Lacike

Dvojka je akcnejsia a blaznivejsia az to je miestami regulerna parodia. Na romanticku jednotku to nijak nenadväzuje, takze ju kludne môzete vynechat a uzit si tuto blaznivu akcnu jazdu v ktorej sa paroduju väcsinou slavne osemdesiatkove HK klasiky. Najviac ma rozosmiala parodia na Wooovky a potom ma bavila citacia nahanacky na autobuse z Police Story. Tentokrat sa tu objavi aj viac HK hviezd a Yuen Biao ma regulernu velku ulohu ako majster hlavneho hrdinu. V bitkach sa zase najviac predvedie hlavny zaporak Collin Chou, ktoreho ruky vyzeraju neskutocne pôsobivo jak vytesane z kamena. Vyustenie bitiek je sice komedialne, ale behom bitkiek maju akteri moznost predviest aj zlozitejsie chvaty. Niektore kreacie su zaroven WTF. Napriklad ked jeden zo zabijakov predvadza skorpionsky styl kung-fu. Niekoho mozno potesi, ze Yuen Biao na chvilu predvedie aj slavny opilecky styl. Takze celkovo som sa bavil viac ako pri jednotke, takze kazdy kto ma trochu napozeranu HK kinematografiu, tak by mal byt s timto filmom spokojny. Teda pokial mu nevadi miestami absurdny japonsky humor. 7/10. ()

HKstars

Takashi Okamura je neuvěřitelně úpěšný japonský komik, jehož bláznivá parodie No Problem v roce 1999 zlomila v jeho rodné zemi řadu rekordů. Takashi se v ní objevuje jako ukázkový loser (vzhledem k tomu, že měří 160 cm a má docela velké uši, nemusí to ani moc hrát, spíš si z těchto darů přírody dělá nepokrytě legraci), který nakonec ke štěstí přijde a protože jeho představitel rád hongkongskou kinematografii, jedná se o parodie náležitě akční. O prvním dílu jsem bohužel jenom slyšel, na stůl se mi však dostala dvojka, která je podle všeho akčnější, zábavnější, no prostě lepší. Alespoň prospekty to tvrdí... U každé parodie jde o to, určit si na začátku nějaké ty mantinely v nichž se bude tvůrce pohybovat. Chin Ka Lok, režisér No Problem 2, vám ale vytře zrak, protože mu stačí pouhých pět minut, aby jakékoliv hranice rozmetal na kusy - film startuje s modlícím se Kitamurou, který prosí boha o odpuštění, protože "zabil pár lidí", načež se objeví parta zabijáků a sestřelí Kitamurova oblíbeného holuba. To samozřejmě hlavního hrdinu naštve, takže v divoké přestřelce začne prohazovat záporáky skrze skleněné výplně, jež na sobě mají narýsovány terč. Naštěstí se z toho vyklube jen fantazírování hlavního hrdiny Kena, který pracuje v jedné suši restauraci, ale divák už má jakousi představu a je mu jasné, že jen u parodování Wooovek nezůstane. Ken se rozhodne seknout s prací a odjede hledat štěstí do Hong Kongu, kde se zamiluje do první (japonské) dívky, kterou zahlédne. Shodou okolností je to adoptivní dcera právě zesnulého magnáta, Yumiko, která má v den svých dvacátých narozenin zdědit ohromné jmění. To se ale nelíbí jejímu strýčkovi, který si na ní najme zabijáka (u gangstera, jehož elegantně ztvárnil Ngai Sing). Komplikace začnou, když Ken omylem v hotelu vyfasuje klíč od jiného pokoje a nevědomky narazí právě na onoho zabijáka (Won Jin). Zvládne ho sice odpravit zavřením do skříně (to se musí vidět) a aplikací spreje na hmyz (to na škorpióny platí ;), ale to už se neodvratně veze na vlně šílených situací, jejichž svědky bude mj. i bláznivý policista (Sam Lee) zamilovaný do Yumiko, kung-fu mistr (Yuen Biao) se svou pomocnicí (Candy Lo), který pátrá po zabijákovi a další postavičky, které tvoří dostatečně vděčné terče pro bláznivé gagy. A je to fajn zábava, i když jenom pro někoho, protože scénář se až na několik výjimek poctivě drží v asijském teritoriu a bude po vás vyžadovat alespoň základní znalosti. Pokud je máte, můžete si labužnicky vychutnat parodie na Police Story, Tygra a Draka, Scorpion Kinga nebo Karate Kid (no dobrá to není Hong Kong, ale Biao tenhle gag fantasticky zahraje ;). Trochu slabší už je japonský příspěvek do mlýna, sestávající většinou z brutálních zrychlovaček, popotahovaných obličejů a fascinace videohrami, ale Chin Ka Lok má díkybohu dost zdravého rozumu, aby Takashi Kitamuru krotil a prezentoval ho jen jako polovičního magora. Tedy ne snad, že by v tomhle filmu byl někdo normální, ale na to už byste měli být z filmů asijské provenience zvyklí. Důležité ale je, že vaše bránice dostane za vyučenou a nebude to jen díky dobře napsaným vtipům (nečekejte zázraky, ale je potěšitelné že některé gagy nestojí jen na přihlouplém pitvoření ;), ale hlavně díky dobrému obsazení. Chin Ka Lok tu nasázel jedno překvapení vedle druhého a krom Biaoa, Won Jina nebo Ngaie Singa se tu objeví i v malých roličkách i Eric Tsang nebo sám režisér. Je potěšitelné, že tihle "staří brachové" mají ještě pořád jiskru v těle a zvlášt trojice Biao-Jin-Sing je zodpovědná za pár vydařených akčních scén (zajímalo by mě čím krmí ruce Won Jin a Ngai Sing, protože jejich paže vypadají stále jak vytesané z oceli), přičemž Won Jin si dokáže úspěšně dělat legraci sám ze sebe (jeho škorpióní etuda nebo driblování v saltech po zábavním centru patří mezi ty nejvydařenější okamžiky). Je kromobyčejně potěšitelné vidět, že i v roce 2002 se najdou tvůrci, kteří zvládnou nenuceně spojit humor a akci do šíleného kolotoče (tady navíc kořeněného japonským importem), který vás vyplivne až po závěrečných titulkách. Nadšení sice vyprchá, když zjistíme, že nám tohle zboží dodaly osvědčené firmy (vidět podobný vztah k akčním klasikám u mladších tvůrců, byl bych ještě radši), ale nic to nemění na faktu, že Chin Ka Lok zabodoval a má u nás velké plus do budoucna, kterému neubírá na lesku ani příliš křečovitá pointa snímku. To co jí předchází vám totiž místy udělá móóc dobře po celém těle. A to je nejdůležitější. ;) 70% () (menej) (viac)