Pelé

Veľká Británia, 2021, 108 min

Pelé

Na pozadí bouřlivých dějin Brazílie se odvíjí mimořádné životní osudy talentovaného fotbalisty, ze kterého se stal národní hrdina. Dokument o legendárním Pelém. (Netflix)

hyper01

Skvěle zpracovaný dokument Netflixu o geniálním hráči. Ukazuje, že když máš talent od Boha, nemusí z tebe být jen potetovaný frajírek s náušnicí v nejnovějších hadrech, který si myslí, že mu celý svět leží u nohou. Stačí ten talent vzít, spojit ho se skromností a zdravým sebevědomím, a pak už v 17 letech můžeš být tahoun národního týmu a celosvětová megastar. Pelé s sebou netáhne žádné kontroverze, jako jsme zvyklí od jeho pozdějších následovníků (drogy, obvinění ze znásilnění, krácení daní, apod.), nepočítáme-li nějaké to nemanželské dítě a apolitičnost v dobách diktatury, kterou si však - hlavně sám před sebou - dokáže obhájit. Fotbal beru tak, že každá doba měla svého krále a nedá se za ty roky porovnat, kdo je ten největší. Bican, Pelé, Maradona i Ronaldo s Messim řádili každý v jiné dekádě, jen my teď máme to štěstí, že můžeme sledovat dva najednou. Pelé z nich však zažil zřejmě největší tlak na svou osobu od celého národa, včetně tlaku politického. Láska k Brazílii i složité poměry v zemi jsou zřejmě důvody, proč nikdy nezkusil evropské angažmá. Svým charismatem a fotbalovým uměním si však stejně dokázal získat srdce lidí po celém světě. A hlavně dodnes jako jediný fotbalista dokázal 3x vyhrát Mistrovství světa. Legenda! ()

DaViD´82

Záhy se to překlopí v prosté poplácávání bývalých vybraných spoluhráčů Pelého po zádech jako "nejlepšího fotbalisty všech dob". Jenomže o tom, proč ho za něj mnozí považují, to není. Ostatně za celou dobu nezazní, proč byl tím, čím byl/je. O jeho hře, stylu a specifikách ticho. O tom, čím předběhl dobu ticho. O kariéře jako takové ticho (o působení v Santos a Americe padne dohromady tak deset vět). O soukromí ticho (naťukne se první manželství i nevěry; ty doslova naťuknou, jednou větou). O významu pro fotbal mimo Brazílii ticho. Je to v podstatě čistě "brazilský pohled na Pelého a jeho čtyři MS". Což není málo; speciálně když se to podpoří mnoha unikátními a lahůdkově vyčištěnými záběry. Jenomže i tak je to příliš letem světem. Z prvních třech mistrovství se ukáže nějaká ta akce a pár výsledků ("naše" finále 1962 se dokonce obejde i bez toho) a prim hraje Pelého nejslavnější MS 1970. A mezitím pár jeho spoluhráčů či tehdejších brazilských novinářů vzpomíná. Zoufale tomu chybí jasný koncept, hloubka a aspoň náznak konfliktu. Chápu, že oproti dokumentům jiných sportovním velikánů (a nemusí jít hned o Maradonu či Jordana) se zrovna u Pelého odvrácená tvář génia hledá těžko (i když ten nesmysl s bezmála třinácti sty góly by jeden myslel, že již nikdo krom něj samotného neuvádí), ale bez toho je to takové nezajímavé nostalgické plácání se po zádech "jo, tenkrát jsme byli jedineční a to díky němu a Bohu" bez jakékoli hloubky. A to natolik, že se přechází i role ostatních hráčů, kteří měli mnohdy nemenší či i větší podíl na titulech než Pelé; existence a role Garrinchy včetně jeho statusu v Brazílii se tu pak tají snad až cíleně. Pár náznaků, že by do toho autoři nějaký ten konflikt chtěli dostat tu je (nejistá forma před MS 1970, neřešení politiky/režimu, stigma Uruguay), ne že ne, ale opět, je to obecné a v momentě, kdy se o tom začne, tak se tím také dané téma skončí. Čili není to rekapitulace Pelého kariéry, není to sonda do Pelého statusu "nejlepšího hráče všech dob", není to o jeho soukromém životě před/během/po kariéře a ve výsledku kdo ví, o čem to vlastně je. Neodnesete si z toho nic, co by každý sváteční fanoušek fotbalu již stejně dávno velmi dobře nevěděl. A kdo jiný než nesváteční fanda fotbalu by na to vůbec koukal, že? Čili zbývá uctivá pocta jednomu z největších hráčů všech dob; nic více a nic méně. I když něco přeci jen; je tu vidět, jakým rozvojem prošel světový fotbal mezi lety 1958 a 1970, jak se z vycházkového sportu, kde jste měli ve vápně čas si s míčem dát šlofíka, vydal na cestu modernějšího pojetí a jak je tedy nesmysl hledat "nejlepšího hráče" napříč generacemi, každá měla ty své. Pro našince je pak největší odměnou, že si v restaurovaném obrazu vychutná Petrášův gól z Mexika 1970. ()

*CARNIFEX*

Nejedná sa o nič mimoriadne, čo by už človek tisíc krát nevidel na YouTube, no stále je samotná forma spracovania viac než slušne odvedenou prácou o kariére jednej veľkej legendy, údajne teda kráľa. Príjemné sledovanie, ktoré neurazí, rozhodne lepšie ako celovečerný film: "Pelé: Birth of a Legend", ktorý je plný skreslených scén mimo realitu. ()

sheen

Brazílie nám dala spoustu fenomenálních fotbalistů Zica, Romária, Ronalda, Carlose a další velikány. Jeden ční vysoko nade všemi. A tím je právě Popelutka, ač jsem fanda CR7 a Messiho uznávám, tak ten nej je jenom jeden a navždy bude :) Dokument je velmi dobře a poutavě zpracován, podle mě o stupínek lépe než Maradona. ()

Arsenal83

Pelého som mal možnosť osobne vidieť, keď bol na Slovensku ešte v deväťdesiatych rokoch a spal v našom hoteli, ktorý je dnes už len zašlou komunistickou budovou, kde prespávajú ľudia s neľahkým osudom. Archívne zábery nám len potvrdzujú, že futbal bol kedysi krásnejšou hrou, ktorá netrpela na obranné taktiky, kde sa chcelo hrať, kde sa nemerali milimetrové ofsajdy cez počítač. A tak padali góly a výsledok 6-3 bol úplne normálny. Kto vie, ako by si Pelé poradil so svojim talentom v dnešnej dobe. Ale vo svojej bol zrejme neprekonateľný. Veľmi dobrý dokument. ()

M.i.k.e

jako pocta Pelému je to fajn,jako plnohodnotný dokument to ovšem moc neobstojí.Krom krásně vyčištěných dobových záběrů tu totiž není žádná přidaná hodnota a většinu času je to jen sraz kámošů z fotbalu,kteří přišli poplácat po zádech toho "nejlepšího".Pelé i divák by si zasloužili komplexnější kousek než je tahle poloprázdná bezmála dvouhodinka...60% ()

Pajky3

Jako velký fanda do fotbalu jsem čekal, že budu s otevřenou pusou koukat hltat každou minutu. Místo toho však přišlo vcelku zklamaní, protože i desetiminutové medailonky obsahují víc zajímavých informací než tenhle dokument. Čekal jsem víc o jeho hře v Santosu, víc o mánii, kterou vyvolal přestupem do USA a místo toho jsem se dozvěděl jen o jeho působení v Brazilské reprezentaci. Něco ze soukromí by taky bylo přínosem. Místo toho přijdou jen bývalí spoluhráči a všichni říkají, jak super hráč byl. To mi přijde jako velká škoda u hráče, který je všeobecně považován za toho nejlepšího v historii. A pro mě je to zklamání. ()

BoXBe

Fenomén popřít nejde. A ikona je to obrovská. Kvalitu filmu taky nejde zastřít. Ale nechytlo to za srdíčko jako jiné podobné dokumenty. ()

UhLee

(6,5/10). Podobný film z Pelého života jsem už viděl. Pelé: Zrození legendy se mi líbilo, takže jsem dal šanci i tomuto dokumentu. Já jsem Pelého nikdy hrát neviděl na rozdíl od Messiho nebo Ronalda. Proto k němu nemám až takový vztah jako k novodobým legendám fotbalu. I přes tuto skutečnost, ale musím smeknout před tím, co Pelé dokázal. Celá Brazílie k němu vzhlížela a musel to být obrovský tlak, který na něj byl vyvíjen. Já jsem posraný jenom z toho, když ke mně vzhlíží celá rodina a věří, že u těch zkoušek nerupnu. Co teprve celá země? Země, který fotbalem žije. Nepředstavitelné. Za to si zaslouží můj hluboký respekt. ()

Jaro.Krafcik

Keď som videl zostarnuteho pelého ako si ide sadnúť na stoličku mal som zimomraviavky, no všetci tak dopadnú aj messi a ronaldo. Ale teraz späť ku najlepšiemu futbalistovi planéty. Ten dvojhlas mi strašne vadil tak som si to radšej dal v jeho rodnej brazilštine. Klobúk dole teraz netflix. Takto by mal vyzerať dokumentárny film. Jeden z tých lepších dokumentov ak nie najlepší. Tie archívne zábery z peleho detstva mladosti až po súčasnosť nemali chybu. Každému futbalovému fanúšikovi len odporúčam a konečne udeľujem plný počet. Súhlasím aj s užívateľom sheen. Ktorý ma predbehol v komentári o prvenstvo. 5* ()

Hanys_

Hm, hm. Spíš ne. Vymazlené dobové záběry ve vysokém rozlišení potěšily, celkově mi to přišlo ale až moc glorifikované. A zklamal mě i strašně rychlý úvod, který by mě paradoxně zajímal nejvíc (chodil jsem si hrát s dětmi za barák, táta viděl že mě to baví, tak mě přivedl do Santos a za rok jsem byl v repre). 5/10 ()

mira007

Dokumentární životopis největšího fotbalisty historie vyprávěný zejména z perspektivy jeho čtyř účástí Mistrovství světa. Příjemný dokument na který se dobře kouká a pokud máte k Pelému vztah nebo aspoň respekt, tak se budete obdivně celou dobu přiblble usmívat. Nabízí se srovnání s nedávným dokumentem Maradona, který byl trochu poutavější , koneckonců koukat na život zlobivýho kluka je trochu zábavnější než životopis fotbalového gentlemana, u kterého člověk může pozdvihnout obočí tak maximálně nad nějakým nemanželským děckem nebo vztahem k diktátorskému režimu Brazílie. PS: všechno už tak nějak bylo řečeno, ale za mne nejvíc zajímavá věc byla story tisícího gólu. ()

Warhorr

Příběh možná toho nejlepšího fotbalisty v historii tohoto sportu. Už jen ta první scéna, kdy dnes už opravdu starý Pelé přichází aby si sednul a začal vyprávět svůj příběh, mě ihned vtáhla a těšil jsem se jak malej. Emoce se tady dávají výrazně najevo a ten moment, kdy uvidíte jak Brazílie vyhraje MS a následný záběr na Peleho jak se mu derou slzy do očí a začne na to vzpomínat, je opravdu dojemný a takových momentů se tam ještě pár najde. Bohužel se však nemůžu zbavit pocitu, že dokument na mě z půlky působí jako politická agitka, ukazující kolikrát těžké diktátorské časy v Brazílii a problémy v zemi než samotný fotbal, respektivě Pelého kariéru. Do toho je samozřejmě zakomponována i samotná brazilská reprezentace a taky Pelé, který je, jak jen to říct...''chráněn''. Pro lepší představu, asi něco takového jako když jsme tady za komančů měli Goťáka, kterého si tahle banda hýčkala a byl milován jak za režimu tak i po něm. ()

moviechecker

Čakal som od tohto dokumentu niečo viac. Prakticky to bolo len taky pokec kamarátov u piva o Pelém s pár prestrihami na politiku a Pelého úspechy. ()

HenryIvan

Tieto príbehy mi zakaždým vytvárajú zimomriavky. Ľudia sa stále hádajú, že kto bol, je či bude najlepší, no odpoveď nie je potrebná. Pelé bol v svojej dobe tým najlepším. Bol nie len futbalistom, bol osobnosťou, ikonou, niekým, kto doslova pozdvihol brazílsky národ a stal sa legendou. Veľa ľudí ho dnes berie za podvodníka a iní zase spomínajú na kráľa, no ako vznikol dokument o ňom či Maradonovi, vznikne aj o ďalších a aj o nich budú vravieť že boli najlepšími. História športu a futbalu ako takého ma nikdy neprestane dojímať a emocionálne stimulovať. ()

Rockerman

O Pelého dvojí tváři jsem nevěděl. Na jedné straně byl geniálním fotbalistou, na druhé straně je člověkem, kterému je dobře za každého režimu. Připomněl mi tak některé naše "umělce", kteří se kamarádili jak s komunistama, tak s polistopadovými politiky. U Pelého mě to trochu překvapuje. ()

Aleix

Tak nevím. Pelého život byla taková nuda,že se v jeho biografii objeví pouhá statistická fakta a pár osobních výpovědí? Porovnám-li to se netflixovskym Poslední sezona o MJ ,tak jsem se o pouhém basketbalu dozvěděl více než za cely život.Shrnuto ,Pelé si rozhodně zaslouží barvitější biografie a tady to rozhodně jeho chyba není. ()

e.Boďo

Ide o veľmi dobrý životopisný dokument jedného z najúspešnejších športovcov (futbalistov) histórie. Dokument je super zostrihaný a v správnom pomere obsahujúci súčasné zábery spomínajúcich spoluhráčov trénerov a Pelého samotného, historické zábery dôležitých futbalových podujatí Brazílie a klubu Santos (samozrejme so zainteresovaným Pelém), ale aj zábery týkajúce sa politického režimu a spoločenského diania vterajšej Brazílie. Film samotný mi ubehol veľmi rýchlo a myslím, že ako pocta tejto legende je na vysokej úrovni. ()