Cedr

Blade Runner z Hong Kongu. Ok, jde o trochu zavádějící srovnání, ale jisté podobnosti přesto existují. Za prvé The Longest Nite má stejně jako Blade Runner velmi komplikované a zajímavé okolnosti vzniku. Johnnie To nebyl spokojen s tím kam se film ubírá tak jej nakonec režíroval místo Tat-Chi Yau on sám, po té co scénář na poslední chvíli přepracoval Wai Ka-Fai (bez toho aby se pod dílo podepsal). Ač tedy neoficiálně jde o ranou spolupráci tohoto slavného dua. Přijetí snímku bylo původně dosti vlažné a zájem se o něj zvýšil až postupem času, nyní by se o Longest Nite s trochou nadsázky dalo mluvit jako o kultovní Hong Kongském thrilleru (a o Blade Runnerovi bez nadsázky jako o nejlepším filmu všech dob :). Co je však zajímavější publikum bylo stejně jako u Blade Runnera z prvních projekcí The Longest Nite zmatené a řešením tak bylo také přidání monologu hlavního hrdiny. Plus několik subjektivnějších paralel jako neo-noir, atmosféra samotná, hudba, závěrečný souboj atd.. Na závěrečné zrcadlové scéně je zajímavé to, že byla do filmu doplněna jen z důvodu, že film byl původně příliš krátký a přestřelka ve skladišti zrcadel byla levným řešením. Přitom se tam hodí jak kdyby to byl záměr a pointa celého filmu od naprostého začátku. The Longest Nite je takřka dokonalý film se skvělým a velmi koncentrovaným scénářem, který vyžaduje neustálou pozornost. Občasný monolog Tony Leunga k přehlednosti zas tolik nepřidal, ale upřímně na poměry asijské kinematografie nejde vůbec o kryptický snímek. Zasazení děje do 24 hodin v Macau s důrazem na opravdu dlouhou a pro hlavního hrdinu skutečně těžce "noirovou" noc garantuje skvělou atmosféru. Perfektní Leung a Sean Lau možná ve své životní roli. Skvělý OST a hlavní ústřední motiv od Giorgia Morodera padne jako ulitý. Ač ve spěchu přepisovaný, tak scénář do sebe zapadá jedna báseň a jako celek je The Longest Nite jedním z nejlepších neo-noir filmů co jsem měl tu čest vidět. 10/10 ()

ladynka

Další z hongkongských kriminálek, která stojí zejména na hypnotizující atmosféře, zručně kombinující hudbu, záběry a využívající naplno charismatických herců (Tony Leung Chiu Wai, Lau Ching Wan - ti by mohli charisma vyvážet :-). A navzdory krutým scénám - a není jich tu právě málo - nejde rozhodně o glorifikaci násilí ale skrze ně o charakterizaci postav. ()

Vavča

Příběh je napínavý do poslední chvíle a vůbec ho neodhadnete. Tony Leung v roli brutálního a nekompromisního (a dosti nesympatického) policisty čelí chladnému konspirátorovi a zabijákovi, kterého hraje Ching Wan Lau, který působí ve své roli opravdu věrně, málem jsem ho nemohl poznat, že je to skutečně on, protože je dohola a tváří se dost drsně. Ale co mi vadí, podstatnou část doby vůbec nemáte tušení, co a proč se děje, prostě nedařil se mi navázat těsný kontakt s filmem, tentokrát mi zkratkovitost vadila. Nebo degeneruji a už nejsem schopen dost rychle domýšlet? Nemyslím, tentokrát to prostě nebyl od tvůrce čistý zásah. ()

system

Tak trochu podobne Internal affairs (Volavka), hlavne pokud ste ji videli driv nez tento film. Nicmene prostredi triad je vykresleno velice verohodne, prestrelky a akcni sceny jsou na svoji dobu taky na urovni a tak vubec se na to kouka velice dobre, navic charismaticky Tony Leung v roli policisti je vyborny. ()

kitano

Skvelý thriler, príznačný hlavne vysokým tempom od samého začiatku až do konca, podporený skvelým výberom hudby. Ďej filmu, ako názov napovedá, sa odohráva počas jedne noci a predvídať hustý sled udalostí je absolútne nemožné. Podobne ako ďalšie filmy za ktorými stojí Johnny To, je natočený neuveriteľne hravým sposobom s množstvom detailov, ktoré však niesu iba na efekt, ale často krát obvplyvňujú, ba vytvárajú samotné dianie a konanie postáv. Rozpisovať sa o tom, že Tony Leung a Lau Ching Wan sú skvelý herci je ako nosiť drevo do lesa. Dokonalá chémia medzi nimi funguje či už ako duel dvoch špičkových hercov, alebo v rámci deja duel dvoch špićkových zabijakov. Ikeď je Tony policajt, bez mihnutia oka sa za zabijaka dá označiť. V akčnom finále sa hranica rozdeľujúca postavy podľa toho na akej strane stoja stráca, za použitia typickej Toovskej hravosti a symboliky. (9/10) ()