Georges Méliès, filmový čaroděj

(TV film)
  • Francúzsko Le Mystère Méliès (viac)

Snílek, vizionář a průkopník aneb překrásné dílo a nesnadný život jednoho legendárního umělce... Georges Mélies (1861–1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které připomínaly umělou bytost podobnou člověku. Avšak proslavily jej stovky krátkých filmů, které vytvořil na úsvitu kinematografie, na přelomu 19. a 20. století. Stal se totiž průkopníkem všech pozdějších sci-fi a fantasy filmů. Úspěšně spojoval komickou nadsázku s napětím. Propracoval první filmové triky, kterými dobové publikum ohromoval. A některými snímky vstoupil do dějin, třeba Cestou na Měsíc. Ačkoli jeho filmařské podnikání ztroskotalo, zapomenut nebyl. Jako jedna z důležitých postav se prolnul do hraného filmu Hugo a jeho velký objev. Dnes se můžete podívat na životopisný dokument s množstvím archivních ukázek z legendárních snímků. (Česká televize)

Lima

George Mélies, jeden z mých nejmilovanějších filmových tvůrců, tak to bylo, je a vždycky bude. Navždy v mém srdci. Vynálezci filmového pásu byli sice bratři Lumiérové, ale zakladatelem filmové podívané a prvním průkopníkem trikového filmu byle právě Mélies, což říkali i sami Lumiérové. Byl i prvním člověkem na světě, který postavil filmový ateliér. Byl zároveň režisérem, kameramanem, scenáristou, střihačem i hercem, což je v dějinách kinematografie ojedinělé. Pořád v zápřahu, spal minimálně, ale pro něj to byla radost, ne práce. Pravý vizionář. Škoda jen hořkého konce nemalé části jeho díla, kdy v záchvatu zoufalství spálil všechny své filmy na zahradě jeho domu a jen díky sběratelům a americké filmové knihovně se dochovalo cca 200 filmů z těch pětiset, které přivedl na svět. Za souborné vydání jeho díla na blu-ray bych upsal duši ďáblu :o) ()

Radko

Faktograficky nesporne prínosné, no zamerané do značnej miery na rekonštrukciu dochovaných kópií a originálov filmových kotúčov jednej z najinšpiratívnejších osobností filmu. Divák sa má možnosť dozvedieť mnoho faktov z Meliésovho života. Či už mladosti, zrelého veku, kedy si postavil unikátny ateliér, zrežíroval vyše 500 filmov, ktoré položili základ filmovej fantázii a vedeckej fantastike, alebo staroby, ktorú dožil v starobinci, chudobný ani kostolná myš. Možno by som dal aj vyššie hodnotenie, no dve základné veci ma od toho odrádzajú. 1. Filmová spoločnosť Lobster, produkujúca dokument, ústami komentátora v ňom ďakuje za príkladnú starostlivosť o dochované filmy, hádajte komu? No predsa spoločnosti Lobster.  To mi prišlo ako dosť od veci, ale čo už. 2. Hlavnou výhradou je tá, že samotný Georges Meliés v desiatkach svojich filmov používal tému transmutácie tela a oddeľovania jeho častí, najmä hláv, ktoré si po odfaklení či odtrhnutí od tela žijú vlastným životom, čarodejníctva a okultizmu, záhrobných pekelných síl: čertov a satanášov, ktorí robili na Zemi prapodivné kúsky. O dôvodoch a zaujatí režiséra touto tematikou v dokumente nepadlo ani slovo, ak teda nerátam zmienky, že pri výrobe filmov vychádzal najmä z čarodejno-kúzelno-magických divadelných šou, ktoré predtým režíroval a hrával. Nuž a keďže som sa tešil najmä na bližšie podrobnosti o tomto, sklamanie z očakávania, vyjadreného i v názve dokumentu, sa prejavilo v hodnotení. ()

Marze

Meliese jsme probírali, když jsem měl zapsanou historii filmu na pražské Filmové vědě. Dokument provází filmařovým životem s mnoha ukázkami jeho díla. "Abyste poznali Meliese, musíte poznat jeho cílové publikum" dozvíte se. Akt spálení svého díla umělci je opravdu obtížně vysvětlitelné. Ale lidi dali dohromady 200 z 520 Meliesových filmů. ()

andrii

Debutant v prchavých magiích, cestovatel v galaktických alejích. "Komoří" snů. Kočí, principál fantazijních principů. Solitér, romantik třpytek iluzí. ()