Luzzu

(festivalový názov)
  • Malta Luzzu
všetky plagáty

O jedno z najpríjemnejších prekvapení na festivale v Sundance (2021) sa postaral maltsko-americký tvorca Alex Camilleri s neorealistickým debutom nazvaným podľa tradičnej pestrofarebnej maltskej rybárskej pramice. Jeho protagonistom je mladý Jesmark, ktorý sa ako celé generácie jeho predkov pokúša uživiť rodinu rybolovom. Život mu však skomplikujú hneď dve trhliny. Jedna sa objaví v starej luzzu, ktorá vyžaduje kompletnú rekonštrukciu. Druhá je oveľa závažnejšia. Jeho dcérka má problémy s rastom a potrebuje drahé lieky. Jesmark sľúbi manželke, že rodinu aj loďku zachráni, lenže možností na získanie peňazí v prímorskom mestečku je menej ako málo. Riešením z bezvýchodiskovej situácie by mohol byť prienik na čierny trh v maltskom rybárskom priemysle, čo však hrdý potomok starobylej rybárskej komunity najskôr odmieta. Luzzu je učebnicovým príkladom dôkladne a poctivo realizovaného filmu. Je maximálne dôveryhodný v zobrazení viacerých neľahkých rybárskych činností a zároveň predstavuje osviežujúci a úprimný portrét silnej vôle jedinca čeliaceho takmer neprekonateľným prekážkam. Originalitu a presvedčivosť hraného filmu s dokumentárnou presnosťou zvýrazňujú interpretačné výkony nehereckých predstaviteľov. (Art Film Fest)

Doldus

Je to celé takové...fajn. Zkoumá cílovou komunitu i jedince v ní s velikým citem, bez přehnaného patosu, velice realisticky, ale rozhodně tu není typicky artová unylost a obsedance s jakože "poetickými" záběry (předlouhé záběry na strnulou tvář a podobné ptákoviny). Témata individuální hrdosti, tradice a morálních ústupků se tu krásně a bezbolestně prolínají v řemeslně skvěle odvedeném celku. Zemité a divácky přístupné drama, které si na nic extra nehraje (formálně je to naprosto úměrné obsahu), ale nakonec se ve vší té záplavě lichých pokusů extra stává. ()

jedna_vrana

Autentický, emocionálny príbeh z rybárskej dedinky na Malte. Navyše, aktérmi sú autentickí rybári. Občas môžete mať pocit, že sa film neodvíja a chýba mu poriadny príbeh. Ale vo mne to zanechalo pocit, že kdesi, okolo nás, je veľa takýchto Jesov, ktorý by chceli žiť ako ich to naučili ich otcovia a dedovia, živiť sa tým, čím sa živili oni a priviedli k tejto práci aj svojich potomkov. Ale... Je 21. storočie, všetko sa industrializuje a pre malých je málo miesta na tomto svete. Tá Luzzu bola prekrásna, symbolizovala minulosť, ktorá je pestrá a úspešná, ale už nemá šancu sa vrátiť. ()

VencaBedlak

Film ukazuje život rybáře z Malty, který miluje rybaření, ale díky velkým korporacím je to téměř nereálné. Jasmark má rodinu s dcerou, která trpí malým příjmem potravy a nemá peníze aby dokázal problém vyřešit a rodinu uživit. Put sebezáchovy ho zanáší do těžkých rozhodnutí, aby uživil sebe a své nejbližší. [4/5*] Film ukazuje reálnou a vážnou problematiku v systému, která ve všech odvětvích kazí živobytí maloobchodům (v našem případě rybářům), kteří se snaží sami na sebe uživit. ()

Jhershaw

Jestli na letošním KV festivalu vidím nějaký trend - filmy, na které jsem se těšil, spíše zklamávají, a největší radost jsem měl z filmů, od kterých jsem neměl žádná očekávání. Na Luzzu jsme šli jen a prostě proto, že jsme se nedostali na film "vedle" a jen jsme přeběhli do další fronty. Po Pírkách mě i dost odrazovala anotace, pojednávající o autentickém zachycení chudoby... ale nebojte! Co je v Pírkách špatně, je tady dobře. Hlavní postava, rybář, to nemá jednoduché, ubývají peníze, přibývají problémy, ale vidíme tu nějakou snahu se svou situací pohnout i dilemata, která jsou před rybáře položena. A co musím pochválit - herecké výkony rybářských neherců jsou skvělé! ()