Vedl módní impérium a diktoval styl tehdejší doby. Americký návrhář Halston zakusil nevídanou slávu – než se jeho život začal hroutit. (Netflix)

Skeksis

Byť umelcom znamená mať aj túžbu po sebavyjadrení, čiže toho čo si myslí, alebo cíti. Je jedno, či je to výtvarné umenie, hudba, alebo literatúra. Tento človek ju evidentne mal, len prostredie v akom bol, ho dohnalo ku komerčnej snahe, nie k naplneniu diela. Čiže obchod vždy prevládne. To sa dialo odjakživa. Stredovekí maliari a sochári museli vytvárať predovšetkým sakrálne diela preto, lebo iba také si objednávali mecenáši, ktorí mali styky (povedzme si na rovinu – obchody s cirkvou). Je fakt, že Halston sa zachoval nespočetne krát ako kretén, ale bral toľko kokaínu, že by ste sa asi sfetovali aj z jeho krvi. Takže jeho osobnosť a la Club 54 netreba brať ako jeho. Všetci robia chyby, ale odsudzovať umelca (ktorým skutočne bol) pre nejaké užívanie drog a sex (ktorý možno tiež majú všetci), mi pripadá úbohé. Halston mal cool klobúky, handry... ()

krauset

Murphyho věci často nemají mnoho co říct, případně to říkají explicitně, nic nenechávají v podšívce. Minisérie Halston se nevěnuje naplno ani módě, ani osobnosti, ani kontrastu mezi financemi a uměním. Kdyby měl seriál opravdový respekt k módnímu návrhářství, ukázal by například všechny soutěžící ve Versailles. A přestože Murphy propaguje Halstona jako sexuálně otevřenou podívanou, žádné zábavné večírkování ve stylu Vlka z Wall Street se nekoná. Zklamání je též ošizené zobrazení Studia 54, nedočkáme se Warhola ani jiných uměleckých prominentů. Koho zajímá newyorská klubová scéna 80. let v době rozšiřujícího se onemocnění AIDS, ať si raději pustí The Deuce. V nejlepší scéně seriálu, při skládání osobitého parfému, si perfumérka stěžuje, že Halstonovy oblíbené orchideje nemají vůni. A to se týká i minisérie. Postrádá vlastní chuť i zápach. Není v ní nic živočišného ani múzického. Recenze pro TVZone. ()

DJ_bart

"I must be a real artist, because I’m fucking terrible as a businessman." ______ Čím víc pozéra Ryana Murphyho nesnáším, tím větší erekci jsem měl z jeho nejnovějšího seriálového projektu 'Halston' s Obi-Wanem Kenobim v hlavní roli. Murphy si tentokrát na paškál vzal psychologickou sondu do duše slavného módního návrháře, Roye Halstona Frowicka, který jak svými revolučními uměleckými ambicemi, tak svým přebujelým egem, tak trochu předběhl svou dobu.... Z hlediska příběhovýho schématu jde o takový ten klasický seriálový životopis o vzestupu a pádu, který s relativně konvenční formou, zato s pečlivou dikcí, akcentuje signifikantní žánrové prvky - tedy opojení slávou, obsese úspěchem, a všeobecně aspekt emocionální sebedestrukce - čímž 'Halston' brilantně figuruje jakožto jakási extravagantní alegorie o zaprodanosti a odvěkém souboji mezi autonomií umělce a mašinérií byznysu. To se neodmyslitelně pojí s excelentním soundtrackem a subverzivní estetikou, které fantasticky lemují magickou atmosféru let 60., 70., a 80., v jejichž érách se příběh odehrává.... No a stěžejní role oné módní ikony se chopil božský Evžen MekŘehoř(!), arciprcíř skotský, který zde podává jeden z nejlepších hereckých koncertů své dosavadní kariéry - a není to jen z toho důvodu, že doslova v každé scéně permanentně hulí cigára, šoustá, a prakticky ani na okamžik nezmizí z obrazovky. Teprve až po bližším poznání skutečné osobnosti Halstona jsem si uvědomil, jak důvěryhodně Ewan ztvárnil jeho ambivalentní charakter a egoistický portrét - což je objektivně nejvýraznější deviza, na níž stojí a padá celá show - a všeobecně fenomenálně zachytil jeho specificky narcistní charisma, queer temperament, afekt, distingovanou intonaci, eleganci, manýry, i kultivovanou řeč těla - díky čemuž Ewan kolem charakteru Halstona vytváří kuriózní podobiznu jedné z nejvlivnějších osobností v dějinách módy, a v neposlední řadě si podává předobjednávku minimálně na Emmy, či rovnou Zlatý Glóbus. O tom není sebemenších pochyb. Podobnost s 'Bohemian Rhapsody' je čistě náhodná.... ______ // VERDIKT: 8,5 saténových límečků z 10 // [#PRIDE2021🏳️‍🌈] ()

rikitiki

Nikdy jsem o Halstonovi neslyšela a asi by mi nevadilo, kdyby to tak i zůstalo. Snímek mapuje určitou část scény 50., 60. a 70. let. Od nadějného startu, přes dosažené výšiny, až k poněkud trapnému pádu, kdy se hlavní hrdina rozprodal na kousky. To, co na něm bylo unikátní prodal a devalvoval, takže co pak zbývá? Ewan hraje skvěle, dobové kulisy i oblečení jsou skvostné. Snímek však nijak nevybočuje a Halston pro mě není natolik zajímavou postavou, aby utáhl celou sérii. Film by stačil. SHRNUTÍ: Když prodáte sami sebe, tak je výsledek vždy stejný: kus vás ubyde. MÓDNÍ OKÉNKO: Klobouky, které Halston navrhoval, byly hezké a vtipné. Jeho oděvní kolekce mě však nijak neoslovily – průměr, spíš nuda, a ani neměly ucelený rukopis. Spíš nahodilé kousky, jak ho prostě něco napadlo. Možná byl inovativní v použití materiálů, umělý semiš, to však ve filmu tolik nevyzní. Jakože oslnivé vystoupení v Paříži mi taky nic neřeklo, ty francouzské modely, i když nudněji (klasičtěji) prezentované, byly mnohem víc šik. Popravdě, z jeho tvorby se mi líbila jen ta křivá lahvička na parfémy a tu ještě ani nenavrhnul on. ()

petikacka

Tak jo, konečně jsem to viděla. Pořád jsem to odkládala, ale člověk by měl vidět film nebo seroš až je na to pravá chvíle. A ta byla právě dnes. Uchvátilo mě to hlavně díky výkonu Ewana, kterého prostě žeru a zde mi ukázal další stránku svého umu :-) Bavilo mě to i když o Halstonovi jsem nikdy neslyšela a právě proto to pro mě bylo zajímavé ovšem jako šéfa bych ho poslala do prdele.  Jeho 70.-ková móda byla úžasná a kdyby posléze nezačal být tak úporně zahleděný sám do sebe asi by to všechno dopadlo jinak. No, osud to chtěl avšak jinak a AIDS řádil v 80.-ých letech jak divý. Oceňuju decentní homosex , protože v některých seroších se na to nedá skoro dívat pokud jste hetero. Celkově mě to prostě dostalo a bavilo. Za mě 95% ()

• Scéna, kde sa jedna z postáv (žena) zasekne vo vetracej šachte smerom do klubu – v skutočnosti sa stal podobný prípad, kedy niektorí podvodníci využívali dôveru niektorých Newyorčanov, ktorí sa chceli dostať do Clubu 54 a predávali im mapky podzemného metra, ktoré už nebolo využívané a dalo sa cez neho dostať až do Clubu 54. Žiaden tento systém podzemných tunelov nebol napojený na klub. Osudové sa to stalo jednému mužovi, ktorého v jednom takom podzemnom tuneli našli, mal na sebe smoking a mapku, ktorá ho mala doviezť do klubu. (etienne)