Kusko.t2

Séria „Il mondo di notte“ sa tak trocha vynúteným tretím pokračovaním točí už okolo vlastnej osi a to v čase, kedy pozíciu lídra neohrozene okupuje predstaviteľ novej vlny mondo filmu – MONDO CANE. Staré známe divadlo sveta predstavuje novú filmovú hru. Ku kormidlu sa dostáva nové vedenie, ktoré citlivo dodržiava známu schému mondo filmu, vyšperkovanú o nové vízie a názory. Svet t.j. mondo sa mení. Tento fakt je možné postrehnúť aj na práci Gianniho Proia, pri jeho napredovaní v trendoch diváckej komunity zajtrajška, zhmotnenej vizualizácie predstavujúcej protipól ku bežnému spôsobu života civilizovaného človeka. To všetko je v poriadku, prichádza ale čas, aby som vysvetlil svoje váhavé stanovisko a dôvod prečo som sa vzdal hodnotenia. Moje zdržanlivé prešľapovanie na mieste sa operia o upravenú americkú verziu z roku 1965, ktorá sa pod názvom ECCO (scenár Bob Cresse), dostáva do povedomia a podľa všetkého iba zbytočne mení pôvodný zostrih (videná práve táto verzia). Nechce sa mi veriť, že by sa Gianni Proia vo svojom origináli uchýlil k takému postupu akým je vykrádanie seba samého. V sprasenom americkom ECCOlogickom zostrihu nie je núdza o dlhý blok záberov vystrihnutých z predošlej kapitoly „Il Mondo di notte numero 2“, ktoré zbytočne opakujú to, čo už bolo povedané. Hodnotiť budem preto až vtedy, keď sa mi dostane pod ruky pôvodná talianska verzia. Verím, že to bude v prospech veci a Gianni nesklame. ()