Pelé

Veľká Británia, 2021, 108 min

Pelé

Na pozadí bouřlivých dějin Brazílie se odvíjí mimořádné životní osudy talentovaného fotbalisty, ze kterého se stal národní hrdina. Dokument o legendárním Pelém. (Netflix)

Robbi

Jako klad vidím skutečnost, že tvůrci neshodili pod stůl i obecnější témata - politický přístup hráče a kritické hlasy některých jeho spoluhráčů či novinářů. Naopak dokument zopakoval určitý nešvar podobných filmů - i přes setkání bývalých hráčů ze Santosu a reprezentace vlastně vše končí rokem 1970 a pak jako by se nic nedělo - padne jen skromná zmínka o závěru kariéry v americkém New York Cosmos. Pelého mise na MS 1974 nebo účast ve filmu Vítězství jako by neexistovaly... ()

ESW

Jednoslovní fotbalisti se sice vyskytují na pozadí politických událostí, ale pořád jsou to jen jednoslovní fotbalisti. ()

hrumsrt

Stalo se čeho jsem se obával.. Film o Pelém mě bavit nebude, jelikož mám k němu jako fotbalistovi výhrady. Hrál za doby, kdy byla hra v plenkách, nebylo to tak fyzicky vyspělá hra, a kdo uměl nějakou kličku, tak byl král.. Ano, tehdy to bylo jiné, rozhodčí nechránili útočníky jako dnes, ale i tak prostě je na těch záznamech vidět, jak to měl Pelé na hřišti snadné.. Brankáři byli tehdy tragičtí! Co mě bavilo byly samotné komentáře Pelého k jednotlivým situacím, ale když tam zase naopak byly jiní starší hráči, tak prostě nic mi ty jména neříkají, a to mám historii hodně nastudovanou! Když to porovnám s dokumentem o Maradonovi, tak ten mě chytil daleko více.. Diego byl sympatičtější a ten příběh měl přeci jen pestřejší.. 60% ()

JohnCoffe

Pro mě je společně s Usainem Boltem největším sportovcem všech dob. Na pozadí střídání státních zřízení a režimů se odehrál příběh dobře vychovaného, skromného a usměvavého kluka ze slumu. Narozdíl od dokument o Maradonovi se v Pelého soukromí moc neštouralo a stačila tak věta, že mu věrnost moc nešla a má několik mimomanželských dětí.Navždy králem 💓 ()

bonovox

Pele je z pohľadu histórie jednoznačne kráľ futbalu, vyhrať ako hráč 3 krát majstrovstvá sveta je v dnešnej dobe neprekonateľné. Na druhej strane nikdy nehral v Európe. Tento dokument výstižne rekapituluje jeho reprezentačnú kariéru, len škoda že vynecháva väčší pohľad do jeho rodinného života, resp. klubového a aj po futbaliveho. Ale i tak je to povinnosť pre milovníka futbalu. 80% ()

Bogrant

Skratkovité, bez väčšej kontroverzie (ak sa dá do nej vôbec rátať čo i len apolitickosť) dielo, ktoré je "len" pekným ohliadnutím sa za najväčšími Pelého úspechmi. Nehrozí hľadanie akejkoľvek senzácie, no ani hlbšia sonda do jeho duše a bežný fanúšik sa tu nedozvie o nič viac, než by o ňom už dávno vedel, a to i napriek faktu, že väčšina dnešnej populácie ho nikdy priamo ani nevidela hrať. Ako pripomienka, prečo je nazývaný kráľom futbalu je to dostačujúce, zároveň je z toho však cítiť i určitý autorský alibizmus. ()

jethrotull

Potesilo a pobavilo. Pele je Kral plnym pravom za svoje futbalove vykony a vysledky. Ten krpaty sfetovany argentinec mu nesiaha ani po kolena aj s jeho "bozou rukou". ()

JOHNZI

Pouhá glorifikace jednoho z největších egocentriků sportovní historie. Krásné archivní záběry to rozhodně nezachrání. Škoda. ()