Pozadí událostí

• angličtina Behind the Curtain (festivalový názov)

Vojtěch Bohdanovský (Jiří Havelka) a Soňa Kostková (Petra Hřebíčková) jsou sourozenci. Oba učí na Univerzitě Palackého v Olomouci, oba prožívají krizi v manželství: Vojtu s pětiletým synem opustí žena, Soňa, připoutaná ke dvěma dětem, čelí manželovým nevěrám a věčnému přehlížení. Vojta ve volném čase píše detektivky. Soňa se jím nechá inspirovat a vydá pod pseudonymem velmi úspěšný erotický román Pozadí událostí.  Do funkce děkanky filozofické fakulty je zvolena ambiciózní Alice Klusová (Jitka Čvančarová). Ve snaze vymýtit veškeré projevy přežívajících sexistických stereotypů na škole se do jejího hledáčku se dostávají pedagogové a studenti, kteří pomyslnou etickou hranici překračují. Situace na univerzitě eskaluje ve chvíli, kdy dojde k sexuálně motivované vraždě studentky. Vyšetřováním případu je pověřena pětatřicetiletá kriminalistka Lída Stehlíková (Martha Issová), která žije v partnerském vztahu se ženou, s níž čeká rodinu… (Česká televize)

mira007

Pokud věrný divák veřejnoprávní televize napočítá kolikrát v tomto seriálu v hlavním vysílacím čase zazní sousloví "flaška ( od šampaňského) v zadku" a " anální sex"  tak pokud mu je nad šedesát, tak ho asi trefí. Za mne celkem schizofrenní dílo na jedné straně úchylné na druhou stranu zábavné , na jednu stranu vážné na druhou mrazivé, hloupé, ale i inteligentní, herecké výkony od ochotnických po geniální a do toho mix žánrů od thrilleru po grotesku alá Chaplin s rébusem, zda to autoři opravdu takto chtěli. Každopádně to nenechalo nikoho lhostejným, že něco takového existuje a mne to nakonec pobavilo. ()

Mlle

Rozuzlení nebylo nezajímavé. Celkově ovšem seriál dopadl jako taková změť zmatených dějových linek naházených jedna přes druhou, často zbytečně a nepochopitelně. Proč se v seriálu objevuje například postava manžela profesorky literatury, vystajlovaného jako otylé sexistické prasátečko, se mi nepodařilo zjistit. Je tu spousta glajšajtizování vtěleného do jednotlivých postav, satira je dýchavičná a pochybná (pokud o ni vůbec mělo jít)… Hádám, co asi tak chtěl autor sdělit publiku. Že je fajn být průměrným člověkem, kterému všechno dotéká tak napůl? Že lesby nejsou špatný a můžou na leccos přijít? Že se na každého ňoumu přesvědčeného o vlastní výjimečnosti může usmát štěstí anebo že i o pornu lze diskutovat jako o filozofickém románu, když tomu okolnosti přejí? Asi to všechno nejsou úplně potřebná sdělení, ale pokud už, věřím, že by se k vyjádření mohla najít i zajímavější filmová cesta. ()

Rada

Z kraje roztříštěné pocity vystřídal zájem jak to všechno bude dál. Od tvůrců Hřebejk, Jarchovský bych čekala víc, ale co když pánové chtěli stvořit trochu něco jiného než se od nich běžně čeká? Série nikomu nevnucuje, že takto to opravdu na VŠ chodí, je to prostě pohled kdo nějaké školy a pohled do něčí rodiny, příchuť detektivky tomu dodala potřebu dívat se dál.  Bavila mě velmi příjemná hudba od Katarzie, ale její herecký výkon byl naprostá katastrofa. Ostatní zkušení herci nezklamali. ()

jfaba

Od M. Sýkory jsem četl Modré stíny. A tím pro mě jeho tvorba skončila. Nepřesvědčily mě ani zfilmované dílka jeho tvorby. Žádné! Ani vychvalovaný Vodník. Dal jsem tomuto seriálu šanci. Po prvním díle jsem se nakonec rozhodl, že to budu sledovat až do konce, ať se děje co se děje, i přes pro mě některé nesympatické herce. V posledním díle už jsem se jen smál. Komedie na entou.  Dle mého Hřebejk natočil 3 - slovy tři - dobré filmy! Ostatní mě vůbec nepřesvědčily. Můj názor. To co předvedl v této komedii/nekomedii + úlitbě dnešnímu světonázoru, no comment. Stydím se a omlouvám, že jsem hetero a bílý. ()

Lanark

V životě mě nenapadlo, že se budu zastávat Hřebejka s Jarchovským. :) Dostat takovou bídu ze všech stran zrovna ve chvíli, kdy konečně vystoupí z šedých vod žánrových škatulat a rozhýbají je ve velkém. Tomu říkám fakt pech. Jasně, některé momenty jsou vážně nepovedené a u profesionálů člověka překvapí (Obsazení Katarzie, výslech v posledním díle, a pár jiných), ale divadlo, které se kolem minisérie roztočilo, je fakt úlet. Doporučuju všem kritikům podívat se na rozhovor s Hřebejkem v DVTV, někoho tak spravedlivě nasranýho a zároveň s humorem a nad věcí trpělivě vysvětlujícího to skutečné Pozadí událostí jsem dlouho neviděl. Za mě je to fiktivní Pozadí událostí zajímavě natočený žánrový mix, kterému vévodí dobří herci. Až opadne ten pokrytecký mediální humbuk, věřím že si ho dodatečně nebo zpětně objeví inteligentní diváci, kteří rozumí autorské nadsázce, která je navíc jedním z ústředních témat. Ostatně jak říká postava Petry Hřebíčkové: "To, že píšu o análním sexu ještě neznamená, že ho sama musím dělat, nebo ho mír ráda." ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky