Marcelino je sirota. Vyrastá vo františkánskom kláštore, kde povyvádza mnoho šibalstiev, pozažíva veľa veselých príhod, ale i zázračných okamihov. (TV Lux)

giaruj

Film, ktorý bol "prepašovaný" na Slovensko v osemdesiatych rokoch. Mnohí sme ho videli na farách s príšerným dabingom (jeden herec daboval celý film cez nejaký zaprášený mikrofón). Filmu ide skôr o efekt (pozadia sú jasné maľby), ale na moju detskú dušu pôsobí dodnes liečivo. S odstupom času stratil jednu hviezdičku. ()

Siegmund

Pozoruhodný, perfektně natočený film. Za důležité považuji připomenout velmi dobrý slovenský dabing. Myslím, že zejména pro dětské diváky působí film sugestivně až tajemně. Jistě netvoří vrchol filmařského umění, ale už za herecký výkon a dabing dětského představitele jsem mu dal plný počet hvězdiček. ()

Flego

Román José Maria Sanchez-Silvu a aj tento snímok je inšpirovaný stredovekou kresťanskou legendou a dodnes je považovaný za najslávnejší španielský film. Dočkal sa viacerých spracovaní, ale tento Vajdov film je bezkonkurenčne najlepší. Príbeh je komponovaný do prvej polovici 19. storočia, kde našli františkánski mnísi pred svojim skromným kláštorom opustenú sirotu. Malý chlapec Marcelino ( bezprostredný výkon detského herca Pablita Calva ) bol vo svojich šiestich rokoch konfrontovaný so zázrakom... Treba oceniť uvoľnenosť v príbehu, aj jeho notnú dávku humoru, film je "vhodný" aj pre ateistov, hoci vyvrcholeniu zrejme nikdy neporozumejú. Mal som s tým aj ja problém, ale vzhľadom ku kresťanskému charakteru filmu je pochopiteľný. Šiesty komentár. ()

Willy Kufalt

Ladislao Vajdu řadím do stejné kategorii režisérů jako Williama Wylera nebo Mace Friče... tedy všeumělů, kteří úspěšně tvořili několik desetiletí a dokázali natočit kvalitní snímek jakéhokoliv žánru, byť některé ty žánrovky oproti čistokrevným dramatům už z dnešního pohledu jen stěží odolávají zubu času. To se částečně týká i filmu Marcelino, chléb a víno, který bych charakterizoval asi jako náboženskou pohádku pro děti a mládež. Váhal jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, spočátku mě kresťanské téma příliš nepřitahovalo, ale s příchodem malého Marcelina na scénu mě začal film okamžitě bavit a hlavního dětského hrdinu si nešlo nezamilovat. Oceňuji, že tento žánrově ojedinělý kousek pojal a natočil Vajda tak, aby mohl být silně transcendentální příběh divácky snadno přístupný i pro nevěřící. Má v sobě to jedinečné kouzlo, jaké by mělo každé dílo pro děti a mládež mít. Závěr vnímám nejen jako symbolický ve vztahu k tématu, ale coby běžný smrtelník bez vyznání i jako originální a dostatečně uzemňující, neb ho lze z jistého pohledu považovat za šťastný a tragický zároveň. 70% ()

Mariin

Film, inspirovaný křesťanskou legendou (resp. pozdějším románem na jejím podkladě) o malém chlapci Marcelinovi, který vyrůstal mezi františkánskými mnichy ve španělském klášteře v době po francouzských výbojích někdy v 1. polovině 19. století. Neuvěřitelné herectví cca šestiletého chlapce (kupodivu i velmi zdařilý slovenský dětský dabing) a především laskavý příběh, povznášející k transcendentálnímu přesahu, to obojí dává pochopit, proč bylo toto dílo ve své době nejslavnějším španělským filmem v zahraničí a zejména v USA. Na základě těchto hodnot, vyššího smyslu a naděje, které jsou dnes zašlapávány do bláta, nelze nedat pět hvězdiček. I když jinak formálně jde o obvyklou úroveň 50. let, podobnou např. i soudobým československým filmům. ()