Severní vody

• Veľká Británia The North Water (viac)

Seriál Severní vody se odehrává ve Velké Británii a v arktické pustině koncem 50. let 19. století. Vypráví příběh bývalého vojenského chirurga Patricka Sumnera (Jack O'Connell), který se přihlásí jako lodní lékař na velrybářskou výpravu do Arktidy. Na palubě potkává harpunáře Henryho Draxe (Colin Farrell), brutálního zabijáka, jehož nemorální a zrůdné chování má původ v krutém světě, kde vyrůstal. Summer se pokouší uniknout vlastní ponuré minulosti. Na strastiplné cestě s psychopatickým vrahem se ocitá v drsném mužském světě. Snaží se najít vykoupení a bojuje o přežití v arktické pustině. (HBO Europe)

3DD!3

Křehká slupka civilizace praská pod náporem chladu a hladu... Bývalý vojenský chirurg nucený připojit se k velrybářské výpravě zvolí konflikt s lidskou zrůdou, jejíž největší umění je přežít. Colin Farrell exceluje v roli harpunáře Henryho Draxe a povznáší sledování Severních vod na zvrhlou zábavu ukazující člověka v celé jeho nahotě. O'Connellův Sumner se to snaží balancovat filozofováním pod vlivem laudana a z bible naučeným miluj bližního svého, ale pouze prohrává předem prohraný boj o svou morální integritu. Krásná příroda, syrový přístup k zobrazení násilí. Něco mezi Zmrtvýchvstáním a Srdcem temnoty. Nejsem vybíravej. Já sežeru všechno. Mozky, střeva, koule. ()

verbal

Další výprava velrybářská k břehům Grónská, co nezdařila se, protože nikdo nejel na velryby, ale na Titanik. První tři díly jsou nádherně hnusným, až vizuálně nepříjemným a depresivním exkurzem na totální dno viktoriánské spodiny i humanity, poháněným zejména dokonalým, skvělým, vynikajícím až fenomenálním Kolínovým mrazivým sociopatem a animálním hovadem. Pak ale náhle v permafrostu lupne, pod ledem hrkne a v tvůrčí potenci těžce zakuňká, načež se vynoří dva díly brutálně nezáživného Teroru, eskymáckých lidových tradic a religiózních pičožvástů, ústících do hajzlu slabomyslného rychlokonce, bezradnějšího než katolická panna při felaci. Takže těsné vítězství fascinujících špíny, svrabu a palidství nad pravdou, láskou a scénáristickou bezmocí 3:2. ()

Radek99

Zřejmě seriálová událost této sezony! Intenzivní, temný, mrazivý vhled do běsů uvnitř nás lidí naroubovaný na život velrybářů a posádky velrybářské lodi. Zabíjení a masakrování velryb, tuleňů, zabíjení lidí... Strhující fyzické herectví a doslova démonický herecký výkon Colina Farrella - musím přiznat, že jsem ho na začátku vůbec nepoznal a neidentifikoval. Naprosto autentická mizanscéna, skvělá výprava, povedená kamera, přesvědčivé herecké výkony... Vysoký standard produkce BBC! Škoda jen, že to má pouhých pět dílů... ()

Fr

„VELRYBY JSOU V TÉTO HŘE JEN ROZPTÝLENÍ…“ ///    Takovej seroš pro náročnýho diváka, kterej sází na atmosféru a posádku velrybářský lodě, plnou prostejch hulvátů. Je to hodně dramatický a to nejen kvůli lidem, ale taky díky lovu. Rybářský chásce vévodí hnusák k pohledání Farrell a jako protipól mu sekunduje O´Connell. Rozehraný to bylo dobře, ale nakonec z toho bylo jen takový dobrodružství bez překvapivýho závěru.   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Chrápu v medvědovi (ty vole, na auťák se vyser a jdi do přírody…). 2.) Chcu bejt velrybář.  /// Thx za titule „saurix“.     /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  * ()

tron

Občas som premýšľal, či to štábu (natáčanie v reálnych „poľných“ podmienkach a nie v ateliéri s umelým snehom) a hercom (Colin Farrell sa k takej fajnovej postave musel veľmi náročne prepracovať hriechom zvaným obžerstvo, čo teda úplne zdravé pre ľudský organizmus ozaj nie je) za to stálo, lebo príbeh nie je taký silný, ako v prípade podobného (ale predsa len lepšieho) Terroru od Dana Simmonsa. Severné vody sa môžu pochváliť intenzívnou, nepríjemnou mrazivou survival atmosférou, tomu odpovedajúcou realistickou výpravou a uveriteľnými postavami v čele s nepredvídateľným, krásne uveriteľným Farrellom. Colin bravúrne zahral chlapa, ktorý príliš nerozmýšľa nad tým, čo robí, ale nie je hlúpy a v istých veciach je dokonca oveľa prefíkanejší, než objektívne inteligentnejší, vzdelanejší ľudia. Jeho interakcia s naopak na prvý pohľad stokrát civilizovanejším a odťažitejším lekárom je výborná. Navzájom sa rešpektujú, niečo ich k sebe priťahuje a zároveň sa tak trochu nenávidia, ale niečo im neustále bráni v tom, aby jeden druhého zlikvidovali. Asi by som to prirovnal ku vzťahu Batmana a Jokera? Je náhoda, že Farrell hral Penguina v Batmanovi? Je tu fascinujúci a pritom odporný. Nenávideli by ste ho, ale chápete, že on proste taký je, vždy bol a bude až do smrti. A tá zrejme nebude pekná, ani dôstojná. Ale ktorá smrť je? Farrell je fakt dobrý herec, nechápem, že sa stále nájdu ľudia, ktorí tomu odmietajú. Severné vody sú spočiatku pomalé, azda až príliš a skvelý kapitán v charizmatickom podaní Stephena Grahama (Bod varu!) to nezachráni, ale po „tej“ zlomovej (ehm doslova?) scéne z kajuty príbeh získa napätie a až desivú tiesnivosť, začne byť konečne zaujímavý. Postupne síce jemne sem-tam skĺzne do monotónnosti, niektoré veci zostávajú nedovysvetlené („asi“ je každému jasné, ako dopadol Roland Møller, viď. jeho posledná letargická scéna, ale aj tak to mohli explicitne dokončiť) a trochu ma rušili flashbacky (keďže podľa mňa zas až tak extra zaujímavo postavu doktora neformovali, osobne si myslím, že by sa nič nestalo, ak by tu neboli, ale nie je ich veľa, tak to až tak nevadí). No neviem ísť pod 4*. Ku koncu som ocenil, že to dostalo ako-takú zápletku, síce trochu klišé, ale aspoň to smerovalo z bodu A do bodu B. Vadilo mi, že je to miestami dosť tmavé, ale zas je to vďaka tomu realistické, keďže sa dej väčšinu času odohráva v kajutách lode, alebo v stane uprostred divočiny, kde je len prirodzené svetlo a vzhľadom na zemepisné šírky toho prirodzeného denného svetla fakt nie je veľa. ()

dO_od

// Ne tak strhující a mrazivý příběh jako měl Terror, ale v rámci možností pořád dost poutavý a nepříjemný zážitek, který znovu potvrzuje, že Jack O'Connell patří mezi nejlepší herce své generace a je nehorázná škoda, že z něj pořád není větší hvězda. Na ďábelského Farrella jsem jinak byl připravený a nezklamal, byť od postavy Henryho Draxe jsem čekal víc. První půlka lepší, druhá slabá a finále skoro až úsměvně plné klišé. 7/10 ()

castor

Úvod za mě hodně utahaný, tmavý a mdlý, střed poutavý i nepříjemný zároveň, finále pak zase jede na trojku a bez překvapení. Seriál ilustruje dominující mužský svět, ve kterém mají ženy pozice prostitutek nebo služek. Postupně poznáváme jednotlivé postavy, zejména pak doktora Sumnera, který prošel náročnou službou v armádě a věří, že ho změna zbaví tíživých vzpomínek. Představuje ji pozice lodního lékaře na velrybářské výpravě do Arktidy. Bojuje s vlastními démony, postupně i s jednotlivými živly na palubě rybářské lodi Volunteer. Vyčnívá mezi nimi harpunář Henry Drax ztvárněný skvělým Colinem Farrellem. Hora masa, mastné rozcuchané vlasy, dychtivost, násilnická povaha. Celé to začne pohlavním zneužitím chlapce, pokračuje rozdělením posádky a graduje postupným osobnostním rozpadem několika námořníků. Hranice mezi dobrem a zlem je sakra tenká, každý si nese nějaké trauma, každý něco tají. Chladné oblačné nebe, pomalé tempo, výborní herci, ale i vytrácející se kompaktnost dějové linie. Místy to chtělo víc péče. Finále jsem čekal jiné, intenzivnější. ()

*CARNIFEX*

Vo svojej podstate drsný, v úvode “špinavý”, v jadre chladný, bohužiaľ v závere dych a tempo strácajúci počin, ktorý už nedokáže ponúknuť to, čo v rozjazde a nasledovných epizódach. Obsah ako taký, klame telom i dušou. Očakávať treba neočakávané, no rozhodne nič krvavé v podobe vraždiaceho “monštra” v akcii, ako sa to na prvý dojem môže zdať. Toto je totiž rozhodne viac dobrodružná konverzačka, než to, začo sa samotný seriál z popisu vydáva. Škoda, že po 4 častiach už nedokáže plnohodnotne zaujať. ()

Shakers

Bavilo ma to. Hlavne príbeh mi prišiel celkom zaujímavý a pútavý, ktorý sa odohráva koncom 50 rokov 19 storočia, a ktorý pojednáva o veľrybárskej výprave na Antarktídu. Veľa takých príbehov som nevidel a toto drsné a mrazivé dobrodružstva ma bavilo takmer od začiatku až do konca. Veľké plus sú herci (Colina Farella tu uvidíte v roli v akej ste ho ešte nevideli!), výborná atmosféra, napätie, výprava, kostýmy, lokácie mrazivej Antarktídy, akcie (drsný lov tuleňov alebo veľrýb) a prvé štyri diely sú super. Bavil ma takmer celý seriál, ale ta finálna epizóda je sklamanie. Pomalá, nudná, malo zaujímavá a takmer úplne iná ako celý seriál. Škoda mohlo to byť ešte lepšie. 75% - 3* ()

Aky

Temné britské drama z předminulého století s výtečnými herci, nabité napětím a tajemnou atmosférou. Žádná, ani ta sebesvatější a mravně sebeodolnější, postava není schopná odolat překročení morálních pravidel, jestliže se mezní situace vyhrotí až na hranici snesitelnosti. ()

Ruut

To se nedá...! když točím zlej seroš o hnusných vylitých degenech, kteří podřezávají kámoše, tak to musí být krutopřísný a ne uondaná shakespearovská hříčka v studiových kulisách. ()

leila22

Za novembrové sychravé počasie a pár stupňov nad nulou bude odrazu vďačný nejeden divák potom, čo okúsi pevné objatie nehostinného arktického prostredia. Severné vody (2021) ulovia na kombináciu tých najtemnejší hlbín drsného mužského sveta, v ktorom sa pot a moč zvlčených ľudí miesi s tulením tukom a litrami veľrybej krvi, iba skutočne odvážnych divákov. Viac v mojej recenzii. ()

DwayneJohnson

(Viděno podruhé). Už hodně dlouho se mi nestalo, abych měl po skončení tak rozporuplný pocit. Ať se to týká samotné kvality, tak vlastně i hodnocení. Když bych počítal jen chvíle na lodi, výtečnou scénu při lovu velryb a "odporně" výborný výkon Colina Farrella, bylo by to možná na maximum. Bohužel, ta mezihra, všechno, co je předtím a potom jednoduše vázne a poslední díl to překlopí těsně, ale přece jen spravedlivě na trojkovou stranu. Místy je to hodně drsné a přesvědčivé, ale přece jen tomu malinkatý kousek chybí. Tři a něco. ()

Chrustyn

Baví mě "velkolepost" kdy je vše točeno s minimem digitálních triků a působí to jako velké filmy, které vznikaly před 50-60 lety. Na oko krásné až bezchybné, bohužel příběh je příšerně utahaný a souboj mezi hlavními hrdiny, mě nechával chladným. A vzhledem k tomu, že na tom stojí celých 5 dílů, příšerně jsem se nudil. ()

Arsenal83

Čakal som oveľa viac, okrem druhej časti veľmi fádny priemer a v podstate zaujme len mrazivý vizuál alebo scény, kde suroví námorníci zabíjajú tulene. Tá kriminálna vložka, ktorá mala byť nosnou časťou príbehu, bola slabá. Vo výsledku bolo dielo nudné a takmer o ničom. ()

SLOTH

Perfektně zfilmovaný seriál dle předlohy. Zachytil atmosféru a notnou dávku sirovosti. Ferell jako Drax je jen třešnička na tomhle potem a špínou prolezlým dílem. ()

veru_needy

Jedná se o příběh zasazený do Velké Británie během padesátých let 19. století. Kapitán Brownlee dává dohromady posádku lidí na výpravu do Arktidy s cílem získat množství velrybího tuku a tuleních kožešin. Mezi členy je i bývalý vojenský chirurg Patrick Sumner, který se přihlásí jako lodní lékař, nebo tajemný harpunář Henry Drax, se kterým si není radno zahrávat. Dokáže totiž člověku jen tak pro potěšení podříznout hrdlo či rozdrtit hlavu kamenem. Nemluvě o tom, co dělá s bezbrannými tuleni. Každý z nich má jiný pohled na život a vyrůstal v jiných podmínkách. Zatímco Sumner je plachý a introvertní intelektuál čítající v útulné kajutě, Drax je bezohledný a zlověstný primitiv, brutální zabiják bez jakýchkoli morálních či etických zásad. Mají tedy diametrálně odlišnou minulost i povahu, a i když se zpočátku vzájemně respektují, respektive tolerují, brzy mezi nimi dochází ke skutečnému konfliktu, který může mít fatální následky pro celou loď. - "The world is hell, and men are on the one hand the tormented souls and on the other the devils in it." ()

oLí

Tak tohle je přesně typ seriálu/mini série, kterej rozhodně můžu a potřebuju. Hned od začátku dobově vtahující, špinavý, atmosferický jak blázen. Výpravu kocábky a její ne zrovna úplně pohodové posádky do totálně nehostinného prostředí Severních vod jsem v sychravých podzimních nocích při zapálených svíčkách prožíval plnými doušky. Jak jsem psal, tvůrcům se podařila vytvořit syrová, hutná atmosféra, žádné zbytečné tlačení na pilu či efekt, věřím, že takhle nějak to fakt mohlo vypadat. K tomu víc než ucházející technické - vizuální zpracování. Explicitní lov velryb a tuleňů se dostane pod kůži a samotnou kapitolou na závěr je postava Henryho Draxe v podání popíči hrajícího Colina Farrella. Tenhle fešák střihnul tak hnusnou, odpornou ďábelskou a při tom, jak se zde píše, zároveň charismatickou postavu takovým způsobem, že na něj dlouho nezapomenu. V jeho přítomnosti a navíc na jedné lodi, to bych radši od rána do večera míchal pinďourem chilli omáčku z morugy. Prvni tři epizody exceletní, zbylé dvě "jen" nadprůměrné. 8/10 ()

jhrasko

Jack O'Connell je pre mňa nový Marlon Brando....prirodzený talent, hrajúci každú rolu inak a zase lepšie. Fascinujúco, živelne, pritom tlmene, žiadna exhibícia, žiadne "přehrávání". Fyzické a autentické. pritom jednoduché a tak uveriteľné. Podobne to mám s Michaelom Fassbenderom, Jamesom McAvoyom, Danielom Craigom...ach Vy ostrovní chlapci. Ten seriál je o ňom, nie o CF, akokoľvek je démonom zlým a dokonalým. A Andrew Haigh, pánečku, you ruleeeeeeee, too. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD