Americké kriminální drama o tvrdém poldovi, který chrání život malého chlapce, jediného svědka vraždy, uprostřed naprosto cizího světa náboženské sekty amenitů. (oficiálny text distribútora)

T2

Rozpočet $12miliónovTržby USA $68,706,993Tržby Celosvetovo $77,200,000║ Tak trochu na škodu je že príbeh nie je o niečo členitejší, je až moc priamočiary. Aj keď zas na druhú stranu herecké úlohy sú fakt dosť slušné zahrané, čo film robí viac ako slušným priemerom. Potom aj prostredie kde sa dej odohráva je dosť zaujímavé, také neprebádane ako by sa v danej komunite(Amenitov), kde sa prevažne dej odohráva čas zastavil a aj preto sa z toho mohlo vyťažiť viac, lebo to čo Peter Weir ponúka ma iskru, nefalšovaní zápal a divák by si želal o niečo väčšie sústo k tomu aby bol uspokojenejší. /75%/ ()

Matty

Prvotřídní thriller cca po dvaceti minutách konvertuje k nevěrohodné vyprávěnce o blízkém setkání dvou neslučitelných světů (jedni žijí pro něco, druzí z něčeho). Od druhé čtvrtiny není film zábavný ani jako podobenství s přemírou náboženských odkazů, z nichž nejvýrazněji prosvítá vykupitelský motiv. K vyhnání z domnělého ráje dochází po sesmilnění vyšperkovaném zabitím – víc pod povrch jsem neproniknul. Možná by mé hodnocení bylo jiné po důkladném prostudování Bible a možná vede cesta k pochopení Svědka úplně jinudy. Apendix: Zajímalo by mne například, jestli měla Johnova zběhlost v tesařině nést dva či dokonce tři druhotné významy (Fordovo původní zaměstnání). 70% ()

J*A*S*M

Se Svědkem začíná Weirovo období výborných až geniálních filmů. Kriminálka kombinovaná s romantikou, prostředí amenitské náboženské komunity, skvělá hudba a jedna z nejhezčích scén, jaké jsem kdy viděl (stavění stodoly). Pecka. ()

Radyo

Napínavý film z (pro běžného "civilizovaného" člověka) neznámého prostředí byl natočen podle výborného scénáře a v hlavních rolích se představuje několik známějších herců a jedna megahvězda - Harrison Ford. Ford je ve své roli snad jako vždy výborný, zajímavá je i hudební stránka filmu a celkově se dá říci, že jde o maximálně vydařený film, což ale platí snad o všech filmech Petera Weira. ()

Malarkey

Dlouho jsem si neužil pořádný osmdesátkový oldschool s dobrým námětem a skvělým spravedlivým policajtem v hlavní roli. Už tématem je film hodně zajímavý. Nabízí pohled do světa Amišů, což se Vám nenaskytne každý den. No a k tomu film nabízí Harrisona Forda, kterej se ani nebrání a do průseru vpadne vlastně dobrovolně pro hezký voči toho kluka, kterýho by ti zkorumpovaní fízlové bez mrknutí oka sejmuli. Dobře se na to koukalo a vlastně vůbec nevadilo, že si film na kriminálku jenom hraje a vlastně celou dobu srovnává svět běžného člověka se světem Amišů. ()

Superpero

Amišové mi přijdou velice vtipní a bavilo mě si z nich při sledování dělat prdel. Každopádně film je to dobrej. Harrison Ford je cool a Peter Weir má talent na zobrazování lánů trávy ohýbané větrem a harmonického amišského života. Zaujaly mě tam kontrasty, když třeba tirák musí jet megapomalu, protože před ním jede amiš v kočáře, nebo turisti co si je tam jezděj fotit atd. 70% ()

Rob Roy

Příliš rozpolcený film. Kriminální rovina je napínavá, ale užijete si jí jen asi 15 min. na začátku. Pak následuje romantická rovina, která je opravdu romantická a zabírá většinu filmu, ale tady se má řešit vražda! A posledních 15 min. je zase krimi. Dohromady to nesedí. Film neví, jestli chce být romantický nebo kriminální. ()

tron

Nikdy ma to nebavilo a Harrison Ford nikdy nebol mojím megaobľúbeným hercom, čiže nie som hotový z famózneho výkonu, ktorý údajne v tomto filme predvádza. V tej dobe asi bolo osviežujúce vidieť Indiana Jonesa a Hana Sola v niečom normálnom a civilnom, ale že by som zrovna toto označoval za mimoriadny herecký výkon? A hoci sa vždy rád prihlásim na stranu skvelého austrálskeho rozprávača Petra Weira, Svedok mi nesadol a odjkaživa som ho pokladal za v lepšom prípade priemernú, štandardnú a predvídateľnú kriminálku plnú klišé. Trocha "inou" ju robí umiestnenie do amenitského prostredia, ale mne osobne to nie je príliš blízke, takí ľudia, taká životná filozofia. Absencia akcie neprekáža, ale čo zostane bez nej? Nenápaditý scenár? Nevýrazná réžia? Viggo Mortensen? Polepšený cynický policajt? Takmer som dal 2*, sorry. ()

B!shop

Prvni pulhodinku naprosto totalne neoriginalni kriminalka, kterejch se urodi desitky kazdej rok, ale pak se dej presune na farmu mezi amise a i kdyz ani tohle neni originalni, je to rozhodne zajimavy. A na zaver tu nechybi pekny akcni finale. Celkove jednotlivy casti silne neoriginalni, ale jako celek to funguje vice nez dobre a prave diky spojeni dvou docela odlisnejch zanru to ziskava i urcitou originalitu, navic je film perfektne natocenej a Harrison podava fakt paradni vykon, ale o nejakym zivotnim bych rozhodne nemluvil. ()

emma53

Jeden z těch filmů, který jsem viděla už dříve, ale na který ráda vzpomínám: Je možné, že dnes bych ho hodnotila jinak, ale to by nebylo fér, takže to bude čtyřka a není vyloučené, že ho jednou znovu opráším a mrknu se na něj:-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Madam. Jestli si mě vyfotíte, tak Vám strhnu podprsenku a uškrtím Vás na ní." Nejezdím do Pensylvánie buzerovat Amenity, ale kdyby mě to někdy napadlo, tak si dám velkej pozor. Mezi těmito nastavovači druhý tváře se totiž může vyskytnout nějakej bratranec z Ohia a ten umí vrátit úder. Mně se prostě líbilo nejvíc, když detektiv Book trestal. To ovšem nic nemění na tom, že kriminálka je to pouze průměrná a ten vloženej dokument o životě Amenitů byl nečekaně o něco lepší. ()

xxmartinxx

Možná trochu polovičatý film, který načne víc věcí, než kolik dokončí, ale Peter Weir opět předvádí precizní režii, kdy vše zobrazené docela funguje. Harrison Ford navíc tuhle one man show zcela zvládá utáhnout. ()

dobytek

Kdyby se z filmu vyhodila zhruba hodinová pasáž o tom, co obnáší takovej život mezi příslušníky amenitů, zůstal by hodně slušnej krátkej krimi-thriller. Takhle jsem neměl sílu to ani dokoukat na jeden zátah, protože jsem uprostřed začal usínat. Opravdu netušim, co je zajímavýho nebo zábavnýho na dojení krav, stavění stodoly a popijení limonády, že to muselo tvořit víc jak polovinu filmu. Když už nějakej film o amenitech, tak radši třeba Kingpin. Tam je ten jejich ujetej způsob života podanej aspoň komicky. Tohle byla prostě nuda. Takže z toho téměř 2-hodinovýho filmu je dobrejch cca 30 minut na začátku a 20 minut na konci. Jo a pak ještě musim pochválit hudbu. Ta ty Vejrovy filmy vždycky dost vylepší. Ať už tu hudbu vytvořil starej nebo mladej Jarre. ()

Mr.Apache

Ten film je od samého (velmi překvapivého) začátku trochu jako sen. A to mám rád... O Shawshanku si všichni myslí, jak je geniální. Jenže není ani z jedné desetiny tolik geniální, co tento snímek. Svědek by si první místo na csfd zasloužil bez připomínek. Bohužel se zdá, že místo toho zůstane i nadále absolutně nepochopen většinou diváků. Není to sice úplná srdcovka, ale genialitu toho filmu vnímám velmi ostře. Poklona. ()

Djoker

Weir skutečně natočil dva snímky v jednom. Skoro to vypadá, že dělal na kriminálním a romantickém filmu zároveň a ke konci mu došlo, že má málo materiálu, tak je prostě sestříhal do sebe. V obou polohách je však velmi silný, takže se nejedná o žádnou blbost, jak by se na první pohled mohlo zdát. ()

flanker.27

Weirovi k vytvoření napínavé scény stačí tak málo, jeden chlapec na policejní služebně ukáže překvapeně na fotografii oceněného policisty a divák v křesle se ošije víc než při nějaké naháněčce. Pak se to všechno roztáčí dál, změní se prostředí a mezi lány polí a v dřevěných barácích je takový ten klid, co věští bouři. Úplný závěr však proběhne poněkud jinak, než je v žánru obvyklé. Právě v tomto filmu měl podle mě Harrison Ford svojí nejlepší roli. ()

Gilmour93

Romantická linka na pozadí střetu dvou „civilizací“ a klasická krimi o zkorumpovaných fízlech, to vše v poměru 2 ku 1. Plusy jsou Weirova sebejistá režie a nevtíravý a přitom podmanivý Jarreho hudební podkres. Mínusy, že ten poměr mohl být opačný, občasná křečovitost Hana Sola na planetě Amišů a K.McGillis valící bulvy jak při přetížení 3G v Maverickově kokpitu. Jinak bezesporu pozoruhodný film se specifickou atmosférou, působivostí a nečekaně klidným vyvrcholením.. P.S.: Je neobvyklé, když je ve filmu nějaká uzavřená komunita podána tak sympaticky, že byste si s nimi klidně dali chlazenou limonádu, podojili jim krávy a společnými silami postavili stodolu rychlejc než skřítci v Ať žijí duchové. Zkrátka žádné anální zneuctění při náboženském rituálu a rozpíchání rezavými vidlemi (a to ještě ne nutně v tomhle pořadí).. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022