Tesla - pán blesků

(TV film)
  • USA Tesla: Master of Lightning
všetky plagáty

Životní příběh Nikoly Tesly /1856-1943/, vynálezce srbského původu, je příběhem moderního Prométhea, který dal lidstvu střídavý proud. Po studidích v Rakousku a praxi v Evropě odešel do Ameriky. Působil zde v Edisonových laboratořích, ale jako silná osobnost se po čase vydal zákonitě vlastní cestou. Jemu vděčí lidstvo za střídavý proud, patentoval si také různé technologie pro bezdrátové spojení, které bohatě vuyžíval Marconi. Teslův odkaz nalezneme v mnohém - dálkové ovládání spotřební elektroniky, neonové osvětlení, rentgenové snímky. A jeho teorie o využívání sluneční energie a globálním komunikačním systému inspirují vědce dodnes. (oficiálny text distribútora)

zelvopyr

Dost solidně pojatý dokument z dílny PBS. Pokud se spekuluje, tak nikoli dryáčnicky. Realistické hodnocení některých směrů bádání odborníky i historiky. Přesah mezi státy (nikoli jen americký pohled) a technologiemi, hodnocení zájmu tajných služeb a výzkumů... prostě stojí za vidění. Doporučuji nezkrácenou verzi. https://www.youtube.com/watch?v=IirCAFFgVNw ()

Marek1991

Pre mňa je Tesla jeden z najväčších géniov histórie vôbec. Nebyť jeho, tak by sme dnes neboli tak vyspelí, no nebyť niektorých jeho rozhodnutí a dôvery v ľudí v USA, ktorí ho niekoľkokrát podrazili a nakoniec zničili, či zahalili jeho dedičstvo ľudstvu, tak dnes mohol byť svet krásnym miestom. Ktovie akoby to dopadlo, keby sa rozvíjal doma v Juhoslávii. Einstein, Edison, či Marconi a mnoho iných boli oproti tomuto Srbovi asi takí, ako som ja teraz k Elonovi Muskovi, možno aj väčší rozdiel tam bol. Ak skúmate jeho prácu zistíte, že voľný prenos energie, zaseknutie v časopriestore, telepatia, či hviezdny štít nie sú iba vedecká fantastika. Divím sa však, že je prístupný približne 50 minútový dokument a na filmových stránkach sa zas píše o 87 minútovom, bol nejaký dôvod tam niečo vystihovať, aby sa to ľudia nedozvedeli? Neviem, každopádne dnes fungujú aj vďaka nemu mnohé veci, ktoré on rozvíjal pre dobro ľudstva a takí Američania sa to snažia využiť k zlému, pozrime sa na HAARP, ktorý by bez jeho vynálezov nevznikol. On je nedocenený génius, ktorý žil v chudobe, zomrel nepovšimnutý, veľkej slávy a uznania sa mu nedostalo, ale jeho sny, vízie a objavy majú silnú odozvu ešte dnes, lebo sú základom pre nový, krajší svet a nie to, kam sa rútime, trebárs aj zneužívaním vynálezov. Že je tento dokument povrchný a málo detailný nepochybujem, ale aj tak je dobrý a môže slúžiť ako ľahký opis pre neznalých. Pri mnohých ľuďoch môžte hovoriť o vizionárstvach, tajomstve, konšpiráciách, no toto bol človek, ktorý predbehol svoju dobu, ktorý zmenil svet a ktorého život a práca nám zostáva zahalená kvôli reálnej chamtivosti, mocichtivosti a závisti, tu sa nejedná o žiadne bláznovstvá, ale o niečo tak silné, že to má dopad na našu prítomnosť a budúcnosť. Tomuto dokumentu by sa dalo vyčítať veľa, dokonca ho zvoziť pod zem, ja som však rád aj zaň, je to krok vpred, no nemalo by sa zostať len pri ňom, potrebuje rozviť, len škoda že roky ubiehajú rýchlo. Ľudstvo potrebuje dnes génia jeho formátu, ktorý by mal rovnako dobré a kľudne aj viac dobré srdce, ak by sa dalo, lebo svet speje do záhuby. Tesla je mojou inšpiráciou v mnohých veciach v živote, škoda že nemal priamych potomkov, takto mi nemôže byť zas vo všetkom. Dúfajme, že všetko sa čoskoro obráti v dobré, hlavne, nech je to čím skôr. ()

ledzepfan

Trochu mě sral ten jakožeteslův komentář ale jinak je to dost slušný dokument,který diváka dostatečně obeznámí se zásadními momenty teslova života... ()

Z0oMb3E

Dokument o vzostupe a páde jedného z najväčších vynálezcov minulého storočia. Napriek tomu, že sa obrovskou mierou zaslúžil o uľahčenie a skvalitnenie života ostáva jeho meno v tieni jeho súčasníkov. Kým všetci poznajú aspoň čiastočnú prácu Thomasa A.Edisona či Alberta Einsteina, život a dielo Nikoly Tesly je pre nezainteresovaného nevedátora mešou neznámou. Uvítal a s nadšením si pustil dokument práve o ňom. Samozrejme, že tu toho bolo spomenuté dosť. Boli spomenuté vynálezy, vízie, neúspechy či výhry. Bol spomenutý konkurenčný boj, nešťastné prepojenie vedy s biznisom atď, atď. Jediné, čo v dokumente chýbalo bolo nejaké nahliadnutie do súkromného života vynálezcu. Nejaké osobné výhry, prehry či dopad vedátorovania na osobný život by dokument len a len oživily. Táto absencia je v životopisnom dokumente neodpustiteľná. Čo iné sa o dokumente dá hodnotiť? Dobové zábery? Laický prednes? Všetko OK. Na rozšírenie si všeobecných vedomostí je film výborný. ()

zipper111

Největší génius od dob Leonarda Da Vinciho, největší mozek přes elektřinu co kdy žil. A také nejvíce nevyužitý potenciál jednoho génia, kdyby ty jeho vize byly zhmotněny, jsme už dávno "někde jinde". Za vším hledej prachy... Dokument je nicméně celkem slabota, radši si o něm něco přečtěte, todle je jen takový základ.3* ()

gogos

Zdařilý náhled na životní příběh jednoho z nejgeniálnějších lidí všech dob. Vizionářem a sám sobě lhářem? 4* ()

Tony.cs

Dokument velice praktický. Nikola Tesla byl génius a největší osobnost minimálně tohoto tisíciletí. Nicméně, v dokumentu toho ještě spousta chyběla. ()

SeanLSD

Vizionár a génius, akým Tesla nepochybne bol, by si rozhodne zaslúžil viac ako konvenčný stredometrážny TV dokument...ale ako základný prehľadný zdroj informácií uspokojivé. Zrejme najlepší zdroj dostupný u nás je kniha Marca J. Seifera Nikola Tesla : Vizionář - Génius - Čaroděj. ()

MIGHTTREE

Před pár lety jsem viděl jeden užásný dokument o tomto vynálezci, který se svojí vizí budoucnosti a genialitou srovnávat s Leonardem da Vinci a Julesem Verne. Myslím si, že patří do úzké skupiny lidí se zvláštním nadaním známého jako .......... . To vám neprozradím musíte hádat sami, ale stejně vás to asi nezajímá. ()

matias32

Nikola „génius géniov“ Tesla. Zarážajúce, ako málo pozornosti sa mu dostáva a pritom jeho teórie udivujú mnohých vedcov aj v dnešnej dobe. ()

Kervorkian

"Vývoj ľudstva zásadným spôsobom ovplyvňuje našu vynaliezavosť. Jej základným cieľom je ovládnuť materiálny svet, spútať prírodné sily a prinútiť ich, aby slúžili našim potrebám." - Nicola Tesla, 1919 ()

Everyone

Odjakživa mi Tesla přišel jako kdyby ho sem někdo poslal z budoucnosti. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem dokázal prorazit a jakým způsobem důvěřoval nejen v sám sebe, ale i ve svoji práci. Je mi záhadou, proč odmítl nominaci na Nobelovu cenu (snad za společnou nominaci s Edisonem, který mu značně znepříjemňoval život, no těžko říci, snad se odpověď někdy dozvím). ()

Luk Skywalker

Velice slušně zpracované od mladí tohoto génia až po některé události odehrávajících se po jeho smrti. Ale některé informace byly dost skokovité, něco nebylo zmíněno vůbec, možná by delší stopáž neškodila popř. dvou nebo vícedílný cyklus. ()

Fujara777

ÁNO: Dovolím si povedať, že informačne hodnotných 87 minút o zaujímavom človeku, o ktorom sa zas až toľko nehovorí. NIE: Práve preto by chcelo viac informácií o osobnom živote. Aby sme do toho Teslu viac videli, aby sme s ním mohli viac sympatizovať. Na mňa trošičku suché. ()

Darckol

Ako človek, ktorý neznáša fyziku sa sám čudujem tomuto hodnoteniu, ale Tesla je pre mňa (najmä od zhliadnutia Dokonalého triku) muž obohnaný rúškom tajomstva - kvôli bezdrôtovému prenosu elektriny by dnes nejeden šéf elektrárenských spoločností prišiel na mizinu, nemyslíte? :) 7,0/10 ()