Pěreval Ďatlova

• Rusko Перевал Дятлова (viac)

Leden 1959, v ledovém pohoří Ural v Sovětském svazu se skupina devíti studentů vydala na lyžařskou túru. Přestože jsou to všichni zkušení turisté, nikdy se jim nepodaří dosáhnout cíle. Když se jejich těla objeví po měsíci od incidentu, nechá to místní vyšetřovatele zmatené. Jejich stan byl rozříznut zevnitř, polonahá těla nalezena až stovky metrů daleko. Do oblasti incidentu přijíždí Oleg, major KGB a veterán druhé světové války, který je k případu přidělen jako vyšetřovatel. S pomocí Kaťji, místní soudní lékařky, je odhodlán najít pravdu. Čím více však případ šetří, tím více je mu to jasné; důvod, proč studenti zemřeli, se nikdo nikdy nedozví. Nikdo nikdy nepozná pravdu. Nikdo, až na něj. (PozorGranat)

Fr

„JE TO JEJICH OSUD…“ ///    Příběh, kterej vypráví (černobíle) o tragický turistický výpravě, mysteriózních událostech za 2. světový a komunistickým (dobovým) vyšetřováním. Atmosféra zimních a zasněženejch lesů 50tejch let… skoro jako Anděl na horách (poznámka pro znalce – nebo pamětníky). Je tady ta realita Sovětskýho svazu, takže nechybí lágr, KGB…, ale taky domorodci. Místo hororu byste měli spíš čekat drama. Sympatický drama, protože oni z toho nedělaj kovbojku… i když ten boj zoufalejch komsomolců…takže trochu z toho tu kovbojku udělali. Zajímavá filmařina s prolínajícím se příběhem, trochu horor, trochu mystery, ale hlavně drama.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Igor Daytlov? Neznám...  /// Thx za titule „Lucetta“.       /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ** ()

octopuska

Matička Rus je ve výborné kondici, jak se zdá. Tahle lahůdka mě teda pěkně dostala. To originální zpracování, dokonalá mysteriozní, tísnivá, až hororová atmosféra, to je teda něco. Užasně natočeno ve dvou liniích. To tomu dodává neskutečnej šmrnc. Skvělé herecké výkony a neokoukané tváře, to jsou vždycky velké plusy. Oleg a Káťa mně samozřejmě učarovali a tvořili krásnou osudovou dvojici. Ďatlovova partička byla tak dokonalá, že jsem měla pocit, že jsou to opravdu oni. Tak čestní, ušlechtilí, prostě bezchybní, jak se na Sověty patří. Ty padesátý léta na mě přímo dýchaly. No tohle je náramná pecka. Pjotr je velký sympaťák a uchvátil mě, už v Dueljantu, což je další skvělá zálažitost. A ta ruština, tu jsem si teda užila moc. Takže pět velkýh hvězdic a klidně i víc. ()

JASON_X

(spoiler) Tři dějové roviny: Válka, Výprava a Vyšetřování, umně sestříhané a spolu pospojované. Zprvu mi příliš nesedl ani černobílý, ani záměrně zrnitý kinofilmový obraz, protože třeba válečné výjevy byly podle mne "dobově nekvalitní" až zbytečně přehnaně. Ale nějak jsem si po čase zvykl. Naopak chápu snahu většiny současných ruských filmařů vykreslovat totalitní sovětskou realitu ne snad přímo idealisticky, ale aspoň sympaticky. Vždyť v CCCP žily relativně spokojeně desítky miliónů duší, je to nedílná součást ruské (nejen) historie a na spoustu událostí ze sovětské epochy můžou být Rusové (nejen) právem hrdí. A nepochybně existovali i vzdělaní a volnomyšlenkářstí důstojníci KGB, a čestnost a moudrost občas vítězila nad podlostí a hloupostí. Děj seriálu je pestrý a záživný, skvělé jsou válečné sekvence, realistické obrazy z Ďatlovovy expedice, občas divoký eastern, občas něco metafyziky a paranormality a asociace na X-Files, nemůže samozřejmě chybět ani červenoknihovní lovestory. Závěr se dal samozřejmě očekávat a tvůrci pochopitelně přijali oficiální verzi o lavině, ale naštěstí do příběhu přibalili i něco "nadpřirozena", jako mimosmyslové vnímání, šamanismus, okultismus nazistů a jejich údajné kontakty s okultisty tibetskými. Přesto jde o seriál většinový, středoproudový. A ke středoproudovému seriálu patřily i vypjatě melodramatické poslední okamžiky členů výpravy, kteří se tak dlouho vzájemně obětovávali jeden pro druhého a odmítali se opustit, až nakonec všichni svorně zemřeli. A dost možná to tak nějak ve skutečnosti i bylo. ()

Radek99

Nemám rád propagandistické sovětské válečné filmy a v nich uměle pěstovaný patos Velké vlastenecké války, ještě méně pak trpím nostalgií k 50. létům v Sovětském svazu a zločinům stalinismu, ale tady je tak umně a sofistikovaně postmoderně všechno z toho použito a přeformulováno, dáno do nového kontextu a posunuto o významovou úroveň výše, že jen tiše smekám. Navíc jde o formální skvost - opravdu nádherná kamera, efektní místy až opulentní střihové přechody, krásná hudba, bravurní režie i výprava, opravdu skvěle vymyšlený koncept a mistrovsky napsaný scénář, povedená postprodukce a triky, velmi podařený casting a skvělé herecké výkony...synkretismus vlivů... Originální je i struktura - dvě časové linie - ta černobílá (evokující dobový sovětský film natáčená na 16mm filmovou kameru ve formátu 4:3) sleduje vlastní osud výpravy a ta barevná (natáčená širokoúhle na digital) pak období vyšetřování okolností smrti členů (fiktivním) agentem KGB - do toho se ještě v obou liniích objevují časté flashbacky z druhé světové...plus různá ,,žánrová" extempore... Rusové dorovnali produkci Netflixu, HBO i ostatních světových ,,áčkových" seriálových tvůrců... ()

Trevor

Musím povedať že o tejto udalosti som doteraz nikdy nepočul. Iba vďaka hodnoteniam a komentárom užívateľov Arsenal83 a Trajektt si tento seriál získal moju pozornosť za čo im obom ďakujem. Po prvej epizóde som si o osude expedície a s tým súvisiacimi teóriami prečítal viac a aj vďaka tomu boli pre mňa nasledujúce epizódy omnoho zrozumiteľnejšie. Autorom sa podarilo, ako to spomína Trajektt nadhodiť mysterióznu atmosféru v štýle Aktov X, veľmi dobré sú aj spomienky na druhú svetovú vojnu (najmä zastrelený chlapci ktoré sa nechceli pridať k Hitlerjugend, ak by toto natočil Polanski denne by sa o tom písalo minimálne v jedných novinách, hneď vedľa každodenných článkoch o holokauste, ale natočili to Rusi tak si to vychutnajú iba ľudia kterí netrpia postraumatickými šokmi z éry ČSSR), funguje aj vzťahy medzi postavami v oboch dejových líniach a nemožno nespomenúť aj výbornú kameru. Ruská kinematografia, napriek tomu že mnohých užívateľom sa to nepáči, napreduje míľovými krokmi. ()

• Jurij Judin (Maxim Kostromykin), který ze zdravotních důvodů ze skupiny odešel pět dnů před jejím tragickým koncem, nevěřil, že by smrt jeho přátel byla způsobena přírodními podmínkami, jak tvrdí oficiální vyšetřovací verze. Podle Judina se členové skupiny stali obětí testu nové superničivé zbraně. Nedaleko od místa tragédie se skutečně nacházela vojenská testovací základna. (NoTengo)
  • Exteriéry byly natáčeny v Chibinských horách na poloostrově Kola a částečně i v pohoří Altaj. (Hombre8)
  • Herečka Marija Lugovaja, ktorá stvárnila súdnu pitevnú lekárku, je vegetariánka, preto ťažko znášala scény v pitevne, kde pre realistickosť mŕtvoly boli pridávané kúsky kuracieho mäsa k modelu mŕtvoly, kde jej prekážala hlavne prítomnosť mäsa a zároveň aj zápach. (Mikecat)