Na místě činu: Zmizení v hotelu Cecil

• USA Crime Scene: The Vanishing at the Cecil Hotel
Dokumentárny / Krimi / Mysteriózny
USA, 2021, 3 h 42 min (Minutáž: 54–58 min)

Pověst nechvalně známého hotelu Cecil se po zmizení Elisy Lam ještě zhoršila. (Netflix)

tenebrae86

První polovina příběhu Elisy Lam je fakt creepy, i když více než on mě fascinoval samotný hotel Cecil. Hotelové prostředí na mě v temných historkách nebo hororových filmech působí skutečně strašidelně od doby, kdy jsem v osmnácti dělal nočního hlídače v jednom nejmenovaném ostravském hotelu, takže tenhle dokument byl něco pro mě :). V druhé polovině sice dostávají hlavní slovo stupidní youtubeři a influeceři, ale konspiračky které předkládají jsou naštěstí dostatečně zábavné na to, aby pro mě seriál zůstal zajímavý. Teda až na jeden moment, kdy jsem byl doslova šokován jejich obviněním a kyberšikanou toho nevinného mexického zpěváka. Z toho jsem byl totálně rozhozený, jaký mohou mít lidé bez rozhledu a nadhledu nebezpečný vliv na veřejné mínění a tím totálně zničit život jednotlivci. ()

*CARNIFEX*

“Podrobný” pohľad Netflixu na zmiznutie 21 ročnej Kanaďanky, ktorá prišla o život za záhadných okolností v neslávne slávnom hotely Cecil so sídlom v L.A., pričom divák v krátkosti nahliadne nie len do histórie hotela, no taktiež sa oboznámi so štvrtou, kde samotný hotel sídli, ktorá je známa predovšetkým kvôli rôznej forme kriminality. Včera som videl tematikou totožný dokument od ID: “Horror at The Cecil hotel”, ktorý sa na rozdiel od tohto dokumentu, venuje trom konkrétnym prípadom, pričom rozdiel medzi oboma spočíva predovšetkým vo forme spracovania. Kým “ID” si ide svojou cestou inscenovaného snímku, Netflix robí maximum (teraz na škodu), aby odprezentoval počin, ktorý bude obsahovať čo najväčšie množstvo autentického materiálu, pričom taktiež poukazuje na ďalší faktor ľudskej mysle, a tým je doslova posadnutosť sociálnymi médiami s domnienkou, že sa v dnešnej dobe už môže ktokoľvek vyjadrovať k čomukoľvek. Poväčšine dokumentárne snímky od Netflixu chválim do nebies, no toto je jeden z najslabšie spracovaných počinov “True Crime Story”, aký má táto platforma na svedomí. Za prvé, štyri epizódy sú totálna vražda, pričom som si nie úplne istý, či by aj tri neboli priveľa, lebo v 80% sa venovať krátkemu videu záznamu, ktorý je voľne dostupný na YouTube, tak to je teda úplný obsahový nonsense. Čo ma ale zarazilo najviac (za druhé), je ten obrovský priestor, ktorý dostávajú kadejakí dementi v rolách podomáckych detektívov, šarlatáni z YouTube kanálov či FB stránok, ktorí v krátkom slede na seba nadväzujúcich video záberoch, prezentujú svoje choré domnienky, úvahy či myšlienky, vďaka čomu je vyšetrovanie samotnej tragickej udalosti totálne potláčané do úzadia, respektíve sa nesie čisto v hypotetickej rovine, pričom záverečnú pointu dokumentu, som už mal úprimne povedané z toľkého znechutenia totálne na kokote. Divák sa proste nedozvie nič relevantné, len polemiku od nekompetentných, pričom toto nie je žiadny: "Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer". Otras .. ()

ProgLaney

Velice důkladnej a detailní dokument, Netflix prostě tohle umí. Kromě skutečně zvláštního až mysteriózního případu Elisy je tu přesah týkající se internetových "detektivů" a youtuberů - a sice to, co už je podle mě dávno známá věc - že je to senzacechtivá a tupá sebranka hyen, která nic neví, ale na všechno má názor. Jsem rád, že je tohle v závěru dokumentu celkem podchyceno. Jejich sypání popela na hlavu to nezachrání. Oficiální vyšetřování případu je ale fakt velice dobře vystavěno a postupně odhaluje zjištění, který to nakonec podle mě celkem jasně rozmotaj. ()

EvilPhoEniX

Nový dokumentární seriál od Netflixu lákající na nechvalně proslulý Hotel Cecil, který je znám jako líheň násilí a smrti. Bylo zde několik sebevražd a vražd. Drogy, prostituce a bydlel tam dokonce i Night Stalker. O to víc zamrzí, že se seriál celou dobu zaměřuje na případ zmizení Elisy Lam. Který mě první 2 díly relativně bavil, ovšem po 4 dílech se to většinou opakuje a tak trochu už nudí. Ten případ je zajímavý dokud o něm divák nic neví, ale ve finále když se dozví jak to ve výsledku je, tak zjišťuje, že až tak zajímavé a creepy to bohužel není. Mnohem raději bych viděl různé vraždy a sebevraždy, které se v hotelu odehrály, i samotná ulice od vedle Skid Row, kde přebývají bezdomovci a kriminalita je tam na denním pořádku mi přišla zajímavější než celý případ Elisy Lam. Škoda, Seriál tak trochu vábí na něco jiného, než ve skutečnosti je. Zkrácení o jeden díl by tomu rozhodně prospělo. 6/10. ()

dubinak

Já jsem si sice nebyla jistá, jestli půjde o veškeré případy z hotelu, ale že to bylo nakonec jen o Elise, nebylo vůbec špatné počínání. Slušně vykonstruovaný dokument, který se opírá snad o všechno, co v případě zmizení Elisy Lam zaznělo, včetně šílených internetových konspirací. Je potřeba se dostat přes první díl, jehož finále vás bezpochybně donutí nechat začít hrát i druhou epizodu, protože přesně takto tenhle dokument pracuje a pokaždé si na závěr každého dílu staví diváka do role horlivého čumila. Přesně takhle si představuju dokument. O tomhle případě jsem v Enigmě četla nespočetněkrát, ale vždycky tam byly ty stejné žvásty o tom, že Elisa Lam byla nejspíše ovládána temnými silami, což je právě to, co se zdá být pravdou, pokud usuzujete jen na základě videa. Tento dokument ale řeší tolik detailů a dává si pořádný pozor na to co na začátku řekne, aby mohl na konci říct něco naprosto jiného a tímto stylem překvapuje diváka po celou dobu. Tvůrci zase zručně ukázali jakou má internet nedozírnou sílu ovlivňovat myšlení druhých a že všechno není přesně tak, jak se zdá a nemůžeme se spoléhat jen na to, co vidíme. Dalším gigantickým plusem je, že jako jeden z mála dokumentů o záhadě, dává do souvislosti srozumitelná fakta a dokonce vyvozuje i závěry, se kterými se se skteptik rád smíří a nadšenec do záhad bude nejspíš zklamán. ()

• Na začátku epizody je ukázáno, že Elisa zmizela v roce 2013. Krátce poté se objeví obrazovka, na které je vidět, jak Elisa dostává textovou zprávu od své matky na iPhonu s „výřezem“ v horní části displeje. „Výřez“ byl poprvé představen na iPhonu X v listopadu 2017, takže není možné, aby Elisa měla tento iPhone v roce 2013. (LUKICKK)
  • V hotelu Cecil byl ubytován i Richard Ramirez, známý jako "The Night Stalker", který se proslavil ve stejnojmenném seriálu. Právě z tohoto seriálu se zde objevují záběry. (TheSpearCZ)