Malá mama

• Česko Maminka (festivalový názov) (viac)

Nelly má osem rokov a práve prišla o babičku. Odchádza s rodičmi do domu, v ktorom jej mamka vyrastala. A zatiaľ čo rodičia triedia pozostalosť, malá Nelly s radosťou preskúmava dom a jeho tajomné okolie, i les, kde sa jej mamka ako malá hrávala a kde si postavila domček. Jedného rána smútok zo smrti babičky donúti matku odísť bez rozlúčky. Vtedy sa Nelly v lese zoznámi s malým dievčatkom. To si tam stavia dom, má toľko rokov ako Nelly a volá sa Marion. (ASFK)

dr.horrible

Skvelý námet, dobrí herci a je to pekný film, ale čo má tá režisérka proti hudbe? To bolo až ultrakomorné a tiché, že to za tých 72 minút vlastne stihla byť pekná nuda. Cítim, že by som tomu mal dať 4*, ale čakám na ten film odkedy vyšiel vo Varoch a nakoniec som ho pretrpel. Pri Žene v plameňoch som si ešte hovoril, že je chyba vo mne. ()

J*A*S*M

Portrét dívky v plamenech si pamatuju jako načančanej lapač cen, kterýmu jsem dal tři hvězdy za "řemeslo" a nikdy se k němu nehodlal vrátit, takže k Mamince jsem přistupoval bez zásadnějších očekávání. Ale ty jo! Jak já jsem si zaslzel. Krásný, malý, lidský film, který nechce objevovat Ameriku ani se angažovat ve velkých tématech, "která nás v současnosti pálí", ale na půdorysu jednoduché fantasy hříčky vyvolá ty nejčistší emoce. Pro někoho asi "jenom". Nadšení přišlo, kde jsem ho nečekal. ()

Marigold

Elegantní, krásné, ale v něčem až moc apartní dramátko, které pro mě postrádá hypnotičnost, nějaké víc elektrizující sepjetí reality a snu. Chtě nechtě to vyznívá spíš jako roztomilá vize bez skutečné hloubky a hloubavosti. Vlastně mě to obešlo oklikou, což u autorky Portrétu vnímám jako zklamání, i když film sám rozhodně žádné zklamání není. ()

Dadel

Při prvním četní synopse jsem to zavrhl jako tuctový laciný nezávislák od nějakého debutanta, a ono je to od stejné režisérky jako slavný Portrét dívky v plamenech! Jednotící prvek tu ale je - také je to film o dvou ženách. Jen se to neodehrává v historii, ale v současnosti, ženy nejsou dospělé, ale jsou to 8leté holčičky, a nevyvine se mezi nimi lesbický vztah, ale jen kamarádství. To teď trochu zjednodušuji, nechci spoilerovat. Film má totiž skvělou pointu, která mé trochu rozpačité dojmy vylepšila (a taky má jen 72 minut). Takže je to hezké a milé a doporučuji, ale snad je to od Céline Sciammy jen nějaká bokovka pro radost (vypadá to jak televizní film), a další její film bude ambicióznější. ()

Filmmaniak

Velmi komorní, drobná a režijně solidní věc, jejíž scénář se nicméně dostal pouze do stavu nepříliš propracované historky na téma navazování mezigeneračních vztahů s rodiči a prarodiči, jemuž chybí hloubka i silnější emocionální sepjetí. Roztomilý experiment na nejednoznačně definovaném rozmezí reality, snu a fantazijní představy s nosným konceptem, jenž by si zasloužil komplexnější a rozvinutější zpracování. ()

Marze

Dobre zahrana meditace o o souzeni. Zkoumani smrti, vztahu matky s dcerou, detskych pratelstvich. V malem vypravecim meritku, ale hluboce pusobive. Film neni ani o minutu delsi, nez je potreba. ()

Arsenal83

Tiež som išiel do filmu bez očakávaní. Ale dostal som ešte menej ako nič. Nech už je ten presah akokoľvek vzťahový, v podstate je to hodina pozerania sa na dve deti, ako sa hrajú v lese či v dome. ()

kajas

Nenápadný snímek o děvčátku, které tráví několik dní v domě zesnulé babičky a které během svého pobytu získá nečekanou kamarádku. I na ploše 70 minut poměrně rozvleklé drama s nevýrazným závěrem. První film na KVIFF 2021 bohužel žádný zázrak. ()

hygienik

Videl som prakticky celú filmografiu Céliny Sciamma. Maminka je určite jej najoriginálnejší film, čo sa týka námetu. Je priamočiaro jednoduchý, krásne čistý a menej emocionálne vypätý, než je u pani režisérky zvykom. Ale dejovo je to trošku nuda. ()

Aljak

Námetovo skvelé, ale potenciál sa stratil kdesi na polceste a napokon to išlo úplne kdesi do prázdna. A pritom sa na takomto námete dal postaviť vynikajúci film, ktorý mohol mať silný filozofický rozmer. Takže z tohto pohľadu obrovské sklamanie a prakticky znechutenie, že z toho vznikla napokon taká ťažkopádna nudná záležitosť. 1* za námet, nič viac! ()

Muel

| Canal+ | Pekný, milý, minimalistický, vo svojej podstate sci-fi film o dcére, ktorá sa skamaráti so svojou mamou. Jej mama je ale v rovnakom veku, ako ona. A mňa to po duši pohladilo, ale film vysoko rozhodne nemieri. Záleží, či si divák pripustí svoju toleranciu voči minimalistickým filmom, či mu bude stačiť to, čo bolo prezentované a ešte v takejto miernej stopáži. Je tu tiež možná istá zmätenosť, kto je vlastne kto, ale to je len vedľajší produkt nedostatočnej pozornosti diváka, ktorá sa u mňa bohužiaľ dostavila. Čiže radšej nepozerať pri únave. Chris Nolan musí byť nadšený. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

blondboss

Film, ktorý sa ťažko nejakým spôsobom opisuje, pretože je úplne iný ako klasický mainstream a je zároveň natočený s citom, gráciou a so vznešeným odkazom. Na druhej strane som sa dosť nudil a prišlo mi to až príliš mdlé a nezaujímavé. Chcelo to asi trošku viac rozvíjať myšlienku. Na jedno pozretie ale určite fajn. 60 % ()

rigby

Silně komorní snímek. Na rozdíl od Dívky v plamenech si mě tento kus nezískal. Čekal jsem asi něco jiného, asi něco víc. Postrádal jsem větší hloubku, srozumitelnost, smysl. Ale šlo to kolem mě, ačkoli jsem se snažil. Jen jsem se lehce dotýkal konečky prstů. ()