Utiecť

• Česko Utéct (viac)
Dánsko / Francúzsko / Švédsko / Nórsko / USA / Slovinsko / Estónsko / Španielsko / Taliansko / Fínsko, 2021, 93 min

Amin Nawabi (pseudonym), uznávaný 36-ročný akademik, zápasí s bolestným tajomstvom, ktoré skrýva už 20 rokov. Obáva sa, že mu môže zničiť život, ktorý si vybudoval pre seba a svojho budúceho manžela. O svoj príbeh mimoriadnej cesty detského utečenca z Afganistanu sa zväčša prostredníctvom animácie po prvýkrát podelí s režisérom Jonasom Poherom Rasmussenom, svojím blízkym priateľom a spolužiakom zo strednej školy. Film Utiecť rozpovie prostredníctvom srdečných rozhovorov medzi Jonasom a Aminom nezabudnuteľný príbeh sebapoznávania. Ukazuje sa, že iba pri konfrontácii s minulosťou je možné vytesať budúcnosť, a konštatuje sa univerzálna pravda, že až keď prestaneme utekať pred tým, kým sme, nájdeme pravý význam domova. (Film Europe)

Dadel

Animovaný dokument o homosexuálním uprchlíkovi z Afghánistánu. To, že je to animované, je zcela samoúčelné a filmu to nepřidává nic navíc. To, že je to homosexuál, taky není vůbec důležité a film by stejně dobře fungoval i s heterosexuálem. Z filmu zkrátka čiší křečovitá snaha tvůrců co nejvíce zaujmout na cenách a festivalech, i za cenu toho, že veřejnost se bude filmu vysmívat (jejich volba). No, a podařilo se jim to, film sbírá nominace plnými hrstmi a i na Oscarech se dostal na shortlist tří zcela odlišných kategorií - animovaný film, dokumentární film, cizojazyčný film - tedy kategorií, kde i průnik do dvou z nich je vzácný. Průnik do všech tří je naprostý unikát a to má dokonce i šanci na nominaci ve všech třech (povíme si 8.2.2022). Nyní si to rozebereme podrobněji:_______ DOKUMENTÁRNÍ FILM: Tady je to velký podfuk, protože film moc dokumentární není. Je to spíš normální biografický film s dějem. Nechápu, jak jim to mohli uznat a doufám, že kategorii nevyhraje._______ ANIMOVANÝ FILM: Taky trochu podfuk, protože cca třetina filmu jsou skutečné historické záběry. Malovaná pozadí jsou krásná, ale animace lidí má FPS někde na úrovni Pokémonů. Nicméně zde bych proti vítězství neprotestoval, protože tato kategorie je doménou tuctových disneyovek/pixarovek a budu rád za každý dospělý film, který to naruší. Jen těch dospělých animáků o muslimech/z Blízkého východu je nějak podezřele moc (Persepolis, Breadwinner, Moje slunce Mad, Teheránská tabu, Kábulské vlaštovky, Valčík s Bašírem, Lamya's Poem a to jsem určitě na něco zapomněl)______ CIZOJAZYČNÝ FILM: Ano, film je cizojazyčný. V této kategorii je ale největší konkurence, a i nominace by byla nespravedlivá ke spoustě lepších filmů, které bohužel nemají takovou tlačenku. ()

Rimsy

Animovaný dokument o strastiplné cestě za sebepoznáním i záchranou života. Téma svádí k lacinému patosu, na jehož hraně však snímek zdařile balancuje, díky čemuž dokáže uspokojit i publikum mimo festivalovou scénu – nevypráví totiž jen o snaze utéct z válečné zóny, ale tak trochu i před sebou samým. A na to by se mohl dokázat napojit opravdu každý. Více zde. ()

DJ_bart

"Když utečeš z domova jako dítě, vyrůstáš moc rychle. Dost času ti zabere naučit se důvěřovat lidem. Jsi neustále na pozoru. Pořád. I když jsi na místě, kde je bezpečno." ________ Dánský koprodukční snímek 'Utéct' (jehož producentem je mimochodem sir Jaime Lannister) mistrovsky kombinuje naratologické kontury dvou zdánlivě neslučitelných žánrů – animovaného a dokumentárního filmu. Věřte tomu nebo ne, ale tohle netradiční spojení inovativně utváří neuvěřitelně sofistikovaný filmový portrét, který autenticky rámuje nesmírně dojemný, velice intimní a těžko uvěřitelný příběh afghánského utečence Amina, který musel opustit svůj rodný domov, poněvadž nemohl být tím, kým opravdu je. Příběh, který doposud nikomu neřekl, a pod záminkou bezpečí a získání azylu ani říct nemohl. To se změnilo ve chvíli, když jej převyprávěl svému věrnému kamarádovi a zároveň režisérovi tohoto snímku, Jonasi Poher Rasmussenovi, který jej opět převyprávěl zbytku světa prostřednictvím ručně kreslené animace...... 'Utéct' je sice animovaný artový biopic určený převážně pro festivalové publikum, jenže právě díky své nekonvenční výtvarné stylizaci a díky atypické narativní struktuře – jež je pojata ve formě introspektivního, až terapeutického a přesto přátelského dialogu mezi Aminem a Jonasem – umělecky přesahuje svou festivalovou škatulku. Jde totiž o neskutečně subtilní kaleidoskopickou mozaiku emocí, podnětů, životních pravd, a nuancí, která prostě bere dech. A dám klidně ruku do ohně za to, že bezpochyby dojme snad každého, nehledě na pohlaví, rasu, socioekonomické zázemí, či náboženské vyznání. Tahle sugestivní animovaná alegorie o hledání domova a smíření s minulostí jednoduše bourá všeobecné tabu, že animovaný žánr je výhradně pro děcka – a já za to Rasmussenovi nohy líbám. Mimochodem scéna, v níž zazní 'Veridis Quo' od mého milovaného hudebního dua Daft Punk, jež je jistým klimaxem Aminova sebepoznání a přijetí sebe sama, je jednou z emocionálně nejsilnějších satisfakcí, co jsem kdy viděl. Na závěr bych mohl dodat jen tohle: kdo z pohodlí svého domova přispívá do debaty o ilegální migraci proslovy o tom, jak mají lidi bojovat za svoji zem a opevnit ji ostnatými dráty, tomu nejspíš nikdy nevybuchl dělostřelecký granát za zády, nikdy nevložil veškeré své úspory do rukou pašeráků, nikdy se bez znalosti jazyka a místních poměrů neocitl v cizí zemi, a nikdy nestrávil nejlepší roky svého života bez rodiny a svých blízkých, ve strachu a pocitu bezmoci, bez sebemenší jistoty zítřka. Ano, uprchlíci jsou taky lidi, poserte se z toho...... // VERDIKT: 10 ramadánů z 10. Film roku. // ()

Dzeyna

Animace skvělá, téma také. Akorát je to možná až moc depresivní, což se teda dá očekávat, nicméně to šlo udělat i trošku jinak. ()

Arsenal83

Utrápený utečenec, veľmi zlí Rusi (Američania boli v Afganistane samozrejme len na mierovej misii a šírili demokraciu), a samozrejme nepochopený a utláčaný homosexuál. Misia splnená. Toto musí získať slniečkárske ceny. ()

Othello

Privilegovaná bílá kolonizace cizího utrpení vyrobená jako doprovod k etnickým rautům a craftovému pivu. Flugt naprosto rezignuje na to oslovit kohokoli jiného, než ty, kteří jsou z filmu naměkko ještě dříve než ho vidí a tedy očividně dost zapomínají během jeho sledování vnímat jak mizerně je to zdramatizovaný a jak líně animovaný. Maximální počet 2 obrázků za sekundu a hrané záběry v momentech, které by zjevně vyžadovaly více animátorské práce, naznačují, že tady byl někdo hodně líný a hodně to už chtěl mít hotový, aby s tím už už mohl jezdit po festivalech. Jedni jsou teď automaticky nadšení z animovaného dokumentu o homosexuálním utečenci z Kábulu, druzí znechuceni z toho, jak je pořád na něco nominovaný film o sexuálním utečenci z Kábulu, aniž by měli kdy důvod ten film vidět. Ničemu, krom autorů, to nepomohlo. Osobně bych rád přijal veškeré uprchlíky světa kamkoli se jim zachce už jen kvůli tomu, aby od těhlech filmů byl pokoj. Hvězdu dodávám za syrový dokumentární záběry z převratu v Afgánistánu a postkomunistický Moskvy ()

Marcos22

Film, pojednávající o strastech války, o problematice uprchlictví, a aby toho nebylo na jeden snímek málo, tak i o obavách z coming outu. To vše činí prostřednictvím vizuálně unikátního a podmanivého způsobu prezentace. Režisér Jonas Poher Rasmussen vypráví příběh pomocí kombinace několika různých technik animace, které vhodně prokládá dobovými archivními záběry ve stylu dokumentárních filmů. K tématům aktuálně rezonujících ve společnosti přistupuje velmi citlivě a se vší vážností. S postavami pracuje velmi empaticky, díky čemuž se mohou diváci s postavami snáze identifikovat a mít zážitek umocněn. Rasmussenův animovaný dokument Utéct je brilantní napínavou podívanou, ve které si celý snímek přejete jediné, aby vše dopadlo dobře, tak jako například u Affleckova Arga či Gallenbergerovi Kolonie. Jeden z nejlepších filmů roku 2021 a první na tři Oscary nominovaný animovaný film. Pět hvězd. 👌 (14.03.2022) ()

Aljak

Príbeh sám o sebe bol dobrý a pútavý, ale mne osobne sa toto animované spracovanie vôbec nepáčilo. Oveľa radšej by som na základe tohto "monológu" uvítal hraný film alebo klasický dokument. Toto síce pôsobilo svojim spôsobom originálne, ale na moju strunu to bohužiaľ nezahralo. A pritom je táto téma taká zaujímavá. Zo všetkého ma napokon najviac zaujali tie autentické zábery, ktoré tu však pôsobili zväčša len ako také "premostenia" v Aminovom rozprávaní. 2* ()

Bush13

Animovaný příběh poměrně dlouhé anabáze, která započala už kdysi dávno, mnohem dříve před rokem 2015, kdy došlo k jakémusi kolektivnímu šílenství a zintenzivnění narativu o uprchlících jakožto ultimátním zlu. Tam, kde končí geografická anabáze a útěk z domova, počíná nová cesta, zdá se, že bez konce, ta o hledání sama sebe a vlastní identity, včetně té sexuální. Není to jen příběh permanentního úprku, kulturních šoků (i rozbombardovaný Kábul v područí mudžahedínů se jeví jako lepší místo k životu než postkomunistická Moskva) a přetrhávání  a znovulepení rodinných vztahů. Je to i absurdní příběh o tom, kterak člověk bojující o vlastní život a existenci musí navíc lhát, aby mu bylo úředním razítkem dokázáno, že jeho osud je skutečně tragickým a zasluhuje ochrany. Animace filmu rozhodně zaujme, i když někdy působí jako kdyby pracovala s jedním okénkem za vteřinu, což vytváří občas rušivý "sekaný" dojem, který je ale patrně uměleckým záměrem. ()

BoXBe

Film primárně o emocích. Ani o politice, více méně ani o migraci, která sice je ústředním motivem v názvu, ale spíše probíhá na pozadí individuálního prožitku. Předává s chytrou animací, která umí vystihnout detail okamžiku, dojmy, pocity, interní rozpoložení a v tom funguje dokonale. Super film. ()

angel74

Pohnutý příběh jedné afghánské rodiny založený na skutečných historických událostech zpracoval ve snímku Utéct režisér Jonas Poher Rasmussen velmi sofistikovaně a poměrně originálním způsobem, přičemž umně zkombinoval citlivě pojatou kreslenou animaci s dobovými dokumentárními záběry. Když k tomu připočtu povedený soundtrack, tak k dokonalosti už moc nechybí... Třebaže jde o hodně dojemnou záležitost, hezky se na to kouká. Ale zároveň si člověk uvědomí, co je v životě opravdu důležité. Mít svůj domov, být se svou rodinou, smířit se s minulostí i sám se sebou - tohle všechno si asi přeje mnoho z nás, nejen Amin Nawabi. (90%) ()

venca163

Celkem vyvážený dokoanimák, kterej staví na 2 z 5 tradičních festivalových témat: uprchlictví a bukanýrství. Nejvíc se mi líbilo věrný zobrazení ruských fízlů. vyplnovytextabyzvyraznenytextnebylvicenez10%povolenychznakuomgkdopalienergiinavyvojtakovychkravovin (70%) #faktprasata #kviff55 ()

TroiMae

Dadel: „Animovaný dokument o homosexuálním uprchlíkovi z Afghánistánu. To, že je to animované, je zcela samoúčelné a filmu to nepřidává nic navíc. To, že je to homosexuál, taky není vůbec důležité a film by stejně dobře fungoval i s heterosexuálem. Z filmu zkrátka čiší křečovitá snaha tvůrců co nejvíce zaujmout na cenách a festivalech, i za cenu toho, že veřejnost se bude filmu vysmívat (jejich volba).“ Animovaný film je samoúčelný? Tak je to animovaný film. Ty bývají… animované. To, že je „homosexuál“ (myšleno asi gay), není vůbec důležité a mohl by to být klidně heterosexuál? No vždyť, to je ta pointa. Gayové jsou taky lidi :D Napsal by to autor opačně? „To, že je to heterosexuál, taky není vůbec důležité a film by stejně dobře fungoval i s gayem.“ Tak ne všichni lidi jsou heteronormativní. A ano, veřejnost se vysmívá 83 % na čsfd. ()

Psice

Filmu Utéct se podařilo zcela nenásilnou formou propojit animaci s dokumentárními záběry. Byť se jedná především o animovaný snímek, záměrně vytváří dojem dokumentu. Právě proto, že někdy zkrátka nelze samotnými slovy popsat ty nejniternější prožitky, byly ztvárněny formou animovaného příběhu. Příběh je vyprávěn z perspektivy hlavního hrdiny Amina, který prchl se svou rodinou z Afghánistánu. Snímek je  tak částečně svědectvím krutých dějin Afghánistánu, na jehož území střídá jeden konflikt druhý. Hlavní linku příběhu tvoří barvité líčení strastiplné cesty Aminovy rodiny do Evropy poté, co Afghánistán opustila sovětská vojska a kdy se v zemi rozpoutala občanská válka.  Zachyceny jsou všemožné peripetie a dramatické okamžiky, které takovouto nedobrovolnou cestu za novým životem mohou doprovázet. Toto putování se navíc odehrává v době, kdy Amin prožíval pubertu (tedy nezranitelnější období jeho života), během které hledal svou vlastní identitu (nejen sexuální). Svou identitu musel během "nového života" před ostatními mnohokrát zamlčet (nebo o ní zkrátka „jen“ mlčet), aby vůbec přežil. Snímek tak ukazuje na Aminovo bytostné vykořenění – domov pro něj totiž nepředstavovalo nějaké konkrétní místo, ale i konkrétní lidé, vztahy (jeho rodina) a nyní nemá cele ani jedno. Film je tak dokladem odvěké lidské potřeby mít svůj domov a touhy po hledání nového místa, kam může člověk opět přináležet. Je zběsilým voláním po zachování lidské důstojnosti a projevech lidskosti. V závěru filmu si pak můžeme klást otázku po tom, jak hluboké jizvy si s sebou „nově příchozí“ nesou a zda ještě vůbec mohou žít svůj život autenticky v takovéto rozdrobené a poraněné identitě. A co můžeme my, starousedlíci, udělat pro to, aby tyto jizvy nebyly tak hluboké? Jako první krok bych viděla projekci tohoto filmu dětem na základních školách s nadějí v jejich větší empatii, respekt k "těm druhým" a ochotu podělit se o svůj blahobyt. ()

Thomas_xxxxx

Neviem, čo tento animovaný dokument chcel povedať, ale čo si z neho pamätám je to, že tam bola nejaká homosexuálna propaganda spojená s nejakým moslimskými praktikami, ale v podstate som na to len nemo čumel, čo za blbosť takáto multikultulárna koprodukcia z celého sveta dokáže vyprodukovať. Fakt neviem, ako to môže mať skoro 80%. Nejako v poslednej dobe nemám šťastie na dobré filmy. Just saying. ()

jiri.twist

Moc zajímavý film. Tři nominace na Oscary, 96 vítězství a 148 dalších nominací na filmových festivalech hovoří mluví samo za sebe a vůbec mi nevadí některé zhrzené recenze na různých serverech. Tvůrci palem vítězství dosáhli, recenzent může jen závidět a nechápající diváci nechť dál nechápou. Každopádně to není gay film v tom pravém slova smyslu, je to film o jedné lidské bytosti a strastem, kterými si prošla a 4/5 filmu jsou spíše retrospektivou do minulosti a mnohý divák se historicky "pouči" a nebo zavzpomíná, dobové záběry jsou bezva. Je to pohled na stranu válečných emigrantů, na rozdíl od těch plných lodí ekonomických emigrantů z Afriky, kde jsou jen mladí muži tvrdící, že v jejich zemi je válka a nebo, že jsou všichní teplí ... 9999 ()

Tarhiel

Ten film som videl ako prvý (Hva vil folk si (2017) ako druhý) a viac ma aj dostal poväčšinou kreslenou grafikou, dobre odrozprávaným príbehom a spádom – filmy o utečencoch, so už videl, ale tento mi dokázal tú tému podať takým nevtieravým a zároveň osobným spôsobom očami hlavného protagonistu, kde celý príbeh postupne rozpráva svojmu dobrému kamarátovi zo strednej školy, ktorý ho následne pretaví do filmu. ()

Pete

Tento film byl pro mne zklamáním, ve vzpomínkách mi zanikne v moři jemu podobných, a více se mi líbilo například i nedávné Moje slunce Mad. Iritující byla trhaná animace, která mi kazila dojem z jinak vkusně nakreslených obrázků, a vkládání krátkých dokumentárních záběrů mi také úplně nesedlo. Emoce, které by toto téma mělo správně způsobovat (lítost, soucit, touha po lepším světě), se úplně nedostavily. A proč musel být vypravěč všech těžkostí afgánských emigrantů ještě navíc gay, to nechápu. ()

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

Letošní Sundance festival zná vítěze

Letošní Sundance festival zná vítěze

03.02.2021

Včera večer proběhlo slavností předávání cen u příležitosti zakončení Filmového festivalu Sundance 2021. Jeden z nejprestižnějších světových festivalů ocenil významné tvůrce a jejich nové snímky v… (viac)