Skvělá indická kuchyně

(festivalový názov)
  • India The Great Indian Kitchen

Mladá tanečnice (Nimisha Sajayan) uzavře dohodnutý sňatek s učitelem z konzervativní, tradicionalistické rodiny (Suraj Venjaramoodu). V okamžiku, kdy se přestěhuje do jeho domu, pro ni začíná trpké období, ve kterém je od ní očekáváno, že se co nejrychleji promění v ideální hospodyni. Indickými i zahraničními kritiky oceňované sociálně-kritické drama se záměrně snaží odlišit od velkých bollywoodských trháků. Jednoduchý příběh mu slouží jen jako nezbytný základ pro pečlivé pozorování každodenního chodu jedné domácnosti, a to zejména kuchyně. Právě ta se totiž stává prostorem, v němž se naplno projevují patriarchální společenské normy nenápadně udržující ženy v pozici těch, jejichž primárním úkolem je sloužit mužům. (Festival indického filmu)

rikitiki

Snímek se snaží o věcnost, o předvedení ubíjející každodenní práce v domácnosti, ke které jsou ženy nuceny a navíc pod záminkou náboženských rituálů. Takže se tu hodně vaří, smaží, myje nádobí a pere. Chápu režisérův záměr předvést příšerné kuchyňské martýrium, které jsou mnohé hindusitické ženy nuceny podstupovat, zatímco jejich manželé jídlo akorát snědí a zbytky ještě vyplivou na ubrus. A pak melou něco o důležitosti žen a zachování tradic, zatímco si od manželky nechávají přinést kafe nebo kartáček na zuby. Ale čeho je moc, toho je příliš. Po půl hodině už jsem nechtěla sledovat přípravu dalšího pokrmu ve stylu kameramanského cvičení Jak se točí postup práce. Pak se přece jen dostal k řeči děj a film chytil druhý dech, a i když vyprávěl očekávatelné, dělal to zdařile a výstižně. _____  Záměr filmu je edukativní a já jsem ocenila části poukazující na to, s jakými omezeními se musí hindustická manželka vypořáda, zejména, když má menstruaci a je tudíž „nečistá“. Smutnou realitu se podařilo naroubovat na i docela uvěřitelný příběh jednoho nepříliš vydařeného manželství. Ale té kuchyňské monotónnosti na mě bylo příliš – i když chápu, že ještě mnohem víc, a to doživotně, to takhle mají mnohé Indky. SHRNUTÍ: Nikdy si nebrat hinduistu. Aspoň ne z tradiční rodiny. ()