Slušné mrtvé dívky

(festivalový názov)
  • Chorvátsko Fine mrtve djevojke (viac)

Film vypráví o dvou dívkách, Ivě a Mariji, jež si pronajmou byt, aby se mohly skrýt se svojí láskou. Co mělo být idylickými chvílemi se ale brzy dramaticky změní, když Ivu znásilní syn jejich domácí. V centru filmu nestojí lesbická láska, ale chování okolí, které se proti nepříteli dokáže spojit. Nápad na film dostal jeho autor v půli 90. let., kdy homosexuální láska byla v Chorvatsku ještě tabu. Autor ji ukazuje jako nutnost k vyrovnání se stejně jako další znaky současného života. Přes ženy se lépe ukazuje společnost, ony v těchto patriarchálních krajích víc trpěly a uzavíraly se do sebe.(D. Matanić) Lesbická láska je ve filmu synonymem osobitého prožívání vůbec, jež se společnost snaží uniformovat. Film je tak i o tom, aby se člověk neodřekl sám sebe. (oficiálny text distribútora)

Flakotaso

Mataničův film nelze chápat a vnímat jako realistické drama. Dům, ve kterém se film odehrává, je jakýmsi panoptikem podivných postaviček, ovšem ne ve felliniovském či hrabalovsky pábitelském smyslu. Zlovolné jednání oněch postav však není vytaženo ad absurdum proto, že by se ve skutečnosti nestávalo nebo nemohlo stát. Je to proto, že ačkoli mnozí lidé podobně přemýšlí, k činu či projevení svého pravého já se odhodlají málokdy. Režisér tudíž Fine mrtve djevojky pootočil do jakéhosi "kdyby" - kdyby oni lidé, přemýšlející podobným způsobem, ztratili naprosto všechny zábrany. Druhý celovečerní film Dalibora Mataniče tak není pouhým vyhroceným dramatem, ale zejména naléhavou sociologickou a psychologickou studií o tom, jaké nebezpečí číhá v každém člověku, který propadne chorobně nenávistným myšlenkám. ()

radektejkal

Stejně tak zajímavé, jako je dívat se na tento film, je číst reakce na něj. Kolik vnějších (agrese) a vnitřních (deprese) emocí může způsobit. Naštěstí se jedná jen o film, takže budou velmi brzy zapomenuty. Přitom je třeba podívat se blíže, jak se celá ta mašinerie násilí rodí (a to je asi největší přinos filmu). Jak je "jinakost" brána ve svém počátečním, latentním stavu, a kde je přehozena výhybka k otevřenému násilí. V latentním stavu již existuje v myslích, do slov a činů se odívá postupně, i když poměrně rychle. Všichni ti agresivní/depresivní kritikové by se měli podívat hloubějí do prostředí, ve kterém žijí, zda se tam už na ně něco nechystá, nebo zda nepatří ke straně, která už něco chystá. Pokus o střízlivou recenzi tu má snad jen Flakotaso (v podobném smyslu). ()

Berenise

Tak toto bola jedna z tých balkánoviek, pri ktorých si neoddýchnete, pretože zlá predtucha sa vás zubami - nechtami drží od začiatku filmu, hlavne ak aspon trochu poznáte balkánsku mentalitu. Jeden činžiak plný podivných kreatúriek, navonok vyzerajúcich takmer normálne, vo vnútry žijúcich svojimi trablami, vášňami, komplexmi, bohapustým nedostatkom rozumnejšej činnosti než je strkanie nosa do do životv iných. Prezentácia nedostaktu tolerancie vyhecovaná spodným prúdom najnižších ľudských vlastností je to, čo vám tento film naservíruje úplne vrchovatou mierou. Zostal vo mne tak trochu pocit beznadeje nad tým, aké peklo zo života dokážu ľudia spraviť jeden druhému.....a úplne zbytočne. ()

kolda1990

Co k tomu napsat. Chorvati se teda vyznamenali, taková deprese, která z toho srší to je něco. Místama si řikáte, sakra co to je za sousedy, co to je za barák? To přece není normální. No přemýšlel jsem i o 5 hvězdách, nakonec se ale něco zlomilo a jsou to velmi silné 4 hvězdy. Dokonce i konec se velmi povedl. Pěkný počin z Balkánu. ()

Tanner

Zvláštní film. Tou směsí bizarnosti, nadsázky, násilí, napětí, mrazivého tragického dramatu a černočerného humoru na mě dýchla až Coenovská atmosféra. Vcelku originálně natočený, svižný snímek o nezměrné velikosti lidské malosti a ubohosti, odehrávající se v panoptiku plném podivných postav na špinavém záhřebském předměstí. Chvílemi černá komedie, chvílemi napínavé a drsné drama. Bylo zajímavé, s jakou lehkostí tvůrci přebíhali z jedné roviny do druhé jako by nic a jak organicky celek působil. ()

• Hudba, kterou ruší v noci sousedy nájemník-válečný veterán, je od chorvatské nacionalistické kapely Thompson, konkrétně jde o píseň Bojna Čavoglave. (awful)