Univerzitní svět. Stejný, jako je ten náš, a přece svázaný vlastními pravidly. Ponořme se tedy do něj. Soňa Kostková (P. Hřebíčková) žije v nespokojeném manželství s Liborem Kostkou (P. Ostrouchov). Svému bratrovi Vojtěchovi Bohdanovskému (J. Havelka) se svěří, že napsala román, který hodlá vydat. Vzhledem k tomu, že jde o román erotický, hrozí jí v případě odhalení identity problémy v zaměstnání. Soňa i Vojtěch totiž působí jako vysokoškolští pedagogové na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Do funkce děkanky byla nedávno zvolena ambiciózní Alice Klusová (J. Čvančarová). Žena generál, která má úplně jasno, jak by měl vypadat profil vysokoškolského pedagoga a Soňa ani Vojtěch ho určitě nesplňují. Vojtěcha navíc opustila manželka, musí se proto sám starat o pětiletého syna a zároveň přednášet na univerzitě. Zde za ním přijdou jeho studentky a požádají ho, aby jim pomohl s inscenací Shakespearovy hry. Vojtěch přijímá, aniž tuší, jak fatální následky bude mít toto rozhodnutí pro jeho život. Drobné praménky jednotlivých osudů se proplétají a slévají v pocit stále sílícího napětí pod povrchem. Karty jsou zamíchány a rozdány. To, co začalo jako nevinný univerzitní román, brzo změní brutální vražda v drsnou detektivku... (Česká televize)

kingik

Jan Hřebejk skončil v zadku. Aby to tedy nevyznělo příliš pejorativně, tak je třeba osvětlit, že nám ve své minisérii poodhaluje jakousi filosofickou formou taje análního sexu. Kdo se tedy zaradoval z toho, že Česká televize v neděli v hlavním vysílacím čase vysílá pornografický obsah, tak by měl podstatně krotit nadšení a vášně, načež si bude muset vystačit se scénou, v níž si Petra Hřebíčková za účelem masturbace bere do vany i vibrátor. A nic explicitního se následně nekoná. V popředí příběhu stojí sourozenecká dvojice, bratr a sestra, kterou spolu pojí problémy v manželství, vysokoškolská pedagogika a především spisovatelské ambice. Zatímco Vojtěch (Jiří Havelka) je univerzitní pedagog a zavedený autor knih, jeho sestra potají a pod pseudonymem sepsala svoji literární prvotinu v podobě provokativního erotického románu s názvem Pozadí událostí, s pikantním tématem análního sexu, který následně rozdělil odbornou kritiku na dva tábory. A výrazně podráždil upjatou děkanku (afektovaně hrající Jitka Čvančarová). První dějství ale rozjíždí vícero obsahu, takže díl neustále přeskakuje od jednoho k druhému, takže jsme co chvíli na fakultě mezi studenty, sledujeme přípravy na školní divadelní představení a pobýváme v rodinném soukromí s oběma sourozenci. Ve výsledku to má takový neúhledný ráz. Seznamujeme se také s osádkou studenstva, ve které dlí jedna rusovlasá studentka (Kamila Trnková), co nazná, že její profesor by neměl pohlavně strádat, když ho opustila manželka (otřesně šeredná a nesympatická) takže mu nabídne svůj klín. A ráno ji najdou mrtvou. Ne v jeho posteli, ale v divadelním zákulisí univerzitního divadla. Pohledem na její bezvládné tělo končí první díl minisérie, která se bude zřejmě odvíjet směrem detektivní zápletky. A kdovíco na diváka ještě tvůrčí dvojka Jan Hřebejk a Petr Jarchovský v dalších dějstvích chystá. Poutavost děje není ještě nastavena na maximum, zároveň nejsem jejich počínáním nikterak odpuzen. Petra Hřebíčková v nové image zrzky a sympatický Jiří Havelka docela baví. A vše korunuje Olomouc, kde se natáčelo. 7/10 ()

CaptNemo

Chvílemi civilní, chvílemi úsměvné, mohl to by být takový příjemný český televizní průměr. Veškerou snahu o cokoliv však spolehlivě válcoval cimrmanovský výkon manželky hlavního hrdiny, který připomínal slavný dialog "předseda - papírník" z filmu Trhák. Tady však tvůrci rezignovali na důležitou podmínku angažmá dřevěných herců do filmové tvorby: "Toho přemluví někdo jinej...". Jinak na komedii málo vtipu, na krimi málo (žádné) napětí. To je ale právě ten český televizní průměr. ()

Bozvav

Po řemeslné stránce není co vytknout. Kamera, výprava, střich, režije, vše velmi dobré. Horší je to, alespoň za mne, se samotným příběhem, který působí chladně a odtažitě. Postavy jsou dosti klišovité, svůdná, až étrická studentka s dlouhými zrzavými vlasy jenž balí  profesora, nespokojená matka malířka, jenž se cítí, že její umělecká duše je znásilňována  nucenou péčí o syna a domácnost, neuspokojená čtyřicítka, jejíž manžel má krizi středního věku, na kariéru zaměřená děkanka a její věrný psík atd. Heterosexuálni vztahy zde působí jako zastaralé a nefunkčí. Sexuální vztahy mezi profesory a studentkami jako běžná praxe. Scénář zde představují dialogy intelektuálně prázdných řečí, sofistikovaných postojů, zdařile skloubených do příběhu několika postav, jejichž prolínání skrze střípky pracovního a soukromého života smícháné v jakousi příběhovou směs, která Vás ponouká sledovat, co se z toho vyklube i když Vás to zas tak moc nebaví. Uvidíme, co nabídne další díl, zda se z toho vyloune alespoň slušná detektivní zápletka a dostane to trochu šťávy. ()

milwaukee odpad!

Čvančarovou museli přifouknout, protože to vyžadoval scénář? Podle toho, jak plula po obrazovce, by se díl mohl jmenovat "Červená velryba". Katarzia, co to je vůbec zač? Za takový herecký výron by měla fungovat bez honoráře. A vypadá to, že bez honoráře jela většina zůčastněných, protože celkový výkon tomu odpovídá. A pokud jde o poslední výtvory Hřebejka, tak bych je asi pojmenoval již zmíněným dílem "Teorie falu". A celkové hodnocení, které bych provedl ústy kolegy germanisty, bude velice krátké. Große Scheiße ()

MirkaP

Mě to teda připadalo, jakože se seznamuju s postavama... seznamuju... seznamuju ... pak dlouhá pasáž výhružně varovné hudby a pak mrtvola. Trvalo to hodinu a kromě záběrů na krásné exteriéry to dost nudilo. U scény s vanou mě napadlo, na kolik asi vyjde napuštění této obrovitosti 💰. Čvančarová a Vančura své nesympatické postavy ztvárňují velmi přesvědčivě. Katarzia udělala nejlíp, že se zdekovala, a doufám, že už o ní neuslyšíme, natož abychom ji viděli. A fakt si autoři myslí, že lidé žijící v manželské krizi jsou tak strašně nad věcí jako sourozenecké duo? ()