Lady a Dale

• USA The Lady and the Dale

Cenou Emmy ověnčení producenti Mark a Jay Duplassovi přicházejí s dokumentárním seriálem, který zkoumá odvážný automobilový podvod, točící se kolem tajemné podnikatelky. Lady a Dale sleduje příběh Elizabeth Carmichaelové, která se dostane do popředí pozornosti poté, co v době benzinové krize v 70. letech minulého století uvede na trh tříkolové vozidlo s úsporným motorem. Když získá na svou stranu velké výrobce automobilů i investory, začne se rozplétat zamotaná záhada obestírající nejen technologii vozu, ale také šokující minulost Elizabeth Carmichaelové. Dokument, který vypráví o vzestupu a následném pádu mimořádné byznysmenky, zkoumá jedinečný příběh podvodu, rodiny a identity. (HBO Europe)

belinko

Nemôžem inak, ako dať plné hodnotenie a to najmä z dôvodov, ktoré tu nemôžem od srdca napísať, inak by som bol pokladaný za homofóba. No v skratke, dokument oslavujúci transsexuálov. A to Americkým spôsobom. To je aký? “Som iný, akceptujte ma a pravidlá a zákony ostatných sa na mňa nevzťahujú.. lebo som iný!” Takto nejak rozmýšľa slobodná časť Ameriky. Nevadí mi ak je niekto gay, transsexuál, alebo lietadlo, vadí mi ak vedome porušuje zákony a ak ho chytia, osočuje sa slovami “to preto, lebo som gay/transaexuál/lietadlo”. A o tomto tento dokument je. Je to o obrovskej bojovníčke za to, aby si človek mohol vybrať pohlavie bez ohľadu na to, či okradla stovky investorov o niekoľko miliónov dolárov. Je to o obrovskej bojovníčke za to, aby mala právo nechať sa oslovovať “pani” bez ohľadu na to, či platí, alebo neplatí dane. Je to o obrovskej (doslova) a namyslenej “podnikateľke”, ktorá za nápad niekoho iného chcela vybudovať kariéru, pričom by bola slávnejšia ako Henry Ford, bez ohľadu na to, že nakoniec skončila nevládna v prívese. A z toho pohľadu ma to neskutočne bavilo, lebo len hŕstka sa v Amerike zamyslela nad skutočným problémom tohto dokumentu. Áno, žijú medzi nami transaexuáli, pansexuáli, vrtulníky - no o tom tento dokument nie je. Je o žene/mužovi, ktorá/ý sa rohodla/dol okradnúť ľudí na základe svojho sna zbohatnúť podvodom a neskôr sa obhajovala/val nespravodlivosťou a zaujatosťou voči jej/jeho zmene pohlavia. Presne takto mi nejak pripadá Amerika v kocke: “Ja sa teraz vyhlásim ako kvetinka, budem sa zalievať, otáčať ku slnku a podvádzať a keď ma bude verejnosť súdiť, budem sa brániť, že sú zaujatí voči mojej kvetinkovosti.” Toto beriem ako najväčší problém menšín. Možnosť otočiť sa na rasizmus pri očividnom porušovaní zákonov. A preto tento dokument odporúčam každému, aby sa presvedčil na vlastné oči ako dopadne človek, ktorého kupredu ženie pýcha, ego a ambície. ()