Diablova korisť

• Česko Ďáblova kořist (viac)

Podľa správ z Vatikánu sa v posledných rokoch výrazne zvýšil výskyt posadnutí démonom. Katolícka cirkev preto opäť začala vybraných kňazov zaúčať do tajov posvätného obradu exorcizmu. Vo filme Diablova korisť dostanú diváci možnosť nahliadnuť do jednej z týchto škôl, ktoré tvoria obrannú líniu ľudstva proti silám večného zla. Hoci vyháňanie diabla bolo vždy výsadou mužov – kňazov, sestra Ann je hlboko presvedčená, že exorcizmus je jej poslaním. Keď jej starší profesor potvrdí, že má naozaj zvláštny dar spoznať zlo, stane sa prvou mníškou, ktorá dostane šancu absolvovať tajomný rituál. Jej vlastná duša sa však ocitne v nebezpečenstve, pretože vyjde najavo, že s temnými silami už mala do činenia aj v minulosti. (Forum Film SK)

EvilPhoEniX

Generická, tuctová a zapomenutelná mainstream vymítačka, která měla být Straight to VOD. Trailer byl sympatický a tvářil se jako něco refrešujícího, ale je to utopeno v klišé a nenápaditými hororovými scénami. Samotný nápad o jeptišce, která odhodlaně věří, že provádění exorcismu je jejím posláním je docela ucházející. Herečka je sympatická a škola exorcistů je něco, co jsme možná ještě neviděli, ale z relativně lákavé premisy mohli tvůrci vytěžit rozhodně více, ale vsadili spíše na stokrát viděné. Naštěstí má film jen 90 minut a celkem rychle uteče a líbilo se mi, že nešlo o jednu posednutou osobu za celý film, ale bylo jich tu více ( malá holčička dokázala být creepy), ale pořád mi to přišlo nedostačující. Atmosféra zde vůbec nefunguje, každá potenciálně zajímavá scéna je ukončena tím nejlacinnějším jumpscarem ( na mne nezafungovala ani jedna lekačka za celý film), Finále v katakombách má plus za hezké prostředí, ale to je tak vše. Je to klasicky PG-13, takže bez násilí, dějově to příliš nevtáhne a na postavách divákovi moc nezáleží. Při sledování jsem měl pocit, že sleduji řadový film. Vidět film doma, šel bych s hodnocením možná ještě níže. Za sebe doporučuji jít bez přemýšlení na Smile. 5/10. ()

tron

V rámci možností kvalitný vymetačský horor, len problém je v tom, že mňa tento hororový podžáner proste až na výnimky nikdy príliš nebavil. To samozrejme neznamená, že sa mu vyhýbam. Práve naopak, videl som dá sa povedať všetky alebo teda OK, skoro všetky. No a toto nie je béčko, ani céčko, ani to nekazí humor (žiadny tu nie je), ani samoúčelné nechuťárne, ale skrátka scenár je strašne neoriginálny. Síce zápletka so školou, v ktorej sa žiaci učia exorcizmu (!), vonkoncom nie je zlá, ale v konečnom efekte je to bežný vymetačský štandard (s peknou scénou zo sanitky), kde ma najviac bavil charizmatický sympaťák Colin Salmon v podpornej úlohe, ktorého mám rád od dôb Resident Evilu, kde skvele zahral veliteľa komanda. Scenár písal môj kedysi obľúbený Robert Zappia (vynikajúci Halloween: H2O), po ktorom sa následne záhadne zľahla zem. ()

Psychor

Koukatelné, byť předvídatelné a úsečně jednotvárné filmové cvičení na téma vymítání, které sestává ze spousty žánrových klišé. Je smutné, že z českých kin prakticky zcela vymizely horory s ofenzivním potenciálem, které se dokážou lišit a vytrhávat publikum z navyklých stereotypů. Letos bohužel splňuje daná kritéria pouze Garlandův Men, za jehož uvedení vděčíme artové distribuční společnosti Aerofilms. Uvítal bych, kdyby se ostatní distributoři chytli za nos a adekvátním výběrem snímků znovu začali kultivovat divácký vkus (samozřejmě s ohledem na potenciální návštěvnost), tak jako tomu bylo ještě před pár lety, kdy se v multiplexech stály fronty na skvosty typu The Witch či Mother! Za pár týdnů se za tímto účelem setkám s jedním vysoce postaveným člověkem z Unie filmových distributorů. Uvidíme, jestli moje odborná kritika dopadne na úrodnou půdu... Jakožto zdejší hororový expert tak snímku Prey for the Devil uděluji dvě slabší hvězdy. ()

Marceloo

Keďže je v cirkevnej hierarchii nemožné, aby exorcizmus vykonávala žena, musí sestra Ann potláčať svoju túžbu po jeho vykonávaní. Naskytne sa jej však príležitosť byť svedkom jeho vyučovania a do jednej z konfrontácii s posadnutou osobou sa zhodou náhod zapojí aj ona sama. Vyučujúci zisťuje, že Ann má pozoruhodný talent, ktorý by mohol pomôcť pri tých najťažších exorcizmoch. - Jeden z najmenej výrazných kinohororov tohto roka, u ktorého som zabudol, že vôbec vznikol a až dnes ráno keď vyšiel som si spomenul, že je to vlastne od režiséra celkom slušného 13 Sins. Ten som pozeral nedávno, takže som tu postrehol viacero vecí, ktoré sa v jeho tvorbe opakujú a vie s nimi dobre narábať. Páči sa mi, že dokáže stavať postavy do nepríjemných situácií a dokáže to urobiť bez nejakého obšírneho moralizovania (túžba po bohatstve aj cez mrtvoly v 13 Sins / pocity viny z minulosti v Prey for the Devil). Potešila ma prítomnosť Virginie Madsen a velmi slušná hudba, ktorá sa trošku inšpirovala Charliem Clouserom, ale keďže tento štýl hororovej hudby milujem, nemám to Nathanovi Barrovi za zlé. Pre dlhý zimný večer ideálny horor, ktorý ale v kinách nemal čo robiť. ()

Eliott

Rozhodně patří mezi ty lepší horory o vymítání. Provedení zaručeně zaujme a místy dokonce dokáže i vcelku přesvědčivě vystrašit. V jednu chvíli to snad působilo až příliš slibně, ale závěr mne svým průměrným rozuzlení z něhož se jaksi vytratilo dosavadní kouzlo i veškeré napětí velmi zklamal a proto jsem spíše nakloněn jen těm třem hvězdám. Potenciál však nepopiratelně vyšší a stálo to zato! 60% ()

darkrobyk

D. Stamm se k tématice exorcismu vrátil, a i když jeho předchozí počin vyloženě špatný nebyl, tak v rámci žánru šlo spíše o průměr. Ďáblova kořist je o level výše. Kdo má tenhle hororový podžánr nakoukaný, ví, že s ničím zásadně novým přijít nelze, proto prim zde hraje zpracování. Jde především o psychologické drama mladé Ann, která má za sebou traumatizované dětství, pobyt v dětském domově a před sebou dráhu řádové sestry. A logicky je tedy film vyprávěn především v rovině psychologické, tudíž zlo a násilí se podepisuje na duši. Ostatně ani kultovní Friedkinův Vymítač nesázel na brutální gore, nejdrastičtější scénou je v něm lékařské vyšetření Regan. Přesto dojde i na solidní masky a fyzické znetvoření. Pěkný vizuál, úžasné interiéry školní budovy. Potěšil B. Cross v malé, a svojí předposlední, roli kardinála. Chápu, že kdo hledá prvoplánové strašení, bude zklamán. Já byl naopak mile překvapen. Jedinou věc, co bych vytknul, jsou zbytečné a přehnané lekačky doprovázené výstřelem z děla. Staré filmy nám ukazují, jak děsivé dokáže být ticho, a tak padající činely nejsou potřeba. Rozhodně jsem spokojenější, než tomu bylo na příklad u série V zajetí démonů, která staví jen na těch trapných lekačkách... ()

filmfanouch

Ďáblova kořist zvládne obstát jako kdovíjak neurážlivý hororový výplach, kdy jsou ovšem jeho ambice o něco více krapet směšné. Stamm se možná snaží, k umu takového Jamese Wana má ovšem Stamm v jednotlivostech daleko. Aktuální hororová cílovka nejspíš bude dostatečně uspokojena, takový 50 let starý Vymítač ďábla Williama Friedkina je ovšem pořád i po 5 dekádách někde úplně jinde…. Více zde ()

Cappuccino

Prvé dve tretiny nie sú vôbec zlé. Hlavná hrdinka je uveriteľná a školenie exorcistov v neohranom prostredí ma zaujalo. Potom sa to však zvrhne na klasické vymietačské klišé, kedy to už nemalo šťavu. Hlavná postava je stredobodom všetkého a jej okolie postáva ako bábky. Škoda. Keby sa viac scenáristi zamerali na mytológiu vymietania a výuku budúcich vymietačov, mohlo to tesne líznuť aj štvrtú hviezdu. ()

pornogrind

Pro horory o exorcismu mám celkem slabost. Navíc mě navnadil i trailer takže jsem očekával originální osvěžení do exorcistických vod. Nestalo se. Originální je tu pouze žena jako exorcista. Jinak jde o tuctovou, x krát viděnou podívanou. Popravdě jsem z toho hodně zklamanej a kdybych na to šel do kina(jak bylo původně v plánu) tak jsem vyloženě nasranej. Kdo neviděl tak za poslední pětiletku raději doporučím The Cleansing Hour (2019) nebo The Old Ways(2020). Oba tyhle filmy jsou rozhodně originálnější než tenhle slabej vymítačskej odvar. ()

Omnibus

"Když se duše stydí, démon do ní vidí!" Čert vem církevní dablmanuál, KVÍZOVÉ OKÉNKO zařadím hned na úvod. [][] Kdo to tluče na dveře? A) Šílená maminka, hlavou. B) Šílený Psychor, svými predikačními koulemi. C) Vrána, svými křídly. [][] Uhodli jste, je to ten pták. Nemyslím ten z B), ale ten z C). Bílá vrána mezi černými exorcistickými havrany, která buší na dveře genderově nevyváženého Vatikánu. V tom jí dopomáhej Bůh, modlitby a kreativní scénář, zářící jako paprsky Boží milosti mezi spoustou šablonovitých, v církevních dogmatech ustrnulých vymítacích filmech. Pomáhal i démon a zodpovědně přiložil pařáty k dílu. Tu vykouknul, aby předvedl ošklivý zlozvyk cucat si vlasy, tu zašumoval v nafouklém bříšku... a najednou šššš, zmizel jak pára nad nevinným pekáčem. Spoiler: samozřejmě nezmizel :-). Jo jo, exorcismus, to je stres a dřina, řehole a stres. A dá-li Bůh, i prvek překvapení. Potěšil i starý dobrý happy end. Pro emancipovanou exorcistku se práce stala koníčkem (to závidím), takže i ve svém volném čase vymítala vše, co jí jen před krucifix vlezlo. Chudák taxikář. Závěrem návrh pro Vatikán: U státnic by studenti prováděli vymítání ďábla z pacienta Psychor, kterého očividně posedl démon samolibosti. A já, ač ateista, bych dal na modlení, aby se jim to podařilo. Kolikrát uhodil "expert" hlavou o zeď? Čtyřikrát! ()

Arsenal83

Žánrová priemerovka, ktorá nevydesí toľko, koľko mohla. Mnoho ľakačiek je predvídateľných. Na druhej strane, film síce nebol až taký strašidelný, ale v celku bavil. Ale zároveň pripomenie, že sa nevymýšľa nič nové a stále sa dookola recyklujú tie isté témy a nápady. Prekvapí tvšak ým, že v dnešnej dobe nedať ani jednu posadnutú osobu z lgbt komunity... no nie je to trocha homofóbne? ()

rollman1

Filmů o Exorcismu tady máme hodně a na jednu stranu je těžké přijít v tomto žánru s něčím opravdu novým. Ďáblova kořist se v traileru jevila jako menší obměna a svěží vánek do tohoto odvětví hororu. Bohužel jsem se dočkal jen filmu, který je natočen podle základní příručky: Jak natočit film o vymítání a moc se u toho nezapotit. Film se odehrává převážně na jedné lokaci a jednou za čas přeskočí vedle přes ulici k sousedům pro jinou lokaci. Najdeme zde vlastně vše, co v tomto žánru máme zajeto už roky. Malé holčičky posedlé démonem, lámání páteří, vystrašení otcové, hrátky s krucifixem a v neposlední řadě lekačky založené na hudebním motivu, které nejsou vůbec děsivé a člověk se lekne jen proto, že režisér v tu chvíli zvýší hlasitost o 200%. O nějaké atmosféře nemůže být v průběhu filmu řeč. Za mě to funguje spíš jako Thriller než vyloženě horor. Faktem ale je, že v rámci subžánru se pořád jedná o stravitelný kousek, který vlastně neurazí a obsahuje vše, co by normálnímu divákovi mělo stačit. Rozhodně je to natočeno hezky. Kdo má nakoukáno víc, už bohužel snímek prozívá. Plusem je celkem sympatická hlavní hrdinka a intenzivní finále. Kdyby se celý film nesl v duchu jako poslední třetina, rozhodně bych byl spokojenější. Pokud bych měl film doporučit, tak určitě ne do kina. Na domácí použití bude film mnohem stravitelnější. Jestli chcete něco víc hororovějšího, dejte radši šanci snímku SMILE, který mě mile překvapil a jedná se o jeden z těch lepších kino hororů za tento rok ()

Morholt

Mainstreamový vymítací horor, kterému plus mínus nemám co vytknout. Že film vrší jedno klišé za druhým mi bylo celkem jedno, protože jsem s tím počítal a navíc Stamm to dělá celkem nenásilnou formou, takže to divákovi ani nepřijde. Plusem je i prostředí vymítacího semináře a prostřihy do "skutečných" případů. Povedený je i casting s neokoukanou Jacqueline Byers v roli jeptišky, které přihrávají zkušení veteráni jako Virgina Madsen nebo Colin Salmon, který vypadá snad třicet let pořád stejně. A nakonec je tu démon, který sice nepředvádí nic nevídaného, ale prostě umí a to se počítá. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se sestra Ann ještě někdy v budoucnu porvala s nějakým pekelným parchantem. 75% ()

Astaroth12

Na tento film som sa dosť tesil, lebo filmy o exorcizme mam rád. A ešte viac to umocňoval fakt, že nejde celkom o bežný film o exorcizme, keďže kňaza tu nahradila mníška. Na papieri to vyzeralo celkom v pohode, ale realita bola o čosi horšia. Nehovorím, mníška to zvládla ideálne, ale horšie to už bolo s prevedením a hlavne s klišéovitosťou. Tej vaty tu bolo neskutočne veľa a žiadna zo scén nebola originálna a tým pádom ani zaujímavá či nevšedná. Škoda toho premárneného potenciálu, lebo spojenie mníšky s exorcizmom a do toho škola pre exorcistov znie vynikajúco a celkom neobyčajne, ale k tomu treba aj schopných tvorcov, čo to budú vedieť pretaviť do slušného výsledku. A tu sa taký nenašli. Od Daniela Stamma som videl zaujímavý 13 sins a len priemerný The Last Exorcism a práve ten druhý ukázal, že tento režisér by už filmy o exorcizme točiť nemal a po tomto nezdare by si to už aj mal uvedomiť. Nič nové pod slnkom a na tento počin, si za niekoľko dní, už ani nespomeniem. Slabé 3*. ()

maddy

Ak by ChatGPT dokázal na základe jednoduchého textu vygenerovať užívateľovi na počkanie exorcistický horor, vyzeral by presne takto. Ako bezduchý produkt bez štipky originality s pozbieranými všemožnými klišé zo snáď všetkých priemerných exorcist hororov. Absolútne podpriemerný produkt postrádajúci akúkoľvek atmosféru, napätie alebo vlastne čokoľvek pútavé. Len sled, síce profesionálne natočených, ale iba generických, nudných scénok s podpriemernými hercami. Maximálne zabudnuteľné a maximálne zbytočné. Ale tu snáď nikto od režiséra The Last Exorcism nečakal viac. Prey for the Devil je dokonca ešte o úroveň nižšie než jeho predošlý exorcistický kúsok. CELKOVO: 3/10 ()

Trevor

Nebolo treba atmosféru kinosály, stačil aj herný headset. Black Adam +Diablova korisť rovná sa ušetrených cca 25 evri, aj s občerstvením...Pochopiteľne by obidva filmy mali na veľkom plátne lepší vizuál, avšak ani jeden z nich by to nakoniec na 4* nevytiahol. A pritom Diablova korisť vôbec nebola zlá, lenže GIRL POWER musel byť aj tu a tak mladá mníška vytrela zrak všetkým bububu jedincom nesprávneho pohlavia, nehovoriac o šteňati správneho pohlavia ktoré na sračky rozbilo dospelú posádku nesprávneho pohlavia v sanitnom vozidle. Ono je to k smiechu, len násťročným fretkám to stále akosi nedochádza (teraz vlastne ani neviem či ma má tešiť záujem takýchto šteniatok o môj sexuálny život alebo ich mám žalovať za sexuálne obťažovanie :-D) a nedošlo to opäť ani slečne, ktorá s kufrom 3* väčším ako ona vystupovala z vlaku, evidentne cestou na internát na vysokú školu a čakala že jej niekto s kufrom pomôže. Nuž uhádla, si rovnosť pohlaví, girl power a preto sa na ňu všetci vysrali. Ten komorný výraz v tvárach všetkých naokolo, ešte tak pred 5 rokmi by jej pomohol asi každý chlap, teraz ani jeden...dobre to súdruhovia liberáli robia, len čo je pravda. ()