Technické katastrofy

• Česko Jak vzniká katastrofa (viac)
Veľká Británia, (2019–2021), 18 h 20 min (Minutáž: 44 min)

Vědci zkoumají současný stav světa, politici diskutují o světě, jaký by podle nich měl být, avšak inženýři vytvářejí svět, jaký ještě nikdy nebyl. Industrializace, distribuce vody, elektrifikace, automatizace a komunikace – to všechno jsou výsledky činnosti inženýrů, které přetvořily celý náš svět a změnily nám život i v úplných maličkostech. Ovšem uměle vytvořená budoucnost lidstva se nemůže vyhnout chybám, které někdy přinášejí nedozírné, katastrofální následky. Pak zažíváme chvíle připomínající osud bájného Ikara, kdy přehnaná touha a úsilí o přemožení nepřemožitelného nejen vrhají stín na naše renomé, ale nutí nás platit za troufalost miliony dolarů, čelit ekologickým škodám a počítat oběti na životech. Černobyl, Bhopál, Deepwater Horizon, Titanic, Challenger, Hindenburg: jména, jež se nám nevryla do paměti jako symboly bravurní inženýrské práce, ale spíš jako synonyma tragédií, na které dlouho nezapomeneme. Prostřednictvím archivních filmových snímků a rozhovorů s experty odhaluje tento seriál příběhy skrývající se v pozadí největších inženýrských katastrof: Jak a proč nastaly a jaké jsme si z nich vzali poučení. Z těchto neštěstí se často naučíme víc než z případných úspěchů a každé fiasko může ukázat, kudy dál a jakou cestou pokračovat ve vývoji; vždyť největší tragédií by bylo, kdybychom se nesnažili vůbec o nic. (TV Spektrum)

Marze

Díl o podmořském vrtu Deep Water Horizon rychle odsýpá. Popisuje likvidaci rybářského průmyslu v části Ameriky a genocidu zvířat v místním moři. Závěr je smířlivý - katastrofa umožnila lepší technickou prevenci. I divák neznalý této události po úvodních slovech "vrt byl technicky stejně složitý jako let na měsíc včetně přistání zpět" vytuší jak vše dopadne. Díl o Černobylu přináší mnoho nových detailních informací. ()

Stejšn

Útržkovité, zkratkovité, nekonzistentní. Pořádně se z toho nedozvíte ucelené informace a člověk si je pak musí dohledat na wikipedii. Viděl jsem díl o Černobylu a Bhopalu a je to plné rychlých střihů na různé obličeje, kdy každý řekne jednu větu. Asi takhle: Ksicht 1 "Měli to postavit mnohem bezpečněji". Střih. Ksicht 2 "Nikdy na to nezapomenu." Střih. Ksicht 3 "Vláda to tutlala." Střih. Vypravěč "Továrna tam stojí dodnes. Chátrá a nikdo neví, co vlastně ukrývá. Ksicht 1 "Proč se to stalo?".... a tak dále. Starší seriál - taktéž britský - Vteřiny před katastrofou - je mnohem, mnohem lepší. ()

riza-do

O dost méně povedená verze výborného dokumentárního seriálu Vteřiny před katastrofou. Vlastně více než dokument připomíná jakýsi přehled neucelených informací o dané katastrofě, bohužel dost špatným způsobem skáče z jednoho do druhého, aby si uchoval jakousi svižnost. V porovnání s výše zmíněným nemůže obstát, přestože má kupodivu vyšší hodnocení. ()