Byli jako šelmy, které neznají slitování... Nevada, 1885. Kovbojové Gil Carter a Art Croft společně přijíždějí do malého města právě v okamžiku, kdy obyvatele vzruší zpráva, že někdo zabil farmáře Larryho Kinkaida a ukradl jeho dobytek. Protože šerif není přítomen, rozhodnou se někteří muži, že zákon vezmou do svých rukou. Jsou přitom přesvědčeni, že pachatelé činu nepatří mezi zdejší osadníky. Do čela skupiny pátrající v okolí po vrazích, se postaví bývalý vůdce jižanské armády, major Tetley, který nehodlá mít s nikým žádné slitování. K nim se nakonec připojují také Gil a Art, přestože mají odlišný názor… Příběh zpochybňující právo na lynčování plný emocí a násilí neopakovatelným způsobem natočil režisér William A. Wellman (Zrodila se hvězda, Žluté nebe). Jeho western je dodnes považován za mistrovské dílo, děj je doslova nabitý akcí, přitom nenabízí idylický pohled, zdůrazňuje morální otázky a odlišnost názorů jednotlivých postav. V uchopení tématu i jeho zpracování předběhl dobu, kdy vznikl. Velkou zásluhu na jeho působivosti a dynamičnosti nesporně má také legendární kameraman Arthur C. Miller. Postavu čestně a morálně uvažujícího Gila hraje Henry Fonda, Anthony Quinn ztvárnil roli nezkrotného Mexičana Juana Martíneze a Dana Andrews vytvořil nezapomenutelnou úlohu Donalda Martina. (Česká televize)

kinderman

Po první předváděčce údajně jen O.Welles rozpoznal výjimečnost a sílu Wellmanova filmu, který se na westernovém půdorysu vyslovuje proti braní spravedlnosti do vlastních rukou, lidovým soudům a lynčování. H.Fonda je skvělý v roli muže, který sice ví, co je správné, ale proti vůli většiny to nedokáže prosadit, poněkud proklamativně působí jen závěrečné čtení dopisu, prostý honák (navíc ve stínu oprátky) by těžko formuloval svoje rozloučení s manželkou a dětmi podobným způsobem. ()

Matty

Mám rád soudní dramata jako Dvanáct rozhněvaných mužů nebo Kdo seje vítr, která se obvykle přes kupu kvalitních dialogů doberou pointy hodné zamyšlení. Jízda do Ox-Bow sice není situována přímo do soudní síně, ale svou strukturou má k výše uvedeným filmům blízko. V jiném westernu by pověšení vrahů a zlodějů dobytka nikdo neřešil, tento však dává prostor morálnímu aspektu věci. Samozvaný soudní tribunál (v němž mají hlavní slovo stejně ti hlasitější) nechce spravedlnost, chce trest. Dav lačnící po krvi jedinec zastavit nedokáže. Dialogy nejsou napsány přímo mistrovsky, ale zvolené situace dobře demonstrují mravní poklesky lidí, kteří jsou zrovna na koni (třeba i doslovně). Výsledný dojem kazí doslovnost závěru, podtrhujícího trpký vzkaz pro všechny, kteří by se snad rozhodli vzít spravedlnost do vlastních rukou: vykonáním rozsudku nic nekončí, naopak může být začátkem vašeho pozvolného konce. 85% ()

whitas

Henry Fonda a 40 rozhněvaných mužů, kteří berou zákon do svých rukou. Film nekončí přímo happy endem, ale že by zvítězilo zlo nad dobrem, toho se taky nedočkáme. Na vysoce stylizované postavy a stupidní hlášky typu "to by musel být mrtvej a pěkně tuhej" musíte koukat s odstupem. Film má opravdu silný morální charakter. Kam se hrabe seriál Krok za krokem. Na konci to vypadá, že ten dopis Donalda Martina nebyl určený pro jeho ženu, ale pro samotné osadníky. Nebo by jste při poslední vůli poučovali ženu o tom, co je to právo? ()

Martin741

Sklamanie. Westerny sa mi spajaju s velkymi stadami dobytka, brutalnymi prestrelkami, utociacimi Indianmi, vykolajenim vlaku ... no a tu nic z toho jaxi nie je. Len akasi tlupa na cele s dobrym hercom Henrym Fondou /My Darling Clementine/ patra po zlodejoch dobytka. Namet a scenar je otrepany. Kradez dobytka je najhlupejsia zapletka, aku si mohli vymysliet, fakt ako videl som uz dostatok westernov, a mozem si toto dovolit napisat. Nic sa nedeje, postavy len prechadzaju z miesta A do B, C, D, E, F..... a o tom je cely film. Vatovo plane dialogy sa nedali pocuvat, aspon ze to malo len 75 min : 48 % ()

Anderton

Keďže som už dlhšie nevidel žiaden western, som z tohto kvalitného kúsku nadšený. Pôdorys vlastne nie je vôbec westernový, jedná sa o psychologickú súdnu drámu bez prestrelok a akcie. I keď sa súd odohráva v exteriéri a v noci. Zaslepená túžba po spravodlivosti, prípadne zámienka pre uspokojenie vlastnej krutosti, otázky výčitiek svedomia. Témy filmu sú tým, čo láka k jeho zliadnutiu a nie krásna westernová príroda, ako inokedy. Príjemná zmena. ()

• Když byl Henry Fonda malý kluk, vzal ho otec na náměstí do města Omaha, kde spatřil lynčovaného muže. Když se malý Henry ptal otce co to s ním má společného odpověděl: „Lynčování je záležitost kohokoliv, kdo jde kolem.“ Fonda se poté zasloužil o to, že tato věta byla napsána do scénáře. (Kulmon)
  • Ulice v městečku je stejná jako ta, která byla později použita ve filmu Pistolník (1950). (Mol)
  • Aj keď bol tento film natočený v roku 1941, trvalo ďalšie dva roky, kým sa spoločnosť 20th Century Fox rozhodla film s, na vtedajšiu dobu radikálnymi a buričskými názormi, pustiť do distribúcie. (beso74)