Strašidelné příběhy na dobrou noc

• USA Nightbooks

Alex má strašidelné historky rád, ale teď je musí tahat z rukávu každou noc – jinak zůstane i s novou kámoškou navěky uvězněný v kouzelném sídle zlé čarodějky. (Netflix)

silentname

Keby som "Nightbooks" označil ako kvalitným rodinným hororom, tak by som teda poriadne prestrelil a rozhodne by som sa mohol za svoje slová hanbiť. Ja by som povedal, že nie všetky horory musia byť spracované pre dospelých. Koniec koncov je treba uznať, že k strašidelným príbehom ma asi najviac dostali Nickelodeon so svojim "Are You Afraid Of The Dark?". A hoci keď sa na niektoré príbehy pozerám spätne, tak nemôžem o nich povedať, že sú nejako extra strašidelné, no rozhodne vo mne vzbudili záujem o hororové médium. Takže nejako by sme mali začať všetci a nemusia to nevyhnutne byť tie "skutočne strašidelné príbehy". A toto možno nie je úplne najhoršia voľba. Je pravda, že miestami je film neskutočne nudný a plný nič nehovoriacej vaty, ktorou len zabíjame čas. A miesto toho by sme mohli zažiť niečo lepšie. Ja neviem.... reálne strašidelné príbehy. Osobne si myslím, že viac by som asi odporúčal na pozeranie "Scary Stories To Tell In The Dark" než tento film, no sú tu elementy, ktoré ma bavili. V prvom rade poviem, že Krysten Ritter sa pre túto rolu skutočne hodila skvele. Scénky s ňou ma celkom bavia a je vidno, že si ich ako herečka mala možnosť aj celkom užiť. Decká sú okey a nebol moment, kedy by mi prišli otravné. Dokonca sa mi aj páči, že chalan rád píše strašidelné príbehy, no počas filmu som mal pocit, že asi jeho najväčším nepriateľom sú "jumpscares". Furt ho niečo vyplaší. Príbehy ako také (mohlo ich byť viac) sú celkom okey a ich animovaná vizualizácia je podľa mňa spracovaná dobre. Mix animovaného so skutočným vytvára celkom dojem. Uznávam. A musím aj uznať, že keď sa konečne dozvieme čo sa vlastne stalo a prečo na začiatku Alex utiekol z bytu ohromne naštvaný a nešťastný je dobre vysvetlené. A myslím si, že mnohé decká si v živote prežili presne to isté čo on. A uznávam, aj ja som si toto užil. Takže mu rozumiem. Môžem ešte aj povedať, že vizuálne film vyzerá kvalitne a efekty sú dobré. Śkoda je len tá, že príbeh ako taký je len snaha dostať sa von. Nič viac v tom nie je. Cieľ - utiecť je hnacím motorom filmu a to nebol podľa mňa dobrý nápad. Lebo čas sa dal využiť oveľa zaujímavejšie. Ako? No predsa strašidelnými príbehmi. Čiže technicky môžem povedať, že jediný problém filmu je, že si pletie slovíčka cieľ a dej. Lenže bohužiaľ, s tým súvisí aj fakt, že väčšiu časť stopáže sa človek nudí. A ten temný jednorožec - viac komické než strašidelné. Za jedno pozretie som okey, no je cítiť, že film mal na viac. Ale v tomto smere asi je za to zodpovedný režisér David Yarovesky, ktorý už druhýkrát mal dobrý námet, no spracoval ho veľmi priemerne. (Pre tých čo nevedia, narážam na "Brightburn"). Hodnotenie: C+ ()

Malarkey

Kdybych nevěděl, že se jedná o dětské fantasy a různé rozprsklé hmoty na obrazovce neměly jakoukoliv barvu kromě červené, tak bych si skoro řekl, že koukám na nějaký hororový krvák. Na to, jak dětsky se tento film tváří, je až nebývale drsný. Mě to teda neuráželo, naopak jsem se docela i bavil. Třeba role čarodějnice tady neměla chybu. Co na to ale děti? ()

Marceloo

Malý chlapec sa vo volnom čase venuje písaniu strašidelných príbehov. Keď sa s touto zálubou rozhodne skončiť, naraz sa ocitne v desivom príbehu on sám. Bude nútený každý deň písať jeden strašidelný príbeh, aby uspokojil chúťky nemilosrdnej čarodejnice. - Predchádzajúce projekty Davida Yaroveskyho ma celkom bavili, ale toto je v porovnaní s nimi o dosť slabšie. Detskí herci sú úplne k ničomu a pijú krv od úplného začiatku. Naopak Krysten Ritter je super, ale jej postava je strašne tupo napísaná, takže ku koncu začne byť otravná aj ona. Pochváliť tu môžem jedine vizuálnu stránku a nápaditú prácu s kulisami. Inak je to velmi slabý počin, ktorý v konkurencii hororov s podobnou tematikou nemá šancu vyniknúť. ()

choze

Neškodná, jakože strašidelná rodinná fantasy variace na Šeherezádu. Koukatelná, ale pamatovat si z ní nic nebudu. Za plakát ke Cravenovým Lidem pod schody to u mě má malé plus - ale jestli se jím film inspiroval (jakože nějaké podobnosti tu jsou), tak za ním co do zábavnosti dost zaostal. ()

*CARNIFEX*

Aj rodinné fantasy s prvkami hororu, určené predovšetkým pre najmladšiu vekovú kategóriu, by mohlo aspoň čiastočne uspokojiť. Lenže bohužiaľ, väčším hororom je v tomto prípade aj “Never ending story”, než táto absolútna zbytočnosť, ktorá v dnešnej dobe neuspokojí ani 6 ročného, nie to ešte dospelého. ()

Big Bear

Omladina po mně neustále chce horor, kterej by byl i pro ní. Horor u nějž by se mohla bát, aniž by pak zase v pokojíčku musela celou noc svítit lampička popřípadě aby vůbec nespala v sebe v posteli :-). I zaradoval jsem se, protože na rodinný horor se hned tak opravdu nenarazí. A je to pro děti? Ptala se mně manželka když jsem na DO před uvelebenou omladinou zmáčkl tlačítko s trojúhelníčkem namířené na TV. Jasně, žádný problém! Odpověděl jsem sebevědomě protože jsem na to někde mimo ČSFD četl recenzi a dotyčný si liboval jak to má vše a přitom to mohou vidět děti aniž by začaly koktat, nebo se zase pomočovat. Je to prý vlastně moderní verze naší krásné Perníkové chaloupky s kupou zajímavých efektů. Vyzbrojen těmito informacemi, jsem si byl jist, že tohle bude trefa do černého a omladina konečně nebude brblat, že se u toho nebála. Eh.. Tak nebrblala. Bála se a dost. Strašidelné příběhy na dobrou noc jsou regulérním hororem se všemi mechanismy, které správný horor má. Lekačky, tíživá atmosféra, ponurá hudba i celková atmosféra. Jediný rozdíl od skutečných hororů byl v tom, že místo krve filmem šplouchá jakási barevná želatina. Jestli to mělo působit méně hrozivě kvůli barvě rozteklých haribo medvídků netuším. V emzáckých filmech také stříká želatina a nedá se říci, že by byly ideální pro děti. Zkrátka a dobře tohle byl skoro regulérní horor a se slibovanou Perníkovou chaloupkou to moc společného nemělo. Za sebe musím uznat, že první půlka filmu měla docela slušný spád a docela mně to bavilo i jako dospěláka. Pak to trochu začalo haprovat a konec mi nějak nesedl a docela jsem se těšil až bude konec.   Malej brejlatej Alex Winslow Fegley byl docela fajn, jako malej vymýšleč strašidelných příběhů byl dobře zvolen. Závěr byl pro děti celkem hustej. Asi bych to dětem úplně nepouštěl... To už si můžou dát Marylandskou čarodějku v lesích Blair Witch :-).  Dávám za dva tajné zápisky na stránku knížky. * * ()

misterz

Také príjemné detské hororové harašenie. Ale čarodejnica bola na moje prekvapenie celkom slušne namaskovaná. Strata času to rozhodne nie je. Priemer. 60/100 ()

pornogrind

Kdybych to měl hodnotit jako horor tak by to byl samozřejmě odpad. Pokud to budu brát jako rodinnou Fantasy jde o průměrnou zábavu, která dospělé nijak zvlášť nenadchne a pobaví spíš menší děti. Celkovej vizuál je ale celkem líbivej i herci jsou celkem fajn. A čarodějnice (Krysten Ritter) je ještě navíc celkem fešná samice, které bych klidně pár povídek před spaním přečetl. A nejen to :)  PS: Měl v tom prsty i Sam Raimi (produkce). Slabší 3 hvězdy. ()

kingik

Sam Raimi, který film zaštítil produkčně, se rozpomněl na svoji dávnou fantasy a hororovou tvorbu. Nechal v pokojíčku malého kluka pověsit plakáty (nejen) svých dřívějších filmů a oživil filmový styl let osmdesátých. Příběh je poněkud žánrově přeplácaný. A nedokáže být extra průbojný v žádném odvětví. A sází hlavně na svoji nepřehlednost. Kluk rád píše strašidelné příběhy a jednoho dne se střetne se sexy čarodějnicí, která ho pod pohrůžkou věčného uvěznění v jejím sídle přinutí k zvýšenému vymýšlení  a následnému předčítání strašidelných příběhů. Vše fantaskní vyvrcholí probuzením babizny z Perníkové chaloupky. Krysten Ritter je hlavní elitní složka filmu. Herci v dětských rolích, Winslow Fegley a Lidya Jewett, jsou sice více na scéně, nepůsobili přehnaně otravně a něco zahrát taky dokázali. Kulisy vypadaly přijatelně, triková složka byla dost slabá. Michael Abels film opatřil kvalitní hudbou laděnou do hororu. Filmem se jednu chvíli rozezní i píseň z hororu Ztracení chlapci v nové úpravě. Film je celkově dost žánrově překombinovaný. Najdou se četné náznaky hororu, ale bez jakékoliv krve a s absencí strachu i strašidelnosti. Objeví se i náznaky komediální nadsázky (probuzená babizna), které značí Raimiho styl. Fantasy obsah je pro dospělé publikum měně uspokojivý a mládež si u filmu několikrát zívne. Ten retro styl každý současný divák neocení. Bavit bude hlavně ty, co znají podrobněji fantasy a hororovou tvorbu z osmdesátých let. Mnohdy mně přišlo, že si film v nepříliš propracovaném scenáři vypomáhá rychlými skoky v ději. Sam Raimi s režisérem Davidem Yaroveskym si udělali radost a vznikl film, co má originální rozměr, ale kterému schází potřebná výrazovost a přehlednost a dost rychle se na něj zapomene. 6/10 ()

Dzeyna

Čarodějka super, nicméně Alex naprostá katastrofa. Jasmin jen doplněk. Čekala jsem to mnohem zábavnější a strašidelnější. Tohle bylo strašně mdlé a strojené. ()

SeBig

Film se tváří celou dobu jako pohádka pro batolata a na konec tam dropne nechutnou čarodejnici, kterou vidět jako malej, tak se doseru. ()

Arsenal83

Krysten Ritter pre mňa najznámejšia ako feťáčka a frajerka Jesseho z Perníkového tátu a tu bola proste fantastická. Tá rola jej nenormálne sadla a bola to čarodejnica ako sa patrí. Na film treba pozerať tými detskými očami, je to určené mládeži a pre nich to podľa mňa môže byť celkom zaujímavé. ()

Marze

Hororová zábava pro mladé diváky. Tématem je přijetí svého já ať je jakkoliv odlišné. Pěkná hra kamery se světlem a stíny. Zápletka má několik nečekaných zvratů. Fegley je správně podivný nerd, k tomu punkrocková Elvíra. Jsou zde odkazy ke známým hororům. Vaše děti uvedete do hororového žánru a budete mít příjemný strašidelný čas. ()

BMW12

Na to, že je to prezentováno jako dětský horror, tak pro děti to dle mého názoru vůbec není! Je to až moc strašidelné, toto je určitě film od 15 let výše. Navíc příběh nic moc, docela mě to zklamalo, jediné pozitivum je postava čarodejnice, ta byla zahrána skvěle. ()

SOLOM.

Netflix se snaží uspokojit i mladší diváky a tento film je cílený hlavně pro ně. Což by všichni měli vzít v úvahu především, než se do něj pustí. Jde totiž především o rodinné fantasy s trochou té strašidelné atmosféry – nikoliv o čistokrevný horor pro dospělé! A podle toho by se k němu mělo i přistupovat. Ono je pěkné, že se mezi producenty objevilo i jméno Sama Raimiho, ale ten už dnes spolupracuje na kdečem. Takže je potřeba to brát dost s rezervou. Samotný příběh není vyloženě špatný, dokonce nabídne i několik děsivějších pasáží, což snad ocení i fandové hororového žánru.    Ale jak už jsem poznamenal, jde hlavně o fantasy. Takže tu máme kouzelné sídlo s několika velmi rozmanitými místnostmi (zahrada, knihovna), kde hrají prim hlavně kulisy a pestrobarevné barvičky. To všechno doplňuje několik Alexových příběhů (hraných i polo kreslených), které postupně předčítá čarodějce. Jejich kvalita je různorodá, ale to musí posoudit každý sám.    Jak se příběh chýlí ke svému konci, odhalíme i nejděsivější tajemství tohoto místa a tady začala houstnout i samotná atmosféra. Dojde i na slavnou Perníkovou chaloupku. Nečekejte žádné nervy drásající záběry, ale lehce se přitvrdí, což bylo jen a jen dobře. Co se hereckých výkonů týče, tak ani tady jsem nebyl vyloženě zklamán. Hlavní hrdina mi sice zpočátku lezl na nervy, ale postupem času si získal mé sympatie stejně jako představitelka Yasmin. Hlavní prim tu ale hrála Krysten Ritter, která roli čarodějky zvládla dost slušně a byla jasným tahounem celého tohoto filmu. Nečekal jsem žádné zázraky, ale dostalo se mi vcelku průměrné podívané, pro mladší publikum, u které jsem se ani moc nenudil. ()

Lacike

Detský hororík v osemdesiatkovom štýle v ktorom so zlom bojujú deti. Má to skvelý vizuál. Ústredné detské duo nie je otravné a Krysten Ritterová ako zlá čarodejka je sakra sexy. Lenže je to zároveň strašná nuda. Nič poriadne sa tam nedeje a báť sa budú asi fakt len tie najmenšie deti. Výsledkom je tak nejak už tradične Netflixovský nepodarok. 4/10. ()

corpsy

Takže niečo žánrové aj pre ďeťúrence? Tie si ale zrejme nevšimnú plagáty dávnych hororových hitov na stenách izby hlavného malého hrdinu. A zrejme si ani neuvedomia, že v tomto snímku zaznie na pár sekúnd aj ponurá popovka Cry Little Sister z pecky STRATENÝ CHLAPCI 1987 ( v závere prespievaná skupinou Chvrches ), pričom spomenutý film akoby bol nejakým stavebným kameňom ( okrem už spomenutej skladby a plagátu, sa tu vysiela aj v TV ). Takže viac pomrkávania pre fandov a skôr narodených a aj nalodených do strašidelného žánru. Pásovka, ktorá pri dobrom móde a naladení sa, neurazí. ()

Astaroth12

Náhodou milá rozprávočka, ktorá asi nevystraš ani deti, ale v pohode odsýpa a má prenádherný vizual. Tento krát som vedel, že idem do niečoho, čo môžem pozerať aj poobede, lebo tu ta správna atmosféra byt nemôže. Ani nebola, ale to tvorcovia ani dosiahnuť asi nechceli. Chceli aby sa divák hlavne bavil dobrodružstvom mladého vyprávača, ktorý sa nechtiac dostal pravé tam, kde jeho postavy v denníku. Určite by to mohlo zapôsobiť na detské publikum, ale tí skôr narodení sa viackrát pousmejú nad niektorými scénami alebo to vypnú. Ja som bol aj trochu rad, lebo som mohol celkom vypnúť a nechať sa unášať detským fantasy svetom. Herci boli vynikajúci, hlavne K. Ritter, tá v tom kostýmčeku bola zlata, nie hrôzostrašná, ale taká milá teta čarodejnica. A nielen jej to pristalo, ale si to aj náramne užívala. Celková pohodička. ()

M.i.k.e

trošku mi uniká,na jakou cílovku Nightbooks míří.Všichni nad 12 let se u nich budou většinu času nudit a pro mladší to zase bude (hlavně ke konci) možná trochu strašidelnější než by bylo záhodno...každopádně...vizuál celkem ujde,finále je poměrně ok,nicméně než se k němu film doklopýtá,je to nuda.Příběh je taková Perníková chaloupka v modernějším hávu a nic moc originálního nepřinese.Snad jen Kirsten Ritter je jako zlá čarodějnice dobrá a je víceméně důvodem proč sem dokoukal...40% ()

PROCESOR

Tak nějak nevím, jak to mám pojmout. Jako pohádka se mi to nelíbilo, jako horor to bylo slabounké. I když je mi jasné, že nemám být cílová skupina, tak ani příběhy mě vůbec neoslovily. Nemám se čeho chytnout. ()