Poslední vlna

• Austrália The Last Wave (viac)
Mysteriózny / Thriller / Dráma
Austrália, 1977, 106 min (Alternatívna 101 min)

David Burton, zkušený právník, specializovaný na daňovou problematiku, je požádán, aby se ujal obhajoby pěti domorodců, obžalovaných ze zabití svého kamaráda. V průběhu následujících dní pak v sobě začne s narůstajícím znepokojením objevovat zvláštní schopnosti, spojené s mýty domorodých kmenů. Zjišťuje také, že podivné sny, jimiž je pronásledován od dětství, mají prorocký ráz a souvisejí s řadou zvláštních přírodních úkazů. David se snaží proniknout do jiného, dosud pro něj zcela cizího světa - a podvědomě se děsí toho, co tam objeví... (oficiálny text distribútora)

darkrobyk

Působivý magický snímek se snovými pasážemi, které nutí hlavního hrdinu, aby vypátral tíživé tajemství spojené s místními domorodci žijícími již několik generací ve velkoměstě. Magie, hrozba smrti, déšť, voda, noc, bouře, svatyně, moře. Doporučuji pokud možno sledovat večer, když do oken bijí kapky deště, pak je atmosféra dokonalá. Výborná kamera, skvělá hudba a bezchybný Chamberlain. Útok vody na dům a sestup do podzemí se mi líbily nejvíce, ale film samozřejmě funguje jako celek. Konfrontace naší civilizace s domorodou dopadá vítězně ve prospěch původních obyvatel, byť ta naše se snaží zničit vše, co minulost připomíná - lidovou slovesnost, rituály, tradice, tanec i kmenové právo. ()

J*A*S*M

Zručně natočené a se silnou mysteriózní atmosférou, ale tááákhle natahované. Nudě jsem se opravdu nedokázal ubránit, zvlášť když je jen velmi málo témat, která mě zajímají méně než australští Aboriginálové... Člověk, který mě v profilu filmu Dotek Medusy na Poslední vlnu nalákal slovy "je to podobné a ještě o chlup lepší", musí být blázen. ()

DaViD´82

A chčije a chčije. V roce 1976 přišel Satan, o dva roky později se diváků dotkla Medúza a mezi nimi v roce 1977 je propláchl Weirův příspěvek do této mysteriózní vlny odstartované na počátku sedmdesátek Exorcistou. Patří mezi tyto klasiky nejen "zlem s lidskou tváří", ale především hutnou znepokojivou atmosférou, která stejně jako výše zmínění nahlodává "co kdyby přeci jen..." ()

Rob Roy

Nevím kolikrát v životě se mi stalo, že jsem měl po filmu špatné spaní, nebo že sen navazoval na film. Mockrát to ale určitě nebylo. Poslední vlna je jeden z nich. Weir je machr, ten film ve mně "dojíždí" už několik dní a věřím, že některé "obrazy úzkosti" budu mít v hlavě ještě hodně let. ()

emma53

Vzhledem k tomu, že jde již o starší film, tak mu rozhodně nelze upřít, že svou nepopiratelnou hodnotu určitě má. Námětově zajímavý, plný mystična, tajemna a hlavně jeden z nejlepších výkonů Richarda Chamberlaina. Jinak ale na mě příliš zdlouhavé a taky mi už nikdo neřekne co se stalo vlastně s Davidovou rodinou. ()

xxmartinxx

Typický film z Weirovy rané éry. Soumrak civilizace, návrat k čistému životu, zde dokonce "ke ztraceným snům". Upřímně mi celý koncept zde nepřipadá úplně dotažený, hlavně ten rozklad civilizace není moc patrný, jak asi být měl. Přesto 3 a 1/2 zaokrouhleno nahoru. ()

dobytek

Jak je u Vejrových filmů zvykem, opět jsem se u toho většinu času nudil. Jeho tvorba mi prostě nějak nesedí. Tohle má akorát slušnou hudbu a takovou skoro "blade runnerovskou" atmosféru. To je asi tak všechno. Konec si navíc divák musí domyslet. 40% ()

choze

Na vodě jsme nešetřili! Ideální do dvojprogramu s Weirovým Piknikem (nebo s Vodním světem) - podobná témata, atmosféra a rozvleklost, byť je to tentokrát mnohem konkrétnější. ()

Trellíno

Být tady místo Chamberlaina Mulder se Scullyovou, tak by se skoro jednalo o dost průměrný díl Akt X... povedený konec naštěstí dost zachraňuje. ()

pepo

U mňa obrovské sklamanie. Námet je super, zo začiatku to výborne šlape ale už niekde po prvej tretine Weir dupne na brzdu a až do konca sa to nechytí. Prišlo mi to tak strašne nevzrušivé a nudné až som rozmýšľal či ten film náhodou nevyhral minimálne 20 cien v Cannes. Slabých 5/10 a suverénne najhorší Weirov film čo som videl. ()

cheyene

Oficiální synopse umí hodně navnadit ke sledování, avšak v druhé polovině snímku pro mě příběh ztratil patřičné grády. Závěr jsem očekával poněkud silnější, ovšem jako celek Poslední vlna stále ještě docela dobře funguje. ()

misterz

S Weirom to mám ťažké. Má filmy, ktoré ma skoro unudili na smrť a tiež má také, ktoré si ma dokázali získať, hlavne v tej obsahovej rovine. To je aj tento prípad. Našlo by sa tu síce pár nudnejších miest, ktoré mi prišli ako zbytočné a len do počtu, ale celkovo snímok disponuje veľmi slušnou mysterióznou atmosférou na princípe nezodpovedaných otázok, ktoré sústavne dráždili moju zvedavosť. Samozrejme nemôžem zabudnúť ani na výborných hercov, ktorí tento pocit ešte umocnili. A na konci ako bonus sa divák dočká aj posolstva s veľkým myšlienkovým presahom. Spokojnosť. 75/100 ()

Anderton

Ak by sa Posledná vlna odohrávala niekde v americkom zapadákove, bola by asi sklamaním. Lenže oná exotičnosť a neotrepanosť prostredia z nej robia vcelku výnimočný zážitok. Scenár nepatrí k najpremyslenejším, Weir sa ešte len režisérsky oťukáva, ale napriek tomu tento mysteriózny film celkom dobre funguje. Vo Weirovej filmografii patrí k slabším, ale vzhľadom k môjmu obdivu k jeho ďalším dielam zaokrúhľujem nahor. ()

Willy Kufalt

Kvalitní mysteriózní filmy se skutečně fascinující atmosférou začínám vnímat jako vzácné šafrány na filmovém poli a režisérů, kteří by natočili hned několik takových snímků, bude zřejmě velmi málo. K moderním americkým „klasikům“ Lynchovi a Nolanovi jsem si před časem zařadil do této skupiny nedoceněného britského filmového mága Nicolase Roega. Dnes definitivně mohu přidat i jednoho rodáka z Austrálie: Petera Weira. Poslední vlna sice u mě nedokázala vyvolat TO nadšení a tak velké zasažení, jaké ve mě před měsícem způsobil Weirův předchozí kousek Piknik na Hanging Rock a možná podobně jako u Friedkinova Vymítače ďábla mohu tady částečně doplácet i na to, že nejsem zrovna příliš věřícím člověkem a jistou víru k Bohu či nadpřirozeným sílám je asi u podobných filmů k plnému docenění potřeba. Snad i proto o něco víc než Poslední vlna mi sedl v mnoha ohledech podobný snímek Wernera Herzoga Kde sní zelení mravenci, kde střet moderního vzdělaného člověka s náboženskými mýty australských domorodců sledujeme přeci jen z pohledu Středoevropana a pro mě byl tento pohled logicky bližší a přístupnější, než ten od australského rodáka. To však nic nemění na tom, že přinést zajímavý zážitek plný magického nadpřirozena, pohlcující atmosféry, dechberoucí hudby i fascinujících, mrazivých vyústění se Weirovi v mém případě opět povedlo. Navíc čím dál víc k závěru se zmíněnými kvality Weirovi téměř dokonale povedlo i bouřit ve mě ty zmíněné bariéry.. takovou sílu ty závěrečné scény s bloudícím hlavním hrdinou, nacházejícím trpké poznání, mají. Richarda Chamberlaina jsem viděl poprvé a podal skutečně výkon hodný uznávaného herce. [85%] ()

Chrustyn

Weirovsky pomalé, ale tématem neokoukané a silně atmosferické. Slabší než třeba pobřeží moskytů, ale pořád zajímavé, pokud se divák přenese přes opravdu utahané tempo. ()

honajz

Zvláštní, že ten film funguje i po letech, dokonce po 35 letech... Snímek se nese na apokalyptické vlně (ha ha), jež dosáhla svého hollywoodského vrcholu před rokem 2012, ale hlavními tématy jsou Maoři a jejich duchovní svět, a pak svět snů, který může znamenat zcela jiné možnosti komunikace, které jsme už dávno zapomněli. Mystická atmosféra, skvělá kamera, tajuplná hudba a v podstatě velmi dobrý Chamberlain, to vše dotváří celkový dojem. Zvláštní je, jak dokázal Peter Weir na základě maorsko-mayských legend předpovědět ničivou tsunami v roce 2004. ()

JASON_X

Další magicko-realistický skvost od Petera Weira. Stejně jako v předchozím Picnic at Hanging Rock, i zde mají hlavní roli tajemné síly prastarého australského kontinentu, tentokrát ale zosobněné nikoliv jeho přírodou, nýbrž jeho původními obyvateli. Troufám si tvrdit, že kdo dokáže vnitřně se zklidnit, zastavit myšlenky a nechat se bez předsudků a námitek unášet lehce zlověstným filmovým dějem, bude odměněn hlubokým zážitkem. Oba zmiňované filmy ve mně vyvolaly velkou touhu po dlouhé a důkladné návštěvě téhle zvláštní, odlehlé a čarokrásné země. ()

mm13

Počiatočný nepokoj strieda nervozita, ktorá ústi do hnevu a vrcholí finálnym rozčarovaním... nad tým celým potom pri spätnom pohľade ostáva už len všetko objímajúci smútok. ()

ScarPoul

Weir je v tomto filme plný nápadov. Vidno, že sa jednalo o niečo, čo chcel natočiť. Dôraz na atmosféru a jej neustále menenie funguje bezchybne. Problém mám s príbehom. Ten je miestami veľmi nekonzistentný. Motivácia postavy je síce podmienená jeho snami, ale to ako sa správa v určitých momentoch mi prišlo trošku zvláštne. Rovnako aj vzťah medzi Aborigénmi. Čim sme sa viac približovali k pravde, tým viac mi prišla celá tá mystifikácia ohľadom prípadu zbytočná. Koncom sa to pre mňa rozpadlo. Samotné vyústenie je síce logické ale rozhodne k nemu nemala viesť taká strastiplná cesta. Kedysi by sa mi to možno páčilo. Teraz to už nestačí. Jeden z tých filmov, ktoré bohužiaľ zostarli. Chamberlain je tu ale dosť v pohode. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022