zelenonohej prekabátiť nutriu? Do akej zimnej skrýše sa schová roztomilý plch? A čo roháč, nájde svoju partnerku v nočnom zmätku? Vydajte sa na vzrušujúcu výpravu pre celú rodinu za desiatkami zvieracích hrdinov, ktorí žijú vedľa nás. (Film Expanded)

playboxguest

Krásné detailní záběry a určitě i dobrá práce s vytipováním míst pro natáčení, přesto jsem z kina odcházela s pocitem, že jsem se z dokumentu nic moc nového a poučného nedozvěděla a že nad celou uvedenou faunou převládalo ptactvo. Pro mě vizuální krása s nízkou výpovědní hodnotou, slušný relax ale v porovnání s jinými dokumenty o zvířatech trochu nuda. ()

Malarkey

Důkaz, že i v Praze to může být pěkná džungle. Nádherné záběry na zvířenu kolem na místech, do kterých by to běžný návštěvník ulic Prahy nikdy neřekl. ()

Vitex

Kvalitní film pro celou rodinu, v kterém je i pár velmi vydařených fórů, protože zvířata jsou vlastně dost vtipná sama o sobě a Macháček je v tom ještě podporuje. ()

Vančura

Planeta Česko se mi kdysi celkem líbila, tak jsem dal nakonec šanci i tomuto, a přišlo mi to podobným způsobem fajn. Byť jsem měl očekávání asi přece jen nastavená trochu výš, a ten superpomalý Macháčkův přednes spolu s použitou hudbou na mě měly dost uspávací účinek, a to finále s možnou budoucí Prahou zarostlou vegetací mi přišlo veskrze stupidní, ale budiž no. Na to, že mě podobná produkce normálně k smrti nudí, zde nemám potřebu to nějak shazovat, a tvůrcům přeju, ať ten film ještě nějaký lidi vidí, protože si to zaslouží. ()

Slarque

Kvalitní rodinný film s krásnými záběry obyvatel Prahy, kterých si místní ani turisté většinou nevšímají. Tomu odpovídá i komentář v podání Jirky Macháčka. A vlastně se mi líbilo i orámování filmu úvodními i závěrečnými trikovými scénami. Zvířat jistě žije v Praze mnohem více, ale filmu rozhodně svědčí délka pod hodinu a půl. ()

Stanislaus

Planeta Praha zaujme díky množství pro běžné oko nevídaných záběrů z naší metropole, v níž nejsou pouze betonové památky, nýbrž i celá plejáda více či méně známých tvorů. Dost mě překvapilo, že byl Macháčkův komentář hodně střídmý a vyvaroval se lascivitě. Vím, že se jedná o rodinný film, i tak to bylo překvapení - a to milé. Ze zobrazovaných zvířat mě nejvíce zaujaly sekvence se slípkou zelenonohou a s muflony (jejich přítomnost beru jako nápad na další návštěvu Prahy). Rovněž se mi líbilo úvodní ("středověké") a závěrečné ("postapokalypické") vyobrazení matičky Prahy. ()

JohnCZ

K dokonalosti dotažená Planeta Česko, tentokrát však zaměřená čistě na pražské městské prostředí. Bez toliko kritizované osobní složky režiséra, tentokrát zaměřená čistě na zvířata a krásné záběry. Pořád to pochopitelně není tak akční a barvité jako konkurenční značně dražší dokumenty od BBC, ale je to pojato velice příjemným a relaxačním způsobem. Vůbec bych se nezlobil, kdyby tahle série pokračovala dál a dál. Je dobré upozorňovat na krásy kolem nás, byť nejsou třeba až tak vidět. Přírodu, které je potřeba si vážit a znát její ekosystém tak, aby bylo možné jej chránit. ()

Sidonka

Moc milé, dokument pro celou rodinu. Miluju přírodu a ve městě je jí tak málo. Nebo to tak úplně a stoprocentně neplatí? Podobných filmů je třeba. Už dlouho jsem nebyla v kině, ale za tohle mi ta návštěva stála. Jsem ráda za každého opeřence, za každou kytičku, za každý film, který na něco upozorňuje a nutí nás lépe vnímat okolní krásu a více si jí všímat. Některé momenty tak sympaticky úsměvné! Už za to téma a nápad musím dát vyšší počet. Navíc jsme ke vstupence dostali pexeso s fotkami herců ze zvířecí říše. ()

PP66

Na snímku mě zaujaly zejména nádherná panoramata Prahy točená dronem. Příběhy zvířat, až na rodinku plchů, se mi v tomto kontextu jevily bagatelní. Kino Lucerna. ()

kajas

Příjemný komentář Jiřího Macháčka doprovází oddychovou atmosféru celého snímku, nicméně jsem měla pocit, že informačně nabitější a zajímavější byl přece jen film Planeta Česko. Na zpestření rodinného odpoledne je to ale rozhodně milá podívaná. ()

William_

8/10. Mufloni v Krči si získali mé srdce už hodně dávno a přijde mi to jako světový unikát, že se v nemocničním prostředí usadila tato banda sympatických zvířat. Dodávají aspoň kousek pozitivní energie pacientů. Co se dokumentu týče, jedná se o překrásně natočený snímek, jehož přelety nad naším hlavním městem řadím mezi dokumentární špičku. Zimní Praha, zasněžené střechy se záběrem na ptactvo, které se snaží zimu přežít zuby nehty je prostě pohled za všechny prachy. Příjemná délka dokumentu a další důkaz toho, že Praha není jenom beton a "Václavák", i když to tak na první pohled může vypadat. Možná mi tam chyběl pohled do dalších zelených zákoutí Prahy jako je například Modřanská rokle apod, Ale i přes to dokument všem doporučuji. ()

Sarpele

Film postavený na pro mnohé asi překvapivé tezi, že kvůli zemědělsky nebývale zglajchšaltované krajině je kromě různých chráněných krajinných oblastí nejpestřejší a nejzajímavější příroda ve městech. Ať už tu, jako třeba plch, byli odjakživa a město kolem nich narostlo, nebo jako slípka zelenonohá využili možnosti a vzdali se zimního migrování, případně se do města stáhli z okolí jako mufloni do areálu krčské nemocnice.  Filmařsky je to srovnatelné se standardem přírodovědných dokumentů BBC, ale po této stránce nijak objevné. Nicméně snad to má potenciál ukázat lidem městskou divočinu, inspirovat je, aby sami objevovali a aby zbytečně neškodilli. ()

tnp101

Dokument o přírodě ve velkém městě asi není na první pohled něco, po čem by člověk slintal. Paradoxně jsou ale záběry z Prahy rozmanitější a divácky zajímavější než kdejaký dokument z různých koutů světa, navíc doplněn o příjemný, vtipný komentář. 80% ()

Adramelech

Moc hezký film o pražské přírodě a o tom, jak se zvířata dovedou přizpůsobit životu ve městě. Slípka zelenonohá si postavila hnízdo na stromě, protože rákosí sežraly nutrie, které žerou i její vejce. Břehule, jež přišla o nezpevněné břehy, v nichž si původně hloubila hnízda, také našla jiné řešení. Mostní pavouk, který se dříve stranil světla, dnes splétá své pavučiny u osvětlovacích těles, protože zjistil, že tam má výrazně vyšší úlovek. Pěkné byly i námluvy roháčů. Kdyby samička brouka zůstala sedět někde v trávě, sameček by si ji stejně našel, protože zachytí její feromony na úžasnou dálku a přiletí k ní. Ale to ona ne. Jako každá správná ženská vyrazí do společnosti, aby byla líp vidět. Rozletí se a přistane na stolku v zahradní restauraci. Jenomže do společnosti si vyšli i lidé. „Ale fuj!“ zvolá jedna lidská žena a je poznat, že by brouka nejraději smetla na zem jídelním lístkem. Pak si ale vzpomene, že se to natáčí a že jí říkali, že tam budou nějací brouci, takže se překoná a divák posléze může sledovat zápas dvou roháčů o samičku. Většina žen nemá brouky v oblibě a pavouky snáší ještě hůř. Snad každý muž od své manželky (resp. družky, přítelkyně, dcery) asi už slyšel tuto větu: „V kuchyni je pavouk.“ Toto sdělení obsahuje poselství: „Jdi tam a něco s tím udělej.“ No a chlap jde a pořeší to. Ženám je třeba vyhovět, to je jasné. Kromě toho se problém s pavoukem řeší snáze, než kdyby šlo dejme tomu o šavlozubého tygra. Je dobře, že v Praze žijí různá zvířata. A také je dobře, že tady některá zvířata nežijí. ()

angloumene

Známé lokace z nového úhlu pohledu. Často opravdu zajímavé příběhy, kterým chybí jen malinko pevnější uchopení, aby opravdu strhly. Příjemný hlas Macháčka občas kazí až hororová hudba. Přesto stojí za zhlédnutí. ()

Ollie235

Za ty krásné záběry mého oblíbeného města to rozhodně stálo, nicméně forma vyprávění mi zde příliš nesedla. Když se totiž tento dokument neustále vrací k pražským zvířatům, která již byla představena v předchozích pasážích, ve výsledku jich nezobrazí tolik a na konci jsem tak měl pocit, že jsem se toho vlastně příliš nového nedozvěděl. ()

papaguy

Dokument srovnatelný s top produkcí BBC nebo National Geographic. Z některých záběrů mi spadla čelist a přemýšlel jsem, jak to natočili... Počítačová vizualizace zániku Prahy a jejímu opětovnému pohlcení přírodou v závěru na mě působila tak trochu "svatokrádežně". ;-) Povíme si za dalších 1 300 let. ()

Startuje týden nejúspěšnějších filmů

Startuje týden nejúspěšnějších filmů