Umění špionáže

• USA Spycraft

Špionáž je vážná věc a už od nepaměti se při ní používají speciálně vyvinuté nástroje a techniky, které jsou stejně důležité jako samotní špióni. (Netflix)

rublik05

Překvapivě velice poutavý dokument plný zajímavých informací ze světa špionáže a špionážních technik. Oceňuji střízlivou stopáž jednotlivých epizod a také fakt, že se každá epizoda věnuje jinému tématu, tudíž každá nabízí jiné zajímavosti. Potěšila mě i spousta reálných příkladů, jak se co stalo, popřípadě osudy různých známých či méně známých špionů. Obsahově tudíž nelze této minisérii nic vytknout. Jediný problém jsem měl s neustálým vnucováním politických názorů a do určité míry i snahy o ovlivňování ve vztahu k různým státům a mocnostem. Je mi jasné, že každý stát využívá svou zpravodajskou síť ke svému prospěchu, od toho tu také různé BIS, CIA nebo GRU jsou, ale vědomě natočit dokument tak, že je z něj jasně patrné, koho má divák považovat za správného, kdo je dobrý a kdo zlý, to opravdu nemá v objektivním dokumentu co dělat. Značně mu to ubírá na důvěryhodnosti a ve finále i na celkové kvalitě. Nebýt tohoto přešlapu, mé hodnocení by bylo mnohem vyšší. 7/10. ()

akiba

Na jednu stranu zajímavý seriál, ale zároveň velmi jednostranný, nevyvážený a po celou dobu nenápadně proplétaný cílenými politickými komentáři. Vše viděno optikou dobrých USA a zlých mocností na východě. Masivní špionská a diverzní historie USA jakoby neexistovala (třeba špiónská kauza z Německa 2014, nebo akce CIA v půlce světa) Ke své škodě se seriál zabývá většinou již medializovanými aférami, o kterých bylo vše někde řečeno. Průmyslová špionáž u přátel, infiltrace na Blízkém východě, budování krycích organizací – nic... Vše jen dobrodružně černobílý scénář a la James Bond, s průběžným morálním hodnocením různých států. Hořký pocit, že jde o záměrnou agitaci pod rouškou infotainmentu, to celé úplně shazuje. ()

Marze

Osm dilu je rozcleneno podle spionaznich oblasti. Uvidite analytiky,byvale spiony,historiky,herecke vlozky dokudramatu,pktere nemam moc rad,dokumenty,animace a pribehy. Informace jsou podavany letem svetem a strih je take velmi rychly. Nestranne je to castecne, to posudte sami,ale nejaka propaganda srzdene valky to neni. Krome tohoto obdobi se pojednava take o soucasnosti. Pobavily me cinske drony ve tvaru ptaku,ktere ve vzduchu nerozeznaji ani sami operenci. ()

Tomas_PO

Netlfixácky seriál z ôsmych, cca 30 minútových častí. Názov aj trailer upútal, no obsah už menej. Najmä rozhovory s bývalými agentmi nepôsobili príliš autenticky. Na strane druhej, keď sa raz jedná o špionáž a utajovanie skutočností, len ťažko sa o tom dá natočiť tajomstvá odhaľujúci seriál. Aj preto je veľa obsahu príliš všeobecného, povrchného. Zopár dielov však zaujalo, najmä spôsoby sledovania a predávania informácií. Chýbalo však viac a hĺbkovej pozornosti pre najnovšie technológie, umelú inteligenciu, počítačových útokov... Hodnoteniami to vyšlo na 4/5, skôr sa to však blíži k 3/5. ()

koragg

Místy celkem zajímavé, ale také plné otravných truismů jako "Not only video is essential for espionage but also audio" pronesených jako objev hodný Nobelovy ceny. Je to dělané, jak kdybychom neměli všichni malou high-res kameru v kapse. Taky tam je nepřímá propaganda, jak všechny tyhle věci dělá vláda USA pro dobro ve světě a popravy dronama teroristů jsou vlastně v pohodě, i když zakázané. To zajímavé šlo říct v polovině epizod. Jako každý takovýhle Netflix seriál - zní to kromě, než jaké to ve finále je. ()