Western, ve kterém psanec (Jonathan Majors) zjistí, že jeho úhlavní nepřítel (Idris Elba) bude brzo venku z vězení, a tak dá znova dohromady svůj gang, aby se pomstil. (Netflix)

Fr

„AŤ NEMINEŠ…“ ///    Drsný kecy a slušná porce násilí. Ne jako nějaký mučení nebo týrání. Prostě střelba, údery pažbou… krev cáká…nevinní občané umíraj… a já si občas řeknu „jauvajs“. Má to bejt prostě zábava! Nejsem rasista, ale mám trochu problém s tím, že autoři viděj Divokej západ jako místo, který vytvořili a obývali hlavně Afroameričani (sem kurva říkal, že nejsu rasista. Ten by napsal negři…). Ale vím hovno, co se teď v dějepise učí… Je tady dost postav, bohužel, moc jsem si k nim cestu nenašel. Teda nejdřív to vypadalo, že by to jako šlo, ale postupně z nich charisma vyprchávalo…, až vyprchalo. Možná i na úkor střelby. Takže, příběhově v pohodě, mohlo to bejt bělejší, ale hlavně to MĚLO bejt kratší!   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Potřebuji lekci na téma „Jak nebejt k smíchu“. 2.) Fotr byl psanec. /// Thx za titule „Vít Bezdíček“.     /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  **  NAPĚTÍ  * ()

Enšpígl

No sranda nastane teprve až Netflix natočí jak armády černochů na západní i východní forntě osvobozují Evropu od nacismu. Jelikož nejsem černoch nebudi ani plakat nad tím, že film mě jako bílýho diskriminuje, protože tam není žádný bílý hrdina, dokonce na protest nepůjdu ani pálit auta a krást v obchodech, prostě přijmám fakt že nám Netflix vidí všechno poněkud černě. Tak a teď už k samotnýmu westerníku, moc, moc se to snažilo být cool, přitom sestřihnout snímek o 20 minut, místo keců dát ještě nějaký vyhrocený momenty a měli bychom docela ňamku. Uznávám, že záporáci byli svině zákeřný, kterým jsem přal samotku s nepřetržitým proslovem  o svobodě v podaní imunologa, demokrata a emailofila Dana Landy. Ještě teda musím filmečku přiznat kvalitní hudbu. To že byl film barevnej je fajn, ale že by mě to zbouralo jako kolegu malarkey, to se říct teda nedá. ()

Cervenak

Black Wild West? Ako naznačujú už hodnotenia a komentáre na filmových databázach, všelijakí chudáci sa budú mocne opúšťať nad tým, že film nie je realistický western, ale rozprávka zo sveta, kde na Divokom západe existovali celé černošské mestá, a ešte k tomu hrá rap, soul a R'n'b. Popravde, práve tá štylizácia je na filme najlepšia, mesto "farebných" je naozaj plné farieb, hudby a života, a keď idú vylúpiť banku do "bieleho mesta", to je nielen obývané belochmi, ale aj domy sú natreté na bielo a ulice žiaria bielym pieskom. Cool. Na druhej strane, nie je to veľmi dobrý film. Štýlový, dynamický začiatok sľubuje zábavu, ale namiesto toho vypukne dobrých 90 minút prázdnoty, zbytočných rečí, bezzubých pokusov o drsné hlášky a zmäteného, repetitívneho sa potácania hore-dolu, ktoré pôsobí dojmom, že ho bez scenára improvizovali priamo na pľaci, aby nejako natiahli minutáž. Úprimne, bol som tým taký znudený, že už ma potom nenadchla ani zhruba 20-minútová prestrelka s úctyhodným bodycountom a solídna finálna konfrontácia, v ktorej Majors a Elba dostanú aspoň na pár minút príležitosť niečo skutočne zahrať. ()

Malarkey

Dobře zvládnutý western. To je podle mě potřeba zmínit. Nicméně se vším všudy, takže i s postavami, které jsou Vám totálně volný. Technicky ale jednoznačně dobrá práce. Začátek, konec, přestřelky, barevné prostředí, kamera a především soundtrack plný reggae, soulu a black rytmů z dob, kdy jsme nebyli ještě ani spermie, mě jednoznačně mile překvapil. Horší už je to se samotnými postavami a s jejich dialogy, které jsou totálně o ničem. Když už je námět jednoduchej, tak proč to zbytečně komplikovat. Nikdo nemá rád složitý westerny, kde se něco řeší nebo k tomu někdo přidává emoce, které western obecně moc nepotřebuje. Kdyby bylo vše prostší, tak ta kamera, barevnost prostředí a povedený soundtrack by mi bohatě stačil. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tak už asi viac viac sa ani nedá sprzniť western. To im už asi riadne vyšíva v tej amerike, keď pretočia na ruby aj to čo sa nedá. Ako mali sme tu hlavné černosské postavy v nových Siedmych statočných či Divokom Djangovi ale tam boli dosadené decentne a neotravovali. Ale tento pokus ako moc nevyšiel. Ako keď zavriem oči tak, vizual a hudba sú fajn ale tie obrázky k tomu - ten príbeh o černošských kovbojschýh gerojov okupujúcych celé miestá, až po okraj je teda fakt riadne na facku a na vrch príšerná trápna réžia, ktorá chce byť strašne ale strašne COOOL.   /25%/ ()

dO_od

// Stylová audiovizuální paráda (hudebně i obrazově je to nesmírně vymazlený) plná skvělých herců s libovým finále, kterou dolů táhne jenom mizerný tempo. To je doslova jediný a zároveň největší problém toho filmu, bohužel až do takové míry, že jsem se při něm fakt místy kopal nudou. Poněvadž to tady ale schytává odpady naprosto zbytečně, a všichni víme proč, dávám o hvězdičku víc. Snad z toho někomu rupne cévka. Edit: Je to prostě cool, zvedám na 7/10. ()

Slasher

Něco jako loni Da 5 Bloods s válkou ve Vietnamu, dělá letos tohle s westernovou revenge zápletkou - stylová, herecky nabitá a béčkově pojatá černošská revize. Originalita stranou, nápady to nijak nehýří, prostě vděčný domácí popkorn a jak vidím dle prvních reakcí, taky strašák mnoha místních white-pride buzíčků :) Závěr fajn střílečka. Proč to ale není o půl hodiny kratší, nevím sakra... ()

Real Tom Hardy

Som posledný na tejto databáze, kto by túto "situáciu" (všetci vieme akú) zastával, no podaktorí si zase slušne uleteli. The Harder They Fall nie je ten istý prípad ako Anne Boleyn či Habit, z historického pohľadu nielen histórie samotnej, ale aj histórie filmu. Čierna anglická kráľovná a lesba/teploš Ježiš síce neboli, no čierni kovboji, banditi, šerifovia (aj konkrétne tie z tohto filmu) a "all-black" mestá na Divokom západe boli, čierne westerny taktiež (Soul Soldier / The Legend of Nigger Charley / The Soul of Nigger Charley / Boss Nigger) (x). Počin Jeymesa Samuela teda v tomto ohľade nie je žiadna novota a zároveň tiež nie je dôvod robiť akúkoľvek revoltu voči výslednému dielu. THTF je po zvukovej/filmárskej stránke poctivo vybrúsený s jasným estetickým, štylistickým a myšlienkovým vplyvom Tarantinovej snímky Django. Mnoho scén prekvapí ich postupom a udalosťami, niektoré svojou netradičnosťou. Ansámbel a ich postavy majú charizmu, hraním ma upútalo hneď niekoľko hercov (najmä Stanfield x Cyler) a že režiséri/producenti stále obsadzujú Delroya Linda ma teší viac ako si myslíš. Výtky nemám prakticky vôbec žiadne, užíval som si každú jednu minútu a replay rozhodne bude. (x) -- Black Bart z opusu Blazing Saddles aj tak stále jedna z najlepších westernových postáv vôbec (x) x) --------------- Re: AppleCore – s takým pohľadom na svet a deľbou ľudí to musíš mať hodne ťažké v živote. Podľa tvojej logiky teda musím byť strašne veľký rasista, ak teraz poviem, že s tými (áno, sú) dementnými primitívnymi odpadovými komentármi fakticky nesúhlasím, no principiálne áno. Všakže? (25.11.2021) Nasrať na dementov. Neviem vôbec, prečo som ich zastával :D ()

DJ_bart

Černošský western: *existuje. Uživatelé ČSFD: "And I took that personally!" ...... Za relativně důvtipnou stylizaci a chytlavý reggae/soul soundtrack uděluju 4* – doufám že z toho někomu rupne cévka; budu jedině rád. ()

filmfanouch

Westernů s Afroameričany moc není. Většina pochopitelně ihned v hlavě zaznamená Nespoutaného Djanga Quentina Tarantina, kromě Jamieho Foxxe v titulní roli a Samuela L. Jacksona bylo ovšem tehdy obsazení složeno primárně z bílých herců. Nejnovější western Tím tvrdší je pád, který slouží jako celovečerní debut Jeymese Samuela (bratra Seala) je ovšem film, jehož obsazení je složené především z afroamerických herců. Tím tvrdší je pád by šlo vlastně technicky označit za blaxploitation film a to i přesto, že ho k tomuhle subžánru vlastně úplně přiřadit nejde. Důležité je ovšem zmínit též fakt, že postavy jako Nat Love, Rufus Buck či Stagecoach Mary skutečně žili, přesto je Čím tvrdší je pád založen na fiktivním příběhu. Stojí ovšem tento neobvyklý western za vidění?Tím tvrdší je pád je bohužel ten případ filmu, kde úvodní sekvence nastaví laťku až příliš vysoko a nic následujícího se jí již plně nedokáže vyrovnat. Od začátku je poznat, že má Samuel dost výrazných nápadů a může se především spolehnout na solidní obsazení, kdy Jonathan Majors potvrzuje svůj talent vycházející hvězdy, Idris Elba opět nezklame, Zazie Beetz se představí v další výrazné roli a ani Regina King, Lakeith Stanfield či Delroy Lindo rozhodně nezklamou.Dobová výprava je solidní, samotným vizuálem ovšem Tím tvrdší je pád vlastně nezaujme. Mnohem zajímavější je si postupně všímat toho, že tohle skutečně není úplně klasický western a ne jenom tím, že je hlavní obsazení složené v rámci žánru neobvykle z Afroameričanů. James, který je jinak textařem a hudebním producentem si sám obstaral soundtrack, který využívá několik hudebních stylů naráz a jde o poměrně zajímavě využitou hudbu.Celé to má téměř 140 minut a je to prostě příliš. Scénář, který James napsal společně s Boaz Yakinem v podstatě sází na jednoduchou zápletku, která se točí okolo pomsty a celé se to chvílemi skutečně vleče. Když se zrovna střílí, film solidně utíká. Jinak ovšem tak trochu stojí na místě, dialogy dvakrát silné nejsou a nepomáhají rozvíjet charaktery či jejich duševní rozpoložení. Těch postav je v součtu vlastně dost a o málokteré z nich se divák něco pořádně dozví a i díky tomu mu může být vlastně jedno, kam se celý příběh vydá a kdo případně zúčtování s Rufusem Buckem přežije či naopak.Jakmile dochází k dramatickým situacím, které by asi měli být dojemné, s divákem to vlastně má malou šanci něco udělat. Akce je nadále solidní a kamera Mihaie Malaimarea Jr. je při ní hravá, jakmile ovšem během finále dojde k jednomu zásadnímu dějovému odhalení, je zcela poznat, že by mělo jít o gamechangera, který zcela změní pohled na celý film. Jenomže se to tak úplně nestane a celé je to pořád emocionálně prázdné.Při pomýšlení nad tím, co chtěl vlastně básník filmem říci je vlastně těžké pořádně najít otázku. V průběhu se totiž ukáže, že film by nechtěl být jen klasickým westernem o pomstě, ale skutečně možná být i něčím víc a skrývat v sobě nějaké poselství. K tomu ovšem v Tím tvrdší je pád chybí ty emoce a veškerý ten očividný styl a šikovné obsazení nezachrání fakt, že jsou ty ambice od začátku tak trochu potopené.Pořád to má alespoň styl a to netradiční pojetí westernu je rozhodně sympatické. Jinak je to ovšem pořád film, který chtěl být očividně něčím víc. Je to řemeslně slušná práce, které podkopává nohy scénář a fakt, že to je pořád jen velmi slušná stylová podívaná. Srovnávání s Nespoutaným Djangem jsou ovšem z mnoha důvodů zcela mimo...... () (menej) (viac)

misterz

Vitajte v zázračnej krajine, kde je možné všetko, aj čierny western. Chápem, že niekto si na tomto pošmakuje, mňa to však uráža. Keby to bolo opačne a všetky postavy hrali iba bieli, pričom čierni by slúžili iba na strieľanie a hrali by len takých pricmrndálkov, tak by sa určite zdvihla vlna nevôle. Ani vlastne neviem, či je to v našej ultra modernej korektnej spoločnosti ešte možné. Tú scénu s bielymi a bielym mestom kde nedošlo ani k jednému výstrelu som síce pochopil, ale zdá sa mi to trápne. Už je toho skrátka dosť, černošské vyplakávanie mi už ide hore krkom. Už len čakám, že Lenina si zahrá Idris Elba a ešte za to dostane aj Oskara. Aby som bol spravodlivý a korektný aj ja, tak jedna hviezda za akčné scény. Zvyšok je ako z inej planéty. Ďalší dôkaz, že spoločnosť a kultúra všeobecne stráca rozum. 20/100 ()

AppleCore

Tarantinovská stylovka s vyloženě perfektní úvodní scénou, na kterou se zbytek filmu sice nechytá, přesto ale funguje skvěle a dodává přesně to, co slíbil už v traileru. Čecháček bude štěkat svoje rasistický myšlenkový pochody, filmovej fanda si užije netradiční moderní western plnej násilí, výbornýho soundtracku, se skvělou kamerou a sympatickým obsazením. Mít to svižnější a hravější dialogy, byla by to plná palba! TADY si o tom něco přečtěte, rasističtí odpadující kokůtci. ()

Yoshitsune

Tak Netflixu se zachtělo přepsat historii ?!! Tak to se nesmí jen tak nechat že ?!!!!!!! Nooo to přepsaní historie nebude tak vážný, jak někteří historici a cestovatelé zde tvrdí. Je třeba napsat, že zdejší historici si nepamatují ani to co měli včera k večeři, takže to jak se slzou v oku, vzpomínají jaké to kdysi bylo na divokém západě, nebude z jejich pamětí to pravé. A co se týče jejich cestovatelských výletů do světa, tak né šmírování sousedů skrze Google mapy, tak né to z vás cestovale fakt nedělá. A jak se ze začátku filmu píše, příběh je sice vymyšlený, ale ti lidé skutečně existovali, viz internet a je třeba říct že ten výběr herců, je tedy hodně přesný, velká většina herců je hodně podobná, těm koho hrají, Ale stranou řeči o čisté rase, jak je na tom film ? No překvapivě né tak špatně, jak by jeden usuzoval z hodnocení a na to, že tohle je první režisérův počin, tak se to i dost povedlo. Relativně dost dobře to utíká, akce je brutální, některý postavy sou hrozně fajn a dialogy sou dobře napsané. Kameramani zde předvedli, krásnou práci s kamerami a na vše se tak dobře kouká a při akčních scén se mění úhly pohledu a vzdálenost, takže fakt dobrý. Ale nemohu jen chválit, když sem napsal že některý postavy sou fajn, tak sem bohužel nemyslel hlavního hrdinu, který se chová jako klasický hlavní hrdina z béčkových filmů, fakt dost klišodní postava a přitom, ke konci to bylo fakt silný, je tedy škoda po zbytek filmu se chová zkratovitě, unáhleně a zbrkle. A zároveň bych vytknul tomuhle filmu, že neni průrazný, film neni špatný, ale neumí ničím zaujmout, neni tam rukopis něčeho. Já vim, že pro režiséra tenhle film je asi dost osobní a že nechtěl aby mu do toho někdo kecal, ale přeci jenom si během sledování říkal, jak by tenhle film vypadal kdyby ho režíroval  Antoine Fuqua, Spike Lee a nebo Jordan Peele, který mají ten rukopis citelnější a jasnější a jejich filmy, mají tak tah na branku. A je to takové mezi třemi až čtyřmi hvězdičkami a rád bych i ty čtyři hvězdičky dal, ale nedám protože místo toho pohodového rege, sem měli šoupnout hip hop a nebo rap, tak jak to udělal Tarantino u Djanga. Nicméně pokuď tohle bude někdo číst od Netflixu, tak by bylo fajn, kdyby někdo natočil film o Annie Oakley. Ptáte se kdo je Annie Oakley ? Tak Annie Oakley, byla holka která střílela proklatě dobře, to až tak dobře, že jezdila s Wild West Shows - tamnější obdoba pouťových umělců. Je třeba říct že by to nebyl nejakčnější western a taky né úplně veselý, ale kdyby to natočila schopná režisérka, tak to by spousta zdejších expertů pukla vzteky a to by bylo fakt fajn. ()

Chrustyn

Mohl bych se svézt na zdejší rasistické vlně a film odsoudit jen proto, že jsou zde v 95% černoši, ale neudělám to a raději budu film hodnotit jako film. Tím tvrdší je pád je hodně velká stylovka, kterou lze určitým pohledem srovnávat klidně i s Tarantinovým Djangem, ale určitě ne kvalitativně. Film dokáže vykouzlit celou řadu krásných obrázků a práce s hudbou a střihem je na profesionální úrovni. Bohužel po stylovém začátku, možná celé první třetině přichází hodně utahaný, brzdící a nudný prostředek, který dle místního hodnocení spoustu diváků donutí film přerušit a už se k němu nevrátit. A to je dost škoda, protože závěr je dostatečně zábavný a opět skvěle natočený, že předchozí nudu zachraňuje, ale jako celku tomu nemůžu dát více než slabší 3*. Pokrátit to o půl hodinky jet v kolejích první třetiny a mohl to být western jak víno. A to že jsou tu samí černoši, nijak na kvalitě filmu neubírá. ()

Marze

Westernova vizionarska fantazie. Jeste ze zbyly westernove kostymy, kolty na sest naboju , poustni hrdina, nemilosrdne nasili a stakato styl raege soundtracku. Je tu dost humoru. Film vypada jako by ho bylo zabavnejsi natocit,nez sledovat. ()

BMW12

Jsem rád, že se někteří tvůrci i v dnešní době snaží točit westerny, protože to vůbec není špatný žánr. Jen zde to trochu pokulhávalo. Ani mi tolik nevadilo, že téměř celé obsazení je složeno z černochů, ale film má několik nudných dialogů a stopáž je přepálená. Celkově hodnotím jako průměr. ()

TheEvilTwin

Všichni jsme si tak nějak slibovali velkolepý westernový nářez, který se bude moci rovnat jeho žánrovým kultovním klasikám, ale tohle bylo teda velký špatný. Kromě Idrise Elby, překvapivě nekomplikovaného děje, který se dá chápat na první dobrou, a přehlednosti v postavách se totiž ničeho výraznějšího nedočkáme a vše ostatní je děs běs. Stopáž úmorná, na western je to strašně přízemní, neseriozní a rádoby vtipné hlášky tomu taky nepomáhají, hlavní téma je nezajímavé a stokrát viděné, akce nestrhne a celý film působí strašně utahaně a ukecaně. Aneb důkaz, že pokud si vezme takové sousto nezkušený režisér, který řemeslo nemá v malíku, výsledek může stát pěkně za prd. Kdo film vynechá, ten si ušetří 130 minut života - před filmem jsem doufal, že zdejší hodnocení "odpad!" jsou jen spammující boti, ale bohužel tomu tak není a současných 25% film celkem vystihuje. ()

Steven Spielberg chystá svůj první western

Steven Spielberg chystá svůj první western

08.12.2021

Legendární režisér Steven Spielberg (Čelisti, Dobyvatelé ztracené archy, Zachraňte vojína Ryana) oznámil, že jeho dalším snímkem bude příspěvek do westernového žánru. 74letý filmař si letos splnil… (viac)